Постанова № 630134, 07.05.2007, Господарський суд м. Севастополя

Дата ухвалення
07.05.2007
Номер справи
20-9/112
Номер документу
630134
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

справа № 20-9/112

ПОСТАНОВА

і м е н е м У к р а ї н и

"07" травня 2007 р. 15:45 м. Севастополь

Господарський суд міста Севастополя в складі:

судді Рибіной С. А., при секретарі Сербенюке Д. О.

за участю представників сторін:

позивач – Мартюк Т. В., довіреність № 5 від 14.03.2007;

відповідач – не з’явися.

третьої особи –Богданов А. А., довіреність № 03-15/719 від 01.03.2007.

розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Севастополі адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Дукат-С”

до Севастопольського міського головного управління земельних ресурсів

третя особа Севастопольська міська Рада

про визнання дій протиправними та спонукання виконати певні дії.

Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю “Дукат-С” (далі –ТОВ “Дукат-С”) звернулося до суду із адміністративним позовом до Севастопольського міського головного управління земельних ресурсів про визнання дій протиправними та спонукання виконати певні дії.

Відповідач з позовом не погоджується і вважає, що ним правомірно застосований коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки, наданої ТОВ “Дукат-С” 2,5 як для земель комерційного використання у відповідності з видом економічної діяльності підприємства, який вказаний у довідці управління статистики у місті Севастополі від 21.08.2002 № 22-366-2601.

В останнє судове засідання відповідач явку уповноважених представників не забезпечив, про причини неявки суд не повідомив.

В судовому засіданні, яке відбулося 10.04.2007 суд усною ухвалою залучив до участі у справі в якості третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Севастопольську міську Раду.

Третя особа –Севастопольська міська Рада у поясненнях на позов вказує, що розгляд справи повинен здійснюватися з урахуванням думки сторін та вимог діючого законодавства. Детальна думка викладена у письмових поясненнях.

Згідно статті 130 Кодексу адміністративного судочинства України, судом представникам сторін роз'яснені їх процесуальні права і обов'язки, визначені Кодексом.

За клопотанням представників сторін, відповідно до статті 15 Кодексу адміністративного судочинства України, пояснення та клопотання по справі надавались ними російською мовою.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд встановив:

ТОВ “Дукат-С” відповідно до Договору оренди земельної ділянки від 15.03.2004, який зареєстрований Севастопольським міським головним управлінням земельних ресурсів 19.05.2004 за № 85, є землекористувачем (орендарем) земельної ділянки загальною площею 2,4934 га, розташованої в районі садівничого товариства “Міраж” в районі селища Орловка.

Пунктом 1.1 Договору визначено, що земельна ділянка надається на умовах оренди для будівництва бази відпочинку.

18.08.2006 сторони уклали Договір про внесення змін в договір оренди земельної ділянки.

Згідно умов пунктів 1.4, 2.1.1. Договору в редакції Договору про внесення змін в договір оренди земельної ділянки передбачено, що річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Методики встановлення розмірів орендної плати при укладенні договорів оренди землі, затвердженої рішенням Севастопольської міської Ради № 1348 від 14.10.2003 та відповідно до статті 21 Закону України “Про оренду землі” в розмірі 1,5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Величина річної орендної плати за користування земельною ділянкою складає:

а) на період будівництва –23444,82 грн.

б) на наступний період –117224,10 грн.

Рішенням 11 сесії Севастопольської міської Ради від 16.12.2003 № 1743 “Про передачу в оренду земельної ділянки ТОВ “Дукат-С” в районі садівничого товариства “Міраж” (в районі селища Орловка) для будівництва бази відпочинку” було передано позивачу в оренду строком до 01.08.2028 земельну ділянку площею 2,4934 для будівництва бази відпочинку з віднесенням земель до категорії земель рекреаційного призначення, наданих для рекреаційних цілей.

ТОВ “Дукат-С” звернулося до Севастопольського міського головного управління земельних ресурсів за витягом з технічної документації нормативної грошової оцінки земель міста Севастополя щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 2,4934 га. (далі - Витяг).

Відповідачем було надано Витяг № 4218/1 від 15.08.2006 згідно пункту 6 якого до вказаної земельної ділянки застосований коефіцієнт функціонального використання 2,5 - комерційне використання.

Викладене стало підставою для звернення позивача з позовом до суду.

Суд вважає вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Згідно статті 21 Закону України “Про оренду землі” орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Закону України “Про плату за землю”).

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Статтею 2 Закону України “Про плату за землю” визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Грошова оцінка земельної ділянки відповідно до частини 1 статті 201 Земельного кодексу України визначається на рентній основі.

Відповідно до частин 4 та 5 статті 5 Закону України “Про оцінку земель” грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Згідно частини 2 статті 12 цього Закону нормативно-правові акти з проведення оцінки земель, які розробляються з урахуванням вимог положень національних стандартів, затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок в силу положень статті 13 названого Закону проводиться, зокрема, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Нормами статті 18 Закону України “Про оцінку земель” встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Відповідно до положень статей 20 та 23 цього Закону за результатами бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається відповідним органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів.

Рішення про затвердження цієї документації в силу положень статей 59, 73 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” є нормативно-правовим актом, обов’язковим для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, а також підприємствами, установами і організаціями

Постановою Кабінету Міністрів України № 213 від 23.03.1995 зі змінами та доповненнями затверджена Методика нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, розділом 3 якої встановлений порядок визначення нормативної грошової оцінки земель населених пунктів за встановленою формулою, згідно якої враховується коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову чи громадську забудову, для промисловості, транспорту і т. д.).

На виконання пункту 2 цієї постанови наказом Державного комітету по земельних ресурсах, Міністерства сільського господарства і продовольства, Державним комітетом у справах містобудування і архітектури, Українською академією аграрних наук від 27.11.1995 за № 76/230/325/150 затверджений Порядок грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, розділом 3 якого (з урахуванням змін) встановлений порядок розрахунку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів за формулою, в якій враховується коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки.

Рішенням № 4046 від 19.10.2005 “Про введення в дію нормативної грошової оцінки земель Севастополя в адміністративних межах міста” Севастопольська міська Рада затвердила технічну документацію “Проведення нормативної грошової оцінки земель станом на 01.01.2004” та ввела її в дію з 01.01.2006.

Відповідно до цієї документації Севастопольська міська Рада затвердила величини коефіцієнта функціонального використання для земель різних категорій, зокрема для земель комерційного використання встановлений розмір коефіцієнта 2,5, а для земель рекреаційного призначення, в тому числі для земель, які використовуються для відпочинку і спору, встановив розмір цього коефіцієнту рівним 0,5.

Відповідно до статті 73 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” рішення Севастопольської міської Ради № 4046 від 19.10.2005 “Про введення в дію нормативної грошової оцінки земель Севастополя в адміністративних межах міста” для Севастопольського міського головного управління земельних ресурсів є нормативно-правовим актом, яким управління має керуватись при видачі витягів із затвердженої цим рішенням технічної документації.

На момент звернення позивача до відповідача з вимогою про надання Витягу із технічної документації по нормативній грошовій оцінці земельної ділянки нормативно-правовими актами, які регулюють порядок нормативної грошової оцінки земельних ділянок у м. Севастополі були Земельний кодекс України, Закони України “Про оцінку земель”. “Про плату за землю”, “Про місцеве самоврядування в Україні”, Методика нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затверджена постановою Кабінету Міністрів України № 213 від 23.03.1995 з наступними змінами та доповненнями, а також затверджена рішенням Севастопольської міської Ради № 4046 від 19.10.2005 технічна документація “Проведення нормативної грошової оцінки земель станом на 01.01.2004”.

Названі нормативно-правові акти не встановлюють залежність нормативної грошової оцінки земель від видів економічної діяльності користувачів земельних ділянок, а також не передбачають можливості застосування інших актів центральних органів виконавчої влади при виконанні витягів із затвердженої міською Радою документації по нормативній грошовій оцінці земель міста Севастополя.

Відповідно до статті 1 Закону України “Про оцінку земель” нормативна грошова оцінка земельних ділянок –це капіталізований рентний доход від земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами. Рентний доход (земельна рента) –це доход, який може бути отриманий від землі як фактора виробництва у залежності від її якості і місця розташування земельної ділянки, а не в залежності від видів економічної діяльності підприємства.

Севастопольське міське головне управління земельних ресурсів у Витягу із технічної документації по нормативній грошовій оцінці земельної ділянки загальною площею 2,4934 га, розташованої в районі садівничого товариства “Міраж” в районі селища Орловка, від 15.08.2006 за № 4218/1, який був виданий позивачу, застосувало коефіцієнт функціонального використання 2,5, який встановлений для земельних ділянок комерційного використання.

При цьому Севастопольське міське головне управління земельних ресурсів виходило з того, як вказав відповідач у відзиві на позов та його представники у поясненнях у судових засіданнях, що відповідно до виду економічної діяльності (КВЕД) земельна ділянка використовується для комерційної діяльності.

Відповідно до норм статей 50, 51 Земельного кодексу України до земель рекреаційного призначення належать землі, які використовуються для організації відпочинку населення, туризму та проведення спортивних заходів.

До земель рекреаційного призначення належать земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів, навчально-туристських та екологічних стежок, маркованих трас, земельні ділянки, зайняті територіями будинків відпочинку, пансіонатів, об'єктів фізичної культури і спорту, туристичних баз, кемпінгів, яхт-клубів, стаціонарних і наметових туристично-оздоровчих таборів, будинків рибалок і мисливців, дитячих туристичних станцій, дитячих та спортивних таборів, інших аналогічних об'єктів, а також земельні ділянки, надані для дачного будівництва і спорудження інших об'єктів стаціонарної рекреації.

Затвердженою рішенням Севастопольської міської Ради № 4046 від 19.10.2005 технічною документацією “Проведення нормативної грошової оцінки земель станом на 01.01.2004” у таблиці 3 передбачено до земель, які відносяться до категорії земель рекреаційного призначення, застосування коефіцієнту функціонального використання 0,5.

За Договором оренди земельна ділянка надана ТОВ “Дукат-С” для будівництва бази відпочинку.

Крім того, Рішенням 11 сесії Севастопольської міської Ради від 16.12.2003 № 1743 “Про передачу в оренду земельної ділянки ТОВ “Дукат-С” в районі садівничого товариства “Міраж” (в районі селища Орловка) для будівництва бази відпочинку” земельну ділянку площею 2,4934 для будівництва бази відпочинку віднесено до категорії земель рекреаційного призначення, наданих для рекреаційних цілей.

Докази використання позивачем цієї ділянки як ділянки комерційного призначення відсутні.

За таких обставин виданий Севастопольським міським головним управлінням земельних ресурсів ТОВ “Дукат-С” за № 4218/1 від 15.08.2006 Витяг із технічної документації по нормативній грошовій оцінці земельної ділянки загальною площею 2,4934 га, розташованої в районі садівничого товариства “Міраж” (в районі селища Орловка, в частині встановлення значення коефіцієнта функціонального використання 2,5 суперечить положенням нормативно-правових актів, які регулюють порядок нормативної грошової оцінки земельних ділянок у м. Севастополі.

Відповідно до цих нормативно-правових актів коефіцієнт функціонального використання земельної ділянки, яка орендована ТОВ “Дукат-С” відповідно до Договору оренди земельної ділянки від 15.03.2004, укладеного між Севастопольською міською Радою та ТОВ “Дукат-С”, становить 0,5.

Неправомірними діями відповідача порушені вимоги статей 6, 19 Конституції України, статей 59, 71, 73 Закону України ”Про місцеве самоврядування в Україні”, статей 2, 18, 20, 23 Закону України ”Про оцінку земель”.

З урахуванням вищевикладеного суд вважає позовні вимоги ТОВ “Дукат-С” обґрунтованими та такими, що підлягаючими задоволенню.

Відповідно до статей 94, 98 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати, здійснені позивачем та документально підтверджені, присуджуються йому в сумі 3,40 грн.

Керуючись статями 94, 98, 150, 158 –163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

п о с т а н о в и в :

1. Позов задовольнити.

2 Визнати протиправними дії Севастопольського міського головного управління земельних ресурсів із застосування при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка розташована в районі садівничого товариства “Мираж” (с. Орловка) площею 2,4934 га на наступний період коефіцієнта 2,5 функціонального використання земель.

3. Визнати недійсною виписку № 4218/1 від 15.08.2006 з технічної документації з нормативно грошової оцінки земель міста Севастополя, яка видана Севастопольським міським головним управлінням земельних ресурсів.

4. Зобов’язати Севастопольське міське головне управління земельних ресурсів (99011, місто Севастополь, вул. Леніна, 2) видати у 10 - денний строк після набрання постановою законної сили Витяг із технічної документації по нормативно-грошовій оцінці земельної ділянки загальною площею 24934,0 кв.м, розташованої в Нахімовському районі міста Севастополя, с. Орловка, в районі садівничого товариства “Мираж”, яка знаходиться у користуванні ТОВ “Дукат-С” на підставі договору оренди від 15.03.2004 із застосуванням коефіцієнта функціонального використання земельної ділянки величною 0,5, згідно затвердженої рішенням Севастопольської міської Ради № 4046 від 19.10.2005 технічної документація “Проведення нормативної грошової оцінки земель станом на 01.01.2004”.

5. Повернути з державного бюджету (р/р 31116095600007, банк УДК у місті Севастополі, отримувач Державний бюджет Ленінського району, МФО 824509, код в ЄДРПОУ 24035598) на користь ТОВ “Дукат-С” (99003, м. Севастополь, вул. Токарева, буд. 3, р/р 260000204101 в Банку “Фінанси та кредит”, МФО 384812) судовий збір в розмірі 3,40 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного господарського суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Суддя С. А. Рибіна

Повний текс постанови виготовлений 11.05.2007.