Справа № 345/3974/16-а
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18.11.2016 року м. Калуш
Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого - судді Онушканича В.В.
з участю секретаря судового засідання Бабійчук Л.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовом ОСОБА_1 до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести нарахування та виплату пенсії, -
в с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду з вищенаведеним позовом. Позов мотивує тим, що він отримує пенсію по пільговому віку за Списком №1 з 2006 року. 17.10.2016 року він звернувся до відповідача з проханням перевести його на пенсію відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" від 02.09.2008року, аргументуючи це тим, що в нього є всі необхідні умови, а саме записи в трудовій книжці, що відповідають нормам цього Закону та дають можливість для нарахування відповідної пенсії.
В підземних умовах з повним робочим днем позивач працював на Солігорському Шахто-будівельному управлінні з 10.09.1983 року по 27.10.1986 року та в Калуському воєнізованому гірничорятувальному загоні з 24.07.1991 року по 30.06.2004 року і даний період зараховується до пільгового стажу роботи за Списком №1 і становить 16 років 9 місяців і 27 днів (при необхідності 15 років для чоловіків).
Згідно відповіді, яку позивач отримав від Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, в переведенні його на пенсію, згідно ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці", було відмовлено, у зв'язку із тим, що в матеріалах пенсійної справи немає трудового стажу, який можна віднести до стажу роботи, що дає право на пенсійне забезпечення згідно вищезгаданого закону.
Позивач зазначає, що відповідач безпідставно його роботу у Калуському окремому воєнізованому гірничорятувальному загоні, не зараховує до стажу роботи, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до ст. 1, ст. 8 ЗУ "Про підвищення престижності шахтарської праці". Так як ст.1 даного Закону слід розглядати в нерозривному зв'язку зі Списком №1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці, в гарячих цехах, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та у пільгових розмірах.
Тому позивач просить визнати дії Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області неправомірними щодо відмови провести перерахунок та виплату пенсії за віком в розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", а також просить зобов'язати Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести перерахунок та виплату пенсії за віком у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше, як три розміри прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства, за шість місяців до звернення в Пенсійний фонд.
Позивач подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позов підтримує та просить суд його задоволити.
Представник відповідача подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, в задоволенні позову просить відмовити з підстав, наведених у запереченні. Згідно поданого заперечення відповідач вважає позов безпідставним та таким, що не підлягає до задоволення, виходячи з наступного. Відповідно до наявних у пенсійній справі документів, а саме довідки № 7 від 12.10.2006 року про підтвердження пільгового стажу за період з 24.07.1991 року по 31.01.2003 року, з 01.02.2003 року по 18.03.2003 року та з 19.03.2003 року по 30.06.2004 року, виданої Івано-Франківським спеціальним воєнізованим аварійно-рятувальним загоном, позивач працював з повним робочим днем та виконував підземні роботи в Калуському воєнізованому гірничорятувальному загоні. Дані періоди роботи зараховані до пільгового стажу роботи за Списком №1, що становить 12 років 11 місяців 9 днів. Періоди з 10.01.1983 року по 27.10.1986 року зараховано до стажу роботи в пільговому обчисленні як ч.3 ст.14 та становить 3 роки 9 місяців 18 днів.
Даний період роботи не можна віднести до стажу роботи, що дає право на пенсійне забезпечення згідно ст. 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці», оскільки позивач працював на підприємствах, які не шахтобудівними підприємствами, державними воєнізованими аварійно-рятувальними службами (формуваннями) у вугільній промисловості.
Представник відповідача просить суд врахувати, що відповідно до ст. 8 дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей. Чинним законодавством не передбачено поширення дії Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» на працівників, які видобувають калійно-магнієві руди. А тому представник відповідача просить в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення, виходячи з наступних підстав.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» його дія поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві та уранові руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Згідно зі статтею 8 вказаного Закону мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до пункту «а» підрозділу 1 «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, геологорозвідці, на дренажних шахтах на будівництві шахт, рудників, копалень» розділу 1 «Гірничі роботи» (далі - розділ 1) списку № 1 передбачена зайнятість повний робочий день на підземних роботах.
До кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені цим законом пільги, належать тільки працівники, зазначені у Списку №1, які були зайняті на підземних роботах саме повний робочий день та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених Кабінетом Міністром України, та членів їх сімей.
Ст. 10 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що дія статті 8 Закону поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом.
Згідно із записами в трудовій книжці (а.с.9-16), ОСОБА_1 в період з з 10.01.1983 року по 27.10.1986 року працював у Калуському гірничому цеху електрослюсарем черговим і по ремонту обладнання з повним робочим днем під землею.
Як вбачається з довідки від 12.10.2006 року, виданої Івано-Франківським спеціальним воєнізованим аварійно-рятувальним (гірничо-рятувальним) загоном про підтвердження пільгового стажу (а.с.27) ОСОБА_1 працював повний робочий день та виконував підземні роботи в Калуському воєнізованому гірничорятувальному загоні в період з 24.07.1991 року по 31.01.2003 року, з 01.02.2003 року по 18.03.2003 року та з 19.03.2003 року по 30.06.2004 року.
З огляду на вищенаведене, суд приходить до висновку, що відповідач безпідставно роботу позивача на даному підприємстві не зараховує до стажу роботи, який дає право на перерахунок його пенсії відповідно ст.ст.1, 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці», так як ст. 1 даного Закону слід розглядати у нерозривному зв'язку зі Списком №1 виробництв, цехів, професій та посад на підземних роботах, на роботах із шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, а також працівників державно-аварійних служб (формувань) у вугільній промисловості, робота у яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та в пільгових розмірах.
Відповідач визнає, що періоди роботи позивача на посаді респіраторника в Калуському воєнізованому гірничорятувальному загоні відносяться до робіт, передбачених Списком №1, однак тільки вважає, що дія ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» не поширюється на дане підприємство.
Враховуючи викладене та з огляду на те, що матеріалами справи підтверджується, що позивач понад 15 років був зайнятий саме повний робочий день на підземних роботах, суд доходить висновку про наявність у нього пільгового стажу, необхідного для отримання пенсії відповідно до статей 1, 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Згідно із ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється 6-ти місячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня коли особа дізналася або повинна дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся за захистом своїх прав до суду 07.11.2016 року, а перерахунок пенсії просить здійснити, починаючи за шість місяців до дня звернення в Пенсійний фонд. З урахуванням вимог ст. 99 КАС України суд приходить до висновку, що слід зобов'язати відповідача зробити перерахунок та виплату позивачу перерахованої пенсії з 07.05.2016 року.
На підставі викладеного, ст.ст. 1, 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці», керуючись статтями 6, 8, 18, 99, 105, 106, 163 КАС України,
п о с т а н о в и в:
Позов задоволити.
Визнати дії Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_1 провести перерахунок та виплату пенсії за віком в розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, відповідно до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» - неправомірними.
Зобов'язати Калуське об'єднане управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області провести ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, перерахунок та виплату перерахованої пенсії у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму встановленого для осіб, які втратили працездатність відповідно до ст. 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", з належними доплатами, надбавками та допомогами відповідно до чинного законодавства, починаючи з 07.05.2016 року.
Постанова набирає законної після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Калуський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Головуючий