Ухвала суду № 62994207, 23.11.2016, Турківський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
23.11.2016
Номер справи
458/1144/15-а
Номер документу
62994207
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 458/1144/15-а 6-а/458/5/2016

УХВАЛА

23 листопада 2016 року Турківський районний суд Львівської області в складі судді Строни Т.Г., за участю секретаря Яворської Ю.В., розглянувши в м. Турці Львівської області подання Головного державного виконавця Турківського районного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області, ОСОБА_1, про встановлення (зміну) порядку і способу виконання рішення суду,

встановив:

03.10.2016 року до суду із даним поданням звернувся Головний державний виконавець Турківського районного відділу дежавної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області, ОСОБА_1

Посилається на те, що у Турківському районному відділі державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області перебуває на виконанні виконавчий лист Турківського районного суду Львівської області № 458/1144/15-а 2-а/458/59/2015 від 05.04.2016 року про зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", Закону України "Про державну службу" з урахуванням всіх видів виплат, що включені до середньомісячного заробітку державного службовця, на які нараховано та утримано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, починаючи з 12.05.2015 року по 31.08.2016 року.

Виконавчий лист поступив на виконання до Турківського районного відділу ДВС Головного територіального управління юстиції у Львівській області 18.07.2016 року за заявою ОСОБА_2 від 15.07.2016 року.

19.07.2016 року винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, копію якої скеровано сторонам виконавчого провадження. Боржнику було надано термін до 26.07.2016 року для добровільного виконання рішення суду.

26.07.2016 року у Турківський районний відділ ДВС Головного територіального управління юстиції у Львівській області поступив лист Старосамбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області № 1375/05-14 від 22.07.2016 року та розпорядження № 119329 від 25.07.2016 року, згідно з яким здійснено перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_2 відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", Закону України "Про державну службу" з урахуванням всіх видів виплат, що включені до середньомісячного заробітку державного службовця, на які нараховано та утримано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, починаючи із 12.05.2015 року по 31.08.2016 року.

Законами України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» та «Про Державний бюджет України на 2016 рік» установлено, що норми і положення Закону України «Про державну службу» застосовуються в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного та місцевого бюджетів та бюджету Фонду соціального страхування України.

Згідно з частиною першою та другою статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Згідно з Конституцією України Державний бюджет України і бюджетна система України встановлюються виключно законами (п. 1 ч. 2 ст. 92). Такими законами є закони України про Державний бюджет України на кожний рік, Бюджетний кодекс України.

Відповідно до статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які зобовязання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Стаття 48 Бюджетного кодексу України визначає зобовязання, взяті учасником бюджетного процесу без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та законом України про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), порушенням бюджетного законодавства.

Частина 2 статті 72 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІУ закріплює положення, згідно з яким кошти Пенсійного фонду України не включаються до складу Державного бюджету України.

26.12.2011 року Конституційний Суд України у Рішенні № 20-рп/2011 зазначив, що органом, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері, є Кабінет Міністрів України, а Пенсійний фонд України - органом, який реалізує таку політику, в тому числі за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно з листом Старосамбірського обєднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області № 3328/12 від 23.09.2016 року управлінням виконано виконачий лист - з 01.09.2016 року ОСОБА_2 виплачується пенсія, перерахована згідно з рішенням суду, в сумі 3536,16 грн.

Нарахування проведено за період з 12.05.2015 року по 31.08.2016 року в сумі 23924,85 грн. (в тому числі податок з доходів фізичних осіб - 1360,37 грн., військовий збір - 136,05 грн.), проте ця сума фактично не вплачена ОСОБА_2 у зв'язку з відсутністю коштів та занесена до боргів.

Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям у частині, що не перевищує розмір пенсії із солідарної системи, призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", виплачується за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Частина пенсії, що перевищує цей розмір, виплачується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України "Про виконавче провадження" рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевого бюджетів або бюджетних установ виконується органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 року № 845 затверджено Порядок виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників.

Відповідно до п. 3 цого Порядку рішення про стягнення коштів державного та місцевого бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами казначейства у порядку черговості надходження таких документів.

Згідно зі ст. 11 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець у процесі здійснення виконавчого провадження має право звертатися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про розяснення рішення, про видачу дубліката виконавчого документа, про встановлення чи зміну порядку і способу виконання, про відстрочку та розстрочку виконання рішення. Статтею 36 цього ж Закону передбачено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, державний виконавець за власною ініціативою чи за заявою сторін, а також самі сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання, а також про встановлення або зміну способу і порядку виконання.

Статтею 263 КАС України передбачено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Відповідно до статті 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобовязання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є:

-державний орган;

-державне підприємство, установа, організація;

-юридична особа, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства.

Відповідно до ч. 1 статті 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про зобовязання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження», з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

У разі, якщо рішення суду, зазначене в частині першій цієї статті, не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов язаний звернутися до суду із заявою про заміну способу і порядку виконання рішення суду.

У звязку з наведеним, враховуючи те, що рішення суду не виконане в повному обсязі і подальше виконання рішення суду є неможливим, тому виникла необхідність змінити спосіб і порядок його виконання.

Просить суд змінити (встановити) спосіб виконання рішення суду шляхом стягнення з Управління Пенсійного фонду України у Турківському районі Львівської області на користь ОСОБА_2 нараховані кошти пенсії державного службовця за період з 12.05.2015 року по 31.08.2016 року в сумі 23924 гривні 85 коп.

15.11.2016 року до суду надішло заперечення на подання від Старосамбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України, в якому вони посилаються на те, що Управлінням Пенсійного фонду отримано 20.07.2016 постанову про відкриття виконавчого провадження від 19.07.2016 ВП № 51701528 з виконання виконавчого листа № 458/1144/15-а від 05.04.2016 року, виданого Турківським районним судом Львівської області на користь ОСОБА_2

Ними листом від 26.07.2016 № 1375/05-14 повідомлено Турківський відділ ДВС Головного ТУЮ у Львівській області про виконання виконавчого листа № 458/1144/15-а, надавши копію розпорядження № 119329 від 25.07.2016 року, згідно з яким здійснено перерахунок пенсії державного службовця ОСОБА_2 із урахуванням усіх видів виплат, що включені до середньомісячного заробітку державного службовця, на які нараховано та утримано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, починаючи з 12.05.2015 року.

Відповідно до п.4 ч.І ст.18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з субєктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообовязковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг. Тобто, справи з приводу вчинення певних дій. Тому по даній категорії справ суди при винесені рішень повинні застосовувати п. 1 та п. 2 ч. 2 ст. 162 КАСУ, тобто виносити рішення зобовязального характеру.

Відповідно до ч.І ст.263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання,, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Окрім того, суд не може змінювати ухвалене рішення по суті.

Законами України " Про Державний бюджет України на 2015 рік" та «Про Державний бюджет України на 2016 рік" встановлено, що норми і положення Закону України Про державну службу" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевих бюджетів та бюджету Фонду соціального страхування України.

Частина 2 ст.72 та ч. 2 ст. 73 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" закріплює положення, згідно з яким кошти Пенсійного фонду України не включаються до складу Державного бюджету України, та забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.

Турківський районний суд Львівської області постановою від 15.І2.20І5 року зобовязав УПФУ в Турківському районі Львівської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», Закону України «Про державну службу» з урахуванням всіх видів виплат, що включені до середньомісячного заробітку державного службовця, на які нараховано та утримано єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, починаючи з 12.05.2015 року. На виконання зазначеної постанови управління ПФУ здійснило нарахування ОСОБА_2 пенсії державного службовця за період з 12.05.2015 по 31.08.2016 в сумі 23924, 85 грн. Зазначена сума на час звернення відділу ДВС до суду не виплачена у звязку з ненадходженням до ПФУ відповідних коштів із державного бюджету та занесена до боргів.

Наведені вище обставини не дають підстав для висновку про неможливість виконання судового рішення, що відповідно до статті 263 КАС було б підставою для зміни способу і порядку його виконання, адже виплата нарахованих сум пенсії буде здійснена управлінням ПФУ після надходження відповідних сум із державного бюджету.

У справі, що розглядається, суд для відновлення права ОСОБА_2 прийняв постанову про зобовязання органу ПФУ здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, що відповідало заявленим у позові вимогам. Розрахунок суми, належної ОСОБА_2 пенсіі державного службовця за період з 12.05.2015р. по 31.08.2016 р., судом не здійснювався, тому, змінивши спосіб виконання такої постанови із зобов'язання виплатити зазначену пенсію на стягнення конкретної суми цієї пенсії, суд змінить постанову по суті, вийшовши при цьому за межі позовних вимог та вирішивши питання, що не були предметом дослідження судом при розгляді справи.

Зазначають, що рішенням суду чітко встановлено спосіб і порядок виконання судового рішення зобовязального характеру, а зміна подальшого способу і порядку виконання судового рішення (виконавчого листа № 458/1144/15-а, виданого 05.04.2016 року Турківським районним судом за поданням Турківського районного відділу ДВС Головного ТУЮ у Львівській області, у відповідності до ст. 263 КАС України приведе до зміни по суті змісту резолютивної частини рішення суду, що є порушенням норм процесуального права та є неприпустимим. Аналогічна позиція висловлена у постанові Верховного Суду України від 11.11.2014 року.

Просить суд у задоволенні подання відмовити.

В судове засідання представник відділу ДВС Турківського районного відділу державної виконавчої служби не прибув, подав до суду заяву, в якій просить подання розглядати у його відсутності у звязку з великим навантаженням у роботі. Подання підтримує та просить суд його задовольнити.

В судовому засіданні стягуачка ОСОБА_2 подання державного виконавця підтримала і пояснила, що рішення суду по даний час в повному обсязі не виконано і добровільно боржником не виконується. Через казначейську службу вона борг отримати не може, оскільки на це немає рішення суду.

Представник Старосамбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області, ОСОБА_3, у судовому засіданні подання не визнав та просить відмовити в задоволенні подання про встановлення (зміну) порядку і способу виконання судового рішення в повному обсязі.

Вважає, що така зміна суперечить діючому законодавству та змінить по суті зміст резолютивної частини рішення суду.

Вислухавши пояснення представника Старосамбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області, дослідивши матеріали подання, адміністративної справи № 458/1144/15-а 2-а/458/59/2015, суд приходить до висновку, що подання підлягає до задоволення.

Судом встановлено, що Турківським районним судом Львівської області 15.12.2015 року вирішено: визнати розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області від 06.06.2012 року про проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» протиправним; визнати протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області № 20/к-12 від 28.10.2015 року в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»; зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», Закону України «Про державну службу» з урахуванням всіх видів виплат, що включені до середньомісячного заробітку державного службовця, на які нараховано та утримано єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, починаючи з 12.05.2015 року; стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області на користь ОСОБА_2 487 гривень 20 коп. відшкодування судових витрат.

На підставі цього рішення у Турківському районному відділі державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області перебуває на виконанні виконавчий лист Турківського районного суду Львівської області № 458/1144/15-а 2-а/458/59/2015 від 05.04.2016 року.

На даний час рішення суду виконано лише в частині нарахування стягувачці ОСОБА_2 заборгованості в розмірі 23924 гривні 85 коп. та перерахунку пенсії державного службовця, в решті рішення Турківського районного суду Львівської області не виконується у звязку з відсутністю бюджетного фінансування.

Вищенаведене підтверджується: копією виконавчого листа від 05.04.2016 року; матеріалами адміністративної справ № 458/1144/15-а 2-а/458/59/2015; копією листа Начальника Старосамбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області, яке є правонаступником ліквідованого Управління Пенсійного фонду України в Турківському районі Львівської області, № 3328/12 від 23.09.2016 року; копією розпорядження № 119329 від 25.07.2016 року.

Згідно зі ст.3 Закону України ,,Про гарантії держави щодо виконання судових рішень" від 05.06.2012 року, який набрав чинності з 01.01.2013 року, виконання рішення суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Зазначені зміни у правовому регулюванні порядку виконання судових рішень, боржником за якими є державний орган, яким не передбачено виконання рішень зобов'язального характеру, є підставою для зміни та встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Ці заходи повинні забезпечити виконання судового рішення.

Згідно з ч.1 ст.255 КАС України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Оскільки Старосамбірське об'єднане управління Пенсійного фонду України Львівської області, яке є правонаступником ліквідованого Управління пенсійного фонду України у Турківському районі Львівської області, не є розпорядником (головним розпорядником) бюджетних коштів, на його рахунку відсутні відповідні кошти для виконання рішення суду, а тому суд приходить до висновку, що способом і порядком виконання судового рішення у справі № 458/1144/15-ц в частині здійснення виплати заборгованості з пенсії пенсії ОСОБА_2 за період з 12.05.2015 року по 31.08.2016 року в розмірі 23924 гривні 85 коп. є: стягнути із Старосамбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області на користь ОСОБА_2 суми боргу у розмірі 23924 гривні 85 коп., а у випадку відсутності коштів - стягнути з Державного бюджету України шляхом списання з відповідного рахунку Державної казначейської служби України.

Встановлення такого способу виконання рішення суду не змінить по суті зміст резолютивної частини рішення суду, а навпаки, сприятиме примусовому виконанню рішення суду. Іншої можливості у державної виконавчої служби для примусового виконання рішення суду немає.

Керуючись ст.263 КАС України, суд

ухвалив:

подання задовольнити.

Встановити спосіб і порядок виконання судового рішення у справі № 458/1144/15-ц, 2-а/458/59/2015, за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у Турківському районі Львівської області про зобов'язання здійснити виплату нарахованих сум та понесених судових витрат, відповідно до якого: стягнути із Старосамбірського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області на користь ОСОБА_2 суму боргу за період із 12.05.2015 року по 31.08.2016 року в розмірі 23924 гривні 85 коп., а у випадку відсутності коштів - стягнути з Державного бюджету України 23924 гривні 85 коп. на користь ОСОБА_2 шляхом списання з відповідного рахунку Державної казначейської служби України.

Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Турківський районний суд Львівської області протягом 5 днів з дня її проголошення, а стороною, яка не була присутня в судовому засіданні, - в той самий строк з дня одержання її копії.

Суддя -