ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
17 листопада 2016 року м. Київ К/800/26498/16
Суддя Вищого адміністративного суду України М.М. Заїка, перевіривши можливість розгляду касаційної скарги Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 6 червня 2016 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 14 вересня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на роботі, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на роботі.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 6 червня 2016 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 14 вересня 2016 року, позовні вимоги задоволено. Визнано протиправним та скасовано наказ Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області № 54 від 22 квітня 2016 в частині звільнення ОСОБА_1 з посади начальника Дніпрянського відділення Новокаховського міського відділу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області у запас Збройних сил за пунктом 64 «г» (через скорочення штатів) Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ. Поновлено ОСОБА_1 на посаді начальника Дніпрянського відділення Новокаховського міського відділу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області з 6 листопада 2015 року.
Задовольняючи позовні вимоги суди виходили з наступного.
Пунктом 64 «г» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991року №114, (в редакції постанови Кабінету Міністрів України №885 від 28 жовтня 2015р. №885 чинної на день звільнення) передбачено, що особи рядового і молодшого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік) через скорочення штатів - при відсутності можливості подальшого використання на службі.
Законом України «Про національну поліцію» від 2 липня 2015 року №580-VIII передбачено утворення Національної поліції України як центрального органу виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку та діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом
При цьому, пунктом 9 Розділу XI цього Закону закріплено обов'язок пропонування працівникам міліції, які виявили бажання працювати в поліції та відповідають вимогам до поліцейських, рівнозначні посади, або посади вищі чи нижчі щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції.
Отже, звільнення працівників міліції зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів відбувається за наступних підстав: у разі відмови працівника міліції від проходження служби в поліції; у разі невідповідності вимогам до поліцейських, визначених Законом України «Про Національну поліцію» при виявленні бажання проходити службу; та у разі відсутності можливості подальшого використання на службі.
Разом з тим, наказом Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області від 21 квітня 2016 року №53 о/с на виконання постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 20 квітня 2016 року скасовано пункт наказу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області від 06 листопада 2015 року №396 о/с в частині звільнення з органів внутрішніх справ у запас Збройних Сил за пунктом 64 «г» (через скорочення штатів) та відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ ОСОБА_1 та поновлено на посаді начальника Дніпрянського відділення міліції Новокаховського міського відділу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області.
Втім, 22 квітня 2016 року відповідачем видано наказ №54 о/с, яким ОСОБА_1 згідно з пунктів 10 та 11 розділу XI Закону України "Про Національну поліцію" та відповідно до Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ, було звільнено з 06 листопада 2015 року з посади начальника начальника Дніпрянського відділення міліції Новокаховського міського відділу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області у запас Збройних Сил за пунктом 64 «г» (через скорочення штатів).
Окрім того, відповідачем видано наказ про звільнення позивача з 06 листопада 2015 року за пунктом 64 «г» (через скорочення штатів) наступного дня після поновлення його на посаді не попереджуючи позивача завчасно та звільнено заднім числом. Ознайомлено позивача з наказом лише 26 квітня 2016 року.
До того ж, спірний наказ видано на тих самих підставах та за тих самих фактичних обставин що і наказ Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області від 06 листопада 2015 року №396 о/с, який відповідно до постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 20 квітня 2016 року визнано протиправним та скасовано в частині звільнення позивача з посади начальника Дніпрянського відділення міліції Новокаховського міського відділу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області.
У поданій касаційній скарзі відповідач, посилаючись на порушення норм процесуального та матеріального права судами попередніх інстанцій просить скасувати зазначені судові рішення та відмовити в задоволенні позову.
В обґрунтування касаційної скарги Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області зазначає, що ухвалюючи рішення суди не дали відповідної оцінки тому, що визначальним критерієм при прийнятті рішення щодо звільнення позивача були ті обставини, що позивач станом на 22 квітня 2016 року не був прийнятий на службу до Головного управління Національної поліції в Херсонській області, а в Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області з підстав ліквідації була відсутня можливість подальшого використання позивача на службі.
Вважає, що вказані судові рішення підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення у справі про відмову в позові.
У відкритті касаційного провадження необхідно відмовити з огляду на наступне.
Відповідно до пункту 5 частини 5 статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідність перевірки матеріалів справи.
Обставини, що зазначені відповідачем у касаційній скарзі, судами попередніх інстанцій досліджувалися та перевірялися з наданням їм належної правової оцінки. Виходячи зі змісту касаційної скарги та оскаржуваних судових рішень, касаційна скарга є необґрунтованою, а викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи, оскільки відповідач не наводить підстав, які б дозволили вважати, що судами неправильно застосовано норми матеріального та процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, керуючись статтями 211, 214 КАС України, -
у х в а л и в:
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 6 червня 2016 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 14 вересня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на роботі.
Копію ухвали разом з доданими до скарги матеріалами направити Управлінню Міністерства внутрішніх справ України в Херсонській області.
Ухвала може бути переглянута Верховним Судом України в порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.
Суддя М.М. Заїка