УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
21 листопада 2016 року Справа № 803/1685/16
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Анрусенко О. О., вивчивши позовну заяву Дочірнього підприємства «Волинський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», Волинської об'єднаної профспілкової організації працівників шляхових господарств до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання дій протиправними, визнання незаконними та скасування актів та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Дочірнє підприємство «Волинський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», Волинська об'єднана профспілкова організація працівників шляхових господарств звернулися з позовом до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області, в якому просять визнати дії відповідача щодо опису та арешту майнових об'єктів бази відпочинку «Гряда» протиправними, визнати незаконними та скасувати акти опису та арешту майна, складені головним державним виконавцем Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області від 24.02.2016 року та від 18.03.2016 року, та виключити з опису і арешту майно бази відпочинку «Гряда» Дочірнього підприємства «Волинський облавтодор», яка розташована по вул. Центральній, 8, смт. Шацьк Шацького району Волинської області на березі озера Світязь в урочищі «Гряда».
Позовна заява подана без додержання вимог, встановлених статтею 106 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), та містить такі недоліки.
Відповідно до частини третьої статті 106 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Згідно з частиною першою статті 3 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI (з наступними змінами та доповненнями) судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством. Відповідно до частини першої статті 4 цього ж Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Підпунктом 1 пункту 3 частини другої статті 4 зазначеного Закону визначено, що ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем - 1 розмір мінімальної заробітної плати.
Відповідно до абзацу другого частини шостої статті 6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли позов немайнового характеру подається одночасно кількома позивачами до одного або кількох відповідачів, судовий збір сплачується кожним позивачем окремим платіжним документом у розмірах, установлених статтею 4 цього Закону за подання позову немайнового характеру.
Статтею 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» з 01.01.2016 року встановлено мінімальну заробітну плату у місячному розмірі 1378,00 грн.
Таким чином, при зверненні до суду з вказаним позовом позивачі - Дочірнє підприємство «Волинський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» та Волинська об'єднана профспілкова організація працівників шляхових господарств повинні сплатити судовий збір у розмірі по 1378,00 грн. кожним позивачем окремим платіжним документом.
Проте, в порушення вимог частини третьої статті 106 КАС України, частини шостої статті 6 Закону України «Про судовий збір» до позовної заяви долучено лише документ про сплату судового збору позивачем - Дочірнім підприємством «Волинський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» у сумі 1378,00 грн., а документ про сплату судового збору позивачем Волинською об'єднаною профспілковою організацією працівників шляхових господарств не долучено.
Отже, позивачу Волинській об'єднаній профспілковій організації працівників шляхових господарств слід сплатити судовий збір в розмірі 1378,00 грн. та надати до суду оригінал відповідного розрахункового документу (квитанції, платіжного доручення тощо).
Крім того, відповідно до пункту 5 частини першої статті 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно із частиною другою статті 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як передбачено частинами першою, другою статті 100 цього ж Кодексу, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Відповідно до пунктів 4, 5 частини першої статті 106 КАС України у позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; у разі необхідності - клопотання про звільнення від сплати судового збору; про звільнення від оплати правової допомоги і забезпечення надання правової допомоги, якщо відповідний орган відмовив особі у забезпеченні правової допомоги; про призначення судової експертизи; про витребування доказів; про виклик свідків тощо.
За приписами частини другої статті 106 КАС України на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
У постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України «Про узагальнення практики застосування адміністративними судами першої інстанції глав 1-4 розділу ІІІ Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду та вирішення адміністративних справ» від 29.09.2016 року № 14 зазначено, що з вимог КАС України вбачається, що суд, оцінюючи обставини, що перешкоджали особі у здійсненні права на своєчасне оскарження відповідних дій, бездіяльності та рішень органів владних повноважень (або його посадових, службових осіб) у публічно-правових відносинах, повинен виходити з оцінки та аналізу всіх наведених особою доводів. Так, під поважними причинами слід розуміти лише ті обставини, які були чи об'єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини повинні бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Системний аналіз зазначених вище положень КАС України дає підстави дійти висновку про те, що у позовній заяві позивач повинен обґрунтувати дотримання ним строку звернення до суду з адміністративним позовом, вказавши, коли саме він дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів оскаржуваними діями, бездіяльністю чи рішеннями органів владних повноважень, а у випадку подання адміністративного позову після закінчення строків, установлених законом - вказати поважні причини, одночасно подавши на їх підтвердження відповідні та належні докази та письмове клопотання про визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Як вбачається з тексту позовної заяви, спір між позивачами та Управлінням державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області виник з приводу проведення опису та накладення арешту на нерухоме майно, що знаходиться за адресою: смт. Шацьк, урочище Гряда Волинської області, відповідно до актів опису й арешту майна від 24.02.2016 року та від 18.03.2016 року.
Проте, адміністративний позов поданий позивачами лише 17.11.2016 року, що підтверджується відбитком штемпеля Волинського окружного адміністративного суду, тобто після закінчення шестимісячного строку.
При цьому, в порушення вимог пунктів 4, 5 частини першої, частини другої статті 106 КАС України, у позовній заяві не обґрунтовано дотримання строку звернення до суду з цим адміністративним позовом, а саме не зазначено, коли останнім стало відомо про проведення опису та накладення арешту на вищезазначене нерухоме майно відповідно до актів опису й арешту майна від 24.02.2016 року та від 18.03.2016 року, а також не приєднано будь-яких доказів на підтвердження даних обставин, що позбавляє суддю можливості виконати вимоги частини першої статті 107 КАС України, тобто з'ясувати, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом, або чи є підстави для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними в разі подання адміністративного позову з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду.
Згідно із частиною першою статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.
Оскільки подана позовна заява не відповідає вимогам, встановленим статтею 106 КАС України, її слід залишити без руху, надавши позивачам строк, достатній для усунення недоліків, а саме до 01.12.2016 року. Позивачам у цей строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом обґрунтування дотримання строку звернення до суду з цим адміністративним позовом, а у випадку пропуску строку звернення до адміністративного суду з цим позовом - вказати поважні причини, одночасно подавши на їх підтвердження відповідні та належні докази та відповідне письмове клопотання про визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, а також шляхом сплати Волинською об'єднаною профспілковою організацією працівників шляхових господарств судового збору у розмірі 1378,00 грн. та подання до суду доказів його сплати (оригіналу платіжного доручення чи квитанції).
Керуючись статтею 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Дочірнього підприємства «Волинський облавтодор» Відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України», Волинської об'єднаної профспілкової організації працівників шляхових господарств до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання дій протиправними, визнання незаконними та скасування актів та зобов'язання вчинити дії залишити без руху.
Надати позивачам строк для усунення недоліків до 01 грудня 2016 року.
Роз'яснити позивачам, що у випадку невиконання вимог цієї ухвали, позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачам.
Копію ухвали надіслати особам, що звернулися із позовною заявою.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Суддя О. О. Андрусенко