КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/2938/16 Головуючий у 1-й інстанції: Погрібніченко І.М. Суддя-доповідач: Карпушова О.В.
У Х В А Л А
Іменем України
23 листопада 2016 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Карпушової О.В., суддів: Епель О.В., Кобаля М.І., секретаря судового засідання Тищенко Н.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві, без фіксації судового процесу, в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Київській області на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 вересня 2016 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Національної поліції в Київській області, Атестаційної комісії №1 Головного управління Національної поліції в Київській області про скасування рішень, поновлення на посаді, -
В С Т А Н О В И В:
25.02.2016 р. ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Національної поліції в Київській області, Атестаційної комісії №1 Головного управління Національної поліції в Київській області, яким з урахуванням змінених позовних вимог просив визнати протиправним та скасувати рішення відповідача - 2 від 30.12.2015 р. стосовно позивача про невідповідність займаній посаді та звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність; визнати протиправним та скасувати наказ №42 о/с від 04.02.2016р. про звільнення позивача з посади старшого інспектора з особливих доручень дозвільної системи Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Київській області через службову невідповідність (п. 5 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію»); поновити позивача на посаді старшого інспектора з особливих доручень дозвільної системи Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Київській області; стягнути середній заробіток за час вимушеного прогулу з 04 лютого 2016 року по день поновлення на посаді.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що наказ про його звільнення видано протиправно, оскільки при проведенні атестації ОСОБА_2 істотно порушено вимоги Інструкції про порядок проведення атестування поліцейських, затвердженої наказом МВС України № від 17.11.2015 року, Закон України «Про національну поліцію» та ч. 2 ст. 19, ст. 43 Конституції України.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 вересня 2016 р. позовні вимоги задоволено повністю: визнано протиправним та скасовано рішення Атестаційної комісії №1 Головного управління Національної поліції в Київській області, оформлене протоколом 30 грудня 2015 року в частині невідповідності ОСОБА_2 займаній посаді та звільненню із служби в поліції через службову невідповідність, визнано протиправним та скасовано рішення Апеляційної атестаційної комісії північного регіону Національної поліції України, оформлене протоколом № б/н від 20.01.2016р., яким відхилено скаргу ОСОБА_2 на рішення Атестаційної комісії Головного управління Національної поліції в Київській області від 30.12.2015р. Визнано протиправним та скасовано наказ Головного управління Національної поліції в Київській області від 04 лютого 2016 року №42 о/с "По особовому складу", в частині звільнення ОСОБА_2 (М-026831), зі служби в поліції за пунктом 5 (через службову невідповідність) частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію". Поновлено ОСОБА_2 на службі в поліції на посаді старшого інспектора з особливих доручень дозвільної системи Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Київській області з 04 лютого 2016 року. Стягнуто з Головного управління Національної поліції в Київській області на користь ОСОБА_2 суму середнього заробітку за час вимушеного прогулу у розмірі 36 345,75грн. (тридцять шість тисяч триста сорок п'ять гривень, 75 копійок). Присуджено солідарно з бюджетних асигнувань Атестаційної комісії №1 Головного управління Національної поліції в Київській та Головного управління Національної поліції в Київській області на користь ОСОБА_2 понесені ним витрати по сплаті судового збору у розмірі 551,20грн., по 275,60 грн. (двісті сімдесят п'ять грн., 60 коп.) з кожного. Допущено негайне виконання постанови в частині поновлення ОСОБА_2 на посаді старшого інспектора з особливих доручень дозвільної системи Управління превентивної діяльності Головного управління Національної поліції в Київській області та стягнення середнього заробітку, що підлягає виплаті за час вимушеного прогулу у межах суми стягнення за один місяць у розмірі 4 740,45 грн. (чотири тисячі сімсот сорок гривень, 45 коп.).
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що проведення атестації без необхідних передумов і за відсутності підстав, передбачених ч.2 ст.57 Закону України «Про національну поліцію» є протиправним, і як наслідок, рішення та наказ підлягає скасуванню.
Відповідач-1 не погодившись з рішенням суду, подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати судове рішення, як таке, що прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволені позовних вимоги.
Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що відповідачі діяли в межах та у спосіб визначений законом, оскаржувані рішення та наказ, прийняті з дотриманням норм Закону України «Про Національну поліцію», Інструкції та інших законів України.
Сторони в судове засідання не з'явилися, про час, дату та місце слухання справи повідомлялися належним чином. Справу розглянуто у відкритому судовому засіданні в м. Києві, без фіксації судового процесу, в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що в період з 02.09.1992 р. по 06.11.2015р. ОСОБА_2 проходив службу в ГУ МВС України в Київській області, зокрема з 2010 року по день звільнення на посаді старшого інспектора з особливих доручень дозвільної системи.
Відповідно до наказу Головного управління Національної поліції в Київській області від 07.11.2015р. №1 о/с «По особовому складу» згідно до п. 9 та 12 розділу ХІ Закону України «Про Національну поліцію» призначено тих, що прибули з Міністерства внутрішніх справ з присвоєнням спеціальних звань поліції в порядку переатестування та установленням посадових окладів згідно штатного розпису, з 07.11.2015р., зокрема ОСОБА_2, який мав спеціальне звання майор міліції, старшим інспектором з особливих доручень дозвільної системи, присвоївши йому спеціальне звання майор поліції (підстава заява ОСОБА_2 від 07.11.2015р.).
На підставі наказу начальника Головного управління Національної поліції в Київській області №16 від 23.11.2015 року проведено атестацію позивача, за результатами якої рішенням Атестаційної комісії №1 Головного управління національної поліції в Київській області, залишеним без змін рішенням Апеляційної атестаційної комісії північного регіону від 20.01.2016 року, ОСОБА_2 визнано таким, що займаній посаді не відповідає, підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність.
Наказом від 04.02.2016р №42 о/с. позивача звільнено зі служби в поліції згідно з п. 5 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» через службову невідповідність.
Підставою для видачі вказаного наказу став атестаційний лист ОСОБА_2 від 20.01.2016 р.
Вказані обставини підтверджені відповідними доказами і не є спірними.
Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спірні відносини регулюються Законом України від 02.07.2015 №580-VIІI «Про Національну поліцію» (далі - Закон №580).
Відповідно до ст. 1 Закону №580 національна поліція України - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.
Відповідно до п.1 Розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №580 він набирає чинності через три місяці з дня, наступного за днем його опублікування.
06.08.2015р. Закон №580 було опубліковано в Голосі України №141-142.
Пунктом 9 вказаного розділу «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580 встановлено, що працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції.
Отже, вказаний пункт не передбачає процедури переатестації колишніх працівників міліції на предмет відповідності їх посаді, ні під час прийняття їх на службу в поліцію, ні в подальшому після прийняття на службу.
Підстави проведення атестування поліцейських визначено ч.2 ст.57 Закону № 580, а саме у разі: 1) при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу; 2) для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність; 3) для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.
Вказаний перелік є вичерпним.
Відповідно до ч.1 вказаної статті атестування поліцейських проводиться з метою оцінки їхніх ділових, професійних, особистих якостей, освітнього та кваліфікаційного рівнів, фізичної підготовки на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри.
Атестування проводиться атестаційними комісіями органів (закладів, установ) поліції, що створюються їх керівниками (ч.3 вказаної статті Закону).
Частиною 4 зазначеної статті визначено, що рішення про проведення атестування приймає керівник поліції, керівники органів (закладів, установ) поліції стосовно осіб, які згідно із законом та іншими нормативно-правовими актами призначаються на посади їхніми наказами.
Порядок проведення атестування поліцейських затверджується Міністром внутрішніх справ України (с.5 ст.57 Закону № 580).
Наказом Міністра внутрішніх справ України від 17.11.2015р. № 1465 затверджено Інструкцію про порядок проведення атестування поліцейських (надалі Інструкція).
Відповідно до п.1 Розділу І. «Загальні положення» ця Інструкція, розроблена відповідно до Закону України «Про Національну поліцію», визначає порядок атестування поліцейських, яке проводиться в апараті Національної поліції України, територіальних (міжрегіональних) органах (закладах, установах) Національної поліції України (далі - органи поліції) з метою оцінки ділових, професійних, особистих якостей поліцейських, їх освітнього та кваліфікаційного рівнів, на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар'єри.
Згідно п.3 цього ж розділу Інструкції атестування поліцейських проводиться:
1) при призначенні на вищу посаду, якщо заміщення цієї посади здійснюється без проведення конкурсу;
2) для вирішення питання про переміщення на нижчу посаду через службову невідповідність;
3) для вирішення питання про звільнення зі служби в поліції через службову невідповідність.
4. Рішення про проведення атестування та про строки, у які проводиться атестування, приймає Голова Національної поліції України, керівники органів поліції стосовно осіб, які згідно із законом та іншими актами законодавства України призначаються на посади їх наказами.
5. Атестування проводиться атестаційними комісіями органів (закладів, установ) поліції, що створюються їх керівниками.
Відповідно до пункту 16 Розділу ІV Інструкції № 1465 атестаційні комісії при прийнятті рішень стосовно поліцейського повинні враховувати такі критерії: 1) повноту виконання функціональних обов'язків (посадових інструкцій); 2) показники службової діяльності; 3) рівень теоретичних знань та професійних якостей; 4) оцінки з професійної і фізичної підготовки; 5) наявність заохочень; 6) наявність дисциплінарних стягнень; 7) результати тестування; 8) результати тестування на поліграфі (у разі проходження).
З матеріалів справи вбачається, що наказом т.в.о. начальника Головного Управління Національної поліції в Київській області № 1 о/с від 07.11.2015р. Зінов`єва В.М. відповідно до п.9 та 12 розділу ХІ Закону України «Про Національну поліцію» було призначено як прибулу особу з Міністерства внутрішніх справ, з 07.11.2015р. на посаду старшим інспектором з особливих доручень дозвільної системи (т.1.а.с. 60).
В матеріалах справи відсутні докази того, що атестування позивача було проведено з підстав визначених ч.2 ст.57 Закону № 580.
Крім того, атестаційний лист (т.1. а.с.12) не містить негативної інформації стосовно позивача, він характеризує позитивно.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що проведення атестації без необхідних передумов і за відсутності підстав, передбачених ч.2 ст.57 Закону № 580 суперечить вимогам цього закону, внаслідок чого атестація позивача проведена безпідставно та протиправно.
Крім того, виходячи зі змісту та мети атестування, атестаційна комісія під час співбесіди повинна розглянути атестаційний лист та інші матеріали, які були зібрані на поліцейського; оцінити ділові, професійні, особисті якості поліцейського відповідно до обов'язків, що на нього покладені (покладаються), його освітній та кваліфікаційний рівень, а також з'ясувати відповідність особи поліцейського критеріям, визначеним пунктом 16 Розділу ІV Інструкції № 1465.
Проте, атестаційна комісія № 1 Головного управління Національної поліції в Київській області прийняла рішення, що позивач займаній посаді не відповідає та підлягає звільненню зі служби в поліції через службову невідповідність, хоча в матеріалах справи відсутні будь-які докази на підтвердження вказаного висновку. З атестаційного листа, складеного начальником відділу дозвільної системи Управління превентивної діяльності ГУНП Київській області В.В. Баба, вбачається, що за час служби в органах внутрішніх справ та на займаній посаді позивач зарекомендував себе позитивно, та не зазначено жодних підстав проведення його атестації, які визначені частиною другою статті 57 Закону України "Про Національну поліцію" .
Отже, суд першої інстанції вірно вважає, що зміст протоколів від 30.12.2016 та 20.01.2016 року, не доводить, що атестаційною комісією рішення про службову невідповідність позивача приймалось на підставі повного та всебічного розгляду та дослідження всіх матеріалів, що були надані, і що за результатами розгляду цих матеріалів були встановлені обставини, що свідчать про невідповідність особи позивача критеріям, визначеним пунктом 16 Розділу ІV Інструкції № 1465.
Щодо решти висновків суду першої інстанції з приводу обґрунтованості інших позовних вимог колегія суддів в межах доводів апеляційної скарги зазначає, що вони є правильними, оскільки є похідними від основних позовних вимог, які судом першої інстанції визнано обґрунтованими і таким що підлягають задоволенню.
Згідно з частиною 4 статті 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Стаття 71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Всі наведені доводи апелянта не заслуговують уваги, оскільки не спростовують вірних висновків суду першої інстанції.
На підставі вищезазначеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому підстави для скасування постанови відсутні.
Повний текст ухвали виготовлено 24.11.2016 року.
Керуючись статтями 41, 195, 196, 198, 200, 205, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції в Київській області на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 вересня 2016 р., залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 26 вересня 2016 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Національної поліції в Київській області, Атестаційної комісії №1 Головного управління Національної поліції в Київській області про скасування рішень, поновлення на посаді, залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі.
Колегія суддів: О.В. Карпушова
О.В. Епель
М.І. Кобаль
Головуючий суддя Карпушова О.В.
Судді: Кобаль М.І.
Епель О.В.