Справа № 629/4079/16-а
Номер провадження 2-а/629/103/16
Постанова
Іменем України
23.11.2016 року Лозівський міськрайонний суд Харківської області в складі: головуючого - судді Дегтярчук М.О., при секретарі Беззубенко Н.В., розглянувши у попередньому судовому засіданні в залі суду міста Лозова, Харківської області адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання дій неправомірними,-
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду 25.10.2016 року з позовом до відповідача про визнання дій неправомірними посилаючись на те, що з червня 2007 року йому призначена пенсія за вислугу років згідно ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", в редакції від 12 липня 2001 року в розмірі 90% від середнього заробітку посади Первомайського міжрайонного прокурора Харківської області. З 01 квітня 2015 року Лозівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області незаконно припинило виплату вказаної вище пенсії, пославшись на ст. 12 Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 року, яку він не отримав з їх вини. Крім того, Лозівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області на виконання постанови Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 12.05.2016 року здійснив перерахунок його пенсії з 01.01.2016 року, відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції від 12.07.2001 року (зі663-111) в сумі 15895,25 грн. Разом з тим, Лозівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області при виплаті пенсії з 14.06.2016 року незаконно застосувало о обмеження її максимального розміру, який становить 10740 грн., звузивши тим самим його конституційні права на пенсійне забезпечення. Дізнавшись про припинення виплати пенсії 15 та 18.08.2016 року, він звернувся з заявами до Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про поновлення виплати пенсії з 01.04.2015 року та про скасування обмеження розміру його пенсії зі здійсненням виплат з 14.06.2016 року у сумі 15895,25 грн., але Лозівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області листами за № 56/ш-6 від 15.08.2016 року та № 58/ш-6 від 26.08.2016 року відмовило у його вимогах, посилаючись на Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213-VІІІ та Закон України "Про прокуратуру" № 1697-8 від 14.10.2014 року, мотивуючи відсутністю підстав для поновлення її виплати з 01.06.2015 року та на відсутність закону, який дозволяє виплату пенсії без обмеження. З даною відмовою він не погоджується, тому змушений звертатися до суду з позовом, в якому прохає: визнати дії Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови у відновленні виплати раніше призначеної пенсії за вислугу років та застосування обмеження її максимального розміру протиправними; зобов'язати Лозівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області відновити виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років з 01.04.2015 року, здійснити її відповідні виплати за 2015 рік, поточний рік без обмежень та здійснювати їх виплати без обмежень у подальшому.
23.11.2016 року позивач надав заяву про уточнення своїх позовних вимог та просив поновити порушене право на отримання пенсії з 01.06.2015 року (а.с.32).
У судове засідання позивач не з'явився, надав заяву, в якій прохає справу розглядати за його відсутності, позовні вимоги підтримує та наполягає на їх задоволенні в повному обсязі(а.с.22).
Представник відповідача у судове засідання не з'явилась, надала заяву в якій прохає справу розглядати за її відсутності, проти задоволення позовних вимог заперечує з підстав викладених у письмових запереченнях (а.с.27-29).
Перевіривши матеріали справи, з'ясувавши її фактичні обставини, дослідивши наявні докази, надавши їм належну оцінку, суд приходить до висновку, що уточнений позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що з серпня 1989 року ОСОБА_1 працює в органах прокуратури Харківської області.
Відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників або у зв'язку із звільненням з роботи.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати,особливості індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів" працівникам прокуратури збільшено посадові оклади, що згідно зі ст.50-1 Закону є підставою для перерахунку пенсії за вислугою років.
Постановою Лозівського міськрайонного суду Харківської області від 12.05.2016 року зобов'язано Лозівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області провести позивачу ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.01.2016 року на підставі довідки прокуратури Харківської області № 18-33 від 22.01.2016 року відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакції від 12.07.2001 року (№2663-111), входячи з розрахунку 90% від середнього заробітку та здійснити відповідні виплати (а.с. 11-12).
Згідно довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серія 12 ААА № 449180 ОСОБА_1 з 14.06.2016 року призначено ІІ група інвалідності за загальним захворюванням (а.с.15).
Як вбачається з листа Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області № 58/ш-6 від 26.08.2016 року тимчасово, у період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року, максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10740 гривень (а.с.10).
Як вбачається з листа Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області № 56/ш-6 від 01.09.2016 року ОСОБА_1 з 01.01.2016 року проведено перерахунок розміру пенсії. Розмір пенсії з 01.01.2016 року становить: розмір пенсії від середнього заробітку - 15895,25 грн., розмір обмеження - 5155,25 грн., розмір пенсії до виплати з 01.01.2016 року - 10 740,00 грн. (а.с.9).
Відповідно до ч.1 ст. 8 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Згідно ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади. У справах щодо оскарження рішень суди перевіряють чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачено Конституцією та Законами України.
Відповідно до вимог ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, Конституція має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України та повинні відповідати їй.
Судом встановлено, що у червні 2007 року Управлінням Пенсійного фонду у Первомайському районі Харківської області позивачу призначено пенсію за вислугу років, в розмірі 90% від середнього заробітку посади Первомайського міжрайонного прокурора Харківської області, згідно ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції 12 липня 2001 року № 2663-ІІІ).
З 01.04.2015 року відповідачем позивачу виплату вказаної пенсії було припинено.
Відповідно до статті 19 Конституції України державні органи повинні діяти тільки на підставах, у межах повноважень та у спосіб, які передбачені Конституцією України та законами.
Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст.47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", в редакції Закону № 213-VІІІ від 02 березня 2015 року, яка чинна з 1 квітня 2015 року, тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія п. 1 ст. 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються.
Станом на 1 квітня 2015 року посада, на якій працює позивач, дійсно, давала право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законами України "Про державну службу" та "Про прокуратуру", у зв'язку з чим відповідачем було припинено виплату пенсії позивачу з 1 квітня 2015 року.
Разом з тим, відповідно до пункту 5 розділу ІІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року № 213-VIII у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру.
Вказаний в пункті 5 розділу ІІІ «"Прикінцеві положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року № 213-VIII закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах до 1 червня 2015 року не прийнятий, у зв'язку з чим з вказаної дати втратили чинність норми Закону України "Про державну службу" та Закону України "Про прокуратуру" щодо пенсійного забезпечення і відповідно пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) за цими Законами не призначаються.
На даний час особам, які підпадають під дію Закону України "Про прокуратуру", пенсія призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином, з 1 червня 2015 року посада, на якій працює позивач, не дає права на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу" та щомісячного довічного грошового утримання на умовах, передбачених Законом України "Про прокуратуру", у зв'язку з чим відпали передбачені ч. 1 ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" підстави для невиплати позивачу пенсії, призначеної відповідно до вказаного Закону.
З 1 червня 2015 року перешкоди для виплати позивачу пенсії відсутні.
З огляду на викладене, суд вважає, що з 1 червня 2015 року виплата пенсії, призначеної позивачу відповідно до Закону України "Про прокуратуру", підлягає відновленню, у зв'язку з відсутністю підстав для її невиплати, а тому дії відповідача щодо відмови у задоволенні заяви позивачу про поновлення виплати пенсії є протиправними.
За таких обставин необхідно зобов'язати Лозівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області з 1 червня 2015 року виплату позивачу пенсії за вислугу років, яка призначена відповідно до Закону України "Про прокуратуру" (в редакції чинній на момент призначення пенсії).
Відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (із змінами внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995р. № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001р. № 2663-ІІІ, що діяла станом на червень 2007 року) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Також, відповідно до ч.13 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (із змінами внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995р. № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001р. № 2663-ІІІ, що діяла станом на червень 2007 року) обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Крім цього, відповідно до частини 18 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" (із змінами внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995р. № 358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001р. № 2663-ІІІ, що діяла станом на червень 2007 року), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
В подальшому до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" вносились певні зміни.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-VІ від 08.07.2011 р. до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.
Згідно з пунктом 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (Закон набрав чинності з 1 жовтня 2011 року) обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
З огляду на викладене суд прийшов до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії.
Зазначена правова позиція щодо застосування ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" в часі повністю обґрунтовується наступними правовими нормами та нормативними актами.
Так, відповідно до частини 1 ст. 58 Конституції України закони та нормативні акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.
Відповідно до ст. 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно зі ст. 64 Конституції України конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.
Так само, зазначена вище правова позиція обґрунтовується рішеннями Конституційного Суду України (від 06.07.1999 №8-рп/99, від 20.03.2002 №5-рп/2002, від 17.03.2004 №7-рп/2004, від 01.12.2004 №20-рп/2004, від 11.10.2005 №8-рп/2005, від 09.07.2007 №6-рп/2007, від 22.05.2008 №10-рп 2008 та інші) постановами Верховного Суду України від 10 грудня 2013 року (справа №21-348а-13) та від 17.12.2013 (справа №21-445а-13), що згідно зі статтею 244-2 КАС України є обов'язковою для судів, які зобов'язані привести судову практику у відповідність до рішень згаданого суду.
У цих рішеннях викладено розуміння сутності соціальних гарантій суддів, працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури і зазначено, що зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Ці рішення мають преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з пенсійними правовідносинами.
До того ж, звуження змісту та обсягу права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст.ст. 22, 64 Конституції України - не допускається.
Відповідно до ч. 2 ст. 244-2 КАС Україна, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Аналогічна правова позиція викладена в судових рішеннях Вищого адміністративного суду від 05.08.2015 року(справа К/800/35887/15), від 07.08.2015 року(справа К/800/36259/15), від 18.08.2015 року(справа К/800/37429/15), від 07.09.2015 року(справа К/800/40007/15), ввід 07.09.2015 року(справа К/800/40196/15),від 27.01.2016 року (справа К/800/23512/14), від 28.01.2016 року (справа К/800/31554/15), від 28.01.2016 року (справа К/800/32220/15), від 11.03.2016 року(справа К/800/6395/16), від 24.03.2016 року(справа К/800/45200/16), та постановах Верховного Суду України від 10.12.2013р. (справа №21-348а13), від 17.12.2013р. (справа №21-445а13) та від 06.10.2015 року (справа №21-2432а15)
Таким чином, всі зміни до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", які були внесені (прийняті) після призначення позивачу пенсії у червні 2007 року, зокрема, щодо зменшення пенсії у відсотках, обмеження граничного розміру пенсії тощо не можуть бути застосовані при перерахунку пенсії, а тільки при призначенні пенсії працівникам прокуратури.
Враховуючи викладене вище, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про задоволення уточненого позову, як доведеного та обґрунтованого.
Відповідно до ст. 94 КАС України суд вирішує питання про розподіл судових витрат.
Враховуючи те, що позивач відповідно до п. 9 ч.1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" звільнений від сплати судового збору при подачі адміністративного позову до суду, тому суд вважає за необхідне судові витрати в сумі 551,20 грн компенсувати за рахунок Держави.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 58, 64 Конституції України, ст. ст. 69, 71, 76, 86, 159, 161, 163 КАС України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції від 12 липня 2001 року(№2663-111) суд, -
п о с т а н о в и в:
Уточнені позовні вимоги ОСОБА_1 до Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області про визнання дій неправомірними задовольнити.
Визнати дії Лозівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 у відновленні виплати раніше призначеної пенсії за вислугу років та застосування обмеження її максимального розміру протиправними.
Зобов'язати Лозівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Харківської області відновити ОСОБА_1 виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років з 01.06.2015 року, здійснити її відповідні виплати за 2015 рік, поточний рік без обмежень та здійснювати їх виплати без обмежень у подальшому.
Судовий збір в розмірі 551,20 грн. компенсувати за рахунок Держави.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до апеляційного адміністративного суду Харківської області через Лозівський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: М.О.Дегтярчук