Ухвала суду № 62947570, 22.11.2016, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.11.2016
Номер справи
820/4109/16
Номер документу
62947570
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2016 р.Справа № 820/4109/16Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Сіренко О.І.

Суддів: Спаскіна О.А. , Любчич Л.В.

за участю секретаря судового засідання Медяник А.О.

позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

представників відповідача Криворучко О.В., Сафронова К.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Національної поліції в Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 06.09.2016р. по справі № 820/4109/16

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Національної поліції в Харківській області , Валківського відділу поліції Головного управління Національної поліції України в Харківській області , Атестаційній комісії №11 Головного управління Національної поліції в Харківській області

про визнання протиправними дій, рішень, їх скасування, поновлення на посаді, стягнення коштів,

ВСТАНОВИЛА:

6 вересня 2016 року постановою Харківського окружного адміністративного суду частково задоволено позов ОСОБА_1.

Визнано протиправним та скасовано рішення у вигляді висновку Атестаційної комісії №11 Головного управління Національної поліції в Харківській області від 01.07.2016 року щодо невідповідності ОСОБА_1 займаній посаді та про звільнення зі служби в поліції.

Визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Національної поліції Харківської області від 15.07.2016 року № 230 о/с (по особовому складу) в частині звільнення ОСОБА_1 (М-183415) з посади начальника сектору превенції патрульної поліції Валківського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області зі служби в поліції через службову невідповідність.

Поновлено ОСОБА_1 з 15.07.2016 року на службі в поліції на посаді начальника сектору превенції патрульної поліції Валківського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області.

Зобов'язано Головне управління Національної поліції Харківської області та Валківський відділ поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 грошове забезпечення за час вимушеного прогулу за період з 15.07.2016 року по день фактичного поновлення на посаді.

Щодо решти позовних вимог в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовлено.

В апеляційній скарзі Головне управління Національної поліції Харківської області просить скасувати постанову суду першої інстанції в частині задоволення позову та в цій частині відмовити ОСОБА_1 в позові, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права, невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи. Вважає, що суд першої інстанції не дав належної оцінки тому факту, що позивач добровільно погодився на проходження атестації, того факту, що останній був призначений на посаду в порядку переатестування згідно з тимчасовим штатним розкладом, затвердженим наказом Національної поліції № 3 від 06.11.2015 року, у зв'язку з чим існувала необхідність перевірки можливості призначення його на вищу посаду, або ж, у випадку непідтвердження його повної службової відповідності займаній посаді, вирішення питання про переміщення на нижчу посаду або звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність. Також вважає, що судом першої інстанції безпідставно відмовлено в задоволенні клопотання про виклик в якості свідка секретаря атестаційної комісії, який би міг надати пояснення щодо неповноти протоколу засідання атестаційної комісії, чим порушив ч. 4 ст. 11 КАКС України, яка передбачає обов'язок суду офіційно з'ясовувати всі обставини справи.

Позивач ОСОБА_1 постанову суду першої інстанції в частині відмови в задоволенні позову не оскаржив, в запереченнях на апеляційну скаргу просив постанову суду першої інстанції залишити без змін.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, пояснення осіб, які беруть участь у справі, перевіривши рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги відповідно до ст. 195 КАС України, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав:

Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що позивач ОСОБА_1 з 09.06.2003 року по 15.07.2015 р. проходив службу в органах внутрішніх справ України.

07.11.2015 року наказом Головного управління Національної поліції в Харківській області № 55 о/с «По особовому складу» відповідно до п. 9 та 12 Розділу Х1 Закону України «Про національну поліцію» від 02.07.2015 р. №580-У11 позивача, як прибулого з Міністерства внутрішніх справ, призначено з присвоєнням спеціального звання майор поліції в порядку переатестування на посаду начальника відділу поліції ( м. Валки) Головного управління поліції. ( а.с. 13)

7 листопада 2015 року позивач прийняв присягу на вірність Українському народові, відповідно до ст. 64 Закону України «Про національну поліцію» від 02.07.2015 р. №580-У11. ( а.с. 14)

11 лютого 2016 року наказом №42 о/с Головного управління Національної поліції в Харківській області «По особовому складу» у зв'язку з реорганізацією, на підставі наказів Національної поліції України від 25.01.2016 року № 61, Головного управління Національної поліції в Харківській області від 29.01.2016 р. № 54 та відповідно до ст.ст. 65, 68 Закону України «Про національну поліцію» від 02.07.2015 р. №580-У11позивач був призначений на посаду начальника сектору превенції патрульної поліції Валківського відділу поліції ГУНП в Харківській області. ( а.с. 70).

12 лютого 2016 року Головним управлінням Національної поліції в Харківській був виданий наказ № 102 "Про організацію проведення атестування поліцейських Головного управління Національної поліції в Харківській області" з метою оцінки ділових, професійних, особистих якостей поліцейських, їх освітнього та кваліфікаційних рівнів, на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар»єри. ( а.с. 60 ).

Згідно даних атестаційного листа, начальником УПД ГУНП в Харківській області полковником поліції Бірбасовим С.І. наданий висновок, що ОСОБА_1 займаній посаді відповідає. За результатами тестування на застосування загальних навичок та професійне тестування, набрав сумарну кількість балів-49 балів. Проте, атестаційною комісією № 11 ГУНП в Харківській області прийнято рішення про невідповідність ОСОБА_1 займаній посаді та необхідність його звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність. ( а.с. 76).

В протоколі № 15 засідання комісії № 11 ГУНП в Харківській області від 01.07.2016 року було зазначено, що підставами прийняття рішення про невідповідність позивача займаній посаді є безініціативність та невмотивованість на подальшу службу в поліції.(а.с. 77)

15.07.2016 року наказом № 230 о/с ГУНП в Харківській області «По особовому складу» позивач був звільнений з посади начальника сектору превенції патрульної поліції Валківського відділу поліції ГУНП в Харківській області згідно п.5 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про національну поліцію» від 02.07.2015 р. №580-У11 ( через службову невідповідність) з 15.07.2016 року. ( а.с.17)

Задовольняючи позов ОСОБА_1, суд першої інстанції виходив з того, що прийняття рішення про проведення атестації відносно конкретного поліцейського та, власне, проведення атестації може мати місце у виключних випадках, а саме: при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу; для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність; для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність. При цьому, такі підстави для проведення атестації, як для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду або звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність, є наслідком виявлення ознак невідповідності поліцейського займаній посаді, зокрема: в силу фізичного стану, хвороби, неналежної професійної підготовки, порушення порядку і правил несення служби; метою проведення атестації для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду або звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність є вирішення можливості в той чи інший спосіб залишення на службі і, як крайній захід, пропозиція щодо звільнення зі служби у зв'язку зі службовою невідповідністю виходячи з професійних, моральних і особистих якостей.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав :

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини, що склались між сторонами врегульовані Конституцією України, Законом України «Про Національну поліцію», який визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.

Частиною 1 статті 1 Закону України "Про Національну поліцію" встановлено, Національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.

За визначенням статті 3 Закону України "Про Національну поліцію", у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.

Пунктами 9, 10 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» передбачено, що працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції. Посади, що пропонуються особам, зазначеним у цьому пункті, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції.

Положеннями п.п.9 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» не передбачає процедури переатестування колишніх працівників міліції на визначення щодо відповідності посаді, як під час прийняття, так і після прийняття під час подальшого проходження служби в поліції.

Працівники міліції, які відмовилися від проходження служби в поліції та/або не прийняті на службу до поліції в тримісячний термін з моменту попередження про наступне вивільнення, звільняються зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів. Указані в цьому пункті особи можуть бути звільнені зі служби в органах внутрішніх справ до настання зазначеного в цьому пункті терміну на підставах, визначених Положенням про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ.

З аналізу вищенаведених норм вбачається, що законодавцем передбачена альтернатива вибору для працівників міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, а саме: прийняття на службу за їх згодою або проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції. Умовами для прийняття працівників міліції на службу в поліцію є бажання проходити службу в поліції та відповідність вимогам до поліцейських, визначених Законом України «Про Національну поліцію».

При цьому, реалізація цих умов відбувається у визначений Законом строк: упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону (в період з 07 серпня 2015 року по 07 листопада 2015 року) та шляхом видання наказу про призначення за згодою особи або проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими.

Таким чином, вищезазначені норми розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» не передбачають проведення атестування чи переатестування працівників міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції.

Згідно ч.1 ст.57 Закону України «Про Національну поліцію» атестування поліцейських проводиться з метою оцінки їхніх ділових, професійних, особистих якостей, освітнього та кваліфікаційного рівнів, фізичної підготовки на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри.

Частиною 2 ст.57 вказаного Закону визначено вичерпний перелік підстав для проведення атестування поліцейських, до яких належить призначення на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу; вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність; вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.

Прийняття рішення про проведення атестування поліцейських з інших підстав, ніж зазначені у ч.2 ст.57 Закону України «Про Національну поліцію», законом не передбачено.

Аналогічні норми в частині підстав для атестування містить також Інструкція про порядок проведення атестування поліцейських, котра затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 листопада 2015 року №1465 (далі по тексту - Інструкція), зокрема її пункт 3 розділу І.

Відповідно до частини третьої статті 57 Закону України "Про Національну поліцію", атестування проводиться атестаційними комісіями органів (закладів, установ) поліції, що створюються їх керівниками.

Частина четверта статті 57 Закону України "Про Національну поліцію" передбачає, що рішення про проведення атестування приймає керівник поліції, керівники органів (закладів, установ) поліції стосовно осіб, які згідно із законом та іншими нормативно-правовими актами призначаються на посади їхніми наказами.

Згідно з частиною п'ятою статті 57 Закону України "Про Національну поліцію", порядок проведення атестування поліцейських затверджується Міністром внутрішніх справ України.

З вищезазначеними нормами Закону України «Про Національну поліцію» кореспондуються положення Інструкції про проведення атестування поліцейських, затвердженої наказом МВС України №1465 від 17.11.2015.

Відповідно до пп.2 п.1 розділу IV Інструкції про проведення атестування поліцейських організаційні заходи з підготовки та проведення атестування оголошуються наказами відповідних керівників і передбачають, серед іншого, складання списків поліцейських, які підлягають атестуванню.

Таким чином, до списку поліцейських, які підлягають атестуванню, підлягають включенню лише ті поліцейські, відносно яких наявні підстави для проведення атестації, що передбачені Законом України «Про Національну поліцію».

Такі підстави для проведення атестації, як для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду або звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність, є наслідком виявлення ознак невідповідності поліцейського займаній посаді, зокрема: в силу фізичного стану, хвороби, неналежної професійної підготовки, порушення порядку і правил несення служби; метою проведення атестації для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду або звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність є вирішення можливості в той чи інший спосіб залишення на службі і, як крайній захід, пропозиція щодо звільнення зі служби у зв'язку зі службовою невідповідністю виходячи з професійних, моральних і особистих якостей.

Зазначене вище узгоджується із висновком Верховного Суду України, що викладений у постанові від 11 березня 2014 року у справі №21-13а14.

Судом встановлено, що наказом 07.11.2015 року наказом Головного управління Національної поліції в Харківській області № 55 о/с «По особовому складу» відповідно до п. 9 та 12 Розділу Х1 Закону України «Про національну поліцію» від 02.07.2015 р. №580-У11 позивача, як прибулого з Міністерства внутрішніх справ, призначено з присвоєнням спеціального звання майор поліції в порядку переатестування на посаду начальника відділу поліції ( м. Валки) Головного управління поліції. ( а.с. 13)

7 листопада 2015 року позивач прийняв присягу на вірність Українському народові, відповідно до ст. 64 Закону України «Про національну поліцію» від 02.07.2015 р. №580-У11. ( а.с. 14)

11 лютого 2016 року наказом № 42 о/с Головного управління Національної поліції в Харківській області «По особовому складу» у зв'язку з реорганізацією, на підставі наказів Національної поліції України від 25.01.2016 року № 61, Головного управління Національної поліції в Харківській області від 29.01.2016 р. № 54 та відповідно до ст. ст. 65, 68 Закону України «Про національну поліцію» від 02.07.2015 р. №580-У11 позивач був призначений на посаду начальника сектору превенції патрульної поліції Валківського відділу поліції ГУНП в Харківській області. ( а.с. 70).

Отже, позивач прийнятий на службу до поліції на підставі власноруч написаної заяви та на умовах, визначених п. 9 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону, шляхом видання наказу про призначення за його згодою до видання наказу про проведення атестації.

Таким чином, зазначеним наказом було вирішено питання щодо відповідності позивача вимогам, яким повинен відповідати поліцейський, що передбачені в Законі №580-VІІІ.

Матеріали справи свідчать , що12 лютого 2016 року Головним управлінням Національної поліції в Харківській був виданий наказ № 102 "Про організацію проведення атестування поліцейських Головного управління Національної поліції в Харківській області" з метою оцінки ділових, професійних, особистих якостей поліцейських, їх освітнього та кваліфікаційних рівнів, на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри. ( а.с. 60 ).

21 червня 2016 року наказом т.в.о. начальника Головного управління Національної поліції в Харківській області № 598 затверджено персональний склад атестаційних комісій (а.с. 18- 20 ).

Разом з цим, відповідачем не доведено, що ОСОБА_1 підлягав атестації та включенню до списку поліцейських, які підлягають атестації, оскільки не наведено підстав для проведення атестації позивача, що передбачені ч.2 ст.57 Закону України «Про Національну поліцію».

Також, відповідачем не надано належних та допустимих доказів, які б підтверджували, що позивач мав бути призначений на вищу посаду чи переміщений на нижчу посаду, або щодо нього виявлено ознаки службової невідповідності, а тому рішення про призначення атестації позивача без наявності законодавчо визначених підстав (призначення позивача на вищу посаду або переведення на нижчу посаду, дисциплінарного провадження) є таким, що суперечить вимогам чинного законодавства та порушує права позивача.

Враховуючи наведене , колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що ОСОБА_1 не підлягав атестації.

Колегія суддів вважає, що всі інші доводи апелянта з посиланням на дискреційність повноважень відповідача, на те , що оскаржуваний наказ про атестацію позивача було прийнято на виконання приписів Інструкції про проведення атестування поліцейських №1465, і позивач добровільно пройшов атестацію, не впливають на висновки суду, оскільки судом встановлене порушення відповідачем підстав для проведення атестації позивача, що передбачені ч.2 ст.57 Закону України «Про Національну поліцію», а саме включення позивача до списку осіб , які підлягають атестації.

Таким чином, при проведенні атестування позивача не були дотриманні вимоги Закону України «Про Національну поліцію» та Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських, у зв'язку з чим висновки атестаційної комісії, викладені в протоколі №15.00006014.0035866 від 03.06.2016р. не можуть бути підставами для звільнення позивача зі служби в поліції через службову невідповідність за п.5 ч.1 ст.77 Закону України «Про Національну поліцію».

Враховуючи вищезазначене, суд апеляційної інстанції погоджується повністю із висновком суду першої інстанції, так як обставини справи встановлені правильно, докази досліджені вірно, відповідно рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального і процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, тому судове рішення не підлягає скасуванню, апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Харківській області - залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 06.09.2016р. по справі № 820/4109/16 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Сіренко О.І.Судді Спаскін О.А. Любчич Л.В. Повний текст ухвали виготовлений 24.11.2016 р.