Cправа № 127/21529/16-а
Провадження № 2-а/127/774/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 листопада 2016 року м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Іщук Т.П.,
при секретарі Пєскову Є.Д.,
за участі позивача ОСОБА_1, представника відповідача Павич О.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Вінниці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Вінниці про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з цим адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниця. Свої вимоги мотивував тим, що він з 2005 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м.Вінниця та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 80% суми заробітної плати. Зважаючи на прийняття постанов Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року №212, від 06 квітня 2016 року №292 він звернувся до Вінницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України та отримав довідку від 03 червня 2016 року № 05-39/798 про заробітну плату начальника відділу досліджень і розслідувань (на якій позивач працював перед призначенням пенсії) станом на 01 травня 2016 року. Позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати, надавши вищезазначену довідку. Відповдіач відмовив в перерахунку пенсії. Така відмова мотивована тим, що з 01 червня 2015 року спеціальні пенсії, в тому числі і відповідно до Закону України «Про державну службу» не призначаються і не перераховуються. Таке рішення позивач вважає протиправним та таким, що порушує його права на соціальний захист, адже зміни в законодавстві не стосуються перерахунку пенсій. Також позивач вважає, що при перерахунку пенсії відповідач має врахувати в повному обсязі всі складові заробітної плати, які зазначені як в попередній довідці, так і в новій довідці, з яких обчислювався розмір пенсії. За наведеного позивач просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови йому в перерахунку пенсії, починаючи з 01 травня 2016 року у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючим державним службовця, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії з 01 травня 2016 року та виплатити заборгованість внаслідок проведеного перерахунку.
Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 25 жовтня 2016 року відкрите скорочене провадження по даній справі. Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 08 листопада 2016 року, відповідно до ч.4 ст.183-2 КАС України, справа призначена до розгляду за загальними правилами адміністративного судочинства України.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав на підставах, викладених в позовній заяві, просив їх задовольнити.
Представник відповідача заперечувала щодо задоволення позову, на підставах, викладених в письмових запереченнях, зокрема вказувала, що відповідно до п.5 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року передбачено, що з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема і відповідно до Закону України «Про державну службу». Відповідач вважає, що з 01 червня 2015 року не здійснюється ні призначення, ні перерахунок пенсій відповідно до спеціальних законів, адже їх норми є скасованими. Одночасно зазначає, що відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України. При цьому п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, яким раніше регулювався порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям є виключеним. Отже для видачі довідок державними установами для проведення перерахунку пенсій відсутні правові підстави. Крім того, зазначив, що з 01 травня 2016 року набрав чинності новий Закон України «Про державну службу», статтею 90 якого передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». За наведеного, вважає, що відповідач відмовивши у перерахунку пенсії діяв правомірно та в межах чинного законодавства, а тому просить відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Суд, вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні докази по справі, приходить до наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Вінниці та з 15 січня 2005 року отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року в розмірі 80% суми заробітної плати.
07 червня 2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям надавши, зокрема довідку від 03 червня 2016 року № 05-39/798, видану позивачу Вінницьким обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України, в якому працював позивач.
Своїм рішенням від 16 червня 2016 року № 6830 відповідач повідомив позивача про відмову у перерахунку пенсії. Рішення мотивував тим, що відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213 з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, пенсії яким призначені відповідно до спеціальних законів, зокрема і до Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року, у зв'язку з чим пенсії відповідно до зазначеного закону не призначаються, а раніш призначені пенсії не перераховуються.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року (чинної на момент призначення пенсії позивачу), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року (чинної на момент призначення пенсії позивачу), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15 грудня 2015, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Таким чином, з викладених норм слідує, що законодавством чинним станом на час призначення пенсії позивачу було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця на перерахунок її розміру у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку.
Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» №76 від 28 грудня 2014 року було внесено зміни до 37-1 Закону України «Про державну службу» щодо порядку та умов перерахунку пенсій державних службовців та встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
У зв'язку із прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 9 грудня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», яка набрала чинності 15 грудня 2015, був виключений пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким було визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», а п. 5 змінений.
Постанова Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 №1013 регламентувала лише питання щодо упорядкування структури заробітної плати та її індексації працюючим державним службовцям і не передбачає а ні можливості, а ні механізму перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.
Таким чином, з 15 грудня 2015 року діючим законодавством України не визначено порядку реалізації обов'язку органів Пенсійного фонду України щодо перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про державну службу».
Крім того, суд звертає увагу, що з 01 травня 2016 року набув чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-ХІІ. Відповідно до цього закону були прийняті постанови Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року №212, від 06 квітня 2016 року №292.
У зв'язку з набуттям чинності цим законом положення Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.
Відповідно до ст.90 Закону України «Про державну службу» від 10. Грудня 2015 року, яка набрала чинності з 01 травня 2016 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином з 01 травня 2016 року Законом України «Про державну службу» по іншому врегульовані правовідносини, пов'язані з пенсійним забезпеченням державних службовців. Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Отже враховуючи приписи ст.90 Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року та Закону України « Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року, з 01 травня 2016 року відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.
Натомість, позивач в червні 2016 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року №212 на підставі довідки про заробітну плату від 03 червня 2016 року №05-39/798. Рішенням від 16 червня 2016 року № 6830 йому відмовлено у перерахунку пенсії.
Суд, з урахуванням викладеного, приходить до висновку, що відповідачем правомірно прийняте рішення про відмову в проведенні такого перерахунку.
При цьому суд вважає, що відмова не призвела до зменшення розміру пенсії, яку він отримував до цього, і не є звуженням обсягу вже набутих ним прав та/або позбавлення його права на соціальний захист, на що наголошував позивач в судовому засіданні.
Суд враховує правову позицію Європейського суду з прав людини, викладену в рішенні «Великода проти України» від 03.06.2014 року, відповідно до якої, суд зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Крім того, у даному рішення Європейський суд зайняв позицію держави України та, між іншим, наголосив на складні ситуації в країні, а також на необхідності пошуку державою Україна додаткових інструменті в її подолання шляхом раціонального використання бюджетних коштів та необхідності збереження справедливого балансу між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами щодо захисту прав і свобод окремої особи.
В рішенні Європейського суду з прав людини від 09 жовтня 1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії», суд прийшов до висновку, що здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища держави, особливо фінансового. Такі питання поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішення суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12 жовтня 2014 року. Отже, одним із визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовим можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
Конституційний суд України у п.2.1 рішення №20-рп/2011 від 26 грудня 2011 року також прийшов до висновку, що зміна механізму нарахувань певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
З огляду на викладене, підстави для перерахунку пенсії позивачу, згідно ст.37-1 Закону України «Про державну службу» та постанови Кабінету Міністрів України від 06 квітня 2016 року №212 у зв'язку із збільшенням заробітної плати - відсутні.
На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-ХІІ, Законом України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування», ст.ст.71, 94, 99, 160-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Вінниця про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - відмовити.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України, апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: