"18" листопада 2016 р. Справа № 363/4427/16-а
У Х В А Л А
І М Е Н Е МУ К Р А Ї Н И
18 листопада 2016 року м. Вишгород
Суддя Вишгородського районного суду Київської області Баличева М.Б., перевіривши матеріали адміністративного позову Комунального підприємства «Благоустрій Вишгород» Вишгородської міської ради до Вишгородської міської ради та її виконавчого комітету про визнання протиправними та скасування рішення Виконавчого комітету Вишгородської міської ради від 20.05.2005 року за № 200 про передачу земельної ділянки у приватну власність ОСОБА_1 на масиві Дідовиця м. Вишгород,-
В С Т А Н О В И В:
17.11.2016 року до суду надійшов адміністративний позов Комунального підприємства «Благоустрій Вишгород» Вишгородської міської ради до Вишгородської міської ради та її виконавчого комітету про визнання протиправними та скасування рішення Виконавчого комітету Вишгородської міської ради від 20.05.2005 року за № 200 про передачу земельної ділянки у приватну власність ОСОБА_1 на масиві Дідовиця м. Вишгород.
Відповідачем за вказаним адміністративним позовом визначено Вишгородську міську раду Київської області та її виконавчий комітет.
Як вбачається із доданих до позову письмових матеріалів, позивач ОСОБА_2 підприємство «Благоустрій Вишгород» Вишгородської міської ради є юридичною особою, а спір між сторонами виник з приводу визнання протиправними та скасування рішення Виконавчого комітету Вишгородської міської ради від 20.05.2005 року за № 200 про передачу земельної ділянки у приватну власність ОСОБА_1 на масиві Дідовиця м. Вишгород.
Згідно з ч.1ст. 17 КАС Україниюрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
За змістом п. 1 ч. 1ст. 3 КАС Українисправа адміністративної юрисдикції (адміністративна справа)це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Виходячи з положень ст.ст.13,14 Конституції України, ст.ст. 177, 181, 324, гл. 30ЦК України),ст.148 ГК України, земля та земельні ділянки є об'єктами цивільних прав, а органи виконавчої влади або територіальні громади через свої органи беруть участь у земельних відносинах з метою реалізації цивільних та інших прав у приватноправових відносинах, тобто прав власників земельних ділянок.
З положень ст.ст.13,14,140,142,143 Конституції України, ст.ст.11,16,167,169,374 ЦК України, ст.ст.2,8,48,133,148,152,197 ГК України, ст.ст.80,84,123,124,127,128 ЗК України) випливає, що органи виконавчої влади або органи місцевого самоврядування у правовідносинах щодо розпорядження земельними ділянками державної та комунальної власності (наданні земельних ділянок громадянам та юридичним особам у власність або в користування, відчуженні земельних ділянок державної або комунальної власності, укладенні, зміні, розірванні договорів купівлі-продажу, ренти, оренди земельної ділянки та інших договорів щодо земельних ділянок, встановленні сервітуту, суперфіцію, емфітевзису, в тому числі прийнятті державними органами та органами місцевого самоврядування відповідних рішень) діють як органи, через які держава або територіальна громада реалізують повноваження власника земельних ділянок.
Реалізуючи відповідні повноваження, державні органи або органи місцевого самоврядування вступають з юридичними та фізичними особами у цивільні та господарські правовідносини. Отже, у таких відносинах держава або територіальні громади є рівними учасниками земельних відносин з іншими юридичними та фізичними особами, у тому числі з суб'єктами підприємницької діяльності.
За загальним правилом розмежування компетенції судів з розглядуземельнихта пов'язаних із земельними відносинами майнових спорів відбувається залежно від суб'єктного складу їх учасників. Ті земельні та пов'язані із земельними відносинами майнові спори, сторонами в яких є юридичні особи, а також громадяни, що здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статус суб'єкта підприємницької діяльності, розглядаються господарськими судами (п.2Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 року № 7 «Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ»).
Нормамист. 80 ЗКустановлено, що субєктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування,на землі комунальної власності.
За змістом ст.ст.2,5 ЗКВишгородська міська рада Київської області та її виконавчий комітет при здійсненні повноважень власника землі є рівноправним субєктом земельних відносин. У відносинах, які склалися між сторонами, відповідач як власник землі вільний у виборі субєкта щодо надання йому права передачі земельної ділянки в порядку, встановленому законом, при цьому він не здійснював владних управлінських функцій.
Таким чином, позов, предметом якого є перевірка правильності формування волі однієї зі сторін стосовно розпорядження землею та передачі відповідних прав щодо неї, не може бути розглянуто за правилами адміністративного судочинства. У разі прийняття субєктом владних повноважень рішення про передачу земельної ділянки в приватну власність (тобто ненормативного акта, який вичерпує свою дію після його реалізації), подальше оспорювання правомірності набуття юридичною особою спірної земельної ділянки має вирішуватися у порядку цивільної (господарської) юрисдикції, оскільки виникає спір про право цивільне.
Така ж правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду України від 11.11.2014 року по справі № 21-493а14, від 09.12.2014 року по справі № 21-308а14.
Натомість за змістомст. 12 ГПК Українигосподарським судам підвідомчі,зокрема, справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності.
Згідно з п.1.2.4Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 року № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин»рішенням органу місцевого самоврядування або державної адміністрації про надання земельної ділянки господарюючому суб'єкту у власність або в користування здійснюється волевиявлення власника землі і реалізуються відповідні права у цивільних правовідносинах з урахуванням вимогЗК України, спрямованих на раціональне використання землі як об'єкта нерухомості (власності). Індивідуальні акти органів держави або місцевого самоврядування, якими реалізовуються волевиявлення держави або територіальної громади як учасника цивільно-правових відносин і з яких виникають, змінюються, припиняються цивільні права і обов'язки, не належать до правових актів управління, а спори щодо їх оскарження мають приватноправовий характер, тобто справи у них підвідомчі господарським судам.
Враховуючи викладене, суддя приходить до висновку, що спір між ОСОБА_2 підприємством «Благоустрій Вишгород» Вишгородської міської ради та Вишгородською міською радою та її виконавчого комітету з приводу визнання протиправними та скасування рішення Виконавчого комітету Вишгородської міської ради від 20.05.2005 року за № 200 про передачу земельної ділянки у приватну власність ОСОБА_1 на масиві Дідовиця м. Вишгород не належить до юрисдикції адміністративних судів.
Згідно з п.1 ч.1ст. 109 КАС Українисуддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись п.1 ч.1ст. 109 КАС України, суддя,-
У Х В А Л И В:
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Комунального підприємства «Благоустрій Вишгород» Вишгородської міської ради до Вишгородської міської ради та її виконавчого комітету про визнання протиправними та скасування рішення Виконавчого комітету Вишгородської міської ради від 20.05.2005 року за № 200 про передачу земельної ділянки у приватну власність ОСОБА_1 на масиві Дідовиця м. Вишгород.
Копію цієї ухвали направити позивачеві разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами; розяснити позивачеві представнику позивача-юридичної особи його право звернутись з відповідним позовом до господарського суду в порядку, визначеномуГПК України.
Ухвала може бути оскаржена в порядку апеляційного провадження шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду через Вишгородський районний суд Київської області протягом пяти днів з дня її проголошення. У разі якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя М.Б. Баличева