Справа № 678/39/16-а
Провадження № 2-а-678-46/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 листопада 2016 року Летичівський районний суд
Хмельницької області
в складі : головуючого - судді Лазаренка А.В.
при секретарі Іськовій Т.Л.
розглянувши в судовому засіданні в залі суду смт. Летичів у порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Летичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови від 21. 09.2016 року № 21/К-10 у проведенні їй перерахунку пенсії та зобов'язати його здійснити їй перерахунок пенсії в розмірі 84 % від розміру заробітної плати вказаної в довідці Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області від 15.09.2016року № 131 з урахуванням вимог ст. 99 КАС України.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що перебуває на обліку в Летичівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Хмельницької області та з 01.09.2010року отримує пенсію по інвалідності 2-ї групи, призначену відповідно до ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993р. № 3723-ХІІ, із розрахунку 84% заробітної плати державного службовця з посади головного контролера-ревізора у Контрольно-ревізійному управлінні в Хмельницькій області.
16.09.2016 року відповідно до ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу», в редакції чинній на час призначення пенсії, вона звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії в розмірі 84% від суми місячної заробітної плати за посадою головного контролера-ревізора в Контрольно-ревізійному управлінні в Хмельницькій області, зазначеної у довідці № 131 від 15.09.2016 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, але листом Летичівського об'єднаного УПФУ № 21/к-10 від 21.09.2016р., у задоволенні заяви їй відмовлено з причини, що п. 5 «Прикінцевих положень» ЗУ «Провнесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015року № 213-УІІІ скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким призначено пенсію відповідно до ЗУ «Про державну службу» і з 01.06.2015року раніше призначені пенсії в порядку та на умовах зазначеного Закону не перераховуються.
В судове засідання сторони заявили про розгляд справи за їх відсутності, позивач підтримала вимоги, відповідач заперечує проти позову, посилаючись на те, що на даний час у діючому пенсійному законодавстві України відсутні нормативно - правові акти, які регулюють порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження згідно ч. 4 ст. 122 КАС України, на підставі наявних матеріалів.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Згідно вимог ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, яка діяла на час призначення пенсії), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до статті 37-1 Закону «Про державну службу» (у редакції, на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії) умови та порядок перерахунку при значених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
На даний час всупереч статті 37-1 Закону «Про державну службу» Кабінетом Міністрів України не визначено порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям.
Ст. 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
У рішеннях № 8-рп/99 від 06.07.1999р., № 5-рп/2002 від 20.03.2002р., № 7-рп/2004 від 17.03.2004р., № 20-рп/2004 від 01.12.2004р., Конституційний Суд України наголосив на неприпустимості обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і зазначив, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги, необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст. 22 Конституції України не допускається.
Згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у разі не прийняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1.06.2015року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії /щомісячне довічне грошове утримання/ призначаються відповідно до законів України «Про державну службу».
Рішенням Конституційного Суду України від 08.06.2016року № 4-рп/2016, п. 5 Прикінцевих положень ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02.03.2015року визнано таким, що не відповідає Конституції України.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення «Кечко проти України» від 18.05.2005року, якщо чинне правове положення передбачає певних надбавок і дотримано вісі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовити у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Встановлено, що ОСОБА_1 з 01.09.2010року перебуває на обліку і отримує пенсію як інвалід 2-ї групи на підставі ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993року № 3723-ХІІ у розмірі 84% від суми заробітної плати і це сторонами не оспорюється.
Підставою для перерахунку її пенсії з 01.12.2015року є довідка про складові заробітної плати № 131 від 15.09.2016року, видана Державною Фінансовою інспекцією у Хмельницькій області у відповідності до Постанови ПФУ від 04.09.2013року № 15-1.
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що відмова відповідача про перерахунок пенсії ОСОБА_1 є неправомірною і остання має право на перерахунок пенсії в розмірі 84 % з врахуванням підвищення розміру посадових окладів з 01.12.2015 року, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям зазначеної у довідці № 131 від 15.09.2016року.
Судові витрати згідно ст. 94 КАС України підлягають стягненню на користь позивача з державного бюджету за рахунок бюджетних асигнувань Летичівського об'єднаного УПФУ в Хмельницькій області.
Керуючись ст.ст. 86, 122, 158-163, 167, 183-2, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задовольнити. Визнати протиправними дії Летичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області щодо відмови від 21.09.2016року № 21/К-10 ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.
Зобов'язати Летичівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з 01.12.2015року в розмірі 84 % від розміру заробітної плати вказаної в довідці Державної фінансової інспекції в Хмельницькій області № 131 від 15.09.2016року.
Стягнути з Летичівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області на користь державного бюджету 551грн.20коп. -витрати по сплаті судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги через Летичівський районний суд Хмельницької області.
Суддя А.В.Лазаренко