УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 листопада 2016 р. № 876/7117/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Старунського Д.М.,
суддів Багрія В.М., Рибачука А.І.,
за участю секретаря судового засідання Лемцьо І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області на постанову Ківерцівського районного суду Волинської області від 05 травня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області про визнання неправомірним рішення та зобов'язання призначення дострокової пенсії,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 09.02.2016 звернувся в суд з адміністративним позовом до Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області, в якому просив визнати дії відповідача неправомірними та зобов'язати призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію по віку з часу подачі заяви до управління Пенсійного фонду України в Ківерцівському районі з 17 грудня 2015 року.
Постановою Ківерцівського районного суду Волинської області від 05 травня 2016 року адміністративний позов задоволено частково. Скасовано рішення управління Пенсійного фонду України в Ківерцівському районі Волинської області № 6403/02-25 від 25.12.2015 про відмову ОСОБА_1 у призначенні дострокової пенсії по віку. Зобов'язано Рожищенське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію по віку, відповідно до ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та абзацу шостого пункту третього Прикінцевих Положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 17.12.2015. В іншій частині адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції Рожищенське об'єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області оскаржило його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просить рішення суду першої інстанції скасувати.
Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що Постановою КМУ від 08.02.1994 №63 «Про організаційні заходи щодо застосування Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», яка є спеціальним нормативно-правовим актом, покликаним врегулювати процесуальний порядок надання статусу та віднесення окремих категорій осіб до учасників бойових дій, визначено перелік держав і періоди бойових дій на їх території. Апелянт зазначає, що до вказаних держав та періодів бойових дій - територію України та період проведення антитерористичної операції - не віднесено до статусу «території бойових дій, з визначенням періоду бойових дій», що не дає підстав для призначення пенсії як учаснику бойових дій позивачу.
Особи, які беруть участь в справі, в судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до ч.1 ст.41, ч.4 ст.196 КАС України суд розглядає справу за їхньої відсутності без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Заслухавши суддю-доповідача по справі, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що довідкою, виданою ОСОБА_1 Національною гвардією України військової частини №3027 про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України № 1901 від 06.03.2015 підтверджується те, що позивач дійсно в період з 04.01.2015 по 05.03.2015 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України (а.с.5).
З військового квитка ОСОБА_1 НОМЕР_2 від 31.10.1978 видно, що у такому наявний запис про участь позивача в спеціалізованій операції в зоні АТО (а.с. 10-11).
Згідно витягу із наказу №186 від 20.08.2015 ОСОБА_1 звільнений із військової служби (демобілізований) у запас (а.с.6).
Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 від 24.04.2015 позивач є учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій.
Задовольняючи частково адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивач перебував в складі Національної гвардії країни по захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, брав безпосередню участь в антитерористичній операції і перебував безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення та має статус учасника бойових дій, а тому позов є обгрунтованим.
Колегія суддів апеляційного суду погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає їх вірними, такими що відповідають нормам матеріального права та обставинам справи з огляду на наступне.
Процедуру надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, та категорії таких осіб визначає Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413 (далі - Порядок).
Відповідно до п. 2 Порядку статус учасника бойових дій надається військовослужбовцям (резервістам, військовозобов'язаним) та працівникам Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовцям військових прокуратур, особам рядового, начальницького складу, військовослужбовцям, працівникам МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, ДПтС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.
Пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України № 22-1 25.11.2005 визначено, що документом, який визначає особливий статус особи, зокрема учасника-бойових дій є посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про період (періоди) участі у бойових діях.
З матеріалів справи видно, що Національною гвардією України військової частини №3027 ОСОБА_1 видано довідку про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України № 1901 від 06.03.2015.
Також встановлено, що позивач є учасником бойових дій та має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій згідно посвідчення серії НОМЕР_1 від 24.04.2015 (а.с.4).
Згідно ст. 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які брали участь у бойових діях, а також ті, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини або при виконанні інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті чи виконанням інтернаціонального обов'язку, а також батьки і дружини (якщо вони не взяли повторний шлюб) військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків)чи після звільнення зі служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків).захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи виконанням інтернаціонального обов'язку, мають право на пенсію: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років.
У позивача наявний трудовий стаж 25 років, що підтверджується трудовою книжкою від 20.07.1978.
Можливість дострокового виходу на пенсію учасникам бойових дій передбачено статтею 16 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та абзацом 6 пункту 3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, колегія суддів вважає, що твердження Пенсійного фонду про те, що особи, які були призвані під час мобілізації на військову службу на особливий період не віднесені до категорії осіб, які мають право на достроковий вихід на пенсію не заслуговують на увагу, оскільки позивачем підтверджено, що він безпосередньо перебував в районах антитерористичної операції у період її проведення та має статус учасника бойових дій, що підтверджується відповідними документами, наявними в матеріалах справи.
Аналіз зазначених норм свідчить про вірність висновку суду першої інстанції щодо часткового задоволення позовних вимог, а саме про зобов'язання Пенсійного фонду України призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію по віку.
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, а доводи апелянта на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.
Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 41 ч. 1, 160, 195, 196, 198 п. 1, 200, 205 ч.1 п.1, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
у х в а л и в:
Апеляційну скаргу Рожищенського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області залишити без задоволення, а постанову Ківерцівського районного суду Волинської області від 05 травня 2016 року у справі №158/373/16-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення.
На ухвалу може бути подано касаційну скаргу безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.
Головуючий суддя Д.М.Старунський
Судді В.М. Багрій
А.І.Рибачук
Ухвала у повному обсязі складена 22.11.2016 року.