Справа № 372/3052/16-а
Провадження № 2-а-136/16
П О С Т А Н О В А
Іменем України
18 листопада 2016 року Суддя Обухівського районного суду Київської області Потабенко Л.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Обухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду з позовом до Обухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання видати довідку про заробітну плату і провести перерахунок пенсії. Позивач позовні вимоги обґрунтовує тим, що вона з 28.01.1993 року по 03.11.2009 року працювала на державній службі: в державній податковій інспекції з 28.01.1993 року по 25.06.2001 року, в Об'єднаному управлінні пенсійного фонду України Київської області з 02.07.2001 року по 03.11.2009 року - на посаді заступника начальника управління - начальника відділу обліку надходження платежів, та була звільнена з займаної посади в зв'язку з виходом на пенсію з 03.11.2009 року. Стаж державної служби позивача становить 16 років 9 місяців. На пенсійному обліку в Обухівському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Київської області позивач перебуває з 04.11.2009 року, пенсійне посвідчення № НОМЕР_1 і отримує пенсію за віком державного службовця, згідно ст. 37 ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ у розмірі 86% від суми заробітної плати державного службовця. Після того, як позивачу стало відомо, що 01.12.2015 року відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» підвищено посадові оклади державним службовцям, вона 08.09.2016 року вернулася до відповідача з заявою про видачу довідки за формою, затвердженою Постановою правління ПФУ від 04.09.2013 року № 15-1 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також службовцям, які на момент перерахування працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їх призначено (перераховано) пенсію, за її останнім місцем роботи на державній службі - на посаді заступника начальника управління - начальника відділу обліку надходження платежів за відповідною посадою та рангом з 01.12.2015 року заробітної плати працюючого державного службовця, та здійснити перерахунок пенсії з 01.09.2016 року, згідно ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу», яка була чинна на час призначення пенсії у розмірі 86% від суми заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі - на посаді заступника начальника управління - начальника відділу обліку надходження платежів в зв'язку з підвищенням посадових окладів державних службовців з 01.12.2015 року відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати і особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». На що 19.09.2016 року отримала відповідь, в якій повідомили, що підстави для видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії відсутні. Позивач, вважаючи дану відмову протиправною, звернулася до суду з даним позовом.
Відповідно до ч.1 ст.183-2 КАС України, суд розглядає справу в порядку скороченого провадження без судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Відповідач направив до суду свої заперечення, в яких заперечує проти адміністративного позову.
Керуючись принципами верховенства права та законності, оцінивши за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні повідомлених сторонами обставин, вбачається, що наявні достатні підстави для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення в порядку скороченого провадження.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач 09.12.2009 року отримала пенсійне посвідчення № НОМЕР_1.
08.09.2016 року позивач звернулася до Обухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області з заявою про видачу довідки за формою, затвердженою Постановою правління ПФУ від 04.09.2013 року № 15-1 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також службовцям, які на момент перерахування працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їх призначено (перераховано) пенсію, за її останнім місцем роботи на державній службі - на посаді заступника начальника управління - начальника відділу обліку надходження платежів за відповідною посадою та рангом з 01.12.2015 року заробітної плати працюючого державного службовця, та здійснення перерахунку пенсії з 01.09.2016 року, згідно ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу», яка була чинна на час призначення пенсії у розмірі 86% від суми заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі - на посаді заступника начальника управління - начальника відділу обліку надходження платежів в зв'язку з підвищенням посадових окладів державних службовців з 01.12.2015 року відповідно до Постанови КМУ від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати і особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
19.09.2016 року позивач отримала відповідь за № 102/Т-04, в якій позивача повідомили, що враховуючи те, що Закон 889 не передбачає проведення перерахунку пенсії, в тому числі призначених згідно із Законом 3723, постановою 1013 скасовано пункт 4 постанови КМУ від 31.05.2000 року № 865, підстави для видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій, який був передбачений ст. 37-1 Закону 3723, відсутні.
У ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" № 108/95-ВР від 24.03.1995 (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою ст. 33 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16.12.1993 (далі - Закон № 3723-XII) передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що премія входила до системи оплати праці державного службовця. Закон України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 також відносить премію до структури заробітної плати державного службовця (п. 6 ч. 2 ст. 50).
Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII від 05.11.1991 (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 1 зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97 ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу)).
Згідно зі ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Під час вирішення питання щодо видачі довідки про розмір заробітної плати працюючого державного службовця відповідної категорії та рангу, для призначення або перерахунку пенсії, відповідач не вправі вирішувати питання наявності чи відсутності права позивача на перерахунок пенсії. У даному випадку правовідносини стосуються виключно складання та видачі відповідної довідки, включення до неї всіх необхідних складових, та не залежать від права позивача на перерахунок пенсії.
Так, відповідно до п. 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" (у редакції з 31.12.2015, що діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Постанова № 865) форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується Правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Постановою Правління Пенсійного фонду України "Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670" № 15-1 від 04.09.2013 затверджено форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
При цьому, дійсно, порядок розрахунку сум, які включаються у вказану довідку було передбачено п. 4 Постанови № 865, який виключено згідно постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" № 1013 від 09.12.2015.
Статтею 22 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Частиною 1 ст. 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п. 23 рішення "Кечко проти України" від 08.11.2005 якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.
Як було зазначено вище, видача спірної довідки про заробітну плату, є частиною процесу обчислення розміру пенсії і як наслідок її виплати.
Згідно рішення Європейського Суду з прав людини по справі "Суханов та Ільченко проти України" (Sukhanov and Ilchenko v. Ukraine) від 26.09.2014, за певних обставин "законне сподівання" на отримання "активу" також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має "законне сподівання", якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя - наприклад, коли є усталена практика національних Судів, якою підтверджується його існування.
Тобто, бездіяльність держави щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, тримання громадян у невизначеності є невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Крім того, в силу ч. 4 ст. 8 КАС України, не може бути підставою для відмови у вирішенні справи відсутність законодавства, яке регулює спірні відносини, у тому числі і відсутність порядку розрахунку заробітної плати для перерахунку пенсії.
Тому суд вважає відмову позивача у видачі позивачу довідки про заробітну плату неправомірною.
Згідно частини другої статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до положень статті 33 цього Закону заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Положеннями статті 37-1 цього Закону (в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії, і яка діяла до 01 січня 2015 року) було передбачено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Починаючи з 01 січня 2015 року вказану норму викладено у новій редакції, відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 4, 5 Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка діяла на момент призначення позивачу пенсії і до грудня 2015 року було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 09 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» був виключений, а 5 змінений.
Таким чином, станом на момент призначення позивачу пенсії законодавством було встановлено право осіб, яким призначена пенсія згідно Закону України «Про держану службу», на її перерахунок у разі підвищення складових заробітної плати, в тому числі, посадового окладу, працюючих державних службовців.
Разом із тим, на момент звернення позивача до територіального органу Пенсійного фонду України за перерахунком пенсії, питання вищевказаного перерахунку пенсії чинним законодавством не врегульоване, в той час як в силу приписів статті 37-1 Закону України «Про державну службу» умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям повинні бути визначені Кабінетом Міністрів України.
Враховуючи, що Кабінетом Міністрів України не вжито заходів на реалізацію вищенаведеної норми, виходячи із приписів частини першої статті 58 Конституції України, відповідно до якої закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, та статті 22, згідно з якою закріплені Конституцією України права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані, колегія суддів погоджується із судом першої інстанції в тому, що позивач має право на перерахунок пенсії у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», і що при такому перерахунку мають застосовуватися норми, що визначали умови та порядок перерахунку пенсії, які діяли на момент її призначення позивачу.
На даний час повинні застосовуватися ст.37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна на момент призначення пенсії позивачу), ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 щодо здійснення перерахунку пенсії підлягають задоволенню.
Також підлягає вимога позивача про стягнення з відповідача на його користь сплаченого судового збору.
Керуючись ст.ст. 2, 7-11, 71, 158-163,167 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Обухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити.
Визнати дії Обухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови у видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії та перерахунку пенсії державного службовця в розмірі 86% заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посад та рангу за останнім місцем роботи на державній службі з урахуванням всіх складових заробітної плати на які нараховуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у зв'язку з підвищенням заробітної плати з 01.12.2015 року посадового окладу заступника начальника управління - начальника відділу обліку надходження платежів Обухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області неправомірною.
Зобов'язати Обухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області надати довідку про заробітну плату у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 року посадового окладу заступника начальника управління - начальника відділу обліку надходження платежів Обухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області з урахуванням всіх складових заробітної плати на які нараховуються внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013.
Зобов'язати Обухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області здійснити перерахунок пенсії згідно статті 37-1 Закону України «Про державну службу», яка була чинна на час призначення пенсії (04.11.2009 року) та виплату пенсії призначеної в розмірі 86% заробітної плати державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній на посаді заступника начальника управління - начальника відділу обліку надходження платежів на підставі наданої довідки, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям з 01.09.2016 року.
Стягнути з Обухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 551, 20 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Обухівський районний суд Київської області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Суддя