ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"09" листопада 2016 р. м. Київ К/800/49997/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі
головуючого: Мороз Л.Л.,
суддів: Горбатюка С.А.,
Шведа Е.Ю.,
секретар судового засідання Коцюрба В.М.,
представника позивача: Прилуцької Т.О.,
представника третьої особи: Топорова О.В.,
розглянула у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Щасливської сільської ради Бориспільського району Київської області на постанову Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 14.08.2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 29.10.2015 року у справі за позовом Щасливської сільської ради Бориспільського району Київської області до Бориспільської районної державної адміністрації Київської області, третя особа: Державне підприємство "Бориспільське лісове господарство", про визнання акту комісії районної ради нечинним, визнання розпорядження райради протиправним та скасування розпорядження,
ВСТАНОВИЛА:
Щасливська сільської ради Бориспільського району Київської області звернулася до Бориспільського міськрайонного суду Київської області з адміністративним позовом до Бориспільської районної державної адміністрації Київської області, третя особа - Державне підприємство «Бориспільське лісове господарство», в якому просила:
- визнати акт комісії по визначенню розмірів збитків вартості лісових насаджень на земельних ділянках Щасливської сільської ради, затверджений розпорядженням Бориспільської районної державної адміністрації Київської області від 10.11.2014 року № 658 «Про затвердження актів по визначенню розмірів збитків вартості лісових насаджень на земельних ділянках Щасливської сільської ради, ПП «Юридична справа», ПП «ОСОБА_4»;
- визнати протиправним та скасувати розпорядження Бориспільської районної державної адміністрації Київської області від 10.11.2014 року № 658 «Про затвердження актів по визначенню розмірів збитків вартості лісових насаджень на земельних ділянках Щасливської сільської ради, ПП «Юридична справа», ПП «ОСОБА_4».
Постановою Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 14.08.2015 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 29.10.2015 року, у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанції, позивач подав до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу у якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального права, просить скасувати вказані судові рішення та прийняти нове рішення, яким позов задовольнити.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга підлягає відхиленню з таких підстав.
Суди попередніх інстанцій встановили, що Бориспільська районна державна адміністрація Київської області видала розпорядження від 10.11.2014 року № 658 «Про затвердження актів по визначенню розмірів збитків вартості лісових насаджень на земельних ділянках Щасливської сільської ради, ПП «Юридична справа», ПП «ОСОБА_4», пунктом 1, якого затвердила акт, складений на підставі розрахунку ДП «Бориспільське лісове господарство», по визначенню розмірів збитків вартості лісових насаджень у зв'язку з припиненням права користування земельною ділянкою площею 6,8 га Бориспільського держлісгоспу та зарахування її до земель запасу села Проліски на території Щасливської сільської ради Бориспільського району Київської області.
Підпунктом 1.1 Розпорядження від 10.11.2014 року № 658 «Про затвердження актів по визначенню розмірів збитків вартості лісових насаджень на земельних ділянках Щасливської сільської ради ПП «Юридична справа», ПП «ОСОБА_4» від 10.11.2014 року зазначено Щасливській сільській раді Бориспільського району Київської області перерахувати кошти на загальну суму 969595,50 грн. у термін та в порядку визначеному чинним законодавством.
Пунктом 1 Розпорядження Бориспільської районної державної адміністрації від 18.06.2014 року № 380 «Про затвердження нового складу комісії з питань визначення та відшкодування збитків лісових та інших багаторічних насаджень власникам землі та землекористувачам» було затверджено новий склад комісії з питань визначення та відшкодування збитків лісових та інших багаторічних насаджень власникам землі та землекористувачам.
Пунктом 2 Розпорядження Бориспільської районної державної адміністрації № 380 від 18.06.2014 року «Про затвердження нового складу комісії з питань визначення та відшкодування збитків лісових та інших багаторічних насаджень власникам землі та землекористувачам» було зазначено, що комісії необхідно взяти до уваги, що до роботи у її складі залучаються:
- власники землі або землекористувачі (орендар) яким заподіяні збитки
- представник підприємства, установи, організації або громадяни, які будуть їх відшкодовувати затверджені збитки
- сільський голова відповідної ради, на території якої знаходиться земельна ділянка.
30 жовтня 2014 року Комісією складено акт по визначенню розміру збитків вартості лісових насаджень у зв'язку з припиненням права користування земельною ділянкою Бориспільського держлісгоспу та зарахування її до земель запасу села Проліски Щасливської сільської ради.
Статтею 156 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні внаслідок: а) вилучення (викупу) сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для потреб, не пов'язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом; б) тимчасового зайняття сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників для інших видів використання; в) встановлення обмежень щодо використання земельних ділянок; г) погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників; ґ) приведення сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників у непридатний для використання стан; д) неодержання доходів за час тимчасового невикористання земельної ділянки.
Згідно з статтею 157 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам здійснюють органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, які використовують земельні ділянки, а також органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, громадяни та юридичні особи, діяльність яких обмежує права власників і землекористувачів або погіршує якість земель, розташованих у зоні їх впливу, в тому числі внаслідок хімічного і радіоактивного забруднення території, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами і стічними водами.
Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі і землекористувачам встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 2 Порядку визначення та відшкодування збитків власникам, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України землі від 19.04.1993 року № 284 (далі - Порядок № 284) розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад.
До складу комісій включаються представники Київської, Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники державних органів земельних ресурсів і фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, на території яких знаходяться земельні ділянки.
Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.
Колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що акт комісії по визначенню розмірів збитків не є рішенням суб'єкта владних повноважень, оскільки не спричиняє виникнення будь-яких прав і обов'язків у позивача, а лише фіксує суму збитків, у зв'язку з чим підстави для його скасування відсутні.
Разом з цим, перевірці у цій справі підлягає розпорядження про затвердження акта визначення розміру та відшкодування збитків.
Позивач оскаржує розпорядження відповідача з тих підстав, що Щасливську сільську раду не було повідомлено про створення комісії щодо визначення збитків, а також не було включено до складу комісії представника Щасливської сільської ради та представника виконавчого комітету Щасливської сільської ради. Крім того, відповідачу не надано права зобов'язувати позивача сплачувати кошти.
Суди попередніх інстанцій, роблячи висновок про необґрунтованість позовних вимог, виходили з того, що до складу комісії було включено Щасливського сільського голову - Шмаюна М.Ф., проте він не з'явився для складення акта комісії, хоч і був належним чином повідомлений про дату складення акта.
При цьому, суди не надали оцінки доводам позивача, що до складу комісії не було включено також і представника виконавчого комітету Щасливської сільської ради, як це передбачено пунктом 2 Порядку № 284.
Крім того, суди не перевірили доводів позивача стосовно того, що відповідач не уповноважений приймати розпорядження про зобов'язання особу сплачувати кошти (підпункт 1.1 розпорядження).
Отже, суди попередніх інстанцій дійшли передчасного висновку про відмову у позові.
Частинами 4 та 5 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України на суд покладається обов'язок вживати передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Проте, судами попередніх інстанцій в порушення вказаних норм процесуального права не було враховано всіх обставин справи, що мають значення для правильного вирішення спору.
Враховуючи, що передбачені процесуальним законодавством межі перегляду справи в касаційній інстанції не дають їй права встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені попередніми судовими інстанціями, оскаржувані судові рішення у справі підлягають скасуванню з направленням справи на новий судовий розгляд до суду першої інстанції відповідно до частини 2 статті 227 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст. ст. 220, 221, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Щасливської сільської ради Бориспільського району Київської області задовольнити частково, постанову Бориспільського міськрайонного суду Київської області від 14.08.2015 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 29.10.2015 року у цій справі скасувати, справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції.
Ухвала є остаточною і оскарженню не підлягає.
Судді: