КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 746/306/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Ходіч В.М. Суддя-доповідач: Губська Л.В.
У Х В А Л А
Іменем України
23 листопада 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Губської Л.В.,
Суддів: Ісаєнко Ю.А.
Оксененка О.М.,
при секретарі: Нікітіній А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Варвинського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Чернігівської області на постанову Срібнянського районного суду Чернігівської області від 22 вересня 2016 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Варвинського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Чернігівської області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 звернувся до суду з даним позовом, в якому просив визнати неправомірними дії Срібнянського сектору з питань призначення, перерахунку та виплати пенсії Варвинського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Чернігівської області в частині відмови у призначенні йому пенсії на пільгових умовах та зобов'язати Варвинське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Чернігівської області призначити позивачу пенсію на пільгових умовах відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 26.07.2016 року.
Постановою Срібнянського районного суду Чернігівської області від 22 вересня 2016 року адміністративний позов задоволено.
Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на неповне з'ясування обставин справи, порушення норм матеріального та процесуального права, просить постанову суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволені позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Як установлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році (категорія 2), що підтверджується відповідним посвідченням (а.с. 8). В період з 05.05.1986 року по 30.05.1986 року він приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується довідкою №203 від 11.02.1993 року, виданою командиром військової частини А-0139, записом у військовому квитку НОМЕР_1 від 19.10.1984 року, а також довідкою від 10.01.1993 року, виданою позивачу районним військовим комісаром.
01.08.2016 року позивач звернувся до Срібнянського сектору з питань призначення, перерахунку та виплати пенсії Варвинського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Чернігівської області з заявою про призначення йому пенсії за віком відповідно ст.55 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Проте, відповідач листом №634/02 від 09.08.2016 року в призначенні такої пенсії відмовив, мотивуючи тим, що в довідці галузевого Державного архіву Міністерства оборони України №179/1/13256 від 08.12.2015 року не підтверджено участь ОСОБА_3 у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 05.05.1986 року по 30.05.1986 року.
Вказане стало підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог, з чим погоджується і колегія суддів.
Так, основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. №797.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення», умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
Згідно ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення», право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Відповідно до ч. 3 ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Згідно ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», довідки про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
З огляду на вищезазначені норми Закону, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема, призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях, тощо, є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, на 10 років.
Відповідно до положень підпункту «г» пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком з урахуванням положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» додаються, зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 № 122, яка видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, в складі яких працівник безпосередньо виконував роботи по ліквідації наслідків аварії.
Колегія суддів зазначає, що надання інших документів при зверненні за призначенням пенсії з вище зазначених підстав законодавством не передбачено.
Водночас, слід зауважити і те, що учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи, згідно зі ст. 65 Закону, за поданням районних державних адміністрацій спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою Міністрів АРК, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями видаються посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи».
Зазначені посвідчення є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами.
Відповідно до п. 2 ст. 14 Закону, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесеними до 2 категорії, є особи, які працювали у зоні відчуження:
- з моменту аварії до 01.07.1986 р. - незалежно від кількості робочих днів;
- з 01.07.1986 р. по 31.12.1986 р. - не менше 5 календарних днів;
- у 1987 р. - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи;
- евакуйовані у 1986 р. із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутрішньоутробного розвитку, після досягнення ними повноліття);
- особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення.
Як встановлено судом, військовий квиток позивача містить запис про те, що з 05.05.1986 року по 30.05.1986 року позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС
Довідкою Срібнянського районного військового комісаріату від 10.01.1993 року №4 також підтверджується, що позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії та має право на пільги, передбачені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Крім того, відповідно до довідки військової частини А-0139 №203 від 11.02.1993 ОСОБА_3 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 05.05.1986 року по 30.05.1986 року.
Як було зазначено вище, позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році (категорія 2), що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_2 від 05.02.1993 року.
Цей факт також підтверджено поясненнями свідків, допитаних судом першої інстанції.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи і судове рішення ухвалено у відповідності до норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, тому підстав для скасування постанови не вбачається.
Керуючись ст.ст.195,196,198,200,205,206,211,212,254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Варвинського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України Чернігівської області - залишити без задоволення, а постанову Срібнянського районного суду Чернігівської області від 22 вересня 2016 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів.
Головуючий-суддя Л.В.Губська
Судді Ю.А.Ісаєнко
О.М.Оксененко
Головуючий суддя Губська Л.В.
Судді: Ісаєнко Ю.А.
Оксененко О.М.