Постанова № 62834599, 18.11.2016, Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
18.11.2016
Номер справи
345/3948/16-а
Номер документу
62834599
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 345/3948/16-а

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18.11.2016 року м. Калуш

Калуський міськрайонний суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого - судді Онушканича В.В.

з участю секретаря судового засідання Бабійчук Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за позовом ОСОБА_1 до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду із вищенаведеним позовом і, після уточнення позовних вимог, просить визнати неправомірною відмову Калуського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо нарахування та виплати йому щомісячного додаткового збільшення пенсії на 1 процент заробітку за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для нього мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії в повному розмірі; зобов'язати Калуське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, починаючи з 06.10.2016 року, нарахувати, призначити і виплачувати ОСОБА_1 щомісячну доплату до пенсії за кожний повний рік стажу роботи понад 20 років, шляхом збільшення пенсії на 1 процент мого заробітку за кожний рік роботи понад 20 років, відповідно до вимог ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням виплачених сум щомісячних доплат за понаднормативний стаж роботи.

Позов мотивує тим, що він є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, ліквідатор другої категорії, перебуває на обліку в Калуському об'єднаному управлінні ПФУ Івано-Франківської області, і має право на компенсації та пільги, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Із наданого розпорядження №137527 від 03 жовтня 2016 року про призначення йому пільгової пенсії по віку, як ліквідатору другої категорії, він зробив висновок, що його пенсія не відповідає Конституції України і законам, що регламентують порядок призначення та її розрахунок відповідно до його статусу. Зазначає, що пенсія йому призначена на загальних умовах.

Оскільки позивач виконав свій обов'язок перед державою, а держава зі свого боку зобов'язалась частково відшкодувати його втрачене здоров'я та інші неприємні обмеження, які виникли в його житті внаслідок виконання особливо небезпечних робіт при проведенні дезактиваційних робіт на Чорнобильській атомній станції. У своїй заяві до відповідача позивача звернув увагу на порушення чинного законодавства при призначенні йому пенсії, як ліквідатору другої категорії. Відповідач проігнорував його зауваження та правові посилання, дійшовши до невмотивованого висновку, що у нього відсутнє право на призначення державної пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позивач наголошує, що призначення йому пенсії мало відбуватися за базовим для нього законом «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не за законами України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та «Про пенсійне забезпечення». Використання окремих положень згаданих законів допускається лише в тих межах, котрі не суперечать спеціальному чорнобильському закону. А тому позивач змушений звернутися до суду з даним адміністративним позовом.

Позивач у судове засідання подав заяву про розгляд справи без його участі. Позов, з урахуванням уточнених вимог, підтримує та просить суд його задоволити.

Представник відповідача подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позов не визнає з підстав, зазначених у запереченні. Так, згідно поданого заперечення відповідач вважає позов безпідставним, оскільки ОСОБА_1 призначено пенсію за віком з 02.11.2007 року із зменшенням пенсійного віку відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Просить суд врахувати, що даний закон передбачає зменшення тільки пенсійного віку особи, проте формула розрахунку розміру пенсійної виплати визначена тільки ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до абз.2 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам пенсія за віком збільшується на 1% мінімального розміру пенсії за віком, який встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Представник відповідача просить врахувати, що у зв'язку із зростанням розміру прожиткового мінімуму проводиться перерахунок суми доплат до пенсій за понаднормативний стаж. У позивача відповідно до трудової книжки страховий стаж роботи становить 30 років. Просить суд при розгляді позову обов'язково врахувати, що позивачу призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», шифр пенсії 120. Таким чином, норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в частині розрахунку розміру пенсійної виплати не можуть поширюватися на виплату пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Отже, позивачу пенсія обчислена відповідно до чинного законодавства, а тому представник відповідача просить в задоволення позову відмовити.

Суд, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов слід задоволити із наступних підстав.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, соціальний захист потерпілого населення, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Розділ 8 даного Закону передбачає правила призначення та виплати пенсій і компенсацій особам, віднесеним до категорій 1,2, 3,4. Стаття 49 цього розділу визначає пенсії особам, віднесеним до вказаних категорій у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Згідно пункту 13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі, якщо особа має право на отримання пенсії зокрема і відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», їй призначається одна пенсія за її вибором.

Частиною 3 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено, що призначення та виплата пенсій особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 надано статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорія 2 (а.с.8).

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 06 жовтня 2016 року звернувся до Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області із заявою про перерахунок пенсії відповідно до положень ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (а.с.5).

Згідно із листом Калуського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області від 27.10.2016 року ОСОБА_1 в перерахунку пенсії позивачу відмовлено з тих підстав, що позивачу призначено пенсію за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зі зниженням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Періоди, з яких складається страховий стаж обчислено відповідно до ст.24 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» (а.с.6).

З копії розпорядження № 137527 від 03.10.2016 року встановлено, що ОСОБА_1 зараховано загальний стаж, який становить 30 років 10 місяців 24 днів (а.с.7).

Відповідно до ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи, не меншого, ніж 20 років для чоловіків, 15 років для жінок, зі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, - чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.

Порівнюючи положення ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд приходить до висновку, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, підвищення до пенсії за понад встановлений мінімальний стаж роботи, має пільговий характер власне щодо тривалості трудового стажу та величини, з якої проводиться розрахунок.

Крім цього, на основі аналізу пенсійного законодавства суд дійшов висновку, що починаючи з 01 січня 2004 року, з впровадженням в Україні пенсійної реформи, призначення та перерахунок трудових пенсій особам, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, лише на підставі Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без врахування положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є неможливим; і навпаки, застосування окремих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не є перешкодою до використання до цієї категорії осіб при обрахунку пенсії Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

При наявності у пенсіонерів, які постраждали від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС права на тотожні пенсійні виплати застосуванню підлягають положення спеціального характеру, в цьому випадку Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Саме така правова позиція викладена Верховним Судом України, зокрема, у постанові від 07 липня 2015 року (справа 21-727а/15).

Таким чином, позивач ОСОБА_1, як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, має право на одержання пенсії на умовах, визначених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу.

Оскільки позивач, як особа, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, має право на призначення пенсії із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений ч.2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» стаж роботи, який для чоловіків становить 20 років, то відмова відповідача у перерахунку позивачу пенсії із її збільшенням на 1 % за понаднормований стаж є протиправною.

За вказаних обставин суд доходить висновку, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Керуючись: ст. ст. 49, 55, 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 2, 3, 6, 8, 17, 18, ч. 2 ст. 71, 87, 90, 99, 100, 104, 183-2, 255, 256, 267 Кодексу адміністративного судочинства України,

п о с т а н о в и в:

Позов задоволити.

Визнати неправомірною відмову Калуського об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щомісячного додаткового збільшення пенсії на 1 процент заробітку за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для нього мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії в повному розмірі відповідно до вимог п. 2 ст.56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Зобов'язати Калуське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області, починаючи з 06.10.2016 року, нарахувати, призначити і виплачувати ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, щомісячну доплату до пенсії за кожний повний рік стажу роботи понад 20 років, шляхом збільшення пенсії на 1 процент його заробітку за кожний рік роботи понад 20 років, відповідно до вимог ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням виплачених сум щомісячних доплат за понаднормативний стаж роботи.

Постанова набирає законної після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Калуський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Головуючий