Постанова № 62811431, 26.10.2016, Шевченківський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Дзержинський районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
26.10.2016
Номер справи
638/10317/16-а
Номер документу
62811431
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 638/10317/16-а

Провадження № 2-а/638/495/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" жовтня 2016 року м. Харків

Дзержинський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого - судді Омельченко К.О.,

при секретарі Помазан М.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, у якій зазначає, що з 11.06.2010 року, у звязку з інвалідністю позивачці було призначено пенсію державного службовця відповідно до закону України «Про державну службу» у розмірі 90 відсотків.

На момент призначення пенсії як державному службовцю до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова Контрольно-ревізійним управлінням в Харківській області було надано дві довідки від 10.06.2010 року № 11-33/312 та № 11-33/313.

На дату оформлення пенсії позивачка не знала, що зазначені довідки не містили інформацію про матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати та інші виплати на загальну суму 43815,53 грн.

У травні 2016 року позивачка звернулась до відповідача про перерахунок пенсії, на підставі довідки № 11-33/250 від 28.04.2016 року, з урахуванням всіх нарахувань, однак відповідачем було відмовлено в перерахунку пенсії.

У звязку з наведеним позивачка просить позов задовольнити.

В судовому засіданні позивачка позовні вимоги підтримала. Та просила суд їх задовольнити.

Представник відповідача у наданих письмових запереченнях просив залишити позов без задоволення, посилаючись на те, що зазначенні позивачкою в позові виплати не передбачені ст. 33 Закону України «Про державну службу» та не враховауються при призначені/перерахунку пенсії. Ст. 37 Закону України «Про державну службу» та Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» № 865 від 31.02.2000 року не передбачає включення в розрахунок заробітної плати матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та компенсаційних виплат різниці між заробітною платою за новим та попередніми умовами оплати праці.

Суд, заслухавши думку сторін, перевіривши надані сторонами докази та вивчивши обставин справи, вважає, щопозов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова з 2010 року.

Судом встановлено та вбачається з матеріалів справи, що позивачка перебуває на обліку Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова та отримує пенсію державного службовця.

12.05.2016 р. позивачка звернулася до відповідача з заявою про проведення перерахунку призначенної пенсії державного службовця на підставі довідок від 28.04.2016 року № 11-33/250 про складові заробітної плати.

Довідкою про складові заробітної плати від 28.04.2016 року підтверджено виплату надбавок, премій, матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, компенсаційних виплат різниці між заробітною платою за новим та попередніми умовами оплати праці у тій же сумі, з яких сплачений єдиний внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, що заявлена у позовній заяві у загальній сумі 43815,53 грн.

Відповідно до ч.2 ст. 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається у розмірі 90 відсотків від сум їх заробітної плати, на які враховується збір на обовязкове державне страхування, без обмеження граничного розміру пенсій, а особам, які на час звернення за призначенням пенсій не є державними службовцями, у розмірі 90 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Таким чином, обєктом обчислення розміру пенсій при призначенні пенсій для відповідача є сума заробітної плати, з якої справляється збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

Ст. 33 Закону України «Про державну службу» на яку спирається відповідач, визначає умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення.

Відповідно до ч. ч. 2, 6, 7, ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обовязків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватимуся матеріальна допомога для вирішення соціально побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України

Відповідно до ст.35 Закону України «Про державну службу» державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Таким чином, виплата матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові питання визначена законом.

Відповідно до змісту ст. 37 Закону України «Про державну службу» відповідач повинен був виходити з отриманої позивачем суми заробітної плати, у тому числі «інших виплат», до яких належить матеріальна допомога на оздоровлення, оскільки чинним законодавством пенсійний орган не наділений повноваженнями самостійно визначати структуру заробітної плати державного службовця.

У відповідності до ст.2 Закону України «Про оплату праці» структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належить виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбаченні актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановленні зазначеними актами норми.

Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту ст. 40 вказаного Закону вбачається, що середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Таким чином, законодавством віднесено до складу заробітної плати інші виплати. При цьому надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належить до додаткових видів грошового пенсійного забезпечення й приймаються в розрахунок при зарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

В звязку з цим, суд вважає, що неврахування відповідачем у складі заробітної плати суми матеріальної допомоги та індексації заробітної плати є діями протиправними і такими, що порушують право позивачки на більший розмір пенсії.

Згідно п. п. 1, 2 ч. 2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення субєкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності; про зобовязання відповідача вчинити певні дії.

Позивачка звернулась до відповідача про перерахунок пенсії у травні 2016 року, тому суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог, тобто з моменту звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6-14, 71, 159-163, 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив :

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні діїзадовольнити частково.

Визнати неправомірними та протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про відмову врахувати при перерахунку пенсії ОСОБА_1 достовірні відомості про фактично нараховані та сплачені суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально0побутових потреб, індексації заробітної плати, грошової компенсації за невикористану відпустку на підставі довідки наданої Державною фінансовою інспекцією в Харківській області від 28.04.2016 року № 11-33/250 «Про складові заробітної плати», що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 відсотків на загальну суму 119454,73 грн., на яку нараховувався збір на загально-обовязкове державне пенсійне страхування та єдиний внесок на загально-обовязкове державне соціальне страхування.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Дзержинськму районі м. Харкова здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної ОСОБА_1 у розмірі 90 відсотків з коригуванням заробітної плати з 15.05.2016 року з урахуванням у складі заробітку матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати, грошової компенсації за невикористану відпустку, зазначених у колонці інших виплат у довідці Державної фінансової інспекції в Харківській області від 28.04.2016 року № 11-33/250 «Про складові заробітної плати», що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» на загальну суму 119454,73 грн.,залишити виплату індексації пенсії відповідно до Закону України «Про індексацію грошових коштів населенню».

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду в 10-ти денний строк з дня проголошення постанови, а в рази складання постанови у повному обсязі, відповідно до ст. 160 КАС України - з дня складання у повному обсязі.

Суддя