Провадження № 2-а/742/213/16
Єдиний унікальний № 742/3483/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 листопада 2016 року суддя Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області Гумен В.М. розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулась до Прилуцького міськрайонного суду з позовом до Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги мотивує тим, що вона перебуває на обліку в Прилуцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» з 29 серпня 2011 року. Розрахунок пенсії проведений відповідно до ЗУ «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-12 в розмірі 86% від заробітної плати з урахуванням стажу роботи 37 років 07 місяців 13 днів, в тому числі на посаді державного службовця 16 років 03 місяці 28 днів. На момент призначення пенсії позивач працювала на посаді старшого секретаря Прилуцького міськрайонного суду.
Згідно довідки, виданої ТУ ДСА України у Чернігівській області № 1023 від 10 серпня 2016 року заробітна плата старшого секретаря суду з 01 травня 2016 року становить: посадовий оклад - 2240 грн., надбавка за ранг - 80 грн., надбавка за вислугу років 580 грн., тому позивач 07 листопада 2016 року звернулась до Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України з заявою провести їй перерахунок пенсії відповідно до довідки ТУ ДСА у Чернігівській області від 10 серпня 2016 р. № 1023, виходячи із заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді.
Однак їй було відмовлено з причини того, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України, проте на теперішній час відповідних нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України немає.
Позивач просить суд визнати протиправними дії Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача здійснити їй перерахунок пенсії, як непрацюючому державному службовцю в розмірі 86% із заробітної плати відповідно до довідки № 1023 від 10 серпня 2016 року.
Представник відповідача надав суду письмове заперечення на позовну заяву в якій не погоджується з позовними вимогами та просить відмовити позивачу в задоволенні позову повністю, посилаючись на обставини викладені в письмовому запереченні.
Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для задоволення позовних вимог, з слідуючих підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку встановленому цим Кодексом звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи чи інтереси.
Відповідно до ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Позивач перебуває на обліку в Прилуцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 29 серпня 2011 року.
07 листопада 2016 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням посадових окладів працівникам апарату судів, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року № 644 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України», якою внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів». До заяви про перерахунок пенсії було додано довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, видану ТУ ДСА України в Чернігівській області.
07 листопада 2016 року Прилуцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України листом № 167/10/м-3 відмовило позивачу в перерахунку пенсії.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16.12.1993 року (в редакції на час призначення пенсії позивачу) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії позивачу) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України № 644 від 02.09.2015 року було внесено зміни до Постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року, «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів зокрема» у Додатку № 47 до цієї Постанови «Схема посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів» було встановлено у розмірі 0,3 та згідно примітки у 2015 році місячний посадовий оклад застосовується з урахуванням 50-відсоткового зменшення; інші виплати працівникам апарату судів, передбачені цією постановою, здійснюються виключно в межах фонду оплати праці суду.
Враховуючи вищезазначене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.
При цьому розмір пенсії позивачу обчислюється відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» та Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 року в редакції, яка була чинною на час набрання чинності Постановою № 644 від 02.09.2015 року.
Таким чином, суд дійшов висновку, що дії Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії згідно Закону України «Про державну службу», в зв'язку з підвищенням посадових окладів працюючим працівникам апарату судів, які зазначені у довідці № 1023 від 10 серпня 2016 року про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, є протиправними.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Відповідно ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.
Статтею 22 Конституції України визначено, що права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з п.п. 1, 2 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Стаття 46 Конституції України встановлює, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Заперечення відповідача про те, що в даному випадку підлягає застосуванню Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року не заслуговує на увагу, оскільки в даному випадку підлягає застосуванню Закон України «Про державну службу» від 16.12.1993 року на підставі якого позивач звільнилася з роботи так як отримала право на пенсію за віком, що в повній мірі відповідає положенням ст. 58 Конституції України «Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи».
Виходячи з вище викладеного, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, виходячи з розрахунку 86 відсотків від суми середньомісячної заробітної плати державного службовця на відповідній посаді з 01 травня 2016 року.
Вирішуючи питання про судові витрати, суд виходить з приписів ст. 94 КАС України, які відповідно, підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 10, 11, 71, 94, 99, 100, 128, 159-163, 183-2,186 КАС України, ст.ст. 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст.ст. 19, 22, 46 Конституції України, ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України, щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку пенсії за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 86 відсотків заробітної плати, згідно довідки ТУ ДСА України у Чернігівській області від 10 серпня 2016 року за № 1023.
Зобов'язати Прилуцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, призначеної у відповідності до Закону України «Про державну службу» в розмірі 86 відсотків заробітної плати, згідно довідки від 10 серпня 2016 року № 1023 з 01 травня 2016 року.
Звернути дану постанову до негайного виконання в частині виплати пенсії - у межах суми стягнення за один місяць.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі Прилуцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 судовий збір сплачений останньою під час розгляду справи у суді в розмірі 551 грн. 20 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Прилуцький міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Суддя Гумен В.М.