ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 листопада 2016 року м. Київ К/800/5858/16
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі Приходько І.В. Бухтіярової І.О. Веденяпіна О.А.
розглянувши в порядку письмового провадження
касаційні скарги 1) Приватного підприємства «Бессарабія-В» та 2) Арцизької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області
на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 03.11.2015 р.
та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.02.2016 р.
у справі № 815/4450/15
за позовом Приватного підприємства «Бессарабія-В»
до Арцизької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області
та Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області
про визнання протиправними дій та бездіяльності, стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И Л А:
У серпні 2015 року Приватне підприємство «Бессарабія-В» (далі - позивач, ПП «Бессарабія-В») звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Арцизької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області (далі - відповідач-1, Арцизька ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області) та Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області (далі - відповідач-2, ГУ ДКС України в Одеській області), в якому, з урахуванням зміни предмету позову, просило суд: - визнати протиправними дії Арцизької ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області в частині безпідставного зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість ПП «Бессарабія-В» за жовтень 2014 року в розмірі 1 496 394 грн.; - визнати протиправною бездіяльність ГУ ДКС України в Одеській області в частині не перерахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний банківський рахунок ПП «Бессарабія-В» за травень місяць 2015 року в розмірі 22 000 000 грн.; - стягнути з ГУ ДКС України в Одеській області на користь ПП «Бессарабія-В» заборгованість з податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню на поточний банківський рахунок, в розмірі 23 496 394 грн., у тому числі заборгованість за травень 2015 року - 22 000 000 грн., за жовтень 2014 року - 1 496 394 грн.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 03.11.2015 р. адміністративний позов задоволено частково: визнано протиправними дії Арцизької ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області в частині безпідставного зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість ПП «Бессарабія-В» за жовтень 2014 року в розмірі 1 496 394 грн.; в іншій частині позовних вимог відмовлено; вирішено питання про судові витрати.
Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.02.2016 р., заяву ПП «Бессарабія-В» про часткову відмову від адміністративного позову - задоволено: постанову Одеського окружного адміністративного суду від 03.11.2015 р. в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності ГУ ДКС України в Одеській області в частині не перерахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість на поточний банківський рахунок ПП «Бессарабія-В» за травень місяць 2015 року в розмірі 21 005 000 грн. та стягнення з ГУ ДКС України в Одеській області на користь ПП «Бессарабія-В» заборгованість з податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню на поточний банківський рахунок, в розмірі 21 005 000 грн. - скасовано, провадження у вказаній частині позовних вимог - закрито. Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 03.11.2015 р. в частині визнання протиправними дій Арцизької ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області щодо безпідставного зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість ПП «Бессарабія-В» за жовтень 2014 року в розмірі 1 496 394 грн. - скасовано та прийнято в цій частині нову постанову, якою визнано протиправною бездіяльність Арцизької ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області щодо не направлення висновку про відшкодування суми податку на додану вартість; зобов'язано Арцизьку ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області підготувати та подати ГУ ДКС України в Одеській області висновок про відшкодування суми податку на додану вартість ПП «Бессарабія-В» в сумі 1 496 394 грн. В іншій частині постанову Одеського окружного адміністративного суду від 03.11.2015 р. залишено без змін.
Не погоджуючись із прийнятими рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, сторони у справі звернулися до Вищого адміністративного суду України з касаційними скаргами, на обґрунтування яких посилаються на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Так, позивач просить суд касаційної інстанції постанову Одеського окружного адміністративного суду від 03.11.2015 р. та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.02.2016 р. скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
У свою чергу, відповідач-1 просить скасувати постанову Одеського окружного адміністративного суду від 03.11.2015 р. та постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.02.2016 р. і прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи касаційних скарг, перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів приходить до висновку, що касаційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджується, що 20.11.2014 р. ПП «Бессарабія-В» було подано до Арцизької ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області декларацію з податку на додану вартість за період жовтень 2014 року разом із заявою про повернення суми бюджетного відшкодування у загальному розмірі 19 645 679 грн.
Як вірно зазначено судами попередніх інстанцій, згідно пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Відповідно пунктів 200.10, 200.11 статті 200 Податкового кодексу України протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, контролюючий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.
З матеріалів справи слідує, що проведеною документальною позаплановою виїзною перевіркою достовірності нарахування ПП «Бессарабія-В» бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника в банку за жовтень 2014 року, оформленою актом від 13.01.2015 р. № 1/15-35434347, підтверджено відображене позивачем у декларації бюджетне відшкодування податку на додану вартість на суму 19 415 866 грн. та встановлено завищення заявленої суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість усього на суму 13 723 грн.
Згідно пункту 200.12 статті 200 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
При цьому пунктом 7 Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2011 р. № 39 (далі - Порядок № 39), встановлено, що орган державної податкової служби за місцем реєстрації платника податку зобов'язаний подати органові державної казначейської служби висновок протягом: трьох робочих днів після закінчення камеральної перевірки податкової декларації платника податку, який має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість; п'яти робочих днів після закінчення перевірки платника податку,
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Арцизькою ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області направлено узагальнену інформацію по ПП «Бессарабія-В» щодо відшкодування суми податку на додану вартість на розрахунковий рахунок підприємства у розмірі 19 415 866 грн. за декларацією, податною за жовтень 2014 року, яка була підтверджена актом документальної позапланової виїзної перевірки від 13.01.2015 р. № 1/15-35434347.
Проте, ГУ ДФС в Одеській області листом від 30.09.2015 р. № 10928/7/15-32-20-03-29 повернено узагальнену інформацію № 44 щодо (визначених у висновках) обсягів сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість по платниках, у яких суми бюджетного відшкодування заявлені у періоді дії Податкового кодексу України.
З поверненої узагальненої інформації № 44 вбачається, що контролюючим органом було погоджено суму, яка підлягає бюджетному відшкодуванню ПП «Бессарабія-В» тільки у загальному розмірі 17 919 472 грн. При цьому не включено суму бюджетного відшкодування у розмірі 1 496 394 грн., з урахуванням наявної інформації щодо здійснення заходів по проведенню документальної позапланової перевірки одного з постачальників ПП «Бессарабія-В» - СВК «Прогрес».
У зв'язку з відсутністю узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість і закінченням п'ятиденного терміну відшкодування податку на додану вартість, УДКС в Арцизькому районі Одеської області листом від 25.09.2015 р. за № 01-32/668 повернуто висновок від 26.08.2015 р. № 165-00 на суму 19 415 866 грн. та висновок від 10.07.2015 р. № 114-00 на суму 22 000 000 грн. по ПП «Бессарабія-В».
Крім того, листом УДКС в Арцизькому районі Одеської області від 28.09.2015 р. № 01-32/679 на виконання листа Арцизької ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області № 10082/9/15-07-20-01 від 28.09.2015 р. повернуто висновок від 26.08.2015 р. № 165-00 на суму 19 415 866 грн. та висновок від 10.07.2015 р. № 114-00 на суму 22 000 000 грн. по ПП «Бессарабія-В».
Разом з тим, 30.09.2015 р. на розрахунковий рахунок ПП «Бессарабія-В» за № 260000010040105, відкритий в ПАТ АБ «Південний» були зараховані грошові кошти в розмірі 17 919 472 грн., призначення платежу бюджетне відшкодування з декларацією за жовтень 2014 року, висновок № 180-00 від 25.09.2015 р. згідно платіжного доручення № 25 від 30.09.2015 р.
В подальшому 07.12.2015 р. ГУ ДКС України в Арцизькому районі Одеської області на поточний банківський рахунок підприємства було перераховано бюджетне відшкодування податку на додану вартість за травень місяць 2015 року у розмірі 21 005 000 грн.
Таким чином, як вірно встановлено судами попередніх інстанцій, не повернутою залишилась сума бюджетного відшкодування податку на додану вартість за травень місяць 2015 року у розмірі 995 000 грн. та сума бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за жовтень 2014 року у розмірі 1 496 394 грн.
Підставою для упередження суми бюджетного відшкодування в розмірі 1 496 394 грн. слугував акт позапланової невиїзної перевірки СВК «Прогрес» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2013 р. по 31.12.2014 р. № 396/15-07-22-01-05414679/25, відповідно до якого існує нереальність (відсутність фактичного здійснення) господарської операції у перевіреному періоді. У зв'язку із тим, що у вищевказаному акті перевірки зазначено про можливість вжиття заходів щодо проведення позапланової виїзної перевірки підприємства у разі отримання матеріалів, які не підтверджують його дані обліку, контролюючим органом було упереджено суму податку на додану вартість в розмірі 1 496 394 грн., сформованої за наслідком відображених господарських операцій між ПП «Бессарбія-В» та СВК «Прогрес».
Відповідно до пункту 200.14 статті 200 Податкового кодексу України, якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки контролюючий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган: а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування у звітному (податковому) періоді, та зараховує таку суму заниження до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду; б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування; в) у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що будь-яких податкових повідомлень-рішень відносно СВК «Прогрес» та позивача по спірній сумі не приймалось.
Крім того, з акту звірки від 19.10.2015 р. № 213-20 та витягу з електронної картки платника податків ПП «Бессарабія-В» в розрізі податків ПДВ, сформованого станом на 16.10.2015 р., вбачається, що взагалі обліковується позитивне сальдо з податку на додану вартість по декларації за жовтень 2014 року в сумі 1 496 394 грн., а отже сума бюджетного відшкодування у зазначеному розмірі наявна як сума переплати на електронному рахунку платника податків ПП «Бессарабія-В».
За вказаних обставин суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов вірного висновку про безпідставне зменшення позивачу суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за жовтень 2014 року у розмірі 1 496 394 грн.
Разом з цим судом апеляційної інстанцій вірно зазначено наступне.
Як передбачено пунктом 4 Порядку формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, затвердженого наказом ДПА України, ДК України від 03.02.2011 р. № 68/23 (далі - Порядок № 68/23), не пізніше робочого дня, наступного за днем отримання узагальнених матеріалів, органи державної податкової служби за місцезнаходженням платника за результатами підтвердження достовірності нарахування бюджетного відшкодування податку на додану вартість формують висновки із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню, реєстри яких органи державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі направляють до центрального органу державної податкової служби для формування узагальненої інформації.
Відповідно до пункту 5 Порядку № 68/23 центральний орган державної податкової служби не пізніше робочого дня, наступного за днем отримання реєстрів висновків, здійснює формування узагальненої інформації щодо (визначених у висновках) обсягів сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість окремо за платниками, які мають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість, іншими платниками та платниками, у яких суми до бюджетного відшкодування заявлені в період дії Закону України «Про податок на додану вартість» та залишились невідшкодованими. Зазначену інформацію на постійній основі (щоденно) не пізніше наступного робочого дня після її формування направляє: до Державного казначейства України; одночасно органам державної податкової служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі для подачі висновків органам державного казначейства.
Отже, вищенаведений порядок чітко визначає дії податкового органу, пов'язані із поверненням позивачу суми бюджетного відшкодування.
При цьому, що між сторонами відсутній спір про право на бюджетне відшкодування сум податку на додану вартість, оскільки це право виникло на підставі сплачених сум податкових зобов'язань за жовтень 2014 року та заяв про їх повернення, поданих у відповідності до вимог податкового законодавства.
З огляду на зазначене суд апеляційної інстанції дійшов вірного висновку, що в даному випадку правильним способом захисту прав платника податків буде вимога про зобов'язання податкового органу до виконання покладених на нього Законом і підзаконними актами обов'язків щодо надання органу казначейства висновку про повернення відповідних сум із бюджету.
Відповідно до частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
В свою чергу, доводи касаційних скарг не знайшли свого підтвердження та не дають підстав вважати, що при прийнятті оскаржуваного рішення, судом апеляційної інстанції були порушені норми матеріального та процесуального права.
Враховуючи викладене, постанова суду апеляційної інстанції підлягає залишенню без змін.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 167, 220, 222, 223, 224, 230, 231, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Касаційні скарги Приватного підприємства «Бессарабія-В» та Арцизької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області залишити без задоволення.
Постанову Одеського апеляційного адміністративного суду від 10.02.2016 р. у справі № 815/4450/15 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі Верховним Судом України може бути подана з підстав, в порядку та у строки, що встановлені статтями 236-238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя (підпис) І.В. Приходько Судді: (підпис) І.О. Бухтіярова (підпис) О.А. Веденяпін