Постанова № 62909676, 23.11.2016, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.11.2016
Номер справи
826/2012/16
Номер документу
62909676
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

23 листопада 2016 року № 826/2012/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "ЕСО-АВТОТЕХНІКС"

до

Київської міської митниці ДФС України

про

визнання бездіяльності протиправною,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "ЕСО-АВТОТЕХНІКС" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Київської міської митниці ДФС України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 березня 2016 року закрито провадження в адміністративній справі № 826/2012/16 в частині позовної вимоги про зобов’язання Київську міську митницю ДФС України підготувати Висновок про повернення надмірно сплачених Товариством з обмеженою відповідальністю “ЕСО-АВТОТЕХНІКС” митних платежів та направлення його разом з іншими передбаченими законодавством документами Головному управлінню Державної казначейської служби України ум. Києві, відповідно до пункту 2 частини першої статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач протиправно не підготував і не подав до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві висновок про повернення позивачу надмірно сплачених коштів в сумі 12 163,24 грн., згідно рішень про коригування митної вартості товарів від 24.06.2014 № 100270001/2014/700089/2, № 100270001/2014/700090/2, які були скасовані в судовому порядку, що призвело до порушення прав товариства.

Представник позивача у судове засідання не прибув, подавши заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду справи був повідомлений належним чином через канцелярію суду надав письмові заперечення проти позову, в яких відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог. Свої заперечення відповідач обґрунтовує тим, що судовими рішеннями було лише скасовано рішення митниці про коригування митної вартості, однак такі рішення не містять вказівок про повернення надмірно сплачених коштів, а тому надані до заяви рішення судів різних інстанцій не є документами, які підтверджують надмірно сплачені митні платежі на суму 12 163,24 грн.

Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ухвалив продовжити розгляд справи у письмовому провадженні.

Під час судового розгляду справи, суд,-

В С Т А Н О В И В:

Київською міською митницею ДФС були прийняті рішення про коригування митної вартості товарів від 24.06.2014 №100270001/2014/700089/2 та №100270001/2014/700090/2, відповідно до яких митна вартість товару була скоригована у бік її збільшення.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.10.2014 по справі №826/14790/14, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду 27.01.2015 та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 13.08.2015 № К/800/6252/15, визнано протиправними та скасовано рішення Київської міжрегіональної митниці Державної Митної служби України про коригування митної вартості товарів №100270001/2014/700089/2 від 24.06.2014 р. та №100270001/2014/700090/2 від 24.06.2014 р.

З метою виконання рішень суду, що набрали законної (юридичної) сили, позивач звернувся до Київської міської митниці ДФС України із заявою вих. № 133 від 22.10.2015 (вх. №12216 від 22.10.2015), в якій під пунктом 2 просив підготувати та направити до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві разом з іншими передбаченими законодавством документами, у тому числі документами, що підтверджують факт перерахування коштів до Державного бюджету України, висновок про повернення надмірно сплачених Товариством з обмеженою відповідальністю “ЕСО-АВТОТЕХНІКС” митних платежів у сумі 12 163,24 грн. на поточний рахунок 26005056103096 в ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК» Філія «КиївСіті», МФО 380775.

До вищенаведеної заяви додав наступні документи: копії митних декларацій від 24.06.2014 №100270001/2014/253879, № 100270001/2014/253882, довідку ДПІ у Деснянському районі Головного управління ДФС у м. Києві №2698 від 21.10.2015 про відсутність податкового боргу.

Київська міська митниця ДФС України листом від 04.11.2015 №6663/10/26-70-25-01-06 повідомила позивачу, що на виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.10.2014 по справі №826/14790/14, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду 27.01.2015 та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 13.08.2015 № К/800/6252/15, рішення про коригування митної вартості товарів від 24.06.2014 №100270001/2014/700089/2, №100270001/2014/700090/2 скасовано, проте питання повернення коштів не було предметом розгляду судової справи, у зв'язку з чим, у Київської міської митниці ДФС України відсутні підстави для підготовки висновків про повернення надмірно сплачених митних платежів з держбюджету до Головного управління Державної казначейської служби України.

Товариство з обмеженою відповідальністю “ЕСО-АВТОТЕХНІКС”, не погоджуючись з такою позицією відповідача, звернулося до суду з даним позовом.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до статті 43 Податкового кодексу України, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані.

Частинами першою – четвертою статті 301 Митного кодексу України встановлено, що повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.

У разі виявлення факту помилкової та/або надмірної сплати митних платежів орган доходів і зборів не пізніше одного місяця з дня виявлення такого факту зобов'язаний повідомити платника податків про суми надміру сплачених митних платежів.

Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Якщо надмірна сплата сум митних платежів сталася внаслідок помилки з боку посадових осіб органу доходів і зборів, повернення надміру сплачених сум митних платежів здійснюється у першочерговому порядку.

Згідно з пунктами 1 – 6 розділу ІІІ Порядку повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 р. N618, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2007 р. за N 1097/14364 (далі – Порядок № 618), для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою. Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.

У заяві зазначаються причини повернення коштів, реквізити банку, найменування та код за ЄДРПОУ платника податків - юридичної особи, або прізвище, ім'я та по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків, або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті) та напрям перерахування коштів, зокрема: а) для повернення платнику податків - на поточний рахунок платника податків в установі банку.

До заяви додаються:

аркуші з позначенням "3/8" комплектів бланків митних декларацій форм МД-2 і МД-3 і доповнення (у разі їх оформлення) або другий аркуш оформленої посадовою особою митного органу уніфікованої митної квитанції МД-1, за якою помилково та/або надмірно сплачено митні та інші платежі;

документи, що підтверджують суму помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів;

документи, що підтверджують право на перенесення граничних строків для подання заяв про повернення надмірно сплачених митних та інших платежів, у випадках, передбачених в абзацах третьому - восьмому цього пункту.

Заява, зареєстрована в загальному відділі, після розгляду керівником (заступником керівника) митного органу разом з пакетом документів передається до Відділу для перевірки обґрунтованості повернення заявлених сум.

Відділ перевіряє факт перерахування митних та інших платежів з відповідного рахунку до Державного бюджету України та наявність переплати.

Для підготовки висновку про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Висновок про повернення), форма якого наведена в додатку 1 до Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом Державної митної служби України та Державного казначейства України від 20.07.2007 N 611/147, керівництвом Відділу за потреби ініціюється проведення перевірки в митному органі щодо правильності митного оформлення із залученням відповідних підрозділів митного органу. Порядок і форма складання документа, у якому відображатимуться результати перевірки, визначаються наказом Державної митної служби України.

Супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України, Реєстр висновків про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, підготовлений відповідно до пункту 5 Порядку взаємодії митних органів з органами Державного казначейства України в процесі повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи, затвердженого наказом Державної митної служби України та Державного казначейства України від 20.07.2007 N 611/147, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.09.2007 за N 1095/14362 (далі - Реєстр висновків про повернення), Висновок про повернення з оригіналом заяви платника податків про повернення коштів з Державного бюджету України, підписаний начальником (заступником начальника) Відділу та зареєстрований у журналі реєстрації висновків про повернення з Державного бюджету України помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи (далі - Журнал реєстрації висновків про повернення коштів з Держбюджету), форма якого наведена в додатку 3 до цього Порядку, разом з документом, у якому відображаються результати перевірки, подаються керівнику (заступнику керівника) митного органу для прийняття остаточного рішення про повернення коштів.

Керівник (заступник керівника) митного органу на підставі результатів перевірки (у разі її проведення) підписує Висновок про повернення, Реєстр висновків про повернення та супровідний лист, адресований органу Державного казначейства України (далі - пакет документів на повернення коштів). Пакет документів на повернення коштів передається до Загального відділу для реєстрації та відправки до органу Державного казначейства України. Копія Висновку про повернення, оригінал заяви платника податків про повернення коштів з Державного бюджету України та документ, у якому відображаються результати перевірки заяви платника, залишаються у Відділі для контролю.

Відповідно до пункту 7 розділу III Порядку № 618 висновок про повернення платникам податків помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів повинен бути прийнятий митним органом не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення 20-денного строку з дня подання платниками податків заяви.

Згідно із пунктом 11 розділу III Порядку № 618 за відсутності підстав для повернення коштів у встановленому порядку готується та надсилається заявнику письмова обґрунтована відповідь.

Отже, з наведених вище норм вбачається, що платник податків у наданий законодавством строк (1095 днів) має право звернутися до контролюючого органу із заявою про повернення помилково та/або надмірно сплачених митних та інших платежів. Митний орган, в свою чергу, зобов’язаний перевірити обґрунтованість повернення заявлених сум (встановлення факту переплати) та підготувати або висновок про повернення коштів з його надісланням органам Державної казначейської служби України для повернення суб'єкту господарювання надміру сплачених митних платежів, або письмову обґрунтовану відповідь про відсутність підстав для повернення коштів.

З матеріалів справи вбачається, що рішення Київської міжрегіональної митниці Державної Митної служби України про коригування митної вартості товарів від 24.06.2014 №100270001/2014/700089/2 та №100270001/2014/700090/2 були скасовані в судовому порядку, зокрема, постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.10.2014 по справі №826/14790/14, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду 27.01.2015 та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 13.08.2015 № К/800/6252/15.

У зв’язку з цим, товариством з обмеженою відповідальністю “ЕСО-АВТОТЕХНІКС” було подано до відповідача письмову заяву про підготування та направлення до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві висновку про повернення надмірно сплачених митних платежів разом з іншими передбаченими законодавством документами.

Київською міською митницею ДФС України за результатами розгляду заяви позивача вих. № 133 від 22.10.2015 (вх. №12216 від 22.10.2015) було надано відповідь листом від 04.11.2015 №6663/10/26-70-25-01-06, яким було повідомлено про відсутність правових підстав для підготування висновку про повернення надмірно сплачених митних платежів з Держбюджету України. Зазначене підтверджується копіює відповідного листа наявною в матеріалах справи, що в свою чергу свідчить про те, що відповідачем вчинено дію, а не бездіяльність (пасивна поведінка).

Суд звертає увагу на ту обставину, що позивач, маючи можливість вчинити відповідні дії на захист своїх прав, не скористався відповідним правом та не оскаржив рішення Київської міської митниці ДФС України, оформлене у вигляді листа від 04.11.2015 №6663/10/26-70-25-01-06.

Таким чином, суд, враховуючи, що відповідачем за результатами розгляду заяви позивача надано відповідь про відмову у підготуванні висновку про повернення надмірно сплачених митних платежів з Держбюджету України, яка є чинною та не скасованою (доказів зворотнього суду не надано), дійшов висновку, що позовна вимога про визнання протиправною бездіяльності Київської міської митниці ДФС щодо неприйняття рішення про повернення надмірно сплачених митних платежів є безпідставною та необґрунтованою, а тому не підлягає задоволенню.

З урахуванням наведеного, керуючись вимогами статей 69-71, 94, 160-165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову - відмовити повністю.

Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі апеляційного оскарження постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя О.П. Огурцов