Справа № 369/7051/16-а
Провадження № 2-а/369/541/16
ПОСТАНОВА
іменем України
21.11.2016 року суддя Києво-Святошинського районного суду Київської області Дубас Т.В. розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області про визнання протиправними та незаконними дій та рішення та зобовязання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до Києво-Святошинського районного суду Київської області в порядку адміністративного судочинства з даним позовом, мотивуючи його тим, що вона перебуває на обліку в УПФУ у Києвро-Святошинському районі Київської області. У 2009 році їй ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі Луганської області призначено пенсію по вислузі років довічно і вона отримала пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 80 % від суми місячної заробітної плати.
20.09.2011 р. позивач звільнилась з органів прокуратури за власним бажанням.
14.07.2016 р. позивач звернулась до ОСОБА_2 пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Луганської області № 18-294вих.16 від 15.04.2016 про заробітну плату старшого помічника прокурора області, у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 окладів працівникам органів прокуратури на підставі ОСОБА_3 Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015.
На вказану заяву 22.07.2016 відповідач надав письмову відповідь за №154/Ш-01, у якій відмовив у перерахунку пенсії, призначеної відповідно Закону України «Про прокуратуру».
Відмовляючи у перерахунку пенсії за доданою до заяви довідкою про заробітну плату № 18-294вих.16 від 15.04.2016, відповідач у своїй відповіді від 22.07.2016 № 154/Ш-01 зазначив, що пунктом 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» №1697-YІІ від 14.10.2014 передбачено, що умови та порядок перерахунку пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України. Крім того, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213 з 1 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про прокуратуру». ОСОБА_3 Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» внесено зміни до постанови КМУ від 31.05.2000 №865 і виключено пункт 4, відповідно до якого у разі підвищення заробітної плати працюючих осіб, проводяться перерахунки пенсій пенсіонерам.
Таким чином, затвердженням відповідача, раніше призначені пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не перераховуються.
Такі дії позивач вважала неправомірними та просила суд, визнати протиправними та незаконними дії та рішення ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років у зв'язку із підвищенням заробітної плати на підставі довідки прокуратури Луганської області від 15.04.2016 за № 18-294вих. 16, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на час і набуття неюправа на пенсійне забезпечення). Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області провести перерахунок позивачу пенсії за вислугою років у звязку із підвищенням заробітної плати працівника прокуратури, починаючи з 01.01.2016 на підставі довідки прокуратури Луганської області від 15.04.2016 за № 18-294вих.16, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на час набуття нею права на пенсійне забезпечення), виходячи з розрахунку 80% від середнього заробітку без обмеження її граничного розміру та здійснити відповідні виплати, з урахуванням раніше проведених виплат. Стягнути з відповідача судові витрати.
Позивач в своїй позовній заяві просила розгляд справи провести без її участі.
Відповідач ОСОБА_2 Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської областінаправило до суду заперечення, в яких просило в позові відмовити.
Суд, перевіривши матеріали справи та зібрані в ній докази, приходить до висновку що позовні вимоги підлягають до задоволення виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 з 2009 року перебувала на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі Луганської області та їй було призначено пенсію по вислузі років довічно і вона отримала пенсію відповідно до Закону України «Про прокуратуру» в розмірі 80 % від суми місячної заробітної плати.
20.09.2011 р. позивач звільнилась з органів прокуратури за власним бажанням, що підтверджується копією трудової книжки.
14.07.2016 р. позивач звернулась до ОСОБА_2 пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Луганської області № 18-294вих.16 від 15.04.2016 про заробітну плату старшого помічника прокурора області, у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 окладів працівникам органів прокуратури на підставі ОСОБА_3 Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2045.
Згідно листа УПФУ у Києво-Святошинському районі від 22.07.2016 р. № 154/Ш-01 вбачається що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області після переїзду на постійне місце проживання до Києво-Святошинського району та отримує пенсію по вислузі років, призначену відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Також даним листом відповідно позивачу у перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру».
Умови та порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих визначеностаттею 50-1 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1789-ХІІ «Про прокуратуру»(далі - Закон № 1789-ХІІ). Редакція зазначеної статті неодноразово змінювалась.
Згідно ст. 50-1Закону України "Про прокуратуру"в редакції чинній на момент призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому
числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Працівникам, які не мають вислуги 20 років, якщо стаж служби в органах прокуратури становить не менше 10 років, після досягнення чоловіками 55 років при страховому стажі 25 років і більше, а жінками - 50 років при страховому стажі 20 років і більше, пенсія призначається у розмірі, пропорційному кількості повних років роботи на прокурорських посадах з розрахунку 80 відсотків місячного заробітку за 20 років вислуги. За кожний рік страхового стажу понад 25 років для чоловіків і 20 років для жінок пенсія збільшується на один відсоток місячного заробітку, з якого вона обчислюється.
Згідно ст. 50-1ч. 13 Закону України "Про прокуратуру"обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно ч. 18 ст. 50-1Закону України "Про прокуратуру"призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини 13, 18 ст.50-1Закону №1789, положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттямЗакону №3668-VІне змінювались.
Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є ч.ч. 13, 18 ст.50-1Закону України «Про прокуратуру»у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.
Пунктом 4 та 5постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.2015 р., було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV «Про внесення зміндо Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам,які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
ОСОБА_3 Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»з 01.12.2015 р. встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.
Згідно довідки прокуратури Луганської області від 15.04.2016 року виданої ОСОБА_1, заробітна плата на посаді старшого помічника прокурора області з питань правового забезпечення з якої їй призначена пенсія, складається з: посадовий оклад 3148,00 грн.; надбавка за класний чин 135,00; надбавка за вислугу років (40%) 1313,20 грн. Інші випоати: надбавка за виконання особливо важливої роботи 3217,34 грн.; матеріальна допомога на оздоровлення (1/12) 651,13 грн.; матеріальна допомога для вирішення соц.- побутових питань (1/12) 651,13 грн. Всього: 20836,11 грн.
На всі виплати, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
У зв'язку із прийняттямКабінетом Міністрів України постанови від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»пункт 4постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії»був виключений, а 5 змінений.
Однак, у зв'язку із прийняттямКабінетом Міністрів України постанови від 09.12.2015 р. №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»пункт 4постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії»був виключений, а 5 змінений.
Таким чином, на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії, Кабінетом Міністрів України не виконано покладеного на нього обов'язку щодо визначення порядку перерахунку пенсії.
Так, відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у рішенні від 27.05.2013 року по справі «Суханов та Ільченко проти України» першим і найголовнішим правилом статті 1 Першого протоколу є те, що будь-яке втручання державних органів у право на мирне володіння майном має бути законним і повинно переслідувати легітимну мету в «інтересах суспільства». Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним по відношенню до переслідуваної мети. Іншими словами, має бути забезпечено «справедливий баланс» між загальними інтересами суспільства та обов'язком захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на відповідну особу або осіб буде покладено особистий та надмірний тягар.
Більш того, Європейський Суд вказав, що Кабінет Міністрів України мав визначити розмір надбавки до пенсії, однак, жодного рішення з цього приводу прийнято не було. Таким чином, у даному випадку відмова держави здійснити певні дії становила втручання в права заявників, передбачені ст.1 Першого протоколу, так як заявники мали «законне сподівання» на перерахунок пенсії.
Подібна бездіяльність з боку Уряду України була кваліфікованаЄвропейським судом з прав людини як порушення майнового інтересу заявника, передбаченого статтею 1 Першого протоколу доКонвенції(параграфи 51-56) та потягнула за собою стягнення на користь заявників справедливої сатисфакції.
Аналогічну правову позицію Європейського суду з прав людини також викладено й у справі «Будченко проти України», в якій Суд вказав, що Уряд України повинен запровадити правові механізми, необхідні для реалізації прав громадян на соціальні пільги, у тому числі на які мав право заявник.
Відповідно до п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005 р., якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Отже невизначення Кабінетом Міністрів України щодо умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям, не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії.
Разом з тим, безпідставними також є посилання УПФУ на набрання законної сили новимЗаконом України «Про прокуратуру», за яким втратила чинність ст. 50-1 попереднього закону.
Відповідно до положень ч. 1 ст.8та ч.1 ст.58 Конституції Українив Україні визнається і діє принцип верховенства права.Законита інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч. 3ст. 22 Конституції Українипри прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідачем не надано докази на підтвердження правомірності своїх дій, в той же час позивачем надано достатньо доказів та обґрунтувань своїх позовних вимог.
Згідност. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта Законами України.
Відповідно до ч. 3ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень суд перевіряє чи вчинені вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначенийКонституцієюі законами України.
Виходячи з наведеного, а також системного аналізу вищевказаних норм права, суд приходить до висновку, що відповідач не діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченийКонституцієюта законами України.
Надані докази були оцінені судом, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Крім того, судом було оціненоналежність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, що відповідає вимогамст. 86 КАС України.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 6, 9-12, 71, 158, 160-163 КАС України, Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Визнати протиправними дії та рішення ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області (код ЄДРПОУ 20591865) щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років у зв'язку із підвищенням заробітної плати на підставі довідки прокуратури Луганської області від 15.04.2016 за № 18-294вих. 16, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на час і набуття ОСОБА_1 права на пенсійне забезпечення).
Зобов'язати ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області (код ЄДРПОУ 20591865) провести перерахунок ОСОБА_1 пенсії за вислугою років у звязку із підвищенням заробітної плати працівника прокуратури, починаючи з 01.01.2016 на підставі довідки прокуратури Луганської області від 15.04.2016 за № 18-294вих.16, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на час набуття ОСОБА_1 права на пенсійне забезпечення), виходячи з розрахунку 80% від середнього заробітку без обмеження її граничного розміру та здійснити відповідні виплати, з урахуванням раніше проведених виплат.
Стягнути з ОСОБА_2 Пенсійного Фонду України у Києво-Святошинському районі Київської області (код ЄДРПОУ 20591865) на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 551,20 .
ОСОБА_3 може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Києво-Святошинський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Дубас Т.В.