ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 листопада 2016 р. м. Чернівці Справа № 824/930/16-а
09 год 48 хв.
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Лелюка О.П.,
за участю:
секретаря судового засідання Кіщук О.І.,
представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача - Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області Гроссу Д.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області, атестаційної комісії №10 з атестації поліцейських Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області про визнання протиправними і скасування рішень та поновлення на посаді,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області (відповідач №1), атестаційної комісії №10 з атестації поліцейських Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області (відповідач №2) про визнання протиправними і скасування рішень та поновлення на посаді.
Позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення (висновок) атестаційної комісії №10 Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області від 01 вересня 2016 року про те, що ОСОБА_3 не відповідає займаній посаді і підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність та наказ Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області від 22 вересня 2016 року №148 о/с «По особовому складу» про звільнення зі служби в поліції старшого сержанта поліції ОСОБА_3, поліцейського роти дорожньо-патрульної служби Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області з 22 вересня 2016 року, відповідно до пункту 5 (через службову невідповідність) частини першої статті 77 Закону України «Про національну поліцію»; поновити ОСОБА_3 на службі в поліції на посаді поліцейського роти дорожньо-патрульної служби Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилався на те, що згідно протоколу ОП№15.00028121.0068382 від 01 вересня 2016 року атестаційної комісії №10 Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області було прийнято рішення про невідповідність позивача займаній посаді та звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.
З висновком атестаційної комісії №10 Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області позивач не погодився, посилаючись на відсутність підстав для проведення його атестації.
Вказував на те, що відповідачем №2 під час атестації було порушено вимоги Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських та Закону України «Про Національну поліцію», зокрема, в частині порядку проведення атестування.
Так, повідомив, що при проведенні атестації комісією не враховано професійних якостей позивача, його службової характеристики, висновку безпосереднього керівника, відсутності діючих дисциплінарних стягнень, наявність заохочень, а також участі позивача у бойових діях в зоні антитерористичної операції.
Окрім того зазначив, що протокол засідання комісії та оскаржуване рішення (висновок) не містить жодних мотивів чи обґрунтувань, які покладено у висновок про службову невідповідність позивача. На думку останнього, вказане засвідчує недотримання атестаційною комісією вимог Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських, зокрема, в частині здійснення оцінки особи, що атестується за всіма критеріями, які визначені в пункті 16 Інструкції та мотивування такого висновку.
Також позивач вказував, що проведення його атестації є протиправним, оскільки суперечить статті 12 Закону України «Про професійний розвиток працівників».
За таких обставин, позивач вважає, що висновок атестаційної комісії є необґрунтованим, прийнятим без урахування усіх обставин, які мали значення для його прийняття. За відсутності підстав для проведення атестації, в зв'язку з необґрунтованістю оскаржуваного висновку атестаційної комісії, позивач вказував і про незаконність наказу про звільнення із займаної посади.
Просив суд позовні вимоги задовольнити повністю.
Відповідач №1 стверджував, що атестування позивача проведене атестаційною комісією у межах наданих повноважень та у спосіб, який передбачений Інструкцією про порядок проведення атестування поліцейських, а оскаржуваний висновок є обґрунтованим та відповідає положенням пункту 15 Розділу IV вказаної Інструкції.
Вказував на те, що позивач був призначений на посаду в порядку переатестування згідно з тимчасовим штатним розкладом Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області, затвердженим наказом Національної поліції України від 06 листопада 2015 року №3, у зв'язку із чим існувала необхідність перевірки можливості призначення його на вищу посаду, або ж, у випадку не підтвердження його повної службової відповідності займаній посаді, вирішення питання про переміщення на нижчу посаду або звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.
Підставою вказаного атестування, зазначив відповідач №1, був наказ Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області від 11 лютого 2016 року №117 «Про організацію проведення атестування поліцейських Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області» та положення статті 57 Закону України «Про Національну поліцію».
В обґрунтування законності наказу Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області від 22 вересня 2016 року №148 о/с про звільнення ОСОБА_3 вказував, що отримавши результати атестування, відповідач №1 зобов'язаний був забезпечити неухильне виконання рішення атестаційної комісії.
Крім цього, стверджував про пропуск позивачем місячного строку звернення до суду в частині позовних вимог щодо оскаржуваного рішення (висновку) відповідача №2.
Просив суд в задоволенні позову відмовити повністю.
Відповідач №2 свою позицію відносно даного спору не повідомив. При цьому він був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, про що свідчить відмітка на зворотному боці супровідного листа, датованого 17 листопада 2016 року. Однак в судове засідання відповідач №2 не з'явився (не забезпечив явку свого представника). Про причини неявки суд не повідомив.
Згідно частини четвертої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши пояснення осіб, які прибули в судове засідання, дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 з 09 квітня 2009 року проходив службу в органах внутрішніх справ України, а з 07 листопада 2015 року - в органах поліції на посаді поліцейського взводу роти дорожньо-патрульної служби Державної автомобільної інспекції при Головному управлінні Національної поліції в Чернівецькій області з присвоєнням в порядку переатестування спеціального звання старший сержант поліції відповідно до наказу Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області від 07 листопада 2015 року № 5 о/с.
На виконання вимог статті 57 Закону України «Про Національну поліцію», Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 листопада 2015 року №1465, з метою оцінки ділових, професійних, особистих якостей поліцейських, їх освітнього та кваліфікаційного рівнів, на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри, Головним управлінням Національної поліції в Чернівецькій області видано наказ від 11 лютого 2016 року №117 «Про організацію проведення атестування поліцейських Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області».
На підставі зазначеного наказу та на його виконання були створені атестаційні комісії, затверджено їх склад та 01 вересня 2016 року проведено атестування позивача.
У розділі ІІІ атестаційного листа «Результати тестування», де у відповідності до вимог пункту 10 Розділу ІV Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських зазначаються бали за тестом на знання законодавчої бази (далі - професійний тест) та за тестом на загальні здібності та навички - зазначено бали « 23/25».
У розділі IV атестаційного листа «Результати атестування (висновок атестаційної комісії)» вказано, що позивач займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.
Згідно протоколу ОП№15.00028121.0068382 від 01 вересня 2016 року засідання атестаційної комісії №10 Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області були присутні голова комісії, секретар та 4 члена комісії.
Членами комісії під час проведення атестації позивача досліджено атестаційний лист, декларацію про доходи, послужний список, інформаційну довідку, висновок про результати перевірки достовірності відомостей, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 5 Закону України «Про очищення влади», інформацію з відкритих джерел.
В протоколі також зазначено, що членами атестаційної комісії №10 Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області, особі, яка проходить атестування, були поставлені питання, які стосувались професійної діяльності поліцейського, мотивації особи щодо подальшого проходження служби в Національній поліції та інше.
За результатами розгляду матеріалів, проведеної співбесіди та обговорення головою атестаційної комісії поставлено на голосування рішення, а саме: «чи відповідає займаній посаді», виходячи з наступного: «займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню». За результатами голосування «за» - « 6», «проти» - « 0».
На підставі указаного рішення (висновку) атестаційної комісії №10 Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області від 01 вересня 2016 року, наказом Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області від 22 вересня 2016 року №148 о/с «По особовому складу» відповідно до статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» звільнено зі служби в поліції за пунктом 5 частини першої (через службову невідповідність) старшого сержанта поліції ОСОБА_3, поліцейського роти дорожньо-патрульної служби ГУНП в Чернівецькій області з 22 вересня 2016 року.
Не погоджуючись із рішенням (висновком) атестаційної комісії, оформленим протоколом від 01 вересня 2016 року та прийнятим на його підставі наказом про звільнення від 22 вересня 2016 року, ОСОБА_3 звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх трудових прав.
Вирішуючи спір, суд зазначає таке.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Пунктом 2 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Законом України «Про Національну поліцію» від 02 липня 2015 року №580-VIII (далі - Закон №580-VIII в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Статтями 1 та 2 Закону №580-VIII передбачено, що Національна поліція України (далі - поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом. Завданнями поліції є надання поліцейських послуг у сферах: 1) забезпечення публічної безпеки і порядку; 2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; 3) протидії злочинності; 4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону №580-VIII поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції.
Згідно з частиною першою статті 48 Закону №580-VIII призначення та звільнення з посад поліцейських здійснюється наказами посадових осіб, зазначених у статті 47 цього Закону.
Статтею 47 Закону №580-VIII встановлено, що призначення на посади поліцейських здійснюють посадові особи органів (закладів, установ) поліції відповідно до номенклатури посад, яку затверджує Міністерство внутрішніх справ України. У разі проведення конкурсу для визначення кандидата для призначення на відповідну посаду призначення на посади поліцейських здійснюють посадові особи органів (закладів, установ) поліції згідно з номенклатурою посад, яку затверджує Міністерство внутрішніх справ України, та відповідно до результатів конкурсу.
Пунктом 9 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №580-VIII передбачено, що працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції.
Посади, що пропонуються особам, зазначеним у цьому пункті, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції.
Згідно пункту 10 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №580-VIII працівники міліції, які відмовилися від проходження служби в поліції та/або не прийняті на службу до поліції в тримісячний термін з моменту попередження про наступне вивільнення, звільняються зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів.
Таким чином, працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою або шляхом проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції.
Судом встановлено, що на підставі особистої заяви ОСОБА_3 від 07 листопада 2015 року наказом Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області від 07 листопада 2015 року №5 о/с позивача без проведення конкурсу призначено поліцейським взводу роти дорожньо-патрульної служби Державної автомобільної інспекції при Головному управлінні Національної поліції в Чернівецькій області з присвоєнням в порядку переатестування спеціального звання старший сержант поліції.
Отже, позивач був прийнятий на службу до поліції на умовах, визначених пунктом 9 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №580-VIII шляхом видання наказу про призначення за його згодою.
Указаний вище наказ не містить умов про проведення конкурсу та тимчасовість призначення на посаду.
Статтею 58 Закону №580-VIII передбачено, що призначення на посаду поліцейського здійснюється безстроково (до виходу на пенсію або у відставку), за умови успішного виконання службових обов'язків.
Строкове призначення здійснюється в разі заміщення посади поліцейського на період відсутності особи, за якою відповідно до закону зберігається посада поліцейського, та посад, призначенню на які передує укладення контракту.
Щодо посилань у наказі від 07 листопада 2015 року №5 о/с про призначення позивача на посаду в порядку переатестування, то суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до пункту 9 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №580-VIII видання наказу про призначення є самостійною і достатньою підставою для призначення колишніх працівників міліції на посади, створені в структурі Національної поліції України.
Вказаний пункт Закону №580-VIII не передбачає процедури переатестування колишніх працівників міліції на предмет відповідності посаді як під час прийняття, так і після такого прийняття під час подальшого проходження служби в поліції.
Водночас мету та підстави атестування поліцейських визначено статтею 57 Закону №580-VIII.
Відповідно до частини першої статті 57 Закону №580-VIII атестування поліцейських проводиться з метою оцінки їхніх ділових, професійних, особистих якостей, освітнього та кваліфікаційного рівнів, фізичної підготовки на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри.
Тобто, указаною частиною статті 57 Закону №580-VIII визначено мету атестування поліцейських.
Згідно частини другої статті 57 Закону №580-VIII атестування поліцейських проводиться: 1) при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу; 2) для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність; 3) для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.
Тобто, указаною частиною статті 57 Закону №580-VIII визначено вичерпні підстави атестування поліцейських.
Суд зазначає, що метою проведення атестування із будь-яких зазначених вище підстав є вирішення можливості в той чи інший спосіб залишення особи на службі і, як крайній захід, пропозиція щодо звільнення зі служби у зв'язку зі службовою невідповідністю виходячи з професійних, моральних і особистих якостей.
Кожна з зазначених трьох підстав для проведення атестування повинна бути зв'язана з певними передумовами, зокрема, атестування яке призначається для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність повинне бути зумовлене існуванням реальних підстав до звільнення, як то неналежне виконання службових обов'язків, порушення установленого чинним законодавством порядку і правил несення служби тощо.
Відповідно до частини четвертої статті 57 Закону №580-VIII рішення про проведення атестування приймає керівник поліції, керівники органів (закладів, установ) поліції стосовно осіб, які згідно із законом та іншими нормативно-правовими актами призначаються на посади їхніми наказами.
В ході судового розгляду справи представником Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області було зазначено, що проведення атестації позивача здійснено у зв'язку із прийняттям Головним управлінням Національної поліції в Чернівецькій області наказів від 11 лютого 2016 року №117 «Про організацію проведення атестування поліцейських Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області».
Зазначений наказ не містить посилань на підстави для атестування поліцейських, передбачені частиною другою статті 57 Закону №580-VIII. В ньому вказано лише про мету проведення атестування.
На підставі наявних у справі матеріалів та пояснень осіб, які прибули в судове засідання, судом встановлено, що позивач пропрацював на займаній до звільнення посаді менше одного року, питання щодо призначення позивача на вищу посаду або переведення на нижчу посаду, притягнення його до відповідальності в межах дисциплінарного проступку не вирішувалось; обставин, які б свідчили про невідповідність позивача займаній посаді, зокрема, в силу фізичного стану, хвороби, неналежної професійної підготовки, порушення порядку і правил несення служби не було.
Водночас встановлено, що атестування позивача проведено у порядку атестації усіх поліцейських Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області та підпорядкових підрозділів з метою оцінки їх ділових, професійних, особистих якостей, освітнього та кваліфікаційного рівнів, фізичної підготовки на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри, що відповідає положенням частини першої статті 57 Закону №580-VIII.
У зв'язку з викладеним суд вважає, що мета атестування, визначена у частині першій статті 57 Закону №580-VIII, не утворює самостійну підставу для проведення атестування і перебуває у системному взаємозв'язку з вичерпними підставами, визначеними у частині другій статті 57 Закону №580-VIII.
Цей Закон не передбачає проведення атестування без настання обставин, визначених частиною другою статті 57 Закону №580-VIII.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку про те, що позивача протиправно включено до списку поліцейських, які підлягають атестуванню. Правових підстав для проведення атестації позивача не було.
Відтак, рішення (висновок) атестаційної комісії №10 з атестації поліцейських Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області про невідповідність ОСОБА_3 займаній посаді та звільнення його зі служби в поліції через службову невідповідність, оформлене протоколом від 01 вересня 2016 року й прийняте за результатом проведення атестації, є протиправним, а тому підлягає скасуванню.
Крім цього, оскаржуване позивачем рішення (висновок) атестаційної комісії є протиправним, виходячи також з наступного.
Частиною п'ятою статті 57 Закону №580-VIII визначено, що порядок проведення атестування поліцейських затверджується Міністром внутрішніх справ України.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 листопада 2015 року №1465, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18 листопада 2015 року за №1445/27890, затверджено Інструкцію про порядок проведення атестування поліцейських (далі - Інструкція №1465 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Пунктом 2 розділу І Інструкції №1465 встановлено, що керівники всіх рівнів зобов'язані забезпечити атестування на високому організаційному та правовому рівні з додержанням принципу відкритості (крім випадків, установлених законом) та об'єктивності в оцінці службової діяльності поліцейських, які атестуються.
Розділом ІV Інструкції №1465 визначений порядок організації, підготовки, проведення атестування.
Згідно з пунктом 11 розділу IV Інструкції №1465 атестаційна комісія при прийнятті рішення розглядає атестаційний лист та інші матеріали, які були зібрані на поліцейського, який проходить атестування.
Відповідно до пункту 3 розділу IV Інструкції №1465 атестаційні листи на поліцейських складають безпосередні керівники.
За змістом пунктів 7-9 Розділу ІV Інструкції №1465 керівники, які складають атестаційний лист, зобов'язані: 1) ознайомитися з вимогами цієї Інструкції; 2) проаналізувати проходження служби, професійну та спеціальну підготовку, а також конкретні показники служби поліцейського; 3) вивчити матеріали (характеристики) на осіб, які відряджені до державних (міждержавних) органів, установ та організацій із залишенням на службі в поліції; 4) на підставі всебічного вивчення особистих, професійних та ділових якостей поліцейського, який атестується, заповнити атестаційний лист за формою, визначеною в додатку 1 до цієї Інструкції.
В атестаційному листі зазначаються такі відомості про поліцейського, який атестується: 1) результати службової діяльності згідно з функціональними обов'язками; 2) дисциплінованість, принциповість у вирішенні службових питань, уміння будувати свої стосунки з громадянами та колегами по службі, здатність працювати над усуненням особистих недоліків, авторитет у колективі та серед населення; 3) прагнення до вдосконалення службової діяльності, почуття особистої відповідальності, стійкість моральних принципів, сміливість, рішучість, організованість, здатність контролювати власні емоції, поведінка поза службою; 4) володіння іноземними мовами; 5) культура в службі та ставлення до підвищення свого освітнього та культурного рівнів; 6) стан здоров'я та фізична підготовленість, уміння володіти табельною вогнепальною зброєю, прийомами рукопашного бою, спеціальними засобами індивідуального захисту та активної оборони, здатність переносити психофізичні навантаження та труднощі служби; 7) основні найбільш характерні та істотні недоліки в службовій діяльності та особистій поведінці; 8) інші дані, які, на думку керівника, заслуговують на увагу для більш повної характеристики підлеглого; 9) результати проходження підвищення кваліфікації.
Прямі керівники зобов'язані всебічно розглянути зміст атестаційного листа, з'ясувати відповідність викладених у ньому даних дійсному стану справ у службовій діяльності поліцейського, який атестується, та внести до відповідного розділу атестаційного листа один з таких висновків: 1) займаній посаді відповідає; 2) займаній посаді відповідає, заслуговує призначення на вищу посаду; 3) займаній посаді не відповідає, підлягає переміщенню на нижчу посаду через службову невідповідність; 4) займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.
Атестаційний лист після розгляду прямими керівниками передається на розгляд до атестаційної комісії.
Відповідно до пункту 10 Розділу ІV Інструкції №1465 з метою визначення теоретичної та практичної підготовленості, компетентності, здатності якісно та ефективно реалізовувати на службі свої потенційні можливості атестаційна комісія проводить тестування поліцейського, який проходить атестування.
За результатами проведеного тестування атестаційна комісія встановлює мінімальний бал, що становить 25 балів за тестом на знання законодавчої бази (далі - професійний тест), та 25 балів за тестом на загальні здібності та навички, який в обов'язковому порядку ураховується атестаційною комісією при прийнятті рішення, визначеного пунктом 15 цього розділу.
Згідно з пунктом 11 Розділу ІV Інструкції №1465 атестаційна комісія при прийнятті рішення розглядає атестаційний лист та інші матеріали, які були зібрані на поліцейського, який проходить атестування.
Пунктом 12 Розділу ІV Інструкції №1465 встановлено, що за рішенням атестаційної комісії поліцейські, які проходять атестування, проходять співбесіду з відповідною атестаційною комісією.
Атестаційна комісія за підписом голови має право робити відповідно до законодавства запити про надання необхідних матеріалів і документів, що стосуються службової діяльності поліцейського, який атестується.
Атестаційні комісії на підставі всебічного розгляду всіх матеріалів, які були зібрані на поліцейського, під час проведення атестування шляхом відкритого голосування приймають один з таких висновків: 1) займаній посаді відповідає; 2) займаній посаді відповідає, заслуговує призначення на вищу посаду; 3) займаній посаді не відповідає, підлягає переміщенню на нижчу посаду через службову невідповідність; 4) займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність (пункт 15 Розділу ІV Інструкції № 1465).
При цьому відповідно до пункту 16 Розділу ІV Інструкції № 1465 атестаційні комісії при прийнятті рішень стосовно поліцейського повинні враховувати такі критерії: 1) повноту виконання функціональних обов'язків (посадових інструкцій); 2) показники службової діяльності; 3) рівень теоретичних знань та професійних якостей; 4) оцінки з професійної і фізичної підготовки; 5) наявність заохочень; 6) наявність дисциплінарних стягнень; 7) результати тестування; 8) результати тестування на поліграфі (у разі проходження).
Аналіз наведених вище норм дає підстави для висновку, зокрема, про те, що атестування поліцейських фактично включає два етапи: тестування та співбесіду. Тестування передбачає професійний тест (тест на знання законодавчої бази) та тест на загальні здібності та навички. Інструкція №1465 не містить конкретного порядку проведення співбесіди, у той же час, виходячи з її змісту та мети під час співбесіди, Атестаційна комісія повинна розглянути атестаційний лист та інші матеріали, які були зібрані на поліцейського; оцінити ділові, професійні, особисті якості поліцейського, його освітній та кваліфікаційний рівень, а також з'ясувати відповідність особи поліцейського критеріям, визначеним пунктом 16 Розділу ІV Інструкції №1465, для чого поліцейському, який проходить атестування, можуть ставитись питання.
Згідно з пунктами 20-23 Розділу ІV Інструкції №1465 усі рішення атестаційної комісії оформлюються протоколом. У протоколі зазначаються дата і місце прийняття рішення, склад комісії, питання, що розглядалися, та прийняте рішення. У протоколі за результатами атестування серед іншого зазначається один із висновків, зазначених у пункті 15 цього розділу. Протоколи засідань атестаційної комісії підписуються головою, секретарем, присутніми на її засіданні членами комісії.
Судом встановлено, що атестаційною комісією №10 з атестації поліцейських Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області проведено тестування позивача та проведено з ним співбесіду, що оформлено протоколом від 01 вересня 2016 року.
Як вбачається зі змісту вказаного протоколу, членами атестаційної комісії №10 з атестації поліцейських Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області під час проведення атестування позивача було досліджено атестаційний лист, декларацію про доходи, послужний список, інформаційну довідку, висновок про результати перевірки достовірності відомостей, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 5 Закону України «Про очищення влади», інформацію з відкритих джерел.
Відповідно до названого протоколу членами атестаційної комісії позивачу поставлені питання, які стосувались його професійної діяльності на займаній посаді та мотивації щодо подальшого проходження служби в Національній поліції та інше.
При цьому, в додатку №1 до протоколу зазначено, що членами атестаційної комісії №10 з атестації поліцейських Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області в ході співбесіди із ОСОБА_3 були поставлені наступні запитання та отримані такі відповіді: «Незадовільне знання законодавчої бази. Відповідями на інші запитання комісія не задоволена».
Розглянувши вказані матеріали, заслухавши відповіді на поставлені питання та врахувавши результати тестування, атестаційна комісія №10 з атестації поліцейських Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області прийняла рішення, що ОСОБА_3 займаній посаді не відповідає та підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.
Як зазначено в додатку №1 до протоколу від 01 вересня 2016 року до такого висновку відповідач №2 прийшов в зв'язку з незадовільним знанням позивачем законодавчої бази та тим, що відповідями на інші запитання комісія незадоволена.
Між тим, вказаний протокол не містить мотивів, якими комісія керувалась під час прийняття такого рішення, зокрема, посилань на обставини, які дали підстави для твердження про незадовільне знання позивачем законодавчої бази, не наведено питань, відповіді на які стали наслідком для формування такого висновку відповідача №2, або будь-які інші обставини, що свідчать про несумісність особи позивача посаді, яку він займає.
Натомість з атестаційного листа від 06 липня 2016 року та інших матеріалів, які були предметом дослідження атестаційної комісії видно, що позивач характеризується виключно позитивно, безпосередній начальник позивача вважає його таким, що відповідає займаній посаді.
Так, зі змісту атестаційного листа позивача вбачається, що за період служби в органах внутрішніх справ та в Національній поліції на займаній посаді ОСОБА_3 зарекомендував себе як ініціативний, принциповий, енергійний та вимогливий працівник. У службовій діяльності дотримується вимог законів, інших нормативно-правових актів, що регламентують таку діяльність. Вміло та правильно веде службову документацію, якісно оформляє адміністративні матеріали та матеріали дорожньо-транспортних пригод. З початку 2016 року особисто виніс 24 постанови про адміністративні правопорушення та склав 2 протоколи за статтею 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Взаємовідносини з учасниками дорожнього руху будує на суворому дотриманні законності, чіткому виконанні своїх обов'язків під час ведення розмови з ними. Службовий транспорт, спеціальні засоби та вогнепальну зброю підтримує в чистоті, порядку, в справному технічному стані. Має високу професійну підготовку та загальну підготовку, широкий кругозір, постійно працює над підвищенням свого професійного рівня, проявляє наполегливість та розумну ініціативу. Порушень дисципліни та законності не допускає. Критику в свою адресу сприймає правильно, своєчасно вживає заходів по усуненню недоліків. За характером спокійний, врівноважений, фізично розвинутий, зовні охайний, у стройовому відношенні підтягнутий, у побуті скромний.
Крім того, в службовій характеристиці позивача, серед іншого, вказано, що ОСОБА_3 приймав активну участь у всіх заходах, що проводилися в підрозділі по профілактиці, розкриттю та попередженню злочинів, охороні громадського порядку на території області, має хороші організаторські здібності.
Між тим, указане при прийнятті рішення про невідповідність позивача займаній посаді відповідачем не було враховано. Мотивів не врахування зазначеного, а також того, чому відповідач №2 дійшов висновку про невідповідність позивача займаній посаді, в протоколі від 01 вересня 2016 року не відображено.
Частиною першою та другою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд наголошує, що визначальним принципом здійснення правосуддя в адміністративних справах є принцип обов'язковості суб'єкта владних повноважень доказувати правомірність оскаржуваних бездіяльності, дій чи рішень.
Однак відповідач №2 не надав суду жодних доводів на підтвердження обґрунтованості та правомірності оскаржуваного позивачем рішення (висновку).
Крім цього, як відповідачем №1, так і відповідачем №2 не було надано обґрунтованих доводів щодо неможливості прийняття відносно позивача іншого, ніж передбаченого підпунктом 4 пункту 15 Розділу ІV Інструкції №1465, висновку (займаній посаді не відповідає та підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність).
Зміст протоколу від 01 вересня 2016 року не дає підстав вважати, що атестаційною комісією рішення про службову невідповідність позивача приймалось на підставі повного, всебічного розгляду та дослідження всіх матеріалів, що були надані до атестування, і що за результатами розгляду цих матеріалів були встановлені обставини, які свідчать про невідповідність особи позивача критеріям, визначеним пунктом 16 Розділу ІV Інструкції №1465.
Як вбачається з обставин справи, за результатом тестування позивач набрав « 23/25» балів.
При цьому суд зазначає, що Інструкцією №1465 не передбачено обов'язку у разі не набрання поліцейським за результатом тестування необхідного мінімуму балів приймати висновок саме про невідповідність займаній посаді та звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.
Згідно положень Інструкції №1465 результати тестування обов'язково враховуються атестаційною комісією, однак вони не мають вирішального значення та мають оцінюватись разом з іншими матеріалами, що були подані до атестування.
Оскільки негативне рішення атестаційної комісії тягне за собою правові наслідки у вигляді звільнення особи зі служби через службову невідповідність, таке рішення, незалежно від форми його оформлення (протокол, окремий акт), повинно бути мотивованим, детальним і повним, відображати усі суттєві обставини, що мали вплив на його прийняття.
Крім того, варто зазначити, що правові та організаційні засади процедури оцінки професійного рівня працівників кваліфікаційним вимогам і посадовим обов'язкам, проведення оцінки їх професійного рівня (атестації) врегульовано Законом України «Про професійний розвиток працівників».
За визначенням частини першої статті 1 цього Закону атестація працівників - процедура оцінки професійного рівня працівників кваліфікаційним вимогам і посадовим обов'язкам, проведення оцінки їх професійного рівня.
Відповідно до частини першої статті 12 Закону України «Про професійний розвиток працівників» атестації не підлягають працівники, які відпрацювали на відповідній посаді менше одного року.
Положення статті 12 Закону України «Про професійний розвиток працівників» є загальними (базовими) щодо регулювання відносин із атестування працівників, не суперечать положенням Закону України «Про Національну поліцію», а тому поширюються на відносини з атестування поліцейських.
З матеріалів справи вбачається, що позивача призначено на посаду поліцейського взводу роти дорожньо-патрульної служби Державної автомобільної інспекції при Головному управлінні Національної поліції в Чернівецькій області згідно із наказом Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області №5 о/с від 07 листопада 2015 року, тоді як атестування проведено 01 вересня 2016 року.
Відтак, суд погоджується з доводами позивача про те, що проведення його атестації суперечить статті 12 Закону України «Про професійний розвиток працівників», а тому є протиправним.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що при прийнятті оскаржуваного рішення (висновку), оформленого протоколом від 01 вересня 2016 року, відповідач №2 діяв необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мали значення для його прийняття; недобросовісно й нерозсудливо, що, у свою чергу, свідчить про протиправність такого рішення.
Отже, заявлені позивачем вимоги про визнання протиправним та скасування рішення (висновку) атестаційної комісії №10 з атестації поліцейських Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області про невідповідність ОСОБА_3 займаній посаді та звільнення його зі служби в поліції через службову невідповідність, оформлене протоколом від 01 вересня 2016 року, - обґрунтовані та підлягають задоволенню.
Щодо вимог про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області від 22 вересня 2016 року №148 о/с «По особовому складу», поновлення на посаді, то такі також підлягають задоволенню, оскільки фактично є похідними від позовних вимог про визнання протиправним та скасування рішення (висновку) атестаційної комісії, які суд визнав обґрунтованими.
Водночас суд вважає за необхідне зазначити, що згідно пункту 24 Розділу ІV Інструкції №1465 за результатами атестування висновки, зазначені в протоколі атестаційної комісії, заносяться до атестаційного листа, який підписується головою та секретарем комісії та в місячний строк направляється до керівника, якому надано право на призначення поліцейського на посаду та звільнення з посади або зі служби в поліції.
Відповідно до пункту 28 Розділу ІV Інструкції №1465 керівники органів поліції, яким надано право призначення поліцейського на посаду та звільнення з посади або зі служби в поліції, зобов'язані через 15 календарних днів з дня підписання атестаційного листа з висновками, визначеними підпунктом 3 або 4 пункту 15 цього розділу, забезпечити його виконання шляхом видання відповідного наказу.
Отже, атестаційний лист, у якому міститься висновок атестаційної комісії про невідповідність особи поліцейського займаній посаді, підлягає обов'язковому виконанню шляхом видання наказу про звільнення з підстав, визначених пунктом 5 частини першої статті 77 Закону №580-VIII (через службову невідповідність).
Враховуючи те, що єдиною підставою прийняття відповідачем №1 оскаржуваного наказу є оскаржуване і, згідно викладеного вище, протиправне рішення (висновок) відповідача №2, то суд вважає про наявність правових підстав для визнання протиправним та скасування наказу від 22 вересня 2016 року №148 о/с «По особовому складу», а також для поновлення позивача на службі в поліції на займаній до звільнення посаді, що є належним захистом порушених трудових прав позивача.
Відповідно до частини третьої статті 77 Закону №580-VIII день звільнення вважається останнім днем служби.
Оскільки позивача згідно оскаржуваного наказу звільнено з 22 вересня 2016 року, тобто останнім днем служби є 22 вересня 2016 року, то він підлягає поновленню на ній з 23 вересня 2016 року.
Частиною першою статті 69 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до частини першої та другої статті 70 Кодексу адміністративного судочинства України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.
Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Частиною першою статті 79 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що письмовими доказами є документи (у тому числі електронні документи), акти, листи, телеграми, будь-які інші письмові записи, що містять в собі відомості про обставини, які мають значення для справи.
Статтею 86 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність наданих сторонами доказів окремо, а також достатність і взаємний зв'язок цих доказів у їх сукупності, суд вважає, що позивачем доведено незаконність звільнення зі служби в поліції.
Доводи відповідача №1, з огляду на вищевикладене, є безпідставними й такими, що не свідчать про законність звільнення позивача.
Щодо тверджень відповідача №1 про пропуск позивачем місячного строку звернення до суду, встановленого частиною третьою статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України, з позовом в частині оскарження висновку відповідача №2, то, на переконання суду, про порушення своїх трудових справ, за захистом яких позивач звернувся з цим позовом, він дізнався безпосередньо при звільненні зі служби в поліції відповідно до наказу Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області від 22 вересня 2016 року №148 о/с.
Судом встановлено, що позивач ознайомився з оскаржуваним висновком атестаційної комісії 05 вересня 2016 року, а з наказом про звільнення - 22 вересня 2016 року.
Причини пропуску строку звернення до суду з позовом про звільнення зі служби позивач обґрунтовував в клопотанні про визнання таких причин поважними, викладеному в адміністративному позові. Вказував, що у зв'язку із отриманням травми, наслідком якої стали забій правого колінного суглоба з розривом медіальної колатеральної зв'язки з гемартрозом правого колінного суглоба, в період з 23 вересня 2016 року по 07 листопада 2016 року його права нога була іммобілізована шляхом накладення гіпсової пов'язки. Вказане стало причиною пропуску строку звернення до суду.
На підтвердження зазначених обставин позивач надав виписку із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого Новоселицької центральної районної лікарні від 07 листопада 2016 року.
Суд, вирішуючи питання про відкриття провадження у даній справі, визнав причини пропуску строку із зверненням до суду з позовом ОСОБА_3 поважними.
До того ж, питання правомірності наказу про звільнення повинно розглядатись в комплексі з підставою його винесення, якою і є оскаржуваний позивачем висновок відповідача №2 від 01 вересня 2016 року.
Відповідач №2 не надав суду жодних доводів в обґрунтування правомірності оскаржуваного рішення.
Вирішуючи спір у межах заявлених позовних вимог, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для їх задоволення повністю.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України негайно виконуються постанови суду про поновлення на посаді у відносинах публічної служби.
Керуючись статтями 2, 8, 69, 70, 71, 86, 158 - 163, 256 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення (висновок) атестаційної комісії №10 з атестації поліцейських Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області про невідповідність ОСОБА_3 займаній посаді та звільнення його зі служби в поліції через службову невідповідність, оформлене протоколом від 01 вересня 2016 року.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області від 22 вересня 2016 року №148 о/с «По особовому складу» про звільнення зі служби в поліції старшого сержанта поліції ОСОБА_3, поліцейського роти дорожньо-патрульної служби Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області, з 22 вересня 2016 року відповідно до пункту 5 (через службову невідповідність) частини першої статті 77 Закону України «Про національну поліцію».
Поновити ОСОБА_3 на службі в поліції на посаді поліцейського роти дорожньо-патрульної служби Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області з 23 вересня 2016 року.
Постанову в частині поновлення ОСОБА_3 на службі в поліції на посаді поліцейського роти дорожньо-патрульної служби Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області допустити до негайного виконання.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.П. Лелюк
Постанова у повному обсязі складена 25 листопада 2016 року о 17:00.