ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 листопада 2016 року Справа № 876/5410/16
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ільчишин Н.В.,
суддів Пліша М.А., Глушко І.В.,
за участю секретаря судового засідання Федак С.Р.,
позивача ОСОБА_1,
представника відповідача Мисак О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 13.06.2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправним і скасування наказу, поновлення на посаді, зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 26.11.2015 року звернувся в суд з позовом до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, Головного управління Національної поліції у Львівській області, в якому згідно уточнених позовних вимог просить визнати протиправним та скасувати наказ начальника ГУ МВС України у Львівській області від 06.11.2015 року № 847 о/с про звільнення майора міліції ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ у запас з 06.11.2015 року за п. 64 «г» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (через скорочення штатів), поновити його на посаді старшого оперуповноваженого Пустомитівського відділення поліції Франківського відділу поліції Головного управління Національної поліції України у Львівській області, зарахувати до вислуги років час з моменту звільнення 06.11.2015 року до моменту ухвалення судового рішення про поновлення на роботі.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 13.06.2016 року позов задоволено повністю.
Не погодившись із рішенням суду першої інстанції Головне управління Національної поліції у Львівській області подало апеляційну скаргу. В якій просить постанову скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову, апеляційну скаргу мотивовано тим, що судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення допущено порушення норм процесуального та матеріального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до переконання, що подана скарга підлягає частковому задоволенню з наступних мотивів.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ України з 15.03.1995 року до 06.11.2015 року. З 15.05.2013 року до 06.11.2015 року обіймав посаду старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку Пустомитівського районного відділу ГУМВС у Львівській області.
Наказом начальника Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області від 06.11.2015 року № 847 о/с майора міліції ОСОБА_1 старшого оперуповноваженого сектору карного розшуку Пустомитівського районного відділу Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області звільнено з органів внутрішніх справ у запас за п. 64 «г» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (через скорочення штатів). Звільняючи позивача зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів, тобто, на підставі пункту 64 «г» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, ГУ МВС України у Львівській області виходило з того, що ОСОБА_1 не виявив бажання проходити службу в поліції, а подальше його використання на службі в міліції було неможливе, оскільки Закон України «Про міліцію» втратив чинність 07.11.2015 року і всі штатні одиниці в органах внутрішніх справ були скорочені.
Постановою Кабінету Міністрів України від 16.09.2015 року № 730 «Про утворення територіальних органів Національної поліції та ліквідацію територіальних органів Міністерства внутрішніх справ» вирішено ліквідувати як юридичні особи публічного права територіальні органи Міністерства внутрішніх справ України, в тому числі Управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, та утворити територіальні органи Національної поліції, в тому числі Головне управління Національної поліції у Львівській області.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.11.2015 року № 1388 «Про організаційно-штатні питання» визнано такими, що втратили чинність штати органів, підрозділів, закладів, установ та підприємств МВС України згідно з переліком змін у штатах МВС. Відповідно до витягу з Переліку змін у штатах МВС в Управлінні Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, скасовані штати й скорочені усі посади.
02 липня 2015 року прийнято Закон України «Про Національну поліцію» № 580-VІІІ (далі - Закон № 580-VІІІ), який визначає правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України та відповідно до пункту 1 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» якого набирає чинності через три місяці з дня, наступного за днем його опублікування, крім, пунктів 1, 2, 3, 7-13, 15, 17-18 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону, які набирають чинності з дня, наступного за днем його опублікування. Вказаний Закон опубліковано в газеті «Голос України» 06.08.2015 року.
Відповідно до частини 1 статті 47 Закону № 580-VІІІ призначення на посади поліцейських здійснюють посадові особи органів (закладів, установ) поліції відповідно до номенклатури посад, яку затверджує Міністерство внутрішніх справ України.
Вказаний Закон опублікований в офіційному виданні «Голос України» 06.08.2015 року, а відтак набрав чинності 07.11.2015 року окрім пунктів 1, 2, 3, 7-13, 15, 17-18 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону, які набрали чинності 07.08.2015 року.
Пунктом 7 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VІІІ доручено Кабінету Міністрів України забезпечити створення центрального органу виконавчої влади поліції України та його територіальних органів.
На виконання цієї норми в межах повноважень, наданих частиною 1 статті 5 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», Кабінет Міністрів України постановою від 02.09.2015 року №641 оформив рішення про утворення Національної поліції України як центрального органу виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ.
Так, відповідно до пункту 8 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VІІІ з дня опублікування цього Закону всі працівники міліції (особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ), а також інші працівники Міністерства внутрішніх справ України, його територіальних органів, закладів та установ вважаються такими, що попереджені у визначеному порядку про можливе майбутнє звільнення через скорочення штатів.
Відтак, з 07.08.2015 року позивач вважається таким, що попереджений про можливе звільнення через скорочення штатів.
Пунктом 9 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VІІІ закріплено, що працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції.
Посади, що пропонуються особам, зазначеним у цьому пункті, можуть бути рівнозначними, вищими або нижчими щодо посад, які ці особи обіймали під час проходження служби в міліції.
Тобто, положеннями Закону закріплено право працівників міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, відповідають вимогам до поліцейських, а також упродовж трьох місяців з дня опублікування Закону могли бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції.
Водночас, в силу пункту 10 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VІІІ працівники міліції, які відмовилися від проходження служби в поліції та/або не прийняті на службу до поліції в тримісячний термін з моменту попередження про наступне вивільнення, звільняються зі служби в органах внутрішніх справ через скорочення штатів.
Указані в цьому пункті особи можуть бути звільнені зі служби в органах внутрішніх справ до настання зазначеного в цьому пункті терміну на підставах, визначених Положенням про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ.
Таким чином, працівник міліції міг реалізувати своє право на проходження служби в поліції за умови виявлення такого бажання в тримісячний термін з моменту попередження про наступне вивільнення, тобто, починаючи з 06.08.2015 року по 06.11.2015 року включно.
Судовою колегією враховується, що позивач 06.11.2015 року написав рапорт про звільнення з ОВС через скорочення штатів, який подав до відділу кадрового забезпечення Пустомитівського РВ ГУ МВС України у Львівській області, що ним не заперечується під час апеляційного розгляду справи. Після чого позивач продовжував виконувати свої службові обов'язки в період з 07.11.2015 року до 12.11.2015 року виконував обов'язки старшого оперуповноваженого Пустомитівського відділення поліції Франківського відділу поліції Головного управління Національної поліції України у Львівській області, що підтверджується долученими до матеріалів справи: витягом із книги видачі та прийняття озброєння та спеціальних засобів Пустомитівського РВ ГУ МВС України у Львівській області, з якого вбачається, що 12.11.2015 року ОСОБА_1 видано бронежилет, каску, ПР73; витягом із журналу реєстрації інструктажів про заходи безпеки при поводженні з табельною зброєю Пустомитівського РВ ГУ МВС України у Львівській області, що 12.11.2015 року ОСОБА_1 проведено інструктаж; витягом з розстановки нарядів на 12.11.2015 року, що 12.11.2015 року о 08:00 год. ОСОБА_1 заступив в наряд та отримав ПМ СК2762В, М-2, П-16; витягом з книги видачі й прийняття озброєння та спеціальних засобів Пустомитівського РВ ГУ МВС України у Львівській області, що 07.11.2015 року ОСОБА_1 видано бронежилет, каску, ПР73, 12.11.2015 року ОСОБА_1 видано бронежилет, каску, ПР73; витягом із журналу реєстрації інструктажів про заходи безпеки при поводженні з табельною вогнепальною зброєю Пустомитівського РВ ГУ МВС України у Львівській області, 12.11.2015 року ОСОБА_1 проведено інструктаж, а тому вже після прийняття оскаржуваного наказу позивач виявив бажання працювати в поліції, однак вказане не спростовує його звільнення з органів внутрішніх справ, оскільки таке здійснено за його заявою.
Також згідно листа від 09.02.2016 року № 1387/42/01/02-2016 Пустомитівський ВП ФВП ГУНП у Львівській області повідомляє, що ніяких матеріалів щодо прийняття на службу в Національну поліцію України від колишнього працівника ОСОБА_1 не надходило.
Колегія суддів наголошує, що в силу принципу розподілу державної влади в Україні, закріпленого статтею 6 Конституції України, суд не вправі зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити дії, які відносяться до його виключеної компетенції (дискреційних повноважень).
З урахуванням наведеного суд приходить до висновку, що без волевиявлення особи про продовження служби в органах Нацполіції України протягом встановленого тримісячного строку з дня опублікування Закону, перебування позивача при виконання обов'язків після звільнення не є перешкодою для звільнення з органів внутрішніх справ на підставі «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України «Про Національну поліцію». За таких обставин суд першої інстанції не врахував, що відсутні підстави для визнання протиправним та скасування наказу ГУ МВС у Львівській області від 06.11.2015 року №847 о/с в частині звільнення позивача в запас за п. 64 «г» (через скорочення штатів).
А тому, колегія суддів дійшла висновку що при розгляді уточнених позовних вимог про визнання протиправним та скасування наказу начальника ГУ МВС України у Львівській області від 06.11.2015 року № 847 о/с про звільнення майора міліції ОСОБА_1 з органів внутрішніх справ у запас з 06.11.2015 року за п. 64 «г» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (через скорочення штатів), поновлення ОСОБА_1 на посаді старшого оперуповноваженого Пустомитівського відділення поліції Франківського відділу поліції Головного управління Національної поліції України у Львівській області, зарахування до вислуги років час з моменту звільнення 06.11.2015 року до моменту ухвалення судового рішення про поновлення на роботі слід відмовити в задоволенні позовних вимог в цій частині.
Отже, враховуючи процес ліквідації органів міліції, належність попередження про скорочення, неподання позивачем у встановлений строк заяви з волевиявленням про проходження служби в поліції, відсутність прямо передбачених обмежень щодо звільнення через скорочення штатів, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що Головне управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області при прийнятті оскаржуваного наказу діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 2 статті 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Апеляційний суд вважає, що встановлено відсутність документальних доказів того, що з 06 серпня 2015 року до 06 листопада 2015 року позивач виявив бажання скористатися своїм правом на подачу заяви про прийняття на службу до поліції, водночас після 07 листопада 2015 року він продовжував працювати і виконувати свої посадові обов'язки у вказаному відділі поліції, які були до звільнення, а тому для повного захисту прав позивача відповідно до частини 2 статті 11 КАС України слід вийти за межі позовних вимог та зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області вирішити питання щодо прийняття ОСОБА_1 на службу до Національної поліції України відповідно до пункту 9 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію», адже в процесі апеляційного розгляду позивач неодноразову вказував про можливість та бажання працювати в органах поліції та великий досвід роботи в органах внутрішніх справ, що на думку суду є вагомою обставиною для розгляду його кандидатури у створеному органі за наявності вакантних посад в Національній поліції України.
Відповідно до статей 198, 202 КАС України - підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, зокрема, є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права. У зв'язку з цим колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити частково, а постанову суду - скасувати.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Національної поліції у Львівській області - задовольнити частково.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 13.06.2016 року у справі №813/6243/15 - скасувати та прийняти нову, якою позов ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправним і скасування наказу, поновлення на посаді, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області вирішити питання щодо прийняття ОСОБА_1 на службу до Національної поліції України відповідно до пункту 9 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію».
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили, а в разі складення такої в порядку ч.3 ст. 160 КАС України, протягом того ж строку з часу складення в повному обсязі.
Головуючий Н.В. Ільчишин
Судді М.А. Пліш
І.В. Глушко
Повний текст постанови виготовлено 16.11.2016 року