АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 609/979/16-ц Головуючий у 1-й інстанції Томчук С.В. Провадження № 22-ц/789/1258/16 Доповідач - Ткач О.І.Категорія -
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 листопада 2016 р. Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ апеляційного суду Тернопільської області в складі:
головуючого - Ткач О.І.
суддів - Бершадська Г. В., Гірський Б. О.,
з участю секретаря Бріля В.Л. та сторін
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Тернополі цивільну справу за апеляційною скаргою Шумської міської ради на рішення Шумського районного суду від 12 вересня 2016 року у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Шумської міської ради про скасування рішення Шумської міської ради та визнання права власності на підвал,-
ВСТАНОВИЛА:
В липні 2016 року ОСОБА_1 звернулась із вищевказаним позовом. Свої вимоги мотивує тим, що 2010 році нею придбано будинок із земельною ділянкою, біля якого знаходиться старе підвальне приміщення. Враховуючи те, що вказаний підвал є зручним для користування і їй міською радою кількоразово відмовлено у передачі у приватну власність підвалу, просить скасувати рішення Шумської міської ради та визнати за нею право власності на спірний підвал, оскільки тривалий час доглядає за ним.
Рішенням Шумського районного суду від 12 вересня 2016 року позовні вимоги задоволено:
рішення № 425 сьомого скликання дев'ятої сесії Шумської міської ради від 15 липня 2016 року Про розгляд заяви ОСОБА_1 про надання у приватну власність підвального приміщення, яке розташоване за адресою м. Шумськ по вул. 840 річчя Шумська, 20 а Тернопільської області визнано протиправним та скасувано його;
визнано за ОСОБА_1 право власності на нежиле приміщення підвал, яке розташоване за адресою м. Шумськ по вул. 840 річчя Шумська (ОСОБА_2), 20 а Тернопільської області.
Додатковим рішенням від 06 жовтня 2016 року вирішено питання щодо стягнення судових витрат.
В апеляційній скарзі апелянт просить скасувати рішення Шумського районного суду посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права.
Зокрема, апелянтом зазначено, що спірний підвал є комунальною власністю громади, а тому рішення щодо його відчуження можуть прийматись лише на пленарних засіданнях. Оскільки, доходи від відчуження об'єктів зараховуються до відповідних місцевих бюджетів на фінансування заходів передбачених бюджетом- рішенням дев'ятої сесії сьомого скликання Шумської міської ради № 425 від 15.07.2016 року, ОСОБА_1 було відмовлено у безоплатному наданні у приватну власність підвального приміщення.
В суді апеляційної інстанції позивачка пояснила, що спірний підвал знаходиться поряд із її будинковолодінням і є зручним для використання у побутових потребах, тому неодноразово зверталась у Шумську міську раду про безоплатну передачу їй у приватну власність цього підвалу.
Представник Шумської міської ради, апеляційну скаргу заперечив та пояснив, що вказаний підвал є комунальною власністю, а тому може бути або зданий в оренду або проданий виключно на конкурсних засадах. Передача комунальної власності нежитлового приміщення у безоплатну приватну, чинним законодавством не передбачено.
Розглянувши справу в межах доводів апеляційної скарги та в межах позовних вимог, заслухавши сторін, перевіривши законність та обґрунтованість судового рішення, суд апеляційної інстанції прийшов до висновку, що скарга підлягає до задоволення.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що рішення Шумської міської ради про відмову у передачі приміщення у приватну власність ОСОБА_1 є неправомірним і за нею слід визнати право власності на нього, оскільки позивачка наглядала за аварійним підвальним приміщенням і приводила його у належний стан.
З вказаним висновком суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції не погоджується, оскільки висновки суду є помилковими та такими, що порушують норми матеріального права виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що згідно свідоцтва про право власності від 11.10.2010 року нежиле приміщення-підвал загальною площею 34.90 кв.м. на вул. 840-річчя м. Шумська, будинок 20а належить Територіальній громаді міста Шумськ в особі Шумської міської ради у комунальній власності (а.с. 14).
14.07.2016 року позивачка ОСОБА_1 звернулась у Шумську міську раду із заявою про надання їй у приватну власність підвального приміщення .
Рішенням пленарного засідання Шумської міської ради № 425 від 15 липня 2016 року. ОСОБА_1 відмовлено у безоплатній передачі у приватну власність підвального приміщення, що знаходиться в м. Шумськ на вул. 840-річчя Шумська, 20 а (а.с. 20).
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Основним Законом України, що визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування є Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні»
Відповідно до ст.1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні право комунальної власності - це право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування.
Згідно п.30 ч.1 ст. 26 вищевказаного Закону питання прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради.
Відповідно до ст. 60 Закону органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування й оренду.
Відповідно до Закону України «Про оренду державного та комунального майна» та Про приватизацію державного майна, комунальна власність може бути лише здана в оренду або продана виключно на конкурсних засадах або на підставі аукціону.
Згідно до ст. 1 Закону України Про приватизацію державного житлового фонду - Приватизація державного житлового фонду - це відчуження квартир (будинків), житлових приміщень у гуртожитках, призначених для проживання сімей та одиноких осіб, кімнат у квартирах та одноквартирних будинках, де мешкають два і більше наймачів, та належних до них господарських споруд і приміщень (підвалів, сараїв і т. ін.) державного житлового фонду на користь громадян України."
Тобто, чинними Законами передбачено безоплатну передачу громадянам у власність лише займаних ними приміщень у житлових будинках державного житлового фонду.
Як вбачається з матеріалів справи, підвал є самостійним об'єктом нерухомості, має статус нежилого приміщення і є власністю територіальної громади в особі Шумської міської ради (а.с. 10).
Отже, вказаний об'єкт нерухомості не може бути об'єктом безоплатної приватизації.
Відповідно до статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні": - Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Враховуючи те, що чинним законодавством і підзаконними актами України передбачено лише відчуження комунальної власності шляхом здачі в оренду, або продажу майна з метою отримання доходу громади, рішення Шумської міської ради ухвалене з дотриманням чинного законодавства тому, рішення Шумського районного суду слід скасувати та ухвалити нове, яким відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову.
Керуючись ст.ст. 307, 309 ЦПК України, суд апеляційної інстанції
ВИрішив:
Апеляційну скаргу Шумської міської ради задовольнити .
Рішення Шумського районного суду від 12 вересня 2016 року скасувати та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Шумської міської ради про скасування рішення Шумської міської ради та визнання права власності на підвал.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення і може бути оскаржене в касаційному порядку протягом двадцяти днів.
Суддя апеляційного суду Тернопільської області ОСОБА_3