ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15.11.2016Справа №904/3581/16
За позовомПублічного акціонерного товариства "Науково-дослідне виробниче підприємство "Криворіжстальконструкція"до1. Криворізької районної державної адміністрації Дніпропетровської області 2. Дніпропетровської обласної державної адміністрації провнесення змін до договоруСуддя Дупляк О. М.
Представники сторін:
від позивача: Страх Є .О. за дов.;від відповідача-1: від відповідача-2: не з'явився; не з'явився.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Публічне акціонерне товариство "Науково-дослідне виробниче підприємство "Криворіжстальконструкція" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Криворізької районної державної адміністрації Дніпропетровської області про внесення змін до договору.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 18.07.2016 залучено до участі у справі в якості відповідача-2 Дніпропетровську обласну державну адміністрацію.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 09.08.2016 дану справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Науково-дослідне виробниче підприємство "КРИВОРІЖСТАЛЬКОНСТРУКЦІЯ" до Криворізької районної державної адміністрації Дніпропетровської області та Дніпропетровської обласної державної адміністрації направлено за територіальної підсудністю до Господарського суду міста Києва.
В результаті автоматизованого розподілу судової справи між суддями проведеного 17.08.2016 для розгляду справи № 904/3581/16 призначено суддю Дупляк О.М.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 22.08.2016 прийнято справу № 904/3581/16 до свого провадження та призначено до розгляду на 19.09.2016.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 19.09.2016 відкладено розгляд справи на 04.10.2016.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 04.10.2016 відкладено розгляд справи на 18.10.2016.
Судове засідання 18.10.2016 не відбулося у зв'язку з перебуванням судді Дупляк О.М. на лікарняному.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 24.10.2016 розгляд справи призначено на 01.11.2016.
Ухвалами Господарського суду міста Києва від 01.11.2016 продовжено розгляд справи на 15 календарних днів та відкладено розгляд справи на 15.11.2016.
Представники відповідачів - 1, 2 в судове засідання 15.11.2016 не з'явились, про причини неявки суд не повідомили, про час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, докази чого наявні в матеріалах справи.
Таким чином нез'явлення представників відповідачів не перешкоджає розгляду справи по суті, а матеріали справи є достатніми для вирішення спору в даному судовому засіданні, суд вважає за можливе розглянути позов за відсутності представників відповідачів, за наявними у справі матеріалами згідно з вимогами статті 75 Господарського процесуального кодексу України (далі за текстом - ГПК України).
Представник позивача в судове засідання з'явився, надав суду письмове клопотання про долучення до матеріалів справи інформації про нормативну грошову оцінку земель та усні пояснення по суті справи, в яких позовні вимоги просив задовольнити в повному обсязі.
Позовні вимоги мотивовані тим, що встановлений договором оренди земельної ділянки № 1208 від 17.10.2005 розрахунок орендної плати (трикратний розмір) не відповідає положенням діючого Податкового кодексу України.
Відповідачі відзивів на позовну заяву не надали, в судове засідання жодного разу не з'явилися.
У судовому засіданні 15.11.2016 було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на які посилається позивач, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
ВСТАНОВИВ:
Як підтверджено матеріалами справи, 17.10.2005 між відповідачем - 1 як орендодавцем та позивачем як орендарем був укладений договір оренди земельної ділянки № 1208 (далі за текстом - договір), відповідно до п. 1.1. якого орендодавець надає, а орендар приймає в оренду, тобто строкове володіння і користування земельну ділянку, загальною площею 3, 53 га, місцезнаходження якої, згідно з проектом відведення (планом), що є додатком до договору: Криворізький р-н на території Кіровської сільської ради.
Земельна ділянка надається в оренду орендареві для обслуговування бази відпочинку «Червоні вітрила» («Алі паруса») (п. 2.1. договору).
Згідно з п. 3.1. договору земельна ділянка надається строком на 49 років починаючи з моменту підписання сторонами договору та відповідної реєстрації.
Розмір орендної плати 5 000, 00 грн за 1 га в рік, з урахуванням коефіцієнту індексації грошової оцінки землі згідно чинного законодавства України. Виплата орендної плати проводиться шляхом перерахування орендарем на відповідний рахунок сільської (селищної) ради на території якої розташована відповідна земельна ділянка у повному розмірі до 01 грудня кожного поточного року. Орендна плата вноситься щомісячно. Орендна плата за земельні ділянки надані для сільськогосподарського використання переглядається один раз в три роки (п. 4.2., 4.3. договору).
Відповідно до п. 7.1. договору зміна умов договору, що необумовлена в ньому, можлива тільки за взаємною згодою сторін.
В подальшому (згідно викладеного в позовній заяві в 2008 році) між сторонами була укладена додаткова угода до договору оренди земельної ділянки від 17.10.2005 (реєстраційний номер 040512102231 від 07.11.2005), в якій сторони визначили, що розмір орендної плати станом на 01.07.2008 15 195, 00 грн за 1 га на рік. Виплата орендної плати проводиться шляхом перерахування орендарем на відповідний рахунок Кіровської сільської ради у повному розмірі до 01 грудня кожного поточного року. Орендна плата вноситься щомісячно.
В додатку до вищевказаної додаткової угоди сторони погодили розрахунок розміру орендної плати на земельну ділянку, яка надана в оренду ЗАТ «НДВП Криворіжстальконструкція» грошова оцінка, якої не проведена, в якому зазначили, що: нормативна грошова оцінка 1 га ріллі по області, становить 10 130 гривень; ставка земельного податку встановлена Законами України «Про плату за землю», «Про Державний бюджет України на 2008 рік» 50 % * 3 грошової оцінки ріллі по області становить 3 %; розмір земельного податку за 1 га в рік становить 15 195, 00 грн; розмір орендної плати в рік становить 53 638, 35 грн.
Із матеріалів справи вбачається, що в березні 2016 року позивач листом вих. №21/01 від 01.03.2016 звернувся до голови Криворізької районної державної адміністрації Дніпропетровської області, в якому у зв'язку з тяжким матеріальним положенням підприємства просив переглянути умови договору оренди земельної ділянки № 1208 від 17.10.2005 щодо розміру орендної плати шляхом її зменшення.
У відповідь на вищевказаний лист відповідач - 1 листом вих. № 01-20-378/0/55-16 від 16.03.2016 повідомив позивача, що для вирішення питання по суті йому необхідно звернутися до сільської ради на території якої знаходиться база відпочинку, оскільки саме органам місцевого самоврядування надано повноваження щодо встановлення ставок сплати за землю та пільг щодо земельного податку, який сплачується на відповідній території.
В квітні 2016 позивач звернувся до відповідачі-1 з листом вих. № 37/01 від 01.04.2016, яким просив внести зміни у договір оренди земельної ділянки № 1208 від 17.10.2005 з метою приведення його умов у відповідність до діючого законодавства України, особливо щодо розміру орендної плати відповідно до положень Податкового кодексу України.
Згідно з інформацією, наданої на вимогу суду Управлінням Держгеокадастру у Криворізькому районі Дніпропетровській області щодо земельної ділянки на якій розташована база відпочинку «Червоні вітрила» («Алі паруса»), та яка знаходиться на території Кіровської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області та має розмір 3, 53 га, зазначена земельна ділянка знаходиться за межами населених пунктів Криворізького району Дніпропетровської області, і станом на 09.11.2016 нормативна грошова оцінка несільськогосподарських угідь, розташованих за межами населених пунктів Криворізького району Дніпропетровської області не проведена.
Предметом позову у справі є матеріально - правова вимога позивача до відповідача про внесення змін до пункту 4.2. договору, виклавши його в такій редакції: « 4.2. Річний розмір орендної плати становить 3 (три) відсотки нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Виплата орендної плати провадиться шляхом перерахування орендарем на відповідний рахунок Кіровської сільської ради у повному розмірі до 01 грудня кожного поточного року. Орендна плата вноситься щомісячно.».
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом установлено та підтверджується матеріалами справи, що між сторонами укладено договір землі.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. (ст. 13 Закону України «Про оренду землі»).
Згідно ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Статтею 632 Цивільного кодексу України (далі за текстом - ЦК України) унормовано, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, установлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення такої згоди спір вирішується в судовому порядку.
Отже, чинним законодавством передбачено можливість зміни умов договору оренди землі за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.
На момент укладення сторонами договору розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також напрями використання коштів, що надійшли від плати за землю, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку регулювались Законом України "Про плату за землю", статтею 2 якого (в редакції, чинній на момент укладення спірного договору) встановлено, що плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Разом з цим, з 1 січня 2011 набрав чинності Податковий кодекс України (далі за текстом - ПК України), положеннями статті 288 якого передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п. 288.1 ст. 288). Платником орендної плати є орендар земельної ділянки (п 288.2 ст. 288). Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду (п. 288.3 ст. 288). Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом (п.п. 288.5.1, 288.5.2 п. 288.5 ст. 288 (в редакції, яка діяла з 01.01.2011)).
Відповідно до пункту 288.5 ст. 288 ПК України визначено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки (п.п. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288); не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (п.п. 288.5.2, п. 288.5 ст. 288).
Для визначення розміру земельного податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок (частина 1 пункту 289.1 статті 289 ПК України), а центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки, на який індексується нормативна грошова оцінка за станом на 1 січня поточного року за відповідною формулою (пункту 289.1 статті 289 ПК України).
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки являє собою капіталізований рентний дохід (дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки), визначений за встановленими та затвердженими нормативами (стаття 1 Закону України "Про оцінку земель"); за частиною 1 статті 13 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка обов'язково проводиться, зокрема, у разі визначення орендної плати за землі державної та комунальної форми власності.
Підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування (ст. 15 Закону України "Про оцінку земель").
Отже, за змістом пункту 289.1 статті 289 ПК України і частини першої статті 13 Закону України "Про оцінку земель" для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності обов'язково проводиться та використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, яка являє собою капіталізований рентний дохід, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.
Таким чином, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати.
Разом із тим, слід зазначити, що згідно з пунктами 34, 35 частини першої статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.
Ставки земельного податку встановлені ст. 274 та 277 ПК України, в яких визначені тільки граничні (максимальні) розміри ставок податку в залежності від проведення нормативної грошової оцінки відповідних земельних ділянок, в залежності від права користування земельною ділянкою та призначення земельної ділянки. Визначення мінімального розміру ставок земельного податку чинним законодавством віднесено до компетенції відповідних органів місцевого самоврядування.
Згідно зі ст. 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз на 5 - 7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5 - 7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7 - 10 років.
Відповідно до ч. 2 ст. 23 Закон України "Про оцінку земель" технічна документація з бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, затверджується районними радами.
Положеннями статті 144 Конституції України та статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" унормовано, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Судом установлено, що нормативну грошову оцінку земельної ділянки, яка орендується позивачем за договором не проведено. Отже, відповідним органом місцевого самоврядування не приймалося рішення про проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що орендується позивачем, та відповідно не затверджувалася нормативна грошова оцінка. Відсутні в матеріалах справи і докази того, що відповідачами приймалися будь - які рішення щодо визначення конкретних розмірів ставок земельного податку по земельній ділянці, яка орендується позивачем за договором.
Базою оподаткування земельним податком відповідно до ст. 271 ПК України є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.
Ставка податку за земельні ділянки, розташовані за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено встановлюється у розмірі не більше 5 відсотків від нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області (ст. 277 ПК України).
Враховуючи вищенаведене запропонована позивачем редакція п. 4.2 договору, з огляду на факт не проведення нормативно грошової оцінки земельної ділянки, яка ним орендується, суперечить нормам права, якими врегульовано порядок визначення розміру орендної плати (ціни договору оренди землі), та фактично має на увазі встановлення розміру ставки земельного податку рішенням господарського суду, що виходить за межі компетенції господарського суду, відтак у суду відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог.
Підсумовуючи вищенаведене, виходячи із заявлених позивачем вимог та наявних у справі доказів, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні даного позову.
Враховуючи, що відповідно до ст. 44 ГПК України позивачем понесені судові витрати, пов'язані з розглядом справи, то зазначені витрати відшкодовуються за рахунок позивача (ст. 49 ГПК України).
Керуючись ст. ст. 33, 34, 44, 49, 82-85 ГПК України, Господарський суд міста Києва, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 18.11.2016.
Суддя О. М. Дупляк