Ухвала суду № 62947642, 23.11.2016, Житомирський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.11.2016
Номер справи
817/478/16
Номер документу
62947642
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

__________

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Сало А.Б.

Суддя-доповідач:Євпак В.В.

УХВАЛА

іменем України

"23" листопада 2016 р. Справа № 817/478/16

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Євпак В.В.

суддів: Капустинського М.М.

Мацького Є.М.,

за участю секретаря судового засідання Шведюк М.М.,

позивача ОСОБА_3,

представника відповідача Воробйової О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Рівненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "23" травня 2016 р. у справі за позовом Фізичної особи - підприємця ОСОБА_3 до Рівненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області про скасування вимог ,

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа - підприємець ОСОБА_3 звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Рівненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області (є правонаступником Здолбунівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області) про визнання протиправними та скасування вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 05.11.2015 №Ф-1502-25 на суму 1323,47 грн. та вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 23.02.2016 №Ф-1502-25 на суму 2757,98 грн.

На обґрунтування заявлених вимог позивач вказав на те, що він перебуває на спрощеній системі оподаткування та відповідно до частини 4 статті 4 Закону України "Про збір та облік внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - звільнений від сплати такого внеску, з огляду на те, що являється інвалідом. Відтак, вважає оскаржувані вимоги такими, що виставлені за відсутності законних підстав, у зв'язку з чим просить їх скасувати.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 23 травня 2016 року адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправними та скасовано вимоги Здолбунівської об"єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області від 05.11.2015 № Ф-1502-25 та від 23.02.2016 №Ф-1502-25.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу. Посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду та прийняти нову постанову, якою залишити позовну заяву без задоволення. В апеляційній скарзі зазначив, що позивач не є пенсіонером за віком та відповідно не отримує пенсію за віком, а отже з підстав отримання пенсії за вислугу років, позивач не може бути звільнений від сплати за себе ЄСВ не зважаючи на те, що він є пенсіонером та отримує пенсію. Позивач є інвалідом другої групи, однак не отримує пенсію як інвалід, а отримує пенсію за вислугу років.

Представник відповідача в судовому засіданні апеляційну скаргу підтримав в повному обсязі.

Позивач апеляційну скаргу не визнав. Вважає судове рішення таким, що винесено у відповідності до вимог Закону. Просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.

Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 є фізичною особою-підприємцем, перебуває на податковому обліку в Рівненській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області, обрав спрощену систему оподаткування (є платником єдиного податку) та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с. 4, 5, 17).

05.11.2015 Здолбунівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Рівненській області позивачу було виставлено вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-1502-25, якою встановлено наявність заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 1323,47 грн. (а.с. 7).

23.02.2016 Здолбунівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Рівненській області позивачу було виставлено вимогу про сплату боргу (недоїмки) №Ф-1502-25, якою встановлено наявність заборгованості зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 2757,98 грн. (а.с. 6).

Не погоджуючись із вказаними вимогами, позивач звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, прийшов до висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають до задоволення.

Колегія суддів погоджується з вказаним висновком з огляду на наступне.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування врегульовані Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 8 липня 2010 року № 2464-VI.

Зокрема, згідно із пунктом 2 частини першої статті 1 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування сплачується в обов'язковому порядку, крім випадків встановлених законом.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

При цьому, як визначено частиною четвертою цієї ж статті, особи, зазначені у пункті 4 частини першої цієї статті, особи які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Виходячи із системного аналізу вказаних положень статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", законодавцем виділяються дві окремі умови за яких особи, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску. Це зокрема особи які:

- є пенсіонерами за віком та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу;

- є інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

Водночас, статтею 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року №1058-IV визначено, що пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.

Відповідно до статті 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачені такі види пенсійних виплат, як пенсія за віком, пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства), пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Умови призначення пенсії за віком визначені статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії за вислугу років), відповідно до якої особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення чоловіками 60 років, жінками - 55 років та наявності страхового стажу не менше п'яти років.

Таким чином, фізичні особи-підприємці, звільняються від сплати єдиного внеску за себе за умови якщо вони є пенсіонерами за віком та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу з часу досягнення ними віку з якого призначається пенсія за віком відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" або за умови якщо вони є інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу - з моменту настання вказаних обставин.

Судом встановлено, що ОСОБА_3 є фізичною особою-підприємцем, а також є пенсіонером. Як пенсіонер, позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с. 17).

Відповідно до копії посвідчення особи яка постраждала в наслідок Чорнобильської катастрофи Серія НОМЕР_1 та посвідчення НОМЕР_2 - позивач є інвалідом другої групи безтерміново.

Також встановлено, що позивачу у складі пенсії призначено підвищення як особі прирівненій до інваліда війни 2 групи, цільову грошову допомогу як інваліду війни та надбавку інваліду 2 групи 1 категорії ЧАЕС у відповідних розмірах.

Таким чином, враховуючи наведене позивач - є інвалідом та отримує відповідно до закону пенсію.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що позивач має передбачене частиною четвертою статті 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" право на звільнення від сплати єдиного внеску, а вимоги податкового органу про сплату боргу (недоїмки) від 05.11.2015 №Ф-1502-25 на суму 1323,47 грн. та від 23.02.2016 №Ф-1502-25 на суму 2757,98 грн. є протиправними та підлягають скасуванню.

В силу вимог ч.2 ст. 71 КАС України відповідачем не доведено правомірність прийнятого рішення.

Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення про задоволення позовних вимог з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції. Постанова суду першої інстанції прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Рівненської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Рівненській області залишити без задоволення, постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "23" травня 2016 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя В.В. Євпак

судді: М.М. Капустинський

Є.М. Мацький

Повний текст cудового рішення виготовлено "24" листопада 2016 р.

Роздруковано та надіслано:р.л.п.

1- в справу:

2 - позивачу/позивачам: Фізична особа - підприємець ОСОБА_3 АДРЕСА_1

3- відповідачу/відповідачам: Рівненська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Рівненській області вул.Відінська,8,м.Рівне,33023

- ,