Справа №265/6696/16-а
Провадження №2-а/265/232/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 листопада 2016 року місто Маріуполь
Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі:
головуючого судді - Козлова Д. О.,
при секретарі - Азаровій А. О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області про скасування рішенні про відмову в призначенні пенсії, визнання дій неправомірними та зобов'язання провести призначення, нарахування та виплату пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про скасування рішенні про відмову в призначенні пенсії, визнання дій неправомірними та зобов'язання призначити йому, нарахувати та проводити виплату пенсії. В обґрунтування заявлених вимог позивач вказував, що 25 січня 2016 року він звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Однак згідно із рішенням № 287 від 12 лютого 2016 року позивачу було відмовлено в призначення такої пенсії на підставі того, що в довідці галузевого Державного архіву Міністерства оборони України не міститься повна розшифровка ініціалів позивача. Позивач натомість вважає, що архівна довідка № 16939 від 20 січня 2004 року належить йому, бо посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році категорії 2 йому вперше було надано у вересні 1986 року. Повторно він отримав посвідчення за серією А 225907, що є підтвердженням того, що він був учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році. Вказані посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС він отримував у Новоазовському районі Донецької області, який зараз знаходиться на тимчасово непідконтрольній України території. Однак УПСЗН по теперішній час виплачує йому соціальну допомогу, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Таким чином він на підставі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» має право на отримання пенсії із зменшенням пенсійного віку на 10 років, як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, бо працював у зоні відчуження з 25 червня 1986 року по 30 серпня 1986 року. На підставі наведеного просив суд визнати неправомірним та скасувати рішення відповідача від 12 лютого 2016 року про відмову позивачу в призначенні пенсії за ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Також просив суд зобов'язати УПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя призначити йому, нарахувати та виплачувати пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років, починаючи з 25 січня 2016 року.
Ухвалою суду від 8 листопада 2016 року було залишено без розгляду позовні вимоги ОСОБА_1 до УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести призначення, нарахування та виплату пенсії із зменшенням пенсійного віку за ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», за період з 25 січня 2016 року по 7 травня 2016 року включно.
В судове засідання позивач. ОСОБА_1. не з'явився, надавши суду заяву з проханням вирішити спір у його відсутність за присутності його представника, адвоката Похилько О. І.
Представник позивача, який діє на підставі договору, Похилько О. І., в судовому засіданні, підтримуючи заявлені ОСОБА_1 позовні вимоги, вказував, що оскільки позивач приймав участь з 25 червня 1986 року по 30 серпня 1986 року у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, що підтверджується архівними довідками та посвідченнями ОСОБА_1, то він набув права для призначення йому пільгової пенсії з зменшенням пенсійного віку на 10 років, внаслідок чого позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню. Додавав, що позивач отримував соціальну допомогу з вересня 1986 року на підставі отриманого ним посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Таким чином позивач дотримався усіх умов для отримання пільгової пенсії зі зменшенням пенсійного віку.
Представник відповідача, яка діє на підставі довіреності, Кірсанова Т. І., заперечуючи проти заявлених вимог ОСОБА_1, вказувала, що позивачем не було надано необхідних документів для призначення йому пенсії за ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», бо довідки, надані ОСОБА_1, не визначають, що вони стосуються саме позивача, тому у представників відповідача не було підстав для призначення ОСОБА_1 пенсії зі зменшенням пенсійного віку.
За письмовими запереченнями на поданий позов представники відповідача, не визнаючи заявлені позовні вимоги ОСОБА_1, вказували, що позивач дійсно 25 січня 2016 року звернувся до управління пенсійного фонду в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя із заявою про призначення йому пенсії зі зниженням пенсійного віку на 10 років. Умовою для призначення такої пенсії є робота хоча б один день в зоні відчуження у 1986-1987 роках. Постановою кабінету Міністрів УРСР від 23 липня 1991 року № 106 затверджено Перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи, в тому числі до Зони відчуження. Згідно із постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку заявник надає наступні документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідку про період (періоди) участі в ліквідації наслідків Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року № 122. або довідку військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків Чорнобильській АЕС, або довідку архівної установи або інші первинні документи, в яких зазначено періоди роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Копія архівної довідки від 20 січня 2004 року № 16939, яка містить дані про періоди перебування в зоні відчуження, не містить розшифровки ім'я та ім'я по-батькові такої особи. Позивачем при цьому на адресу відповідача рішення суду про встановлення приналежності йому архівної довідки № 16939 не надавалось. Вважали посилання позивача на посвідчення ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС безпідставними, бо за ст. 10 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів. При цьому за п. 3 «Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», затвердженого постановою КМУ № 51 від 20 січня 1997 року, учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 р. - незалежно від кількості робочих днів, з 1 липня 1986 р. до 31 грудня 1986 р. - не менше 5, віднесених до категорії 2, видаються посвідчення синього кольору, серія А, та у посвідченні на правій стороні по діагоналі зліва направо ставиться штамп фарбою червоного кольору "Перереєстровано" і на вільному місці виконується запис про дату перереєстрації. Відповідно до п. 10 Порядку Посвідчення видаються: учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження: б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження. Тобто для видачі посвідчення достатньо факту командирування до зони відчуження. В свою чергу для призначення пенсії за віком за ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» необхідні дані про період роботи заявника в зоні відчуження та дані про місце виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Таким чином просили відмовити позивачу в задоволенні заявлених ним позовних вимогах.
Суд, вислухавши учасників процесу, які з'явились, дослідивши письмові докази, вважає заявлений ОСОБА_1 позов таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного вмотивування.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом Української РСР «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.
За ст. 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (в чинній редакції) учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві.
На підставі п. 7 Постанови Пленуму Вищого Адміністративного Суду України від 16 березня 2012 року № 4 «Про судову практику вирішення адміністративними судами спорів, що виникають у зв'язку із застосуванням статей 39, 48, 50, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, віднесеним до категорій 2, 3 і 4, пенсія призначається та обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням пільг зі зменшення пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, та з обчислення середньомісячного заробітку для обчислення розміру пенсії (статті 55 та 57 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на 10 років для учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів.
За ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
Відповідно до Розділу 2 «Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі за текстом постанови - Порядок оформлення пенсії), визначено перелік документів, необхідних для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший.
На підставі п. 1.8 Порядку оформлення пенсії особам, які одержують пенсію, призначену органами Пенсійного фонду за іншими законами, або допомогу, призначену органами соціального захисту населення, пенсія призначається з дати виникнення права на неї з урахуванням пункту 1.7 цього розділу.
Згідно із ч. 5 п. 2.1 Порядку оформлення пенсії до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, які засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Судом було встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (другої категорії) та має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що підтверджується копією паспорту ОСОБА_1 (серія НОМЕР_1) та перереєстрованими посвідченнями позивача (серія НОМЕР_2 та серія НОМЕР_3), виданими Донецькою облдержадміністрацією (а. с. 5-6, 7, 16).
Матеріалами справи також встановлено, що ОСОБА_1 звернувся 25 січня 2016 року до УПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя із заявою про призначення йому пенсії за віком на підставі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що вбачається з рішення відповідача від 12 лютого 2016 року (а. с. 10).
Натомість за рішенням від 12 лютого 2016 року № 287 представниками Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя було відмовлено в призначенні пенсії ОСОБА_1 за результатом розгляду заяви позивача від 25 січня 2016 року про призначення пенсії за ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» через відсутність розшифрування ініціалів особи в архівній довідці галузевого Державного архіву Міноборони від 20 січня 2004 року, внаслідок чого була відсутня можливість встановити приналежність такої довідки позивачу. При цьому з вказаного рішення вбачається, що позивачем були надані для призначення пільгової пенсії такі документи: заява від 25 січня 2016 року, копія трудової книжки, довідка № 184, уточнююча довідка про навчання № 25 від 8 серпня 2014 року, копія архівної довідки № 16939 від 20 січня 2004 року про періоди ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, копія посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС серія НОМЕР_2, копія паспорту та ІПН (а. с. 10).
Судом було встановлено, що з копії архівної довідки № 16939 від 20 січня 2004 року Міністерства оборони України, наданої Новоазовсько-Тельмановському районному воєнкому, вбачається, що за архівними документами військової частини № 73413 було встановлено, що ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 25 червня 1986 року по 30 серпня 1986 року за наказами № № 54, 123 та працював у м. Чорнобилі з 15 по 23 липня 1986 року, 27 та 29 липня 1986 року, а також з 11 по 13 серпня 1986 року проводив дезактивацію приміщень ЧАЕС, 28 червня 1986 року здійснював захоронення радіоактивних відходів в с. Чистогалівка, з 31 липня 1986 року по 10 серпня 1986 року був у відрядженні в с. Терехів. Також у архівній довідці вказано, що ОСОБА_1 отримав дозу опромінення, а також отримував на добу 3,50 рублів (а. с. 9).
Вказане також підтверджується архівною довідкою Міністерства оборони України від 25 травня 2016 року, де вказано, що ОСОБА_1, як рядовий, прибув 25 червня 1986 року для ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та вибув 30 серпня 1986 року до Новоазовського районного воєнкому Донецької області (а. с. 12).
При цьому суд зауважує, що м. Чорнобиль, с. Терехів та с. Чистогалівка входять до Зони відчуження згідно із «Переліком населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок чорнобильської катастрофи», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 1991 року № 106.
Також за довідкою № 184 Новоазовського районного військового комісаріату вбачається, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є рядовим та перебував на категорії обліку № 1 (а. с. 13).
На підставі наведених доказів суд дійшов висновку, що в судовому засіданні позивачем було підтверджено належність ОСОБА_1 архівної довідки № 16939 від 20 січня 2004 року.
Суд при цьому з огляду на вивчені докази у справі вважає, що не можна погодитись з доводами представника відповідача, що позивач не довів своє право на пенсійне забезпечення, як особи, яка має право на пільги передбачені ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Так суд зауважує, що ОСОБА_1 представникам відповідача надав всі необхідні документи, що дають йому право на призначення та отримання пільгової пенсії, враховуючи те, що статусу ліквідатора аварії на Чорнобильської АЕС 2 категорії позивача ніхто не позбавляв, а представникам відповідача ним було надано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та документи, що підтверджують періоди роботи ОСОБА_1 в зоні відчуження та населені пункти, де ним виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, серед яких є архівна довідка Міноборони від 20 січня 2004 року, належність якої позивачу було доведено в суді.
Таким чином суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 довів своє право на пільгову пенсію за ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», бо працював, беручі участь у роботах, пов'язаних з усуненням аварії на ЧАЕС та її наслідків, у зоні відчуження на територіях радіоактивного забруднення, будучи учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, з моменту аварії на ЧАЕС до 1 липня 1986 року - 1 день, та з 1 липня 1986 року по 30 серпня 1986 року - 14 днів.
З урахуванням наведеного суд відхиляє доводи представників відповідача, що позивачем не було доведено правомірність заявлених ним вимог.
Таким чином суд вважає, що позивач набув право на пенсію із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на 10 років.
На підставі переліченого в судовому засіданні було встановлено, що представники відповідача діяли не відповідно до чинного законодавства України щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому рішення УПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя від 12 лютого 2016 року № 287 підлягає скасуванню.
З урахуванням наведеного заявлені ОСОБА_1 позовні вимоги підлягають задоволенню шляхом зобов'язання УПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя призначити, нарахувати та виплачувати позивачу пенсію із зменшенням пенсійного віку на 10 років відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 8 травня 2016 року.
Керуючись ст. ст. 8-11, 17, 18, 71, 86, 94, 159-167 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецької області про скасування рішенні про відмову в призначенні пенсії, визнання дій неправомірними та зобов'язання провести призначення, нарахування та виплату пенсії, - задовольнити.
Визнати неправомірним та скасувати рішення Управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецькій області № 287 від 12 лютого 2016 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії на підставі ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя Донецькій області призначити, нарахувати та виплачувати ОСОБА_1 пенсію зі зменшенням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 8 травня 2016 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення, а особами що не були присутні при проголошенні - протягом 10 днів з дня отримання копії постанови, до Донецького апеляційного адміністративного суду через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя