Справа № 815/5705/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2016 року
Одеський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Катаєвої Е.В.
секретаря Дубінєвич М.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Київського відділу державної виконавчої служби міста Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії , -
В С Т А Н О В И В:
До суду з адміністративним позовом звернувся ОСОБА_1 до Київського відділу державної виконавчої служби міста Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області (далі Київський відділ ДВС), в якому просить визнати дії відповідача по відмові у наданні у наданні інформації на запит від 05.08.2016 року протиправними та зобов'язати відповідача надати запитувану інформацію, а саме перелік наборів даних, що оприлюднюються Київським відділом державної виконавчої служби міста Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області у формі відкритих даних.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що звернувся до відповідача із інформаційним запитом на отримання публічної інформації, зокрема про надання інформації які переліки наборів даних, що оприлюднюються Київським відділом ДВС у формі відкритих даних , де саме, яка періодичність їх оновлення.
У листі відповідача йому відмовлено у наданні даної інформації з причин того, що відповідач не є розпорядником публічної інформації, що має оприлюднюватися у формі відкритих даних.
Позивач з посиланням на Закон України «Про доступ до публічної інформації» України, Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою КМУ від 21.10.2015 року №835, вважає таку відмову незаконною, дії відповідача протиправними. Просить задовольнити позов та також зобов'язати відповідача надати запитувану інформацію, а саме перелік наборів даних, що оприлюднюються ним у формі відкритих даних.
Позивач до судового засідання не з'явився, був повідомлений судом належним чином та своєчасно, у позові просив розглянути справу у його відсутність.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити та зазначив, що необхідна позивачу інформація наявна лише у Головного територіального управління юстиції, а сам термін «набор даних» не відомий відділу ДВС. Крім того, в постанові КМУ №835 від 21.10.2015 року, де зазначені розпорядники наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, не міститься відомостей про відділи ДВС.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши та проаналізувавши надані ними докази у їх сукупності, судом встановлено, що відповідач Київський відділ ДВС відповідно до даних ЄДР є юридичною особою (код ЄДРПОУ 39907130), яка створена Наказом Міністерства юстиції України №797/5 від 17.06.2015 року, організаційно-правова форма - орган виконавчої влади, дата запису 22.07.2015 року.
Позивач 05.08.2016 року звернувся до відповідача з запитом на отримання інформації, в якому просив надати інформацію які переліки наборів даних, що оприлюднюються Київським відділом ДВС у формі відкритих даних, де саме, яка періодичність їх оновлення (а.с.6).
На зазначений запит відповідач направив позивачу лист від 11.08.2016 року за №10783, яким повідомив його, що надати запитуємо інформацію не представляється можливим, оскільки Київський відділ ДВС не являється розпорядником інформації відповідно до Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних (а.с.7).
Правовідносини, які виникли між сторонами регулюються Законом України «Про доступ до публічної інформації» №2939-VІ від 13.01.2011 року (далі Закон України №2939-VІ), який визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації та інформації, що становить суспільний інтерес, Положенням про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою КМУ від 21.10.2015 року №835 (далі Положення №835).
Статтею 1 Закону України №2939-VІ визначено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Згідно ч.1 ст. 3 Закону право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема, обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до п.1ч.1 ст.13 Закону України №2939-VІ розпорядниками інформації для цілей цього Закону визнаються, зокрема, суб'єкти владних повноважень - органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, органи влади Автономної Республіки Крим, інші суб'єкти, що здійснюють владні управлінські функції відповідно до законодавства та рішення яких є обов'язковими для виконання.
Таким чином, відповідач Київський відділ ДВС є в розумінні ст. 13 Закону України №2939-VІ є розпорядником публічної інформації.
Частиною 4 ст.13 Закону України №2939-VІ визначено, що усі розпорядники інформації незалежно від нормативно-правового акта, на підставі якого вони діють, при вирішенні питань щодо доступу до інформації мають керуватися цим Законом.
09.94.2015 року прийнятий Закон України №319-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо доступу до публічної інформації у формі відкритих даних», якій набрав чинність 01.05.2015 року (далі Закон України №319-VIII).
Зазначеним Законом внесені зміни також у Закон України №2939-VІ та, зокрема, доповнений ст.10-1 (Публічна інформація у формі відкритих даних).
Частиною 1 ст.10-1 Закону визначено, що публічна інформація у формі відкритих даних - це публічна інформація у форматі, що дозволяє її автоматизоване оброблення електронними засобами, вільний та безоплатний доступ до неї, а також її подальше використання. Розпорядники інформації зобов'язані надавати публічну інформацію у формі відкритих даних на запит, оприлюднювати і регулярно оновлювати її на єдиному державному веб-порталі відкритих даних та на своїх веб-сайтах.
Згідно з ч.4 ст.10-1 Закону перелік наборів даних, що підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, вимоги до формату і структури таких наборів даних, періодичність їх оновлення визначаються Кабінетом Міністрів України. При цьому до такого переліку Кабінет Міністрів України обов'язково включає інформацію, доступ до якої у формі відкритих даних передбачено законом. Створення та забезпечення функціонування єдиного державного веб-порталу відкритих даних здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері електронного урядування.
Також були внесені зміни до ст.14 Закону України №2939-VІ, яка регламентує зобов'язання розпорядника публічної інформації та ст.15 Закону, яка регламентує питання оприлюднення інформації.
Розпорядники публічної інформації відповідно до ст.14 Закону зобов'язані, крім іншого, оприлюднювати інформацію, передбачену цим та іншими законами; мати спеціальні структурні підрозділи або призначати відповідальних осіб для забезпечення доступу запитувачів до інформації та оприлюднення інформації; надавати та оприлюднювати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації і оновлювати оприлюднену інформацію.
Згідно з п.5-1 ч.1 Закону розпорядники інформації зобов'язані оприлюднювати перелік наборів даних, що оприлюднюються у формі відкритих даних.
Розділом ІІ Прикінцеві положення Закону України №319-VIII встановлено, що Кабінету Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності цим Законом необхідно: забезпечити прийняття нормативно-правових актів, що випливають із цього Закону; привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом; забезпечити приведення нормативно-правових актів міністерств та інших центральних органів виконавчої влади у відповідність із цим Законом; забезпечити створення єдиного державного веб-порталу відкритих даних.
КМУ 21.10.2015 року прийняв постанову №835, в якій зазначено, що відповідно до ст.10-1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», КМУ постановляє:
1. Затвердити Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, що додається.
2. Розпорядникам інформації, визначеним Законом України «Про доступ до публічної інформації», забезпечити протягом шести місяців оприлюднення та подальше оновлення на своїх офіційних веб-сайтах наборів даних згідно з Положенням, затвердженим цією постановою.
3. Державному агентству з питань електронного урядування забезпечити: - належне функціонування Єдиного державного веб-порталу відкритих даних; - проведення із залученням інститутів громадянського суспільства та представників громадськості періодичного моніторингу стану оприлюднення та оновлення наборів даних на офіційних веб-сайтах державних органів та на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних із наступною публікацією його результатів на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних.
Положення відповідно до його п.1 визначає вимоги до формату і структури наборів даних, що підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, періодичність оновлення та порядок їх оприлюднення, а також перелік таких наборів даних.
Пунктами 3-5 Положення визначено, що розпорядники інформації згідно з цим Положенням оприлюднюють у формі відкритих даних набір даних, визначений у переліку наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, згідно з додатком, а також будь-які інші наявні дані, що відповідають визначенню публічної інформації у формі відкритих даних.
Набори даних оприлюднюються та регулярно оновлюються розпорядником інформації на його офіційному веб-сайті та на його веб-сторінці на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних.
Для забезпечення доступу до публічної інформації розпорядник інформації може здійснювати оприлюднення наборів даних, які не включені до переліку, якщо інше не передбачено Законом України «Про доступ до публічної інформації», у разі високого суспільного інтересу до таких даних (високої частоти їх запитування; за результатами опитування громадської думки; наявності інших обставин).
Враховуючи вищевикладені вимоги законодавства щодо зобов'язань розпорядників інформації відносно оприлюднення наборів даних суд вважає обґрунтованими доводи позивача, що вказану інформацію відповідач зобов'язаний був йому надати.
Суд вважає неспроможною позицію відповідача викладену у відповіді на запит позивача та викладену у судовому засіданні, що Київський відділ ДВС не має відношення до інформації щодо набору даних, які підлягають оприлюдненню, та відповідно до Положення №835 не є розпорядником набору даних, які підлягають оприлюдненню.
Відповідач є розпорядником публічної інформації як суб'єкт владних повноважень та відповідно п.5-1 ч.1 Закону України №2939-VІ зобов'язаний оприлюднювати перелік наборів даних, що оприлюднюються у формі відкритих даних.
Постановою КМУ 21.10.2015 року №835 від 21.10.2015 року затверджено Положення та додаток до нього щодо переліку наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, для розпорядників публічної інформації.
Відповідно до п.3 Положення розпорядники інформації згідно з цим Положенням оприлюднюють у формі відкритих даних набір даних, визначений у переліку наборів даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, згідно з додатком.
Першими у цьому додатку міститься перелік набору даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, для усіх розпорядників інформації, а далі для окремих - Верховна рада України, Мінюст, МВС та інші.
Таким чином, для відповідача як розпорядника публічної інформації у додатку до Положення визначений перелік набору даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних.
Зважаючи на вищезазначене та встановлені судом обставини, суд вважає, що адміністративним позовом ОСОБА_1 до Київського відділу ДВС підлягає задоволенню в межах заявлених позовних вимог шляхом визнання протиправними дій відповідача по відмові у наданні інформації на запит від 05.08.2016 року та зобов'язання надати інформацію позивачу на його запит від 05.08.2016 року, а саме перелік наборів даних, що оприлюднюються Київським відділом ДВС у формі відкритих даних.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 86, 94, 159-164 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Київського відділу державної виконавчої служби міста Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Київського відділу державної виконавчої служби міста Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області по відмові у наданні інформації на запит від 05.08.2016 року.
Зобов'язати Київський відділ державної виконавчої служби міста Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області надати інформацію ОСОБА_1 на його запит від 05.08.2016 року, а саме перелік наборів даних, що оприлюднюються Київським відділом державної виконавчої служби міста Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області у формі відкритих даних.
Стягнути з Київського відділу державної виконавчої служби міста Одеси Головного територіального управління юстиції в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань 551,20 гривень
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови у порядку ст.160,167,185-187 КАС України.
Суддя Катаєва Е.В.
.