Постанова № 63009893, 27.10.2016, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.10.2016
Номер справи
804/6629/16
Номер документу
63009893
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 жовтня 2016 р. Справа № 804/6629/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Автокредит Плюс» до Регіонального сервісного центру у Дніпропетровській області в особі Територіального сервісного центру № 1248 про визнання дій противоправними, -

ВСТАНОВИВ:

05.10.2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Автокредит Плюс» звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою, в якій просить:

- визнати протиправною відмову Регіонального сервісного центру у Дніпропетровській області в особі Територіального сервісного центру №1248 від 17.09.2016р. за №483 щодо перереєстрації транспортного засобу ВАЗ 21101-110-01 № кузова ХТА21101060909039 на підставі договору купівлі-продажу 1248/2016/069670 від 14.09.2016р. укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Автокредит Плюс» (ЄДРПОУ 34410930) в особі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в особі ОСОБА_5 без посвідчення підпису уповноваженої особи Товариства з обмеженою відповідальністю АВТОКРЕДИТ ПЛЮС ОСОБА_3, печаткою юридичної особи;

- зобов'язати Регіональний сервісний центр в Дніпропетровській області (49041, м.Дніпро. пр.Праці,16) в особі Територіального сервісного центру №1248 (м.Кривий Ріг, вул. Конституційна, 7) вчинити перереєстрацію транспортного засобу ВАЗ 21101-110-01 № кузова ХТА21101060909039 на підставі договору купівлі-продажу 1248/2016/069670 від 14.09.2016р. укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю «Автокредит Плюс» (ЄДРПОУ 34410930) в особі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в особі ОСОБА_5 згідно заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Автокредит Плюс» №102072344 від 14.09.2016р. на нового власника ТОВ «Автокредит Плюс».

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідачем протиправно відмовлено в реєстрації транспортного засобу, оскільки діюче законодавство не передбачає обовязкове засвідчення печаткою документів складених від імені юридичної особи.

Представник позивача в судовому засіданні просив позов задовольнити, підтримав позицію викладену у позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх у сукупності, суд вважає за необхідне позов задовольнити частково, з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 14.09.2016 року представник Товариства з обмеженою відповідальністю «Автокредит Плюс» ОСОБА_3 звернувся до Територіального сервісного центру № 1248 Регіонального сервісного центру МВС в Дніпропетровській області з заявою про реєстрацію транспортного засобу ВАЗ НОМЕР_1 на підставі договору купівлі-продажу від 14.09.2016 року № 1248/2016/063670.

До заяви позивачем були додані такі документи: договір від 14.09.2016 року № 1248/2016/063670, платіжне доручення, висновок експертного дослідження, довіреність, наказ на придбання ТЗ, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, генеральна довіреність, довіреність на отримання цінностей, витяг з реєстру обтяжень рухомого майна, копія паспорта та довідки про отримання ІНН, копії установчих документів Товариства з обмеженою відповідальністю «Автокредит Плюс».

Однак 17.09.2016 року відповідачем було надано відповідь № 483 про відмову у перереєстрації транспортного засобу з відсутністю печатки на договорі купівліпродажу транспортного засобу та заяві на перереєстрацію автомобіля.

Вирішуючи спір суд зазначає, що відповідно до вимог пункту 2 частини 1 статті 208 Цивільного кодексу України у письмовій формі належить вчиняти правочини між фізичною та юридичною особою, крім правочинів, передбачених частиною першою статті 206 цього Кодексу.

Згідно частин 1 та 2 статті 207 Цивільного кодексу України правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах (у тому числі електронних), у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони.

Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).

Правочин, який вчиняє юридична особа, підписується особами, уповноваженими на це її установчими документами, довіреністю, законом або іншими актами цивільного законодавства.

Обовязковість скріплення правочину печаткою може бути визначена за письмовою домовленістю сторін.

Таким чином, цивільним законодавством на даний час не передбачене посвідчення договору купівлі-продажу однією зі сторін якого є юридична особа, навіть якщо така юридична особа має власну печатку.

Більш того, обовязок скріплення договору печаткою повинен бути зазначений у тексті договору та погоджений обома сторонами такого договору.

За таких обставин суд вважає, протиправними посилання відповідача як на одну із причин відмови в реєстрації транспортного засобу, відсутність печатки юридичної особи на договорі купівлі-пролажу транспортного засобу.

Відповідно до частини 1 статті 210 Цивільного кодексу України правочин підлягає державній реєстрації лише у випадках, встановлених законом. Такий правочин є вчиненим з моменту його державної реєстрації.

Відносини щодо реєстрації транспортних засобів врегульовані Порядоком державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів, усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 року № 1388 (далі Порядок).

Пунктом 2 Порядку визначено, що цей Порядок є обов'язковим для всіх юридичних та фізичних осіб, які є власниками транспортних засобів, виробляють чи експлуатують їх. Представники власників транспортних засобів виконують обов'язки та реалізують права таких власників у межах наданих їм повноважень.

Згідно пункту 3 Порядку державна реєстрація транспортних засобів проводиться

територіальними органами з надання сервісних послуг МВС (далі - сервісні центри МВС) з метою здійснення контролю за відповідністю конструкції та технічного стану транспортних засобів установленим вимогам стандартів, правил і нормативів, дотриманням

законодавства, що визначає порядок сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), використанням транспортних засобів в умовах воєнного і надзвичайного стану, а також для ведення їх обліку та запобіганню вчиненню щодо них протиправних дій.

У відповідності до пункту 8 Порядку державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або

уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Не допускаються до державної

реєстрації транспортні засоби з правим розташуванням керма (за винятком транспортних засобів, які були зареєстровані в підрозділах Державтоінспекції до набрання чинності Законом України "Про дорожній рух").

Документами, що підтверджують правомірність придбання транспортних засобів, їх складових частин, що мають ідентифікаційні номери, є оформлені в установленому порядку укладені та оформлені безпосередньо в сервісних центрах МВС у

присутності адміністраторів таких органів договори купівлі-продажу (міни, поставки), дарування транспортних засобів, а також інші договори, на підставі яких здійснюється набуття права власності на транспортний засіб.

Порядок здійснення центрами надання послуг, пов'язаних з використанням автотранспортних засобів (далі - Центри), державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів (далі - ТЗ), оформлення і видачі свідоцтв про реєстрацію ТЗ, тимчасових реєстраційних талонів (далі - реєстраційні документи) та номерних знаків на ТЗ, врегульований Інструкцією про порядок здійснення підрозділами Державтоінспекції МВС державної реєстрації, перереєстрації та обліку транспортних засобів, оформлення і видачі реєстраційних документів, номерних знаків на них затверджений наказом МВС України від 11.08.2010 року № 379 (далі Наказ).

Згідно пункту 3.1 Наказу реєстрація ТЗ проводиться працівниками Центру відповідно до вимог пунктів 6-32 Порядку.

Для проведення реєстрації ТЗ посадовими особами Центру приймаються до розгляду письмові заяви власників ТЗ - фізичних або юридичних осіб, зразки яких наведено в додатках 1, 2 до цієї Інструкції. У заявах юридичних осіб обов'язково зазначаються прізвище, ім'я, по батькові (далі - П.І.Б.) особи, якій доручається провести оформлення ТЗ, та зразок її підпису, а на заяві ставляться підпис уповноваженої посадової особи (із зазначенням посади, П.І.Б.) та відбиток печатки юридичної особи.

Заяви можуть подаватися за допомогою каналів електронного зв'язку.

Реєстрація ТЗ здійснюється на підставі заяви власника, документа, що посвідчує його особу, правомірність придбання ТЗ, відповідність конструкції ТЗ встановленим вимогам безпеки дорожнього руху.

Таким чином вимоги до заяви яка подається юридичною особою для реєстрації транспортного засобу визначені у пункті 3.1 Наказу, в якому передбачене обовязкове посвідчення печаткою такої заяви.

Суд вважає помилковим посилання позивача на Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення порядку відкриття бізнесу» від 15.04.2014 року № 1206-VII, оскільки зазначений закон лише вносить зміни до законодавчих актів України, зокрема і до Цивільного кодексу України та не встановлює вимог до посвідчення чи не посвідчення печаткою юридичної особи заяви для реєстрації транспортного засобу та не зобовязує МВС внести зміни до нормативних актів, які регулюють відносини, щодо реєстрації транспортних засобів.

За таких обставин суд дійшов висновку, що відповідач правомірно відмовив в реєстрації транспортного засобу на підставі заяви від 14.09.2016 року, оскільки така заява не відповідала вимогам встановлених Наказом.

Керуючись статтями 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Автокредит Плюс» до Регіонального сервісного центру у Дніпропетровській області в особі Територіального сервісного центру № 1248 про визнання дій противоправними задовольнити частково.

Визнати протиправною відмову Регіонального сервісного центру у Дніпропетровській області в особі Територіального сервісного центру № 1248 від 17.09.2016 року № 483 в реєстрації транспортного засобу в частині вимоги про обовязкове посвідчення підпису уповноваженої особи Товариства з обмеженою відповідальністю «Автокредит Плюс» на договору купівлі-продажу транспортного засобу печаткою.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з Регіонального сервісного центру у Дніпропетровській області в особі Територіального сервісного центру № 1248 за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Автокредит Плюс» судовий збір в сумі 689 грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі складення постанови у повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 01 листопада 2016 року

Суддя ОСОБА_1