Справа №: 343/1385/16-а
Провадження №: 2-ар/343/12/16
У Х В А Л А
про розяснення рішення суду
28 листопада 2016 року м.Долина
Долинський районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Керніцького І. І.,
секретаря Оленюк Т. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Долина Івано-Франківської області заяву Долинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про розяснення постанови Долинського районного суду Івано-Франківської області від 11 серпня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Долинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними, зобовязання здійснити перерахунок розміру призначеної пенсії та провести її виплату,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, який уточнив та просив визнати протиправними дії Долинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсійного забезпечення, здійснити перерахунок розміру призначеної пенсії із збільшенням на 1 % заробітку за кожний рік роботи, що становить 17 % за понаднормований стаж, починаючи з 14 січня 2016 року, та провести їх виплату, звернути до негайного виконання постанову суду у межах суми стягнення за один місяць.
Постановою Долинського районного суду Івано-Франківської області від 11 серпня 2016 року адміністративний позов задоволено та визнано протиправними дії Долинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо перерахунку призначеної ОСОБА_1 пенсії із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стаж роботи; зобов'язано Долинське обєднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області перерахувати ОСОБА_1 пенсію із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стаж роботи, починаючи з 14 січня 2016 року, та провести її виплату; звернути до негайного виконання постанову суду в частині виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць.
07 листопада 2016 року Долинське обєднане управління ПФУ Івано-Франківської області звернулося до суду з заявою про роз'яснення постанови Долинського районного суду Івано-Франківської області від 11 серпня 2016 року, мотивуючи заяву тим, що незрозуміло з якого саме заробітку проводити перерахунок пенсії ОСОБА_1, оскільки відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсія йому призначалась в 2005 році, а після цього згідно його заяв проводилися перерахунки пенсії відповідно до ст.42 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» зі зміною заробітку, тому виникла необхідність в розясненні постанови суду в тій частині, з якого саме заробітку слід проводити перерахунок пенсії на виконання постанови суду від 11.08.2016 року.
В судовому засіданні представник Долинського обєднаного УПФ України Івано-Франківської області згідно довіреності ОСОБА_2 подану заяву підтримав, з викладених в ній мотивів та просив суд постановити ухвалу, якою розяснити, з якого саме заробітку слід проводити перерахунок пенсії ОСОБА_1
Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснив, що вважає постанову суду зрозумілою і такою, що розяснень не потребує.
Заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява Долинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області до задоволення не підлягає, виходячи з наступного.
Статтею 56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію. Зокрема, згідно з пунктом 2 зазначеної статті право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менше ніж 20 років чоловіки, 15 років жінки, зі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.
Аналіз викладеного положення закону свідчить про те, що воно визначає особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи.
Водночас порядок перерахунку пенсій Законом України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" не встановлений, що є підставою для застосування судом в даному випадку аналогії закону на підставі частини 7 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ознакам, передбаченим вказаною процесуальною нормою, відповідає абзац 2 частині першій статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1 % визначеної законом її розрахункової величини.
Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в ч.2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Згідно ж з цим Законом вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно з абзацом 1 частини другої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, особам, яким призначена пенсія на підставі ч.2 ст.56 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.
Відповідно до ст.170 КАС України, якщо судове рішення є незрозумілим, суд, який його ухвалив, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або державного виконавця ухвалою роз'яснює своє рішення, не змінюючи при цьому його змісту.
Отже, з викладеної норми процесуального права вбачається, що судове рішення може бути роз'яснено, якщо воно є незрозумілим для осіб, які брали участь у справі або для державного виконавця.
Конкретного і вичерпного переліку критеріїв для визначення рішення незрозумілим дана правова норма не містить, а з її змісту вбачається, що їх має навести особа, яка звертається із заявою про роз'яснення судового рішення.
Роз'яснення судового рішення можливе, коли воно нечітке за змістом, є неясним та незрозумілим для осіб, стосовно яких воно ухвалене, а також і для тих, що будуть здійснювати його виконання. Тобто, це стосується випадків, коли судом недотримані вимоги ясності, визначеності рішення. Невизначеність судового рішення означає, що таке рішення містить положення, які викликають суперечки щодо його розуміння.
Як слідує з роз'яснень, що містяться в п.21постанови Пленуму Верхового Суду України № 14 від 18.12.2009 року «Про судове рішення у цивільній справі», роз'яснення судового рішення можливе у випадку, коли воно є незрозумілим, що ускладнює його реалізацію; при цьому суд викладає більш повно та ясно ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не вносячи змін у суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду. Якщо фактично порушено питання про зміну рішення або внесення в нього нових даних, у тому числі роз'яснення мотивів ухваленого рішення, суд своєю ухвалою відмовляє в розясненні рішення.
Суд може відмовити у роз'ясненні рішення, якщо воно не припускає різного тлумачення, незрозумілість рішення зумовлена неуважністю прочитання тексту рішення, правовою безграмотністю або небажанням виконувати його у визначеному судом порядку.
Заява Долинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про роз'яснення судового рішення не містить обґрунтованих доводів про те, що певні частини постанови суду викликають труднощі в її розумінні. Навпаки, зміст вказаної заяви свідчить про те, що Долинське обєднане управління ПФУ Івано-Франківської області розуміє зміст постановленого судового рішення, але на його думку таке судове рішення не може бути виконано, з огляду на те, що приписи ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не містять положень про перерахунок пенсії. Підтвердженням цього є і те, що Долинське обєднане управління ПФУ Івано-Франківської області просить роз'яснити не судове рішення, а як його виконувати.
Отже, заява Долинського обєднаного управління ПФУ Івано-Франківської області не містить тих обставин, які б могли бути підставами для роз'яснення судового рішення.
Постанова Долинського районного суду Івано-Франківської областівід 11.08.2016 року не потребує роз'яснення, оскільки є зрозумілою, не містить у собі положень, які б суперечили або виключали одне одного та ускладнювали її виконання. Зокрема, у постанові чітко зазначено, які дії слід вчинити Долинському обєднаному управлінню ПФУ Івано-Франківської області з метою поновлення порушених прав ОСОБА_1, а саме здійснити перерахунок пенсії згідно частини 2 статті 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
За таких обставин суд не вбачає правових підстав для роз'яснення постанови Долинського районного суду Івано-Франківської області від 11.08.2016 року, а тому в задоволенні заяви Долинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про розяснення даного рішення судуслід відмовити.
Окрім того, в прохальній частині заяви про розяснення судового рішення Долинське обєднане управління ПФУ Івано-Франківської області просить розяснити, з якого саме заробітку проводити перерахунок пенсії ОСОБА_3, який участі у розгляді даної справи не приймав.
На підставі викладеного, керуючись ст.170 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні заяви Долинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про розяснення постанови Долинського районного суду Івано-Франківської області від 11 серпня 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Долинського обєднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій протиправними, зобовязання здійснити перерахунок розміру призначеної пенсії та провести її виплату відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Ухвала може бути оскаржена в 5-денний строк з дня її проголошення до Апеляційного суду Івано-Франківської області через Долинський районний суд, а особами, що були відсутні в судовому засіданні, в той же строк з моменту вручення її копії.
Суддя