Справа №295/12991/16-а
Категорія 87
2-а/295/460/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16.11.2016 року м. Житомир
Суддя Богунського районного суду м. Житомира Чішман Л.М., розглянувши в порядку скороченого провадження одноособово справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, треті особи - ДУ "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Житомирській області", Головне Управління Національної поліції в Житомирській області про визнання дій неправомірними та зобов'язаня вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із вказаним позовом, в якому просить визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо встановлення ОСОБА_1 основного розміру пенсії 65 % грошового забезпечення (за 25 років вислуги) незаконними. Крім того, просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області встановити, здійснити перерахунок та виплатити позивачу грошове забезпечення з урахуванням основного розміру пенсії 70 % (за 25 років вислуги) зі збереженням нарахувань 25 відсотків до основного розміру пенсії, як інваліду війни, а також інших передбачених чиним законодавством надбавок, починаючи із 01.09.2016 року.
В обґрунтування своїх вимог зазначив, що наказом Головного управління Національної поліції в Житомирській області № 79 о/с від 29.04.2016 року звільнений зі служби поліції відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про національну поліцію». Вказав, що на день звільнення вислуга років позивача складала 23 роки 06 місяців 07 днів, що відповідно у пільговому обчисленні становить 25 років 02 місяці 14 днів. Із 30.04.2016 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Крім того, зазначив, що після проходження 23.05.2016 року медико-соціальної експертної комісії ОСОБА_1 надано ІІІ группу інвалідності. На підставі поданої позивачем заяви та копії посвідчення про призначення ІІІ групи інвалідності, відповідачем був проведений перерахунок призначеного грошового забезпечення, у зв'язку із чим збільшено відсоток для нарухування розміру основної пенсії до 70 % та встановлено 25 % надбавку як інваліду війни. Проте у вересні, листом Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області ОСОБА_1 було повідомлено про зменшення розміру основного розміру пенсії, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення із 70 % до 65 %, оскільки у свідоцтві про хворобу не міститься інформації про непридатність позивача до військової служби.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження відповідно до ст. 183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Відповідач Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надав до суду заперечення проти позову, вказавши про безпідставність та необґрунтованість заявлених вимог. Письмові заперечення додані до матеріалів справи.
Суд за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності зі ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 із 30.04.2016 року перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугою років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
29.04.2016 року наказом т.в.о. начальника Головного управління Національної поліції в Житомирській області полковником поліції Рудик В.С. №79 о/с відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» звільнений зі служби у поліції за пунктом 2 частини 1 статті 77 (через хворобу).
Листом заступника начальника управління - начальника відділу з питань призначення пенсій військовослужбовцям та членам їх сімей Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області Коляди І.В. №2089/03-23 від 02.09.2016 року ОСОБА_1 повідомлено, що оскільки у свідоцтві позивача про його хворобу не міститься інформація про непридатність до служби в поліції пенсійну справу, починаючи із 01.09.2016 року приведене у відповідність до норм діючого законодавства.
Законом України від 09.04.1992 року № 2262 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за вказаним Законом № 2262 за наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Частиною 1 статті 77 Закону України від 2 липня 2015 року №580-VIII "Про Національну поліцію" встановлено, що поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється: 1) у зв'язку із закінченням строку контракту; 2) через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції; 3) за віком - у разі досягнення встановленого для нього цим Законом граничного віку перебування на службі в поліції; 4) у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів; 5) через службову невідповідність; 6) у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України; 7) за власним бажанням; 8) у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу до інших міністерств і відомств (організацій); 9) у зв'язку з безпосереднім підпорядкуванням близькій особі; 10) у разі набрання законної сили рішенням суду щодо притягнення до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, або кримінального правопорушення; 11) у зв'язку з набуттям громадянства або підданства іншої держави.
Отже, з огляду на вищевказане, суд вбачає за доцільне зазначити про те, що ст. 77 Закону України «Про національну поліцію» встановлює вичерпний перелік підстав звільнення особи, яка служить в органах Національної поліції України. При цьому, однією із вказаних підстав для звільнення є хвороба особи, яка підтверджується висновком медичної комісії про її непридатність до служби в поліції.
Відповідно до п. 1.2 Положення про діяльність військово-лікарської комісії в системі МВС України, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 85 від 06.02.2001, військово-лікарська комісія - це спеціальні органи в складі лікарів-спеціалістів, які створюються в системі Міністерства внутрішніх справ з метою проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду кандидатів на службу, осіб рядового й начальницького складу органів внутрішніх справ і членів їх сімей, військовослужбовців внутрішніх військ МВС України осіб цивільної молоді, які бажають вступити до навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ, Міністерства оборони України, курсантів і слухачів навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ України, колишніх осіб рядового й начальницького складу органів внутрішніх справ і колишніх військовослужбовців.
Відповідно до п. 1.1 Порядку проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду військовослужбовців та осіб рядового складу в системі МВС України, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 85 від 06.02.2001, медичний огляд проводиться згідно з пунктом 1.2 Положення про діяльність військово-лікарської комісії в системі МВС України з метою визначення: придатності кандидатів за станом здоров'я, фізичним розвитком, а для окремих видів службової діяльності за індивідуальними психофізіологічними особливостями до служби в органах внутрішніх справ на посадах рядового й начальницького складу, з урахуванням вимог пункту 1.43 цього Порядку.
Згідно з п. 1.117 Порядку проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду військовослужбовців та осіб рядового складу в системі МВС України, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 85 від 06.02.2001свідоцтво про хворобу складається: у мирний час - на осіб рядового й начальницького складу, визнаних не придатними до військової служби зі зняттям з військового обліку, не придатними для військової служби в мирний час, з обмежено придатними у воєний час, обмежено придатними до військової служби, на курсантів та слухачів навчальних закладів МВС, визнаних не придатними до подальшого навчання за станом здоров'я.
За результатами проходження позивачем медичного огляду, військово-лікарською комісією ДУ «ТМО МВС України по Житомирській області» було видано свідоцтво про хворобу № 70/63 від 25.04.2016 року. Зі змісту копії якого вбачається, що ОСОБА_1, 1975 року народження не придатний до військової служби зі зняттям з військового обліку.
ОСОБА_1 із 13.05.2016 року, у зв'язку із трамвою яка пов'язана із виконанням службових обовязків встановлено ІІІ группу інвалідності, що підтверджується копію виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією №514454 від 23.05.2016 року.
За змістом статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене, дослідивши свідоцтво про хворобу ОСОБА_1 №70/63 на відповідність його вимогам Порядку проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду військовослужбовців та осіб рядового складу в системі МВС України, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 85 від 06.02.2001, суд дійшов висновку про те, що воно є належним документом, який підтверджує наявність у позивача хвороби, що зумовлює його непридатність до служби в поліції, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 8, 19, 46 Конституції України, Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Законом України «Про Національну поліцію», Порядком проведення військово-лікарської експертизи і медичного огляду військовослужбовців та осіб рядового складу в системі МВС України, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 85 від 06.02.2001, ст. ст. 8, 9, ч. 2 ст. 11, ст. ст. 17, 71, 183-2 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо встановлення ОСОБА_1 основного розміру пенсії 65 % грошового забезпечення (за 25 років вислуги) незаконними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області встановити ОСОБА_1 основний розмір пенсії 70 % грошового забезпечення (за 25 років вислуги) зі збереженням нарахувань 25 відсотків до основного розміру пенсії, як інваліду війни, а також інших передбачених чиним законодавством надбавок.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення з урахуванням основного розміру пенсії 70 % (за 25 років вислуги) зі збереженням нарахувань 25 відсотків до основного розміру пенсії, як інваліду війни, а також інших передбачених чиним законодавством надбавок, починаючи із 01.09.2016 року.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Богунський районний суд міста Житомира шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Л.М. Чішман