Справа № 758/13001/16-а
Категорія 83
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 листопада 2016 року cуддя Подільський районний суд міста Києва Шаховніна М. О. , розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Центрального об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про перерахунок пенсії,
В С Т А Н О В И В:
У жовтні 2016 року ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до Центрального об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про перерахунок пенсії.
Свої вимоги мотивує тим, що вона з травня 2005 року перебуває на обліку в Центральному об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
Зазначила, що 12.09.2016 року вона звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки Міністерства економічного розвитку і торгівлі України відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» від 06.04.16р. № 292, однак листом від 26.09.2016 року відповідач відмовив їй у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки згідно ЗУ «Про державну службу» від 10.12.2015 року перерахунок пенсії не передбачено.
Посилаючись на те, що відмова відповідача є незаконною, просить визнати дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії протиправними, зобов'язати Центральне об»єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок та виплату їй пенсії державного службовця згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року та Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» від 06.04.16р. № 292 з 01.05.2016 року та стягнути судовий збір.
Ухвалою судді Подільського районного суду м. Києва від 26 жовтня 2016 року позов ОСОБА_2 до Центрального об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про перерахунок пенсії в частині позовних вимог про перерахунок та виплату пенсії державного службовця, що стосуються періоду до 24 квітня 2016 року залишено без розгляду, в решті вимог відкрито скорочене провадження.
Від відповідача надійшли заперечення проти позову, в яких вони просять відмовити в задоволенні позову, посилаючись на те, що згідно ЗУ «Про державну службу» від 10.12.2015 року перерахунок пенсії не передбачено ( а.с. 14-15).
Дослідивши матеріали справи, прихожу до висновку про достатність повідомлених позивачем та відповідачем обставин справи для прийняття законного та обґрунтованого рішення, яким позов підлягає задоволенню у зв'язку з наступним.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач з травня 2005 року перебуває на обліку в Центральному об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу», розраховану виходячи із 80% заробітної плати, з якої сплачено страхові внески.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери (далі - Постанова № 1013).
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» від 06.04.16р. № 292, з 01.05.2016 року встановлено нові умови оплати праці працюючих державних службовців, затверджено схему посадових окладів підвищеного розміру та розмір надбавок до посадових окладів.
Позивач 12.09.2016 року звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки Міністерства економічного розвитку і торгівлі України відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» від 06.04.16р. № 292.
Листом від 26.09.2016 року відповідачем відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки згідно ЗУ «Про державну службу» від 10.12.2015 року перерахунок пенсії не передбачено ( а.с. 8).
У відповідності до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.
При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
У справі «Великода В. Н. проти України» від 03.06.2014 року Європейський суд з прав людини визначив, що зменшення пенсії заявниці очевидно було обумовлено міркуваннями економічної політики та фінансових труднощів, з якими зіткнулася держава. За відсутності будь-яких доказів щодо протилежного та визнаючи, що держава-відповідач має широке поле свободи розсуду щодо досягнення балансу між правами, що є предметом спору, та економічною політикою, Суд не вважає, що таке зменшення було непропорційним переслідуваній легітимній меті або що воно поклало надмірний тягар на заявницю. Суд також не може дійти висновку, що передавши Кабінету Міністрів України право на встановлення розміру соціальних пільг, Парламент України діяв у порушення якихось положень Конвенції.
Вказана справа стосувалася механізму виплати пенсії та її розміру, однак, в ній не йдеться про повне позбавлення особи права, яке вона вже набула одного разу.
За правовою позицією Європейського Суду з прав людини, викладеної у рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26.09.2014 року, за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.
Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
За таких обставин суд приходить до висновку щодо наявності у позивача права на перерахунок пенсії.
Згідно частини другої статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до положень статті 33 цього Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Положеннями статті 37-1 цього Закону (у редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії, і яка діяла до 01 січня 2015 року) було передбачено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Починаючи з 01 січня 2015 року вказану норму викладено у новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 4, 5 Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка діяла на момент призначення позивачу пенсії і до грудня 2015 року було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» був виключений, а пункт 5 змінений.
Таким чином, станом на момент призначення позивачу пенсії законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія згідно Закону України «Про держану службу», на її перерахунок у разі підвищення складових заробітної плати, в тому числі посадового окладу, працюючих державних службовців.
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» від 06.04.2016 № 292 (далі - Постанова № 292) з 01.05.2016 року встановлено нові умови оплати праці працюючих державних службовців, затверджено схему посадових окладів підвищеного розміру та розмір надбавок до посадових окладів.
Разом із тим, на момент звернення позивача за перерахунком пенсії, питання вищевказаного перерахунку пенсії чинним законодавством не врегульоване, в той час як в силу приписів статті 37-1 Закону України «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям повинні бути визначені Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи, що Кабінетом Міністрів України не вжито заходів на реалізацію вищенаведеної норми, виходячи із приписів частини першої статті 58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, та статті 22, згідно з якою закріплені Конституцією України права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані, а тому позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку із прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» від 06.04.16р. № 292, і що при такому перерахунку мають застосовуватися норми, що визначали умови та порядок перерахунку пенсії, які діяли на момент її призначення позивачу.
Суд вважає необґрунтованим посилання відповідача на пункт 5 розділу ІІІ «;Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.15р. №213-VIII, згідно якого у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема, відповідно до Закону України «Про державну службу», оскільки ця норма стосується призначення, а не перерахунку вже призначених пенсій.
Відповідно до ч. 3 ст. 162 КАС України, суд може прийняти постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, у сфері публічно правових відносин з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з ч. 1 ст. 11, ч. 1 ст. 69, ч. 1, 2, 6 ст. 71 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
На основі повно та всебічно з'ясованих обставин справи, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин, та правові норми, які підлягають застосуванню, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають задоволенню.
Згідно з ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Оскільки позов задовольняється, то за рахунок бюджетних асигнувань відповідача, позивачу підлягає відшкодуванню, сплачений ним при подачі позову судовий збір у розмірі 551 грн. 21 коп.
На підставі викладеного та керуючись статтями 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» та Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» від 06.04.16р. № 292, статтями 6, 69-71, 94, 158-163, 183-2 КАС України, суддя
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_2 до Центрального об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про перерахунок пенсії задовольнити.
Визнати протиправними дії Центрального об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_2.
Зобов'язати Центральне об»єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 40376133) провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_2 відповідно до вимог статті 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії), в розмірі 80% заробітної плати, починаючи з 24.04.2016 року в зв'язку з підвищенням заробітної платина на підставі довідки Міністерства економічного розвитку і торгівлі від 02.09.2016 року № 2102-13/28329-09 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з урахуванням проведених раніше виплат.
Зобов'язати Центральне об»єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 40376133) провести перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_2 відповідно до вимог статті 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на дату призначення пенсії), в розмірі 80% заробітної плати, починаючи з 01.05.2016 року в зв'язку з підвищенням заробітної платина на підставі довідки Міністерства економічного розвитку і торгівлі від 02.09.2016 року № 2102-13/28329-09 відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» від 06.04.2016 року № 292, з урахуванням проведених раніше виплат.
Стягнути з Центрального об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 40376133) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, на користь ОСОБА_2 судовий збір в розмірі 551 грн. 21 коп. (п'ятсот п'ятдесят одна гривня двадцять одна копійка).
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Подільський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: М. О. Шаховніна