ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 61022 м. Харків, пр. Науки, буд.5, тел./факс 702-10-79 inbox@lg.arbitr.gov.ua ___________________________ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ РІШЕННЯ
17 листопада 2016 року Справа № 913/1195/16
Провадження № 24/913/1195/16
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Промсоюз", м. Сєвєродонецьк Луганської області
до Управління житлово-комунального господарства Брянківської міської ради, м. Брянка Луганської області
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області, м. Сєвєродонецьк Луганської області
про стягнення 218 586 грн. 55 коп.
Суддя господарського суду Луганської області Рябцева О.В.
Секретар судового засідання-помічник судді Гудей Н.Ф.
у засіданні брали участь:
від позивача ОСОБА_1 представник за довіреністю від 19.07.2016 № 65;
від відповідача представник не прибув;
від третьої особи представник не прибув.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Промсоюз" 25.10.2016 (згідно поштового штемпеля) звернулось до господарського суду Луганської області з позовною заявою до Управління житлово-комунального господарства Брянківської міської ради про стягнення боргу за договором підряду від 25.10.2013 № 422 в сумі 218 586 грн. 55 коп.
На обґрунтування заявленої вимоги позивач вказує, що на виконання умов договору підряду від 25.10.2013 № 422 виконав роботи з "Облаштування системами індивідуального опалення житлового АДРЕСА_1, 9, 12, 18, 34, 39, 40, 42, 43, 44, 56, 57, 63, 68, 70 пл. Леніна м. Брянка". Відповідач за виконані роботи у встановлений договором строк не розрахувався, у звязку з чим утворився борг в сумі 218 586 грн. 55 коп., який позивач просить стягнути в судовому порядку.
Відповідач на порушення ухвали суду від 31.10.2016 відзив на позовну заяву і витребувані судом документи не надав, у судове засідання 17.11.2016 не зявився, хоча про дату, час та місце судового засідання був повідомлений відповідно до приписів п.п. 4 п. 6 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 12.09.2014 № 01-06/1290/14 "Про Закон України "Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у звязку з проведенням антитерористичної операції". Інформація про час і місце судового засідання була розміщена на сторінці господарського суду Луганської області (у розділі "Новини та події суду") офіційного веб-порталу "Судова влада Україні" в мережі Інтернет (www.court.gov.ua/sudy/), про що свідчить роздрукована сторінка з мережі Інтернет, на якій розміщено інформацію про час та місце засідання господарського суду в цій справі.
Третьою особою надані пояснення від 14.11.2016 № 15-12/5142, в яких зазначено, що відповідно до п. 34 ст. 2 Бюджетного кодексу України бюджет Автономної Республіки Крим, обласні, районні бюджети та бюджети місцевого самоврядування належать до місцевого бюджету. Згідно п. 2 Тимчасового порядку фінансування бюджетних установ, здійснення соціальних виплат населенню та надання фінансової підтримки окремим підприємствам і організаціям Донецької та Луганської областей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 595, передбачено, що у населених пунктах Донецької та Луганської областей, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, видатки з державного бюджету, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообовязкового державного соціального страхування здійснюються лише після повернення згаданої території під контроль органів державної влади. Казначейське обслуговування місцевих бюджетів за видатками та кредитуванням у населених пунктах на тимчасово непідконтрольній території здійснюється після повернення такої території під контроль органів державної влади. Місцезнаходженням боржника згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є м. Брянка, яке віднесено до території на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження відповідно до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р. Пунктом 11 Тимчасового порядку передбачено, що установи, які переміщені на контрольовану територію, відкривають рахунки в органах Казначейства за місцезнаходженням у порядку, встановленому законодавством. Станом на сьогодні відповідач не перемістився на територію підконтрольну українській владі, рахунки в Головному управлінні та органах казначейства Луганської області відповідачем не відкрито, будь-яка інформація стосовно укладання договору підряду від 25.10.2013 № 422 відсутня.
Статтею 75 ГПК України передбачено, що якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами. Враховуючи викладене справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Оцінивши надані докази, доводи позивача і третьої особи, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог з огляду на наступне.
Матеріалами справи підтверджено, що 25.10.2013 між Товариством з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Промсоюз" і Управлінням житлово-комунального господарства Брянківської міської ради укладено договір підряду № 422.
Згідно п. 1.1 договору Управління житлово-комунального господарства Брянківської міської ради відповідач у справі, за договором замовник, доручив, а Товариство з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Промсоюз" позивач у справі, за договором підрядник, взяв на себе зобовязання виконати власними силами роботи з "Облаштування системами індивідуального опалення житлового АДРЕСА_1, 9, 12, 18, 34, 39, 40, 42, 43, 44, 56, 57, 63, 68, 70 пл. Леніна м. Брянка" за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку окремих територій, ліквідувати недоробки та дефекти, що виникли з його вини і виявлені під час приймання робіт.
Відповідно до п. 2.1 договору ціна робіт, виконання яких доручається підряднику, становить 218 586 грн. 55 коп., у тому числі: за рахунок субвенції 212 219 грн. 95 коп., за рахунок співфінансування з місцевого бюджету 6 366 грн. 60 коп.
Пунктом 3.1 договору передбачено, що підрядник розпочне виконання робіт після реєстрації Декларації про початок виконання будівельних робіт і забезпечить їх завершення впродовж 10 днів (п. 3.1 договору).
Декларація про початок виконання будівельних робіт зареєстрована Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у Луганській області 24.10.2013.
Строк дії договору з 25.10.2013 до 31.12.2013, а в частині розрахунків до повного виконання зобовязань сторін (п. 3.2 договору).
Порядок розрахунків за виконані роботи врегульовані розділом 4 договору.
Відповідно до розділу 4 договору розрахунки за виконані роботи здійснюються замовником на підставі актів прийняття виконаних підрядних робіт ф.КБ-2в та довідки про вартість виконаних робіт ф.КБ-3. Документи про виконані роботи та їх вартість складаються та підписуються підрядником та передаються замовнику. Замовник перевіряє їх достовірність протягом 3 робочих днів у випадку відсутності зауважень підписує їх. Після підписання документів замовник зобовязаний протягом 5 банківських днів оплатити виконані роботи.
Виконання позивачем своїх зобовязань за договором підтверджується підписаним 31.10.2013 сторонами договору без зауважень чи заперечень актом приймання виконаних будівельних робіт за жовтень 2013 року. Загальна вартість виконаних робіт згідно із актом складає 218 586 грн. 55 коп.
Відповідач за виконані роботи відповідно до п. 4.1 договору не розрахувався, у звязку з чим утворився борг в сумі 218 586 грн. 55 коп.
Доказів сплати боргу на час прийняття рішення відповідачем не надано.
Згідно ст. 629 ЦК України договір є обовязковим для виконання сторонами.
Статтею 526 ЦК України визначено, що зобовязання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. Аналогічна за змістом норма міститься у п. 1 ст. 193 ГК України.
У відповідності з п. 2 ст. 193 ГК України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобовязання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобовязань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Договір від 25.10.2013 № 422, що укладений сторонами у даній справі, за своєю правовою природою є договором підряду.
В силу ч. 1 ст. 837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобовязується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобовязується прийняти та оплатити виконану роботу.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 854 ЦК України якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобовязаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.
Згідно ч. 1 ст. 853 ЦК України замовник зобовязаний прийняти роботу, виконану підрядником відповідно до договору підряду, оглянути її і в разі виявлення допущених у роботі відступів від умов договору або інших недоліків негайно заявити про них підрядникові.
Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобовязання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобовязання (неналежне виконання).
За правилами ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобовязання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Пунктом 1 ст. 530 ЦК України врегульовано, що якщо у зобовязанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
За умовами укладеного договору підставою для оплати виконаних робіт є підписані акти виконаних робіт форми КБ-2в та довідки КБ-3 протягом 5 банківських днів після підписання (п. 4.1 договору).
Статтею 33 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставин, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Матеріалами справи підтверджується і не заперечується відповідачем факт виконання робіт і наявність боргу, тому позовні вимоги про стягнення боргу в сумі 218 586 грн. 55 коп. визнаються судом обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Доводи третьої особи щодо порядку фінансування окремих бюджетних установ Луганської області до уваги не приймаються, оскільки вказані обставини не звільняють сторін за договором від виконання цивільно-правових зобовязань і не впливають на правомірність вимог позивача.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судовий збір, сплачений позивачем при подачі позову, в сумі 3 278 грн. 80 коп. покладається на відповідача.
У судовому засіданні відповідно до ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 49, 82, 84, 85 ГПК України, суд
в и р і ш и в:
1.Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Промсоюз" до Управління житлово-комунального господарства Брянківської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області про стягнення 218 586 грн. 55 коп. задоволити в повному обсязі.
2.Стягнути з Управління житлово-комунального господарства Брянківської міської ради, Луганська область, м. Брянка, площа Леніна, 9, ідентифікаційний код 03340376 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Виробничо-комерційна фірма "Промсоюз", Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Гагаріна, 86/32, ідентифікаційний код 21822350 борг в сумі 218 586 грн. 55 коп., судовий збір в сумі 3 278 грн. 80 коп., видати наказ позивачу після набрання рішенням законної сили.
3.Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
4.Повне рішення складено і підписано - 22.11.2016.
Суддя О.В.Рябцева