Постанова № 62842962, 16.11.2016, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.11.2016
Номер справи
825/1893/16
Номер документу
62842962
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

16 листопада 2016 року Чернігів Справа № 825/1893/16

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Житняк Л.О.,

за участі секретаря Стасюк Т.В.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Шевченко О.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління поліції охорони в Чернігівській області про стягнення недоплаченої компенсації за невикористану відпустку,

В С Т А Н О В И В:

26.10.2016 ОСОБА_3 (далі - ОСОБА_3.) звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління поліції охорони в Чернігівській області (далі - УПО в Чернігівській області), в якому просить стягнути з відповідача на його користь недоплачену компенсацію за невикористану відпустку у розмірі 1 104,70 грн.

Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що проведений відповідачем розрахунок компенсації за невикористану відпустку, не відповідає вимогам Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, у зв'язку з чим ним протиправно занижено розмір компенсації на 1 104,70 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнав, просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити та надав суду письмові заперечення, зазначивши про безпідставність вимог позивача, оскільки доплата за роботу в нічний час та виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників не мають постійного характеру, тому не входять до грошового забезпечення та не можуть враховуватись при розрахунку компенсації за невикористану відпустку.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

07.11.2015 наказом УПО в Чернігівській області № 1 о/с "По особовому складу" ОСОБА_3 призначено заступником командира роти поліції охорони УПО в Чернігівській області з присвоєнням йому спеціального звання - майор поліції (а.с.31).

Як вбачається з наказу УПО в Чернігівській області від 02.12.2015 № 19 о/с "По особовому складу", у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" позивачу встановлено посадовий оклад у розмірі 2 650 грн та зазначено, що станом на 07.11.2015 позивач має вислугу 19 років 08 місяців 00 днів (а.с.32).

В подальшому, заступника командира роти поліції охорони УПО в Чернігівської області майора поліції ОСОБА_3 з 30.04.2016 звільнено за власним бажанням з Національної поліції України відповідно до наказу УПО в Чернігівської області від 27.04.2016 № 87 о/с згідно п.7 ст.77 розділу VII Закону України від 02.07.2015 № 580-VIII "Про Національну поліцію" (а.с.5) та виплачено компенсацію за невикористану щорічну відпустку за 2016 рік у кількості 15 діб у розмірі 3 201,64 грн (а.с.6 на звороті).

Вказана сума була розрахована виходячи з посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби в поліції, про що позивачу повідомлено листом УПО в Чернігівській області від 06.09.2016 №7-Б/3і/473/45/01-2016 (а.с.6).

Вважаючи, що відповідачем протиправно не було включено до розрахунку грошового забезпечення за квітень 2016 року доплати за роботу у нічний час у розмірі 331,25 грн, отримання якої підтверджено розрахунковим листом (а.с.18) та 1 771,43 грн доплати за роботу в понаднормовий час за квітень 2016 року, розмір якої визначено постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 22.09.2016 у справі № 825/1038/2016, у зв'язку з чим занижено розмір компенсації - позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне.

Спірні відносини регулюються Законом України від 02.07.2015 № 580 "Про Національну поліцію" (далі - Закон № 580) та Порядком та умовами виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.04.2016 № 260 (далі - Порядок № 260).

Так, відповідно до ч.10 ст.93 Закону України "Про Національну поліцію", який набув чинності 07.11.2015, за невикористану в році звільнення відпустку поліцейським, які звільняються з поліції, виплачується грошова компенсація відповідно до закону.

Пунктом 8 Порядку № 260 визначено, що виплата грошової компенсації за невикористану в році звільнення відпустку проводиться, виходячи з розміру місячного грошового забезпечення, право на отримання якого поліцейський має відповідно до чинного законодавства, на день звільнення із служби. При цьому, одноденний розмір грошового забезпечення визначається шляхом ділення розміру грошового забезпечення на 30 календарних днів. Кількість днів для виплати грошової компенсації за невикористану відпустку вказується в наказі про звільнення.

Судом встановлено та представниками сторін не заперечувалось, що позивачу була виплачена компенсація за невикористану щорічну відпустку за 2016 рік у кількості 15 діб у розмірі 3 201,64 грн виходячи з посадового окладу, окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби в поліції.

При цьому, п.3 Порядку № 260 встановлено, що до складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до ст.94 Закону № 580 поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.

Як встановлено п.11 Розділу ІІ Порядку № 260, поліцейським, які виконують службові обов'язки в нічний час, виплачується доплата за службу в нічний час з розрахунку за кожну годину служби в нічний час. Пунктом 20 Розділу І Порядку № 260 встановлено, що за виконання службових обов'язків понад установлений службовий час, у вихідні, святкові та неробочі дні грошове забезпечення поліцейським додатково не виплачується. Поліцейські, які виконували службові обов'язки у вихідні, святкові та неробочі дні, крім поліцейських, які працюють у змінному режимі, відповідний час для відпочинку (у порядку компенсації) надається протягом двох наступних місяців.

Тобто, питання оплати понаднормових годин, на даний час, врегульовано саме Порядком № 260. Однак, нормативно-правові акти, якими це питання було врегульовано на момент звільнення позивача зі служби, для осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ не були скасовані, і відповідно нарахування таких виплат відбувалось на їх підставі.

Так, згідно з п.10 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.1991 № 114 (далі - Положення № 114), особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ користуються всіма соціально-економічними, політичними та особистими правами і свободами, виконують усі обов'язки громадян, передбачені Конституцією та іншими законодавчими актами, а їх права, обов'язки і відповідальність, що випливають з умов служби, визначаються законодавством, Присягою, статутами органів внутрішніх справ і цим Положенням.

Пунктом 21 цього Положення встановлено, що для осіб рядового і начальницького складу встановлюється 41-годинний робочий тиждень. У необхідних випадках вони несуть службу понад установлену тривалість робочого часу, а також у вихідні та святкові дні. Оплата праці в понадурочний, нічний час, у вихідні та святкові дні провадиться відповідно до законодавства. Внутрішній розпорядок, зокрема, в органах внутрішніх справ, встановлюється з урахуванням особливостей діяльності різних служб і підрозділів. При змінній роботі (службі) і безперервному чергуванні встановлюється однакова тривалість денної, вечірньої та нічної зміни.

У пункті 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 07.11.2007 № 1294 зазначено, що виплата грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснюється в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством інфраструктури, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Управлінням державної охорони, Службою зовнішньої розвідки, Державною пенітенціарною службою, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації.

На виконання вищевказаної постанови наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31.12.2007 № 499 затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (далі - Інструкція № 499), якою урегульовано порядок та умови виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу органів внутрішніх справ України, де п.3.7.3 Інструкції № 499 встановлено, що служба осіб рядового і начальницького складу у дні щотижневого відпочинку та святкові дні може компенсуватися за їхньою згодою шляхом надання їм іншого дня відпочинку або в грошовій формі. Компенсація понаднормових робіт шляхом надання відгулів не допускається (п.3.7.3 Інструкції № 499). Підставою для залучення працівників органів внутрішніх справ до понаднормової служби чи в дні щотижневого відпочинку та святкові дні є: письмові накази керівників органів внутрішніх справ; графіки нарядів чергувань, затверджені керівниками органів внутрішніх справ (п.3.7.4 Інструкції № 499). Облік робочого часу здійснюється шляхом ведення щомісячного табеля з обов'язковою відміткою в ньому кількості відпрацьованих годин (п.3.7.5 Інструкції № 499). Службою в нічний час вважається виконання особами рядового і начальницького складу органів, підрозділів установ і навчальних закладів внутрішніх справ службових обов'язків у період з 22.00 до 06.00 (п.3.7.4 Інструкції № 499).

Тобто, виплата доплати за роботу в понаднормовий та нічний час залежить від характеру служби з урахуванням особливостей діяльності різних служб і підрозділів, і відповідно не має одноразового характеру. Зазначене також підтверджується постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 22.09.2016 у справі № 825/1038/16, з якої вбачається, що позивач мав право на отримання додаткових виплат за роботу у понаднормовий час у лютому, березні та квітні 2016 року.

Відповідно встановлене спростовує позицію відповідача, що вказані вище виплати не мають постійного характеру, а тому не входять до грошового забезпечення та не можуть враховуватися при розрахунку компенсації за невикористану відпустку.

Таким чином, суд дійшов висновку, що розрахунок компенсації проведений відповідачем, не відповідає вимогам пунктів 3, 8 Порядку № 260.

Розмір місячного грошового забезпечення, право на отримання якого позивач мав відповідно до чинного законодавства, на день звільнення зі служби складає 8 612,58 грн (2650 грн посадового окладу + 2000 грн окладу за спеціальним званням + 1860 грн надбавки за стаж + 331,25 грн доплати за роботу у нічний час + 1 771,43 грн доплати за роботу у понаднормовий час).

Отже, розмір компенсації за 15 днів невикористаної відпустки становить 4 306,34 грн (15*8 612,58/30). Відповідно УПО в Чернігівській області занижено розмір компенсації на 1 104,70 грн (4 306,34 - 3 201,64).

При цьому суд не бере посилання відповідача про відсутність спору щодо розміру компенсації за невикористану відпустку за 2016 рік, про що зазначено в постанові Київського апеляційного адміністративного суду від 22.09.2016 у справі № 825/1038/16, оскільки зазначена обставина встановлена в межах розгляду справи № 825/1038/16 та може свідчити лише про відсутність такого спору на момент розгляду зазначеної справи. При цьому, позивач не позбавлений права заявляти вимоги з цього приводу в майбутньому, що ним реалізовано шляхом подання даного адміністративного позову. Будь-які обмеження чинним законодавством не передбачені.

Відтак, п.2 та п.3 ч.1 ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що негайно виконуються постанови суду про присудження виплати заробітної плати, іншого грошового утримання у відносинах публічної служби - у межах суми стягнення за один місяць та про поновлення на посаді у відносинах публічної служби. Отже, постанову суду в частині виплати позивачу суми недоплаченої компенсації за невикористану відпустку, слід звернути до негайного виконання.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання Управління поліції охорони в Чернігівській області, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, суд зазначає, що дане питання відноситься до дискреційних повноважень суду та регулюється ст.ст. 181, 267 Кодексу адміністративного судочинства України. Враховуючи положення вказаних норм, підстав для зобов'язання відповідача у справі подати звіт про виконання рішення, суд не знаходить.

Враховуючи все вищевикладене, відповідно до положень ч.3 ст.2, ч.1 ст.11 та ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову.

Статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що витрати, пов'язані з оплатою допомоги адвоката або іншого фахівця в галузі права, які надають правову допомогу за договором, несуть сторони, крім випадків надання безоплатної правової допомоги, передбачених законом. У разі звільнення сторони від оплати надання їй правової допомоги витрати на правову допомогу здійснюються за рахунок Державного бюджету України. При цьому, граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу встановлюється законом. Тобто, відповідно до Закону України "Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах", витрати пов'язані з правовою допомогою стороні, на користь якої ухвалено судом рішення, якщо компенсація сплачується іншою стороною не повинні перевищувати розміру мінімальної заробітної плати за годину її роботи.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем за отриману правову допомогу сплачено кошти у розмірі 1 000 грн, що підтверджується квитанцією № 11 від 03.11.2016 (а.с.20). При цьому, з наданої калькуляції вбачається, що час витрачений адвокатом на надання послуг правової допомоги позивачу складає 2 год без врахування часу на участь у судовому засіданні. Згідно акту виконаних робіт (а.с.19), представником позивача надано послуг на загальну суму 1 000 грн, що менше за граничний розмір компенсації у відповідності до положень Закону України "Про граничний розмір компенсації витрат на правову допомогу у цивільних та адміністративних справах". Відповідно, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа (ч.1 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України). Тому, за рахунок бюджетних асигнувань Управління поліції охорони в Чернігівській області на користь ОСОБА_3 підлягають присудженню здійснені ним документально підтверджені судові витрати в розмірі 1 000 грн витрат на правову допомогу.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити.

Стягнути з Управління поліції охорони в Чернігівській області (вул. І.Франка, 4-а, м. Чернігів, 14021, код 40109021) на користь ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, 14008, код НОМЕР_1) недоплачену компенсацію за невикористану відпустку у розмірі 1 104,70 грн (одна тисяча сто чотири гривні 70 коп.).

Стягнути з Управління поліції охорони в Чернігівській області на користь ОСОБА_3 1 000,00 грн (одна тисяча гривень) витрат на правову допомогу.

Постанову суду в частині стягнення недоплаченої компенсації за невикористану відпустку у розмірі 1 104,70 грн (одна тисяча сто чотири гривні 70 коп.) допустити до негайного виконання.

Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167,186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя Л.О. Житняк