ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 листопада 2016 року м.Житомир справа № 806/1970/16
категорія 8.3.11
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Токарева М.С.,
секретар судового засідання Мельниченко О.В.,
за участю: позивача та представника відповідача
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Лугинського відділення Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення та вимоги,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до Житомирського окружного адміністративного суду з позовом до Лугинського відділення Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області про визнання протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення та вимоги. В обґрунтування позову позивач зазначив, що відповідачем 19 липня 2016 року було винесено податкове повідомлення-рішення №27126-06, яким визначено суму транспортного податку з фізичних осіб за 2016 рік у сумі 25000,00 грн. В подальшому 26.09.2016 було винесено податкову вимогу №28922-06 на аналогічну суму. Позивач вважає, що податкове повідомлення-рішення від 19 липня 2016 року №27126-06 та податкову вимогу 26.09.2016 №28922-06 було винесено безпідставно, а тому просить їх визнати протиправними та скасувати.
У судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та просив позов задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав та заперечував щодо його задоволення з підстав викладених у письмових запереченнях.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази наявні у матеріалах справи дійшов висновку про необхідність задоволення позову з огляду на наступне.
Як встановлено у ході судового розгляду справи, Лугинським відділенням Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області 19 липня 2016 року було винесено податкове повідомлення-рішення №27126-06, яким визначено ОСОБА_1 суму транспортного податку з фізичних осіб за 2016 рік у розмірі 25000,00 грн.
В подальшому 26.09.2016 було винесено податкову вимогу №28922-06 на аналогічну суму.
Сторонами не заперечується факт зареєстрованого за ОСОБА_1 автомобіля Porsche Cayenne, 2012 року випуску з об'ємом двигуна 2967 куб.см.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Зі змісту даного повідомлення-рішення випливає, що згідно п.п. 54.3.3 п. 54.4 ст.54 Податкового Кодексу України та п.п. 267.6.2 п.267.6 ст. 267 Податкового кодексу України позивачу визначено суму податкового зобов'язання 25000 грн. за платежем: Транспортний податок з фізичних осіб та зобов'язано на протязі 60 днів з моменту отримання цього повідомлення сплатити транспортний податок згідно статті 267 Податкового Кодексу України.
У ході судового розгляду справи представник відповідача пояснив, що підставою для винесення оскаржуваного податкового повідомленя-рішення став об'єм двигуна та рік випуску належного позивачу автомобіля.
Відповідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Так, Законом України №71-VІІІ від 28.12.2014 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", який набрав чинності 01.01.2015, статтю 267 ПК України викладено у новій редакції, якою запроваджено транспортний податок.
Відповідно положень норм названої статті платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування (підпункт 267.1.1).
На момент винесення оскаржуваного повідомлення-рішення, припис щодо об'єму циліндрів двигуна, при якому виникає обов'язок сплатити відповідний податок, у діючому податковому законодавстві був виключений.
Базою оподаткування відповідно до підпункту 267.3.1 є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до п.п.267.2.1 п.267.2 ст.267 ПК України.
Пунктом 267.4 статті 267 ПК України встановлено, що ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.
Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року (підпункт 267.5.1).
Згідно п. 267.6 статті 267 ПК України обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку. Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).
Транспортний податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (абзац а) підпункту 267.8.1.).
Законом України від 24.12.2015 №909-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" (далі - Закон №909) внесені зміни до Податкового кодексу України (далі - Кодекс), зокрема, у частині справляння транспортного податку, які набрали чинності з 01.01.2016.
Підпунктом 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 Кодексу визначено, що платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, у тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Кодексу є об'єктами оподаткування.
Об'єктом оподаткування Податкового кодексу України (в редакції із змінами, внесеними згідно із Законом №909-VIII), стали легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику економічного розвитку, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, виходячи з марки, моделі, року випуску, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки переключення передач, пробігу легкового автомобіля, та розміщується на його офіційному веб-сайті (підпункт 267.2.1 п. 267.2 статті 267 Кодексу).
Отже, об'єктом оподаткування у 2016 році стали легкові автомобілі, середньоринкова вартість яких становить понад 1 033 500 грн. та з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно).
З 19 лютого поточного року набула чинності Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затверджена постановою Кабміну від 18 лютого 2016 року № 66, яка встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів (далі - автомобілі) для цілей їх віднесення до об'єктів оподаткування транспортним податком. та зазначено, що Мінекономрозвитку забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, тип двигуна, об'єм циліндрів двигуна, тип коробки переключення передач та пробіг.
Середньоринкова вартість належного позивачу транспортного засобу марки Porsche Cayenne, 2012 року випуску з об'ємом двигуна 2967 куб.см. дизель, автоматична КПП та пробігом 529980 км., що визначена на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, становить 1011970,05 грн. що підтверджується відповідною викопіровкою, яка знаходиться в матеріалах справи і є меншою ніж 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня.
Представником відповідача не представлено жодних доказів того, що належний позивачу автомобіль, станом на 1 січня 2016 року мав вартість більшу ніж вона розрахована згідно методики затвердженої Кабінетом міністрів України.
За таких підстав належний позивачу транспортний засіб не є об'єктом оподаткування, а тому вона не зобовязана сплачувати транспортний податок.
Таким чином, позивачу безпідставно визначено суму податкового зобов'язання за платежем: транспортний податок з фізичних осіб 25000 грн.
Керуючись статтями 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Визнати протиправними податкове повідомлення рішення Лугинського відділення Коростенської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Житомирській області від 19.07.2016 №27126-06, вимогу від 26.09.2016 №28922-06 та скасувати їх.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя М.С. Токарева
Повний текст постанови виготовлено: 21 листопада 2016 р.