КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 листопада 2016 року 810/3148/16
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лиска І.Г., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Новомосковська ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області до Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "ХАС" як уповноваженої особи за договором №60 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність від 04.02.2004 про стягнення податкового боргу,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Новомосковська ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "ХАС" як уповноваженої особа за договором №60 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність від 04.02.2004 про стягнення податкового боргу в сумі 17134877, 61 грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що ТОВ Фірма «ХАС» (код ЄДРПОУ 21237338) є Оператором Спільної діяльності за договором №60 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність від 04.02.2004 р.
Сторонами Спільної діяльності за договором №60 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність від 04.02.2004 р. є ТОВ Фірма «ХАС» (Сторона-1) та ГПУ «Полтавагазвидобування» Дочірньої компанії «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» (Сторона-2). Станом на 14.07.14 сума податкового боргу по ТОВ Фірма «ХАС» як уповноваженої особи за договором №60 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність від 04.02.2004 р. по рентній платі за користування надрами для видобування нафти та природного газу по Новомосковскій ОДПІ ГУ ДФС у Дніпропетровській області становить 17134877 грн. в т.ч. 16555279, 82 грн. - сума основного боргу, 579597, 79 грн. - пеня.
Позивачем було вжито всіх заходів щодо добровільного погашення відповідачем заборгованості перед бюджетом, але заборгованість до цього часу відповідачем не погашена, тому позивач звернувся до суду.
У судове засідання представник позивача не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, 21 листопада 2016 року представником позивача Тронько В.В. надано суду клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, в якому зазначено, що позивач підтримує позовні вимоги в повному обсязі та просить суд розглянути дану справу в порядку письмового провадження.
Відповідач у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був неодноразово повідомлений належним чином, заперечень на позов не надав, причин неявки суду не повідомив.
Згідно ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Крім того, частиною шостою статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Відповідачем не надано суду доказів поважності причин неможливості забезпечення явки представника відповідача на судове засідання, а тому суд на підставі ч. 4 та ч. 6 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України вважає за можливим розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю фірма "ХАС" (далі - ТОВ фірма "ХАС" або відповідач) зареєстровано в якості юридичної особи (08800, у Київській області, Миронівський район, м. Миронівка, вул. Леніна, 48), що також підтверджується копією Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Судом встановлено, що ТОВ фірма "ХАС" перебуває на податковому обліку за неосновним місцем обліку в Новомосковській об'єднаній державній податковій інспекції ГУ ДФС у Дніпропетровській області.
Судом встановлено, що між ТОВ фірма "ХАС" та дочірньою компанією "Укргазвидобування" Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" укладено договір про спільну інвестиційну та виробничу діяльність № 60 від 04.02.2004 року з додатками, а також додаткові угоди: б/н від 07.05.2004 р., №2 від 01.03.2011р., №3 від 18.04.2011р., №4 від 16.06.2011р. .
Відповідно до Додатку № 1 до Договору (в редакції Додаткової угоди №4 від 16.06.2011) вкладом ПАТ «Укргазвидобування» м. Київ у спільну діяльність є право користування свердловиною №5 Ульянівського нафтогазоконденсатного родовища, №101, №16 Східно- Новоселівського газоконденсатного родовища, № 66 Личаківського нафтогазоконденсатного родовища, №42 Перещепинського нафтогазоконденсатного родовища. №118, № 50 та №17, №9, №5, №26 та №422, №400, №401, №402, №403, №404 та №406, №52, №53 та №205.
Свердловина №42 Перещепинського нафтогазоконденсатного родовища, №5 Ульянівського нафтогазоконденсатного родовища, №16 Східно-Новоселівського газоконденсатного родовища, №66 Личаківського нафтогазоконденсатного родовища, знаходяться в межах обслуговування- Новомосковської ОДПІ.
Згідно інформаційних систем ДФС України відповідач має відкриті розрахункові рахунки в установах банків АТ «Ощадбанк» р/р 260053011737, ПАТ «ДІАМАНТБАНК» р/р 26001300003599, АБ «Укргазбанк» р/р 26009212000954, Казначейство України (електронне адміністрування ПДВ) р/р 37517000198485.
Відповідно до ч.1 ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з п.п. 16.1.4. ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до п.п. 36.1. ст. 36 Податкового кодексу України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.
Так, грошові зобов'язання з рентної плати за користування надрами для видобування нафти та природного газу у розмірі 16555279, 82 грн., визначені ТОВ фірма «ХАС» як уповноваженою особою за Договором від 04.02.2004 №60 про спільну діяльність, самостійно шляхом подачі податкової звітності до органів ДФС , а саме: 30.04.2016 року на особовому рахунку відповідача нарахована заборгованість у розмірі 148496,84грн., на підставі самостійноподаного: - Розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводної сировини додаток 2 №9061056729 від 20.04.2016, термін сплати якого 30.04.2016; - Розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводної сировини, додаток 2 №9061058295 від 20.04.2016 у розмірі 312459,53грн. , термін сплати якого 30.04.2016; Розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводної сировини, додаток 2 №9061058300 від 20.04.2016 у розмірі 12003,14грн., термін сплати якого 30.04.2016; Розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводної сировини, додаток 2 №9061058239 від, 20.04.2016 у розмірі 356389,54грн., термін сплати якого 30.04.2016;
30.05.2016 року на особовому рахунку платника нарахована заборгованість у розмірі 149868,62грн., на підставі самостійно зданого: - Розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводної сировини додаток 2 №9081867608 від 20.05.2016, термін сплати якого 30.05.2016; Розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводної сировини, додаток 2 №9081864856 від 20.05.2016 у розмірі 4028,54грн., термін сплати якого 30.05.2016;- Розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводної сировини, додаток 2 №9081864611 від 20.05.2016 у розмірі 347864,36грн., термін сплати якого 30.05.2016;- Розрахунку з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводної сировини, додаток 2 №9081864551 від 20.05.2016 у розмірі 262818,54грн., термін сплати якого 30.05.2016.
Суд також встановив, що між ТОВ Фірма «ХАС» як уповноваженою особою за Договором від 04.02.2004 № 60 про спільну діяльність та податковим органом укладались договори про розстрочення узгоджених грошових зобов'язань, а також уповноваженими органами доходів і зборів приймались з цього приводу відповідні рішення, а саме:
- Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (відповідно до ст. 100 ПКУ) №40 від 30.08.2015 у розмірі 204225,29грн. ;
- Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (відповідно до с 100 ПКУ) №45 від 30.09.2015 у розмірі 204225,29грн.;
- Рішення НОДПІ України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання
(відповідно до ст. 100 ПКУ) №5/3 від 30.01.2015, у розмірі 68963,14грн,;
- Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (відповідно до ст. 100 ПК України) №3 від 04.01.2016 у розмірі 5033,3грн.;
- Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (відповідно до ст. Т 00 ПКУ) №3 від 04.01.2016 у розмірі 167776,72 грн.;
- Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (відповідно до ст. 100 ПКУ) №14 від 31.03.2016 у розмірі 120773,45грн.;
- Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (відповідно до ст. 100 ПКУ) №38 від 19.08.2015 у розмірі 44942,47грн.;
- Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) податкового боргу (ст. 100 ПКУ) №16-б від 20.08.2015 по Розрахунок податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках, додаток 2 №9100802399 від 30.05.2015, у розмірі 0,09грн.;
- Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) податкового боргу (ст. 100 ПКУ) №16-б від 20.08.2015 по Рішення ОДПС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (ст. 100 ПКУ) №25 від 30.06.2015 у розмірі 188929,40грн.;
- Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) податкового боргу (ст. 100 ПКУ) №16-б від 20.08.2015 по Розрахунку податкового зобов'язання з плати за користування надрам для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках, додаток 2 №9100802399 від 30.06.2015 у розмірі 189244,47грн.;
- Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) податкового боргу (ст. 100 ПКУ) №16-б від 20.08.2015 по Розрахунок податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках, додаток 2 №9100802399 від 30.07.2015 у розмірі 189244,47грн.;
- Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) податкового боргу (ст.100 ПКУ) №16-б від 20.08.2015 по Рішення ОДПС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (ст. 100 ПКУ) №25 від 31.07.2015 у розмірі 188929грн.;
- Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (ст. 100 ПКУ) №50 від 30.11.2015 у розмірі 58426,38грн.;
- Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (ст. 100 ПКУ) №9 від 19.02.2016 у розмірі 133702,68грн.;
- Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) податкового боргу (ст. 100 ПКУ) №18-б від 31.08.2015 по Рішення ОДПС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (ст. 100 ПКУ) №25 від 31.08.2015 у розмірі 188929грн.;
- Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (ст. 100 ПКУ) №47 від 30.10.2015 у розмірі 204225,29грн.;
- Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (ст.100 ПКУ) №12 від 03.03.2016 у розмірі 114349,82грн.
- Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) податкового боргу (ст. 100 ПКУ) №17-б від 20.08.2015 по Рішення ОДПС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (ст. 100 ПКУ) №9166006925 від 30.06.2015 у розмірі 10922,33грн.;
- Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) податкового боргу (ст. 100 ПКУ) №17-б від 20.08.2015 по Розрахунок податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках, додаток 2 №9100803841 від 30.06.2015 у розмірі 96219,34грн.;
- Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) податкового боргу (ст. 100 ПКУ) №17-б від 20.08.2015 по Розрахунок податкового зобов'язання з плати за користування надрами для видобування корисних копалин (у частині корисних копалин, для яких затверджено ставки у відносних показниках, додаток 2 №9100803841 від 30.07.2015 у розмірі 96219,34грн.;
- Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) податкового боргу (ст.ЮО ПКУ) №17- б від 20.08.2015 по Рішення ОДПС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (ст. 100 ПКУ) №24 від 31.07.2015 у розмірі 95075грн.;
- Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) податкового боргу (ст. 100 ПКУ) №19-6 від 31.08.2015 по Рішення ОДПС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (ст. 100 ПКУ) №24 від 31.08.2015 у розмірі 95075грн.;
- Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (ст. 100 ПКУ) №39 від 30.08.2015 у розмірі 73218.66грн.;
- Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (ст. 100 ПКУ) №2 від 04.01.2016 у розмірі 38299.38 грн.;
- Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (ст. 100 ПКУ) №2 від 04.01.2016 у розмірі 1148.98грн.;
- Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (ст. 100 ПКУ) №15 від 31.03.2016 у розмірі 14237,71грн.;
- Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (ст. 100 ПКУ) у розмірі 73218,66грн.;
- Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (ст. 100 ПКУ) №46 від 30.10.2015 у розмірі 73218,66грн.;
- Рішення ГУ ДФС у Дніпропетровській обл., про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (ст. 100ПКУ)№5/1 від 30.01.2015 у розмірі 517908,62грн.;
- Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) податкового боргу (ст. 100 ПКУ) №17-б від 20.08.2015 у розмірі 124556,40грн.;
Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) податкового боргу (ст. 100 ПКУ) №17-б від 20.08.2015 у розмірі 4599128,97грн.;
- Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (ст. 100 ПКУ) №39 від 30.08.2015 у розмірі 1090048,92грн.;
- Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (ст. 100 ПКУ) №11 від 03.03.2016 у розмірі 717213,19грн.;
- Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (ст. 100 ПКУ) №44 від 30.09.2015 у розмірі 1090048,98 грн.;
- Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (ст. 100 ПКУ) №46 від 30.10.2015 у розмірі 1090048,92 грн.;
- Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (ст. 100 ПКУ) №2 від 04.01.2016 у розмірі 769418,04грн.;
- Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (ст. 100 ПКУ) №8 від 19.02.2016 у розмірі 268467.49грн.;
- Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (ст. 100 ПКУ) №19-б від 31.08.2015 у розмірі 530442,00грн.;
- Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (ст. 100- ПКУ) №19-б від 31.08.2015 у розмірі 710593,00грн.;
- Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (ст. 100 ПКУ) №15 від 31.03.2016 у розмірі 639259,32грн.;
Крім того, відповідачу було нараховано відсоток за користування розстр./відстр. податкового боргу на підставі (ст. 100 ПКУ). Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) податкового боргу (ст. 100 ПКУ) №21-б від 30.09.2015 по Рішення ОДПС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (ст. 100 ПКУ) №25 від 20.08.2015 у розмірі 51430,13грн.;
- Нараховано відсоток за користування розстр./відстр. податкового боргу на підстав (ст.100 ПКУ). Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) податкового боргу (ст.100 ПКУ) №21-б від 30.09.2015 по Рішення ОДПС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (ст. 100 ПКУ) №25 від 31.08.2015 у розмірі 2049,75грн.;
- Нараховано відсоток за користування розстр./відстр. податкового боргу на підставі (ст. 100 ПКУ). Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) податкового боргу (ст.100 ПКУ) №21-б від 30.09.2015 по Рішення НОДПІ України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (ст. 100 ПКУ) №5/3 від 30.09.2015 у розмірі 11807,85грн.
- Нарахований відсоток за користування розстр./відстр. податкового боргу на підставі (ст. 100 ПКУ). Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) податкового боргу №17-б від 20.08.2016 по Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (ст. 100 ПКУ) №24 від 19.08.2015 у розмірі 25600,09грн.;
- Нарахований відсоток за користування розстр./відстр. податкового боргу на підставі (ст. 100 ПКУ). Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) податкового боргу №17-б від 20.08.2016 року по Рішення НОДПС України про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання №5/2 від 19.08.2015 у розмірі 4510,53грн.
- Нарахований відсоток за користування розстр./відстр. податкового боргу на підставі (ст. 100 ПКУ). Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) податкового боргу (ст. 100 ПКУ) №17-б від 20.08.2015 у розмірі 58641,49грн.;
- Нарахований відсоток за користування розстр./відстр. податкового боргу на підставі (ст. 100 ПКУ). Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) податкового боргу (ст. 100 ПКУ) №17-б від 20.08.2015 у розмірі 334161,51грн.
- Нарахований відсоток за користування розстр./відстр. податкового боргу на підставі (ст. 100 ПКУ) у розмірі 90256,29грн.;
Крім того , позивачем відповідачу було:
- Нараховано пені в особовому рахунку на борг (пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПКУ) на Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) податкового боргу №17-б від 20.08.2015 у розмірі 702,13 грн.;
- Нараховано пені в особовому рахунку на борг (пп.129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПКУ) на Рішення ДФС України про розстрочення (відстрочення) податкового боргу №17-6 від 20.08.2015 у розмірі 438,02грн.
Грошове зобов'язання у сумі 579597, 79 грн. є пенею (процентами), що нараховані за розстрочення грошових зобов'язань / податкового боргу з рентної плати за користування надрами для видобування нафти та природного газу згідно рішень ДФС України та договорів про розстрочення грошових зобов'язань / податкового боргу.
16.06.2016 року позивачем з метою погашення податкового боргу сформувала і надіслала на адресу ТОВ Фірма «ХАС» як уповноваженої особи за договором від 04.02.2004 № 60 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність податкову вимогу від 16.06.2016 № 172-17 та №174-17.
Як з'ясувалось, вжитими позивачем заходами, спрямованими на погашення податкового боргу, погасити податкову заборгованість виявилось неможливим, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом і просив стягнути податковий борг солідарно з обох учасників спільної діяльності.
На день постановлення рішення у даній справі відповідачі доказів погашення податкового боргу суду не надали.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Вирішення даної справи залежить від висновку про обсяг відповідальності двох платників податків, які здійснюють спільну діяльність без утворення юридичної особи, перед бюджетом за сплату податків і зборів.
Статтею 67 Конституції України та підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті16 Податкового Кодексу України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Положеннями пункту 14.1.139 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що для цілей оподаткування дві чи більше особи, які здійснюють спільну діяльність без утворення юридичної особи, вважаються окремою особою у межах такої діяльності. Облік результатів спільної діяльності ведеться платником податку, уповноваженим на це іншими сторонами згідно з умовами договору, окремо від обліку господарських результатів такого платника податку.
В силу приписів пункту 64.6 статті 64 Податкового кодексу України на обліку у контролюючих органах повинні перебувати угоди про розподіл продукції, договори управління майном (крім договорів щодо операцій, визначених у другому реченні абзацу другого підпункту 5 пункту 180.1 статті 180 цього Кодексу) та договори про спільну діяльність на території України без створення юридичних осіб, на які поширюються особливості податкового обліку та оподаткування діяльності за такими договорами (угодами), визначені цим Кодексом. Взяття на облік договору або угоди здійснюється шляхом додаткового взяття на облік управителя майна, учасника договору про спільну діяльність або угоди про розподіл продукції як платника податків - відповідального за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору або угоди.
Згідно з приписами підпункту 14.1.217 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України рентна плата - загальнодержавний податок, який справляється, зокрема, за користування надрами для видобування корисних копалин.
Положеннями підпункту 252.1.3 пункту 252.1 статті 252 Податкового кодексу України встановлено, що платником рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин під час виконання договорів про спільну діяльність без утворення юридичної особи є уповноважена особа - один із учасників такого договору, на якого згідно з його умовами покладено обов'язок нарахування, утримання та внесення податків і зборів до бюджету з єдиного поточного рахунку спільної діяльності (далі - уповноважена особа), за умови, що один з учасників зазначеного договору має відповідний спеціальний дозвіл. Облік результатів спільної діяльності ведеться таким учасником окремо від обліку його господарської діяльності. Такий учасник додатково береться на облік як платник рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин у порядку, визначеному цим Кодексом.
Податкові декларації з рентної плати під час виконання договорів про спільну діяльність без утворення юридичної особи подаються уповноваженою особою, визначеною відповідно до пункту 252.1 цієї статті починаючи з календарного кварталу, що настає за кварталом, у якому такий договір зареєстровано у контролюючих органах (п. 252.23 ст. 252 ПК України).
Платник рентної плати та уповноважена особа сплачують податкові зобов'язання за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини, у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України (п.п. 252.25.1 п. 252.25 ст. 252 ПК України).
Відповідно до пунктів 257.1, 257.2 статті 257 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу, а для рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за видобування нафти, конденсату, природного газу, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України та рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України, дорівнює календарному місяцю. Платники рентної плати самостійно обчислюють суму податкових зобов'язань з рентної плати.
Положеннями пункту 257.5 статті 257 Податкового кодексу України передбачено, що сума податкових зобов'язань з рентної плати, визначена у податковій декларації за податковий (звітний) період, сплачується платником до бюджету протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання такої податкової декларації
Згідно з підпунктом 258.1.1 пункту 258.1 статті 258 Податкового кодексу України на платника рентної плати покладається відповідальність за правильність обчислення, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання контролюючим органам відповідних податкових декларацій згідно із нормами цього Кодексу та інших законодавчих актів.
Згідно п. 100.1 ст. 100 Податкового кодексу України, розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу.
Відповідно до п. 100.2 ст. 100 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу. Платник податків, який звертається до контролюючого органу із заявою про розстрочення, відстрочення грошових зобов'язань, вважається таким, що узгодив суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п. 100.8 ст. 100 Податкового кодексу України, рішення про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань чи податкового боргу у межах одного бюджетного року приймається у такому порядку:
- стосовно загальнодержавних податків та зборів - керівником контролюючого органу (його заступником);
- стосовно місцевих податків і зборів - керівником органу державної податкової служби (його заступником) та затверджується фінансовим органом місцевого органу виконавчої влади, до бюджету якого зараховуються такі місцеві податки чи збори.
Відповідно п. 100.9 ст. 100 Податкового кодексу України, рішення про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань чи податкового боргу щодо загальнодержавних податків та зборів на строк, що виходить за межі одного та/або більше бюджетних років, приймається керівником (заступником керівника) центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, про що повідомляється центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики.
Згідно п. 100.13 ст. 100 Податкового кодексу України, порядок розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Так, відповідно до п. 2.1 Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України, від 10.10.2013 №574 (далі - Порядок), розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) можуть надавати в межах повноважень за кожним окремим випадком: Міністерство доходів і зборів України - без обмежень суми; головні управління Міндоходів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі та Міжрегіональне головне управління Міндоходів - Центральний офіс з обслуговування великих платників - на суму не більше 3 млн. гривень; державні податкові інспекції, спеціалізовані державні податкові інспекції - на суму не більше 300 тис. гривень.
Розстрочення або відстрочення надаються окремо за кожним податком та збором. Строки сплати розстрочених (відстрочених) сум або їх частки можуть бути перенесені шляхом прийняття окремого рішення та внесення відповідних змін до договорів розстрочення (відстрочення) (п. 100.11 ст. 100 Податкового кодексу України).
Відповідно п. 100.6 ст. 100 Податкового кодексу України, розстрочені суми грошовий зобов'язань або податкового боргу (в тому числі окремо - суми штрафних (фінансових) санкцій) погашаються рівними частками починаючи з місяця, що настає за тим місяцем, у якому прийнято рішення про надання такого розстрочення.
Пунктом 100.12 ст. 100 Податкового кодексу України передбачено, що договори про розстрочення (відстрочення) можуть бути достроково розірвані у таких випадках: З ініціативи платника податків - при достроковому погашенні розстроченої суми грошового зобов'язання та податкового боргу або відстроченої суми грошового зобов'язання або податкового боргу, щодо яких була досягнута домовленість про розстрочення, відстрочення; З ініціативи контролюючого органу в разі, якщо: з'ясовано, що інформація, подана платником податків при укладенні зазначених договорів, виявилася недостовірною, перекрученою або неповною; платник податків визнається таким, що має податковий борг із грошових зобов'язань, які виникли після укладення зазначених договорів; платник податків порушує умови погашення розстроченого грошового зобов'язання чи податкового боргу або відстроченого грошового зобов'язання чи податкового боргу.
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України в разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п. 59.4. ст. 59 ПК України).
Відповідно до підпункту 20.1.34 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Положеннями пунктів 87.2, 87.12 статті 87 Податкового кодексу України передбачено, що джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
У разі якщо податковий борг виник за операціями, що виконувалися в межах договорів про спільну діяльність, джерелом погашення такого податкового боргу є майно платників податків, що є учасниками такого договору.
У справі, що розглядалась, суд встановив, що станом на 09.09.2016 року податковий борг ТОВ Фірми «ХАС» як уповноваженої особи за договором від 04.02.2004 № 60 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність з рентної плати за користування надрами для видобування нафти та природного газу становить суму 17134877, 61 грн.
У визначений законом строк уповноважена особа від імені учасників спільної діяльності вказану суму узгоджених грошових зобов'язань до бюджету у повному обсязі не сплатила.
Орган доходів і зборів сформував і надіслав на адресу ТОВ Фірма «ХАС» податкову вимогу, а також вжив інших передбачених Податковим кодексом України, спрямованих на погашення податкового боргу. Вжитими заходами податковий борг не був погашений, доказів сплати цього боргу відповідачу суду не надали.
За наведених обставин суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.
Відповідно до частин другої та четвертої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз. У справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Оскільки позивач не надав суду доказів понесення витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати стягненню з відповідачів не підлягають
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з розрахункових рахунків Товариства з обмеженою відповідальністю Фірма "ХАС", відповідального за утримання та внесення податків до бюджету під час виконання договору №60 про спільну інвестиційну та виробничу діяльність від 04.02.2004р., у банках, обслуговуючих такого платника податків на користь Державного бюджету України в особі Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ ДФС у Дніпропетровській області податковий борг в сумі 17134877, 61 грн. (сімнадцять мільйонів сто тридцять чотири тисячі вісімсот сімдесят сім гривень 61 копійка).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Лиска І.Г.