справа № 361/4755/16-а
провадження № 2-а/361/338/16
08.11.2016
ПОСТАНОВА
Іменем України
08 листопада 2016 року м. Бровари
Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:
Головуючого судді ОСОБА_1, за участю секретаря ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Броварського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії,-
в с т а н о в и в :
У серпні 2016 року ОСОБА_3 звернулася до суду із даним позовом, в якому просить визнати неправомірними дії Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови їй у видачі довідки про заробітну плату у зв'язку із підвищенням посадового окладу з урахуванням всіх складових заробітної плати, на які нараховуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та проведенні їй з 01.12.2015 року перерахунку пенсії у розмірі 86 відсотків заробітної плати на підставі даної довідки, зобов'язати відповідача видати їй довідку про заробітну плату у зв'язку із підвищенням посадового окладу з урахуванням всіх складових заробітної плати, на які нараховуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та зобов'язати Броварське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити їй з 01.12.2015 року перерахунок пенсії у розмірі 86 відсотків заробітної плати на підставі наданої довідки.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що вона з 16 серпня 1994 року перебуває на обліку в Броварському обєднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та з 06 вересня 2010 року отримує пенсію за віком, призначену згідно із Законом України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року у розмірі 80 % заробітної плати головного спеціаліста відділу обліку надходження платежів.
14.07.2016 р. позивач звернулася до відповідача із заявою про видачу довідки про заробітну плату у зв'язку з підвищенням посадового окладу з урахуванням всіх складових заробітної плати на які нараховуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та проведення з 01.12.2015 року перерахунку пенсії в розмірі 86 відсотків заробітної плати на підставі наданої довідки.
Листом від 27.07.2016 року відповідач зазначив про відсутність підстав для перерахунку пенсії державним службовцям.
З підстав неправомірності зазначеної вище відмови та зобов'язання вчинити дії змушена звернутися до суду.
У судове засідання позивач ОСОБА_3 не зявилася, про місце, час та дату розгляду справи повідомлялася належним чином. До початку судового засідання надала заяву в якій вимоги з підстав, викладених у позові, підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити. Також, просила здійснювати розгляд справи за її відсутності.
Представник відповідача у судове засідання не зявилася, про місце, час та дату розгляду справи повідомлялася належним чином. Причини неявки суду не відомі.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Із матеріалів справи вбачається, що з 16.08.1994 року позивач перебуває на обліку в Броварському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області та отримує пенсію державного службовця відповідно дост. 37 Закону України «Про державну службу». Тобто,
право на отримання пенсії та призначення їй пенсії як державному службовцю гарантуєтьсяЗаконом України «Про державну службу», в редакції, що діяла станом на 29.10.1996 року. Розмір пенсії позивача складає 86 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
14 липня 2016 року позивач звернулася до відповідача із заявою про видачу довідки про заробітну плату, у зв'язку із підвищенням посадового окладу з урахуванням всіх складових заробітної плати, на які нараховуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, та проведенні перерахунку її пенсії у розмірі заробітної плати на підставі наданої довідки з 01 грудня 2015 року.
Листом від 27 липня 2016 року за № 398/І-01 відповідач зазначав про відсутність підстав для перерахунку пенсії державним службовцям, посилаючись на те, що відповідно до п.3ОСОБА_4 КМУ №865 від 31 травня 2000 рокупосадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених ЗУ «Про державну службу», враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії. Довідка про складові заробітної плати державного службовця видається державним органом за останнім місцем роботи.
Пенсійне забезпечення державних службовців регулюєтьсястаттею 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-XII.
Згідно зістаттею 37 Закону №3723-XII(у редакції, на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям виплачується за рахунок держави. На одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством України пенсійного віку, за наявності загального трудового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років. Зазначеним особам призначаються пенсії в розмірі 80 відсотків суми їх посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії. Пенсія державному службовцю виплачується у повному розмірі незалежно від його заробітку (прибутку), одержуваного після виходу на пенсію. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків посадового (чинного) окладу з урахуванням надбавок, передбачених цим Законом, без обмеження граничного розміру пенсії.
Відповідно достатті 37-1 Закону №3723-XII(у редакції, на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Так, порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначавсяОСОБА_4 Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» №865 від 31.05.2000 року(далі - Порядок №865).
Згідно п. 4 ОСОБА_4 №865 (у редакції від 25.03.2014) було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи з заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.
Відповідно до п. 5 ОСОБА_4 №865 (у редакції від 25.03.2014) перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.
ОСОБА_4 Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»до ОСОБА_4 №865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме виключено пункт 4, та пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Таким чином, Положеннями ОСОБА_4 № 865 на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 08.07.2016, не передбачено порядку перерахунку пенсії державного службовця.
На даний час, всуперечстатті 37-1 Закону №3723-XIIКабінетом Міністрів України не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Статтею 22 Конституції Українивстановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цієюКонституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 08.11.2005 якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Частиною першоюстатті 58 Конституції Українивстановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» від 26.09.2014, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.
Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Таким чином, суд приходить до висновку, що право позивача на перерахунок пенсії є безперечним і забезпечення цього права становить суть взятих на себе державою зобов'язань.
Відповідно доОСОБА_4 КМУ «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 р. № 1013підвищилися посадові оклади працівників управління, в тому числі посадовий оклад головного спеціаліста. Також ОСОБА_4 № 1013 доручено вжити заходів для підвищення із 1 грудня 2015 року розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов'язані з індексацією, яка склалась у грудні 2015 року, для того щоб підвищення всіх складових заробітної плати в сумі для кожного працівника в грудні 2015 року перевищило величину індексації, що мала бути виплачена йому в грудні 2015 року.
Відмова у наданні довідки про заробітну плату у звязку з підвищенням посадового окладу з урахуванням всіх складових заробітної плати на які нараховуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та здійсненні перерахунку пенсії позивача в розмірі 80 відсотків заробітної плати на підставі наданої довідки не ґрунтується на конституційному принципі верховенства права, вимогах закону, дії його в часі, а тому є неправомірною.
Враховуючи те, що на момент звернення до відповідача із заявою про видачу довідки про заробітну плату та проведення перерахунку пенсії були відсутні обставини, що унеможливлюють здійснення перерахунку, тому перерахунок пенсії має бути здійснений з 01.12.2015 року, із моменту виникнення права на проведення перерахунку з дня набрання законної сили постанови КМУ № 1013 від 09.12.2015 року, з урахуванням фактично отриманих сум.
З наведеного вбачається, що позивач з незалежних від неї причин не мала змоги надати до Броварського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області довідку про заробітну плату.
Посилання Броварського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на зміни у ОСОБА_4 Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 року, якими змінено редакцію пунктів 5 і 6 і виключено п.4 та на Закон України «Про державну службу» №889-УІІІ від 10.12.2015 року, що передбачено тільки призначення пенсії державним службовцям є помилковим, оскільки ці норми стосуються призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій. ОСОБА_4 № 865 застосовуються лише при призначенні пенсії і дана постанова не визначає механізм перерахунку пенсії.
Враховуючи наведені обставини, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 6-15, 69-72, 94, 99, 159 - 163, 183-2, 256 КАС України, суд, -
п о с т а н о в и в:
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Броварського обєднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату у звязку з підвищенням посадового окладу з урахуванням всіх складових заробітної плати, на які нараховуються внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та проведенні перерахунку ОСОБА_3 пенсії у розмірі 86 відсотків заробітної плати на підставі даної довідки відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу»
Зобовязати Броварське обєднане управління Пенсійного фонду України Київської області видати ОСОБА_3 довідку про заробітну плату у звязку із підвищенням посадового окладу з урахуванням всіх складових заробітної плати, на які нараховуються внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування станом на 01.12.2015 року.
Зобовязати Броварське обєднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити ОСОБА_3 з 01.12.2015 року перерахунок та виплату пенсії в розмірі 86 відсотків від заробітку відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, у звязку із підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія, виходячи із розміру заробітної плати, визначеної довідкою про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини 3 статті 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання постанови.
Порядок набрання постановою законної сили передбачено ст. 254 КАС України.
Суддя Н.М. Петришин