ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 листопада 2016 р. м. Чернівці Справа № 824/963/16-а
Чернівецький окружний адміністративний суд колегією суддів в складі:
головуючого судді Левицького В.К.
суддів Брезіної Т.М., Дембіцького П.Д.,
за участю секретаря судового засідання Мандрик І.А.
сторін:
представника позивача - Мацьоцького О.І.
представника відповідача - Шпак Т.М.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Вижницької районної організації політичної партії "Наш Край"
до Вижницької міської виборчої комісії Чернівецької області
про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії.
В С Т А Н О В И В:
Вижницька районна організація політичної партії "Наш Край" (далі - позивач) звернулася до суду з вказаним позовом, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Вижницької міської виборчої комісії Чернівецької області (далі - відповідач) в частині відхилення реєстрації кандидатів в депутати Вижницької міської ради Вижницького району Чернівецької області від Вижницької районної організації політичної партії "Наш Край", оформленого протоколом № 4 п. 2.10 від 24.11.2016 р.;
- визнати протиправною бездіяльність Вижницької міської виборчої комісії Чернівецької області в реєстрації кандидатів в депутати Вижницької міської ради Вижницького району Чернівецької області від Вижницької районної організації політичної партії "Наш Край";
- зобов'язати Вижницьку міську виборчу комісію Чернівецької області розглянути заяву Вижницької районної організації політичної партії "Наш Край" про реєстрацію кандидатів в депутати Вижницької міської ради Вижницького району Чернівецької області від Вижницької районної організації політичної партії "Наш Край" відповідно до вимог Закону України "Про місцеві вибори".
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що він звернувся із заявою про реєстрацію кандидатів в депутати Вижницької міської ради Вижницького району Чернівецької області та виконав всі вимоги щодо порядку подачі заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, однак відповідач не виконав вимоги ст. 38 Закону України "Про місцеві вибори", чим порушив його виборчі права та свободи, як учасника виборчого процесу. Вважає, що дії та рішення відповідача, що виразились у відхиленні реєстрації кандидатів в депутати є протиправними, а його бездіяльність щодо не проведення реєстрації кандидатів в депутати є незаконною.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити його у повному обсязі.
Представник Вижницької міської виборчої комісії Чернівецької області в судовому засіданні заперечував проти позову та просив суд в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю, посилаючись на безпідставність заявлених вимог.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази по справі судом встановлено наступне.
Як вказано в позовній заяві позивачем та не заперечувалося сторонами в судовому засіданні, 09.11.2016 р. на виконання рішення Центрального виконавчого комітету Політичної партії "Наш Край" за № 70 від 03.11.2016 р. рішенням установчих зборів була створена Вижницька районна організація Політичної партії "Наш Край".
14.11.2016 р. позивач подав заяву в Головне територіальне управління юстиції у Чернівецькій області про проведення державної реєстрації Вижницької районної організації Політичної партії "Наш Край".
Рішенням державного реєстратора Головного територіального управління юстиції у Чернівецькій області від 18.11.2016 р. № 187/033 проведено державну реєстрацію Вижницької районної організації Політичної партії "Наш Край".
23.11.2016 р. позивач подав до Вижницької міської виборчої комісії Чернівецької області заяву, в якій просив зареєструвати кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Вижницької об'єднаної територіальної громади на місцевих виборах, що відбудуться 18.12.2016 р., включених до виборчого списку кандидатів у депутати від Вижницької районної організації політичної партії "Наш Край".
Пунктом 2.10 рішення Вижницької міської виборчої комісії Чернівецької області від 24.11.2016 р. відхилено реєстрацію кандидатів в депутати від Вижницької районної організації політичної партії "Наш Край". Вказане рішення оформлене протоколом № 4.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням та вважаючи бездіяльність протиправною, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
Розглянувши матеріали справи, встановивши фактичні обставини в справі, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти позову, дослідивши та оцінивши надані докази в сукупності, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню повністю, з наступних підстав.
Статтею 38 Конституції України гарантовано право громадян брати участь в управлінні державними справами, у всеукраїнському та місцевих референдумах, вільно обирати і бути обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування.
Відповідно до пункту 20 ч. 1 ст. 92 Конституції України організація і порядок проведення виборів і референдумів визначаються виключно законами України.
Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначає Закон України "Про місцеві вибори" від 14.07.2015 р. № 595-VIII (далі - Закон № 595-VIII).
Частиною 1 ст. 36 цього Закону встановлено, що висування кандидатів у депутати та на посаду сільського, селищного, міського голови, старости місцевою організацією партії відбувається на підставі цього Закону, статуту політичної партії за рішенням вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних чергових та/або позачергових, перших виборах, прийнятого після початку виборчого процесу відповідних чергових та/або позачергових, перших виборів. У разі прийняття політичною партією рішення про участь її місцевих організацій у виборах депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах рад, виборах міських голів у такому рішенні також зазначаються найменування центрального керівного органу партії, який погоджуватиме рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати, кандидата на посаду міського голови від місцевої організації партії відповідно до пункту 4 частини першої статті 38 та пункту 4 частини першої статті 40 цього Закону, а також прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності) керівників партії, уповноважених посвідчувати своїм підписом копії рішень зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати, кандидата на посаду міського голови від місцевої організації партії відповідно до пункту 4 частини першої статті 38 та пункту 4 частини першої статті 40 цього Закону.
Копія рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних виборах, засвідчена підписом керівника та печаткою партії разом з копією статуту партії, засвідченою безоплатно центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, після оголошення про початок виборчого процесу, не пізніш як за 35 днів до дня голосування подається до Центральної виборчої комісії. Центральна виборча комісія не пізніш як за 34 дні до дня голосування оприлюднює перелік політичних партій, якими прийнято рішення про участь їх місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, на своєму офіційному веб-сайті.
Центральна виборча комісія не пізніш як за 34 дні до дня голосування оприлюднює перелік політичних партій, якими прийнято рішення про участь їх місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, на своєму офіційному веб-сайті.
Як вбачається з офіційного веб-сайту http://www.cvk.gov.uа/vm_2015, Центральна виборча комісія оприлюднила з 13.11.2016 р. на своєму сайті перелік політичних партій, якими прийнято рішення про участь їх місцевих організацій у відповідних місцевих виборах 18.12.2016 р.
Дослідженням переліку політичних партій, якими прийнято рішення про участь їх місцевих організацій у відповідних місцевих виборах 18.12.2016 р. встановлено, що під № 16 зареєстрована Політична партія "Наш Край".
Згідно вимог ч. 6 ст. 37 Закону України "Про місцеві вибори", центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрацій (легалізації) об'єднань громадян не пізніш як за 60 днів до дня голосування передає на паперових носіях та в електронному вигляді до Центральної виборчої комісії та не пізніш як за 35 днів до дня голосування до відповідних територіальних виборчих комісій відомості щодо зареєстрованих партій та їх місцевих організацій із зазначенням керівників таких партій та їх місцевих організацій, а у разі змін керівників таких партій та їх місцевих організацій -невідкладно інформує Центральну виборчу комісію та відповідні територіальні виборчі комісії.
Таким чином, виконання вимог ч. 6 ст. 37 Закон № 595-VIII покладено на Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державі політику у сфері реєстрації (легалізації) об'єднань громадян.
Суд приходить до висновку, що порушення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері реєстрації (легалізації) об'єднань громадян вказаної вимоги не тягне будь-яких наслідків для політичних партій та не являється підставою для відмови в реєстрації кандидатів у багатомандатному виборчому окрузі.
Відтак, місцева організація партії може висувати кандидатів на місцевих виборах за умови, що відповідна місцева організація партії зареєстрована в установленому законом порядку. Обмежень щодо строку реєстрації місцевих організацій політичних партій для участі в місцевих виборах Законом України "Про місцеві вибори" не передбачено.
Підставою для прийняття оскаржуваного рішення, оформленого протоколом № 4, а саме в частині відхилення реєстрації кандидатів в депутати Вижницької міської ради Вижницького району Чернівецької області від Вижницької районної організації політичної партії "Наш Край" послужило те, що у відомостях щодо зареєстрованих у встановленому законом порядку Вижницьких районних організацій політичних партій в Україні від 16.11.2016 р. відсутня Вижницька районна в Чернівецькій області організація політичної партії "Наш Край. Оскільки, фактично реєстрація Вижницької районної в Чернівецькій області організації політичної партії "Наш Край" здійснена 18.11.2016 р. згідно з повідомленням від Головного територіального Управління юстиції у Чернівецькій області за №03.3-14/144 від 22.11.2016 р. Відтак, відповідач вважає, що позивачем порушена ч.6 ст.37 Закону України "Про місцеві вибори". За наведених обставин, відповідачем вирішено, відхилити реєстрацію кандидатів в депутати від Вижницької районної в Чернівецькій області організації політичної партії "Наш Край".
Стаття 46 Закону № 595-VIII містить вичерпний перелік підстав для відмови в реєстрації кандидата в депутати. Так, згідно вказаної статті, територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі: 1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним; 2) відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом; 3) припинення громадянства України особи; 4) визнання судом особи недієздатною, набрання щодо неї законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину; 5) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою, старостою відповідно до статті 9 цього Закону; 6) висування кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації партії, щодо якої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, прийнято у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку рішення про невідповідність її або партії в цілому діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки".
Рішення про відмову в реєстрації кандидата повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення видається особі, яка відповідно до частини четвертої статті 41, частини другої статті 42, частини другої статті 43 цього Закону подавала документи для реєстрації кандидата (кандидатів) в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, або кандидату особисто у строки, визначені частиною дев'ятою статті 41, частиною четвертою статті 42, частиною четвертою статті 43 цього Закону ( ч. 2 ст. 46 Закону № 595-VIII).
З огляду на вищевикладене, підстав для відмови в реєстрації кандидата в депутати передбачених ч.1 ст. 46 Закону № 595 в поданих документах судом не встановлено, а виявлені відповідачем порушення не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.
За наведених обставин, оскаржуване рішення прийнято відповідачем не з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, відтак рішення Вижницької міської виборчої комісії Чернівецької області в частині відхилення реєстрації кандидатів в депутати Вижницької міської ради Вижницького району Чернівецької області від Вижницької районної організації політичної партії "Наш Край", оформленого протоколом № 4 п. 2.10 є протиправним та підлягає скасуванню.
Окрім цього, суд зазначає, що Законом № 595-VIII не надано територіальній виборчій комісії право (повноваження) відхиляти реєстрацію кандидатів в депутати.
Враховуючи вищевказане, суд вважає, що бездіяльність відповідача, яка виразились у не проведенні реєстрації кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Вижницької ради об'єднаної територіальної громади на місцевих виборах, що відбудуться 18.12.2016 р., включених до виборчого списку кандидатів у депутати від Вижницької районної організації політичної партії "Наш Край" є незаконною.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять (ч. 2 ст. 11 КАС України).
Суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Із змісту вказаних норм вбачається, що адміністративне судочинство спрямоване на захист порушених прав осіб у сфері публічно-правових відносин у випадку, якщо своїми незаконними рішеннями, діями або бездіяльністю суб'єкт владних повноважень порушує такі права, свободи та інтереси осіб. Приблизний перелік способів захисту порушеного права в адміністративному судочинстві встановлено ч. 2 ст. 162 КАС України. При цьому адміністративний суд може застосувати інший спосіб захисту права, який би гарантував захист прав, свобод та інтересів осіб. Критерієм обрання способу захисту порушеного права є те, що він з урахуванням особливостей спірних відносин повинен бути спрямований на реальне відновлення порушених прав позивача.
Враховуючи встановлені по справі обставини та наведені норми права, суд дійшов висновку, що з метою захисту порушених прав позивача, виходячи з принципу правової визначеності у спірних правовідносинах, суд зобов'язує Вижницьку міську виборчу комісію Чернівецької області зареєструвати кандидатів в депутати до Вижницької об'єднаної територіальної громади від Вижницької районної організації політичної партії "Наш Край" відповідно до вимог Закону України "Про місцеві вибори".
Щодо вирішення питання стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 9 ст. 172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
З матеріалів справи встановлено, що позивачем при зверненні до Чернівецького окружного адміністративного суду не був сплачений судовий збір у відповідності до Закону України "Про судовий збір".
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Так, позивачем заявлено три вимоги немайнового характеру. Таким чином, враховуючи, що позов задоволено повністю, необхідно присудити на користю Державного бюджету України судові витрати у сумі 4134,00 грн. (1378,00 грн. х 3) за рахунок бюджетних асигнувань Вижницької міської виборчої комісії Чернівецької області.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 11, 17, 69, 70, 71, 172, 177 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Вижницької міської виборчої комісії Чернівецької області в частині відхилення реєстрації кандидатів в депутати Вижницької міської ради Вижницького району Чернівецької області від Вижницької районної організації політичної партії "Наш Край", оформленого протоколом № 4 п. 2.10 від 24.11.2016 р.
3. Визнати протиправною бездіяльність Вижницької міської виборчої комісії Чернівецької області в реєстрації кандидатів в депутати Вижницької міської ради Вижницького району Чернівецької області від Вижницької районної організації політичної партії "Наш Край".
4. Зобов'язати Вижницьку міську виборчу комісію Чернівецької області зареєструвати кандидатів в депутати до Вижницької об'єднаної територіальної громади від Вижницької районної організації політичної партії "Наш Край" відповідно до вимог Закону України "Про місцеві вибори".
5. Присудити на користю Державного бюджету України судові витрати у сумі 4134,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Вижницької міської виборчої комісії Чернівецької області.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом двох днів з дня її проголошення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції згідно до вимог ч.3 ст. 177 КАС України.
Головуючий В.К. Левицький
Судді Т.М. Брезіна
П.Д. Дембіцький