ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" листопада 2016 р. Справа № 926/3631/16
За позовом Керівника Сторожинецької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області до відповідача 1. Слобідська сільська рада 2. Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 про визнання незаконним і скасування рішення органу місцевого самоврядування, визнання договору оренди землі недійсним та повернення земельної ділянки
Суддя Проскурняк О.Г.
Представники сторін:
від позивача ОСОБА_2, довіреність № 2дгк/15 від 06 жовтня 2015 року.
від відповідачів не зявились.
прокурор Балицька Р.С.
СУТЬ СПОРУ: Керівник Сторожинецької місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Чернівецькій області звернувся з позовом до Слобідської сільської ради та фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про визнання незаконним і скасування рішення органу місцевого самоврядування, визнання договору оренди землі недійсним та повернення земельної ділянки
Обґрунтовуючи позовні вимоги, прокурор посилається на те, що рішенням №41 IV сесії VII скликання Слобідської сільської ради від 05 лютого 2016 року "Про погодження на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду" вирішено надати дозвіл ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо передачі в оренду земельної ділянки, орієнтовною площею 0,80 га. для ведення особистого селянського господарства.
9 лютого 2016 року укладено договір оренди землі № 5, відповідно до якого Слобідська сільська рада надає, а ОСОБА_1 приймає у строкове платне користування земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 0,80 га. за межами населеного пункту в межах Слобідської сільської ради Новоселицького району Чернівецької області.
Далі прокурор стверджує, що рішення №41 IV сесії VII скликання Слобідської сільської ради від 05 лютого 2016 року є незаконним та підлягає скасуванню, оскільки прийнято з порушенням чинного законодавства, а саме Земельного кодексу України та Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності".
В судовому засіданні 21 листопада 2016 року прокурор позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Відповідачі в судове засідання 21 листопада 2016 року не зявились, відзиву на позовну заяву не надали, хоча були належним чином повідомлені про місце, час та дату судового слухання. При цьому, 07 листопада 2016 року відповідачі звернулись до суду з письмовими клопотаннями про визнання позову в повному обсязі та про розгляд справи без представників.
Визнання відповідачами позову не суперечить законодавству та не порушує прав і охоронюваних законом інтересів інших осіб.
Розглянувши подані сторонами та прокурором документи і матеріали, заслухавши пояснення прокурора та позивача, зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:
Рішенням №41 IV сесії VII скликання Слобідської сільської ради від 05 лютого 2016 року "Про погодження на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду" вирішено надати дозвіл ОСОБА_1 на розробку проекту землеустрою щодо передачі в оренду земельної ділянки, орієнтовною площею 0,80 га. для ведення особистого селянського господарства.
09 лютого 2016 року між Слобідською сільською радою в особі сільського голови ОСОБА_3 та Приватним підприємцем ОСОБА_1 укладено договір оренди землі за № 5, який зареєстрований в книзі реєстрації договорів оренди по Слобідській сільській раді під № 5 від 09.02.2016.
Відповідно до розділу 1. Договору встановлено, що орендодавець передає, а орендар приймає в платне користування земельну ділянку, яка знаходиться за межами населеного пункту в межах Слобідської сільської ради Новоселицького району Чернівецької області. В оренду передається земельна ділянка площею 0,80 га. Земельна ділянка передається в оренду по акту прийом-передачі, який оформляється в строк не пізніше ніж сім днів з моменту набуття чинності даного договору.
09 лютого 2016 року сторонами складено акт прийому-передачі земельної ділянки, відповідно до якого Слобідська сільська рада в особі сільського голови ОСОБА_3 передала, а ОСОБА_1 прийняв земельну ділянку, площею 0,80 га.
Пунктом 2.1. договору встановлено, що земельна ділянка передається в оренду для ведення особистого селянського господарства.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Пунктом «в» частини 1 статті 122 Земельного Кодексу України визначено, що сільські, селищі, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Пунктами 1, 7 положення «Про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 15 від 14.01.2015 року визначено, що Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру - Держгеокадастр є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру. Держгеокадастр здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Головне управління Держгеокадастру в Чернівецькій області є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та йому підпорядковане (п. 1 Положення «Про Головне управління Держгеокадастру в області», затвердженого наказом Мінрегіонбуду України № 14 від 03.02.2015).
До повноважень Головного управління Держгеокадастру в області, як це визначено в підпункті 12 пункту 4 вищевказаного Положення, входить розпорядження землями державної власності сільськогосподарського призначення в порядку, визначеному чинним законодавством.
У відповідності до пунктів 3, 4 розділу 2 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» встановлено, що землями комунальної власності відповідних територіальних громад вважаються земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності відповідної територіальної громади, які перебувають у постійному користуванні органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій, всі інші землі, розташовані в межах відповідних населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпунктах «а» і «б» пункту 4 цього розділу.
У державній власності залишаються усі інші землі, розташовані за межами населених пунктів, крім земельних ділянок приватної власності та земельних ділянок, зазначених у підпункті «а» пункту 3 цього розділу.
Згідно із довідкою відділу Держгеокадастру в Новоселицькому районі, земельна ділянка, надана Слобідською сільською радою в оренду ПП ОСОБА_1, знаходиться за межами населеного пункту, отже відноситься до земель державної форми власності, розпорядником яких виступає Головне управління Держгеокадастру в Чернівецькій області.
Так, з матеріалів справи слідує, що компетентними органами держави, а саме Головним управлінням Держгеокадастру в Чернівецькій області розпорядження щодо передачі вказаної земельної ділянки ПП ОСОБА_1 не приймались.
Тому, відповідачем 1 неправомірно прийнято рішення, щодо передачі спірної земельної ділянки в оренду.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи, місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У зв'язку з наведеним, надання Слобідською сільською радою земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 0,80 га в орендне користування ПП ОСОБА_1 здійснено з порушенням вищезазначених вимог законодавства, з перевищенням наданих органу місцевого самоврядування повноважень щодо розпорядження землями комунальної власності.
Відповідно до статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування. Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною "її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).
Статтею 1 Закону України «Про оренду землі»встановлено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Статтею 6 Закону України «Про оренду землі» унормовано, що орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Відповідно до статті 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 Земельного Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.
Однак, встановлено, що Договір оренди земельної ділянки за межами населеного пункту укладено на підставі рішення IV сесії VII скликання Слобідської сільської ради від 05.02.2016 № 41, із змісту якого вбачається, що органом місцевого самоврядування надано згоду ПП ОСОБА_1 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,80 га в оренду для ведення особистого селянського господарства терміном на 1 рік.
Тобто, рішення прийнято органом місцевого самоврядування з перевищенням повноважень, оскільки спірна земельна ділянка знаходиться за межами населеного пункту і не відноситься до земель комунальної власності.
Відповідно до статті 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав та передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Відповідно до вимог частин 4, 9 цієї ж статті Земельного кодексу України земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера та може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок), державної реєстрації права власності на неї, а державна реєстрація речових прав на земельні ділянки здійснюється після державної реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі.
Як вбачається з матеріалів справи, у порушення вищенаведених правових норм, проект землеустрою щодо відведення в оренду ПП ОСОБА_1 не розроблявся та до місцевого фонду із землеустрою не передавався.
У звязку із зазначеним, суд вважає, що рішення відповідача 1. від 05 лютого 2016 року №41 про погодження на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду не відповідає законодавству, а тому не підлягає застосуванню. Також, з урахуванням вищевикладеного та статті 12 ГПК України, суд дійшов висновку визнати незаконним рішення відповідача 1. №41 від 05.02.2016 року.
Відповідно до статті 21 Цивільного кодексу України, суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Враховуючи те, що договір оренди земельної ділянки № 5 від 09 лютого 2016 року укладений на підставі неправомірного рішення Слобідської сільської ради Новоселицького району Чернівецької області, суд дійшов висновку, визнати даний договір недійсним.
Отже, за таких обставин у відповідача 2. відсутні підстави користуватись земельною ділянкою, яка підлягає поверненню державі в особі Головного управління Держгеокадастру в Чернівецькій області.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку позов задовольнити.
Судові витрати покласти на відповідачів.
Керуючись статтями 4-2, 4-3, 43, 49, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд,
В И Р І Ш И В :
1.Позов задовольнити.
2.Визнати незаконним та скасувати рішення №41 IV сесії VIІ скликання Слобідської сільської ради Новоселицького району Чернівецької області Про погодження на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду.
3.Визнати недійсним договір оренди земельної ділянки №5 від 09 лютого 2016 року, укладеного між Слобідською сільською радою Новоселицького району Чернівецької області та приватним підприємцем ОСОБА_1 про передачу в оренду земельної ділянки площею 0,80 га.
4.Приватному підприємцю ОСОБА_1 (60323, с. Слобода, Новоселицький р-н., Чернівецька обл. ідентифікаційний номер НОМЕР_1), звільнити та повернути державі в особі Головного управління Держгеокадастру в Чернівецькій області (58000, м. Чернівці, вул.. Героїв Майдану, 194 - А, код 39909396) у трьохденний термін з моменту набрання рішення законної сили, земельну ділянку, розміром 0,80 га., в стані не гіршому ніж на момент укладення договору оренди,
5.Стягнути з Слобідської сільської ради Новоселицького району Чернівецької області (60323, с. Слобода, Новоселицький р-н, Чернівецька обл., код ЄДРПОУ 04417330) на користь прокуратури Чернівецької області (58000, м. Чернівці, вул. М. Кордуби, 21, р/р 35219056004946, класифікація видатків бюджету 2800, ДКСУ м. Київ, МФО 820172, код ЄДРПОУ 02910120) 2 067,00 судового збору.
6.Стягнути з Приватного підприємця ОСОБА_1 (60323, с. Слобода, Новоселицький р-н., Чернівецька обл. ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь прокуратури Чернівецької області (58000, м. Чернівці, вул. М. Кордуби, 21, р/р 35219056004946, класифікація видатків бюджету 2800, ДКСУ м. Київ, МФО 820172, код ЄДРПОУ 02910120) 2 067,00 судового збору.
Повний текст рішення складено 24.11.2016 року.
Суддя О.Г. Проскурняк