Справа № 234/17359/16-к
Провадження № 1-кс/234/5677/16
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 листопада 2016 року слідчий суддя Краматорського міського суду Донецької області Карпенко О.М., з участю секретаря судового засідання Аксеніної В.М., слідчого Прокроф'євої О.В., розглянув клопотання старшого слідчого СВ Краматорського ВП ГУ НП в Донецькій області капітана поліції Прокофєвої О.В., яке погоджене з прокурором Краматорської місцевої прокуратури Донецької області Харасайло Є.В.,у кримінальному провадженні за №12016050390003327 від 07.11.2016р. за ознаками злочину, передбаченого ст.172 ч.1 КК України, про проведення позапланової виїзної перевірки з питань дотримання законодавстав про працю України.
Клопотання надійшло до суду 17.11.2016р. -
ВСТАНОВИВ:
Клопотання про проведення позапланової виїзної перевірки з питань дотримання законодавстав про працю України у кримінальному провадженні за №12016050390003327 від 07.11.2016р. за ознаками злочину, передбаченого ст.172 ч.1 КК України, відповідає вимогам ст.160 КПК України.
Старший слідчий СВ Краматорського ВП ГУ НП в Донецькій області капітана поліції Прокофєва О.В. в обґрунтування клопотання зазначила, що В провадженні СВ Краматорського ВП ГУ НП в Донецької області знаходится кримінальне провадження внесене до ЄРДР №12016050390003327, за ознаками кримінального правопорушення передбаченного ч.1 ст.172 КК України, за фактом того що, посадові особи ТОВ "Укртеплоенергоремонт", грубо порушили законодавство про працю, шляхом тривалого не оформлення працівників на підприємстві, які виконували ремонтні та інші роботи.
Головне управління Держпраці у Донецькій області повідомляє про правопорушення з боку посадових осіб ТОВ «УКРТЕПЛОЕНЕРГОРЕМОНТ» (ЄДРПОУ 40246421)відповідальність за яке передбачено ст.172 ч.1 КК України.
При вивчені матеріалів експертизи №31445850-04-01-0017.16 від 02 серпня 2016 стану охорони праці промислового виробництва суб'єкта господарювання встановлено, що відповідно до Розділу 2 переліку наданих на експертизу матеріалів, були надані, штатний розпис ТОВ «УКРТЕПЛОЕНЕРГОРЕМОНТ», посадові інструкції від повільних осіб та інструкції з охорони праці працівників.
Відповідно до п.2.14 розділу 2 експертизи були також надані документи, що підтверджують навченість керівників, фахівців та працівників з охорони праці, а також за професіями, які пов'язані з виконанням робіт підвищеної небезпеки наступних працівників: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23
В подальшому вивчені експертизи №314458550-04-01-0017.16 від 02.08.2016р. стану охорони праці промислового виробництва суб'єкта господарювання Розділу 5 оцінка стану охорони праці та безпеки промислового виробництва об'єкта експертизи зазначено, що прийманні на роботу робітники проходять вступний інструктаж з питань охорони праці із записом журналі реєстрації вступного інструктажу з питань охорони праці. Зміст об'єм вступного інструктажу з питань охорони праці переглянуто відповідно до вимог чинного законодавства нормативно-правових актів з охорони праці (Закон України «Про охорону праці» Типове положення про порядок проведення навчання та перевід знань з питань охорони праці).
Також відповідно до Розділу 5 експертизи працівники підприємства, виконують роботи підвищеної небезпеки пройшли перевірку знань з питань охорони праці в комісії підприємства.
Відповідно до вимог НПАОП 0.00-4.15-98 розроблені та введені вдію інструкції з охорони праці для робітників, які пов'язані з експлуатацією устаткування підвищеної небезпеки та виконання робіт з підвищеною небезпекою.
Головним управлінням Держпраці у Донецькій області з метою підтвердження офіційного працевлаштування вищезазначених працівників ТОВ «УКРТЕПЛОЕНЕРГОРЕМОНТ» було направлено запит до Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області від 09.08.2016 року №11/17/11.
18.08.2016р. від Головного управління ПФУ №10385/06-1 отримано інформацію в якій зазначено, що працівники ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23 офіційно не працевлаштовані в ТОВ «УКРТЕПЛОЕНЕРГОРЕМОНТ».
Листом №11/1791 від 18.08.2016 Головним управлінням Держпраці у Донецькій області відмовлено у видачі дозволу ТОВ «УКРТЕПЛОЕНЕРГОРЕМОНТ» у зв'язку з неможливістю виконувати роботу підвищеної небезпеки із за відсутністю в штаті підприємства офіційно працевлаштованих працівників.
22.08.2016р. ТОВ «УКТЕПЛОЕНЕРГОРЕМОНТ» направило на адресу Головного управління Держапраці у Донецькій області лист від 22.08.2016р. №22-08-01 до якого додавалися двадцять одна копія трудових угод вищезазначений осіб.
З метою підтвердження фактичного працевлаштування зазначених осіб (в кількості 21 чоловіка) Головним управління Держпраці у Донецькій області було направлено запит до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області від 13.09.2016р. №4.4/1991, однак на теперішній час відповідь не отримано.
В ході детального аналізу трудових угод ТОВ «УКРТЕПЛОЕНЕРГОРЕМОНТ» встановлено, що поняття трудової угоди в цивільному законодавстві України не існує. Отже зазначені трудові угоди суперечать нормам Цивільного кодексу України.
Крім того віщезазначені трудові угоди містять в собі ознаки трудового договору, а саме: п.1 трудових угод, зазначено що «Виконавці» приймають на себе обов'язок виконати роботу в якості посадових осіб при проведені будівельно-монтажних робіт по капітальному ремонті виробничо-адміністративної будівлі, розташованої за адресою: Донецька область, м. Слов'янськ, вул.. Заводська, 12а. «Виконавці» володіють кваліфікаційним рівнем і начені у відповідності з вимогами охорони праці і промислової безпеки в об'ємі, необхідному для виконання покладених на них обов'язків.
Трудовими угодами передбачено, що «Виконавці» приймають на себе обов'язок виконувати роботу за посадами у якості майстрів, начальника дільниці, механіка, газорізальників при проведені будівельно - монтажних робіт.
Проте відповідно до трудових угод об'єм виконуваної роботи визначається у вигляді конкретних фізичних величин які підлягають вимірюванню і можуть бути виражені в акті прийому - передачі роботи.
Однак предметом трудового договору є сам процес праці, тобто виконання певної роботи (певних трудових, посадових функцій) за конкретною кваліфікацією, професією, посадою.
Отже зазначене свідчить про те, що в п.1 Трудових угодах вбачаються ознаки трудового договору, а саме: виконувана робота визначається у вигляді посади відповідно до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників випуск №64 Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи. Будівництво метрополітенів, тунелів та підземних споруд спеціального призначення, затвердженого наказом Державного комітету будівництва архітектури та житлової політики України від 13.10.1999р. №249.
Довідник визначає перелік основних робіт, які властиві тій або іншій посаді, та забезпечує єдність у визначені кваліфікаційних вимог щодо певних посад. Довідник є нормативним документом, обов'язковим з питань управління персоналом на підприємствах, в установах і організаціях усіх форм власності та видів економічної діяльності.
Порушення ч.3 ст.24 Кодексу законів про працю України, а саме допущення до роботи працівників без оформлення трудового договору є грубим порушенням законодавства про працю і є ознакою кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172 КК України.
Згідно статті 3 Закону України від 02.09.2014 року №1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» органам і посадовим особам уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, у період та на території проведення антитерористичної операції тимчасово забороняється проведення планових та позапланових перевірок у суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність у зоні проведення антитерористичної операції. Однією з підстав для здійснення позапланових перевірок є рішення суду про проведення перевірки в межах кримінального провадження. Під час досудового слідчий має право звернутися з клопотанням до суду про проведення позапланової перевірки. У разі задоволення клопотання та ухвалення рішення про проведення позапланової перевірки, зазначене рішення надсилається до Головного управління Держпраці у Донецькій області і є обов'язковим для виконання.
Таким чином, під час досудового розслідування, з метою повного, всебічного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи, виникла необхідність проведення співробітниками Головного управління Держпраці в Донецькій області позапланової виїзної перевірки питань праці ТОВ «УКРТЕПЛОЕНЕРГОРЕМОНТ» в частині порушення законодавства про працю. Встановлення вказаних обставин є необхідним для прийняття законного рішення та встановлення істини у провадженні (що є єдиною та достатньою підставою для призначення перевірки у кримінальному провадженні) та можливо тільки із залученням відповідних спеціалістів Головного управління Держпраці в Донецькій області у межах проведення позапланової виїзної перевірки питань охорони праці. Інформація, яка може бути здобута внаслідок проведення перевірки у сукупності з іншими документами кримінального провадження має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та може бути використана у якості доказів. Іншими способами встановити порушення законодавства про працю, не можливо.
У судовому засіданні слідчий просила клопотання задовольнити.
Заслухавши слідчого, дослідивши матеріали клопотання, якими обґрунтовується необхідність проведення позапланової виїзної перевірки дотримання законодавства, суд дійшов до висновку, що клопотання підлягає задоволенню за таких підстав.
В ході розслідування кримінального провадження отримані відомості про те, що посадові особи ТОВ "Укртеплоенергоремонт", грубо порушили законодавство про працю, шляхом тривалого не оформлення працівників на підприємстві, які виконували ремонтні та інші роботи.
Головне управління Держпраці у Донецькій області повідомляє про правопорушення з боку посадових осіб ТОВ «УКРТЕПЛОЕНЕРГОРЕМОНТ» (ЄДРПОУ 40246421)відповідальність за яке передбачено ст.172 ч.1 КК України.
Приписами ст.40 КПК України регламентовано, що слідчий уповноважений проводити слідчі (розшукові) дії та негласні слідчі дії (розшукові) дії у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.2 ст.93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Отже, перевірка в кримінальному провадженні - не захід забезпечення кримінального провадження, в розумінні визначеному в розділі ІІ КПК, та є законним способом збирання стороною обвинувачення доказів, відповідно до ч.2 ст.93 КПК.
Згідно положень чинного законодавства України слідчий або прокурор у кримінальному провадженні, не можуть самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки.
Так, відповідно до пп. б, п.12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014р. №1697-VII у Кримінально процесуальному кодексі України виключено положення п.6 ч.2 ст.36 КПК України, відповідно до якого прокурор був уповноваженим призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до пп. в, п.12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014р. №1697-VII у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено пункт 4 частини другої статті 40, відповідно до якого слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до ст.31 Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік» перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України) здійснюються протягом серпня-грудня 2014 року виключно з дозволу КМУ або за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки».
Крім того, на виконання ст.31 Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» Кабінетом Міністрів України було затверджено Постанову «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13 серпня 2014р. №408, відповідно до п.2 якої надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Таким чином, на цей час слідчий позбавлений можливості призначити перевірку у кримінальному провадженні шляхом винесення відповідної постанови, а тому, слідчий суддя прийшов до висновку про задоволення клопотання про проведення позапланової виїзної перевірки.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.93, 159-166, 309 КПК України, -
УХВАЛИВ:
Клопотання старшого слідчого СВ Краматорського ВП ГУ НП в Донецькій області капітана поліції Прокофєвої О.В., яке погоджене з прокурором Краматорської місцевої прокуратури Донецької області Харасайло Є.В.,у кримінальному провадженні за №12016050390003327 від 07.11.2016р. за ознаками злочину, передбаченого ст.172 ч.1 КК України, про проведення позапланової виїзної перевірки з питань дотримання законодавстав про працю України - задовольнити.
Надати дозвіл старшому слідчому СВ Краматорського ВП ГУ НП в Донецькій області капітана поліції Прокофєвій О.В на проведення позапланової виїзної перевірки з питань дотримання законодавства про працю України ТОВ «УКРТЕПЛОЕНЕРГОРЕМОНТ» в частині порушення законодавства про працюЕДРПОУ 40246421, яке розташоване за адресою Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Уральська, 12, офіс 401, у термін, передбачений законодавством України.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження у суді.
Слідчий суддя Краматорського міського
суду Донецької області О.М. Карпенко