номер провадження справи 29/56/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
про зобовязання усунути недоліки в заяві
15.11.2016 Справа 25/187
м. Запоріжжя
Кредитори:
1/ Комунальне підприємство Водоканал, м.Запоріжжя;
2/ Відкрите акціонерне товариство Рассвет, м. Запоріжжя;
3/ Відкрите акціонерне товариство Запоріжгаз, м.Запоріжжя;
4/ Товариство з обмеженою відповідальністю Літтл-Брок, м.Запоріжжя;
5/ Дочірня компанія Газ України Національної акціонерної компанії Нафтогаз України, м. Київ;
6/ Відкрите акціонерне товариство Запоріжжяобленерго, м.Запоріжжя;
7/ Департамент комунальної власності та приватизації Запорізької міської ради, м. Запоріжжя;
8/ Публічне акціонерне товариство Укртрансгаз в особі структурного підрозділу Запорізьке лінійне управління магістральних газопроводів-філія УМГ Харківтрансгаз, м. Запоріжжя;
9/ Запорізьке державне підприємство Радіоприлад, м.Запоріжжя;
10/ Запорізьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м. Запоріжжя;
Банкрут Товариство з обмеженою відповідальністю Запорізька міська енергетична компанія, код з ЄДРПОУ-23880647, 69059 м.Запоріжжя вул. Парамонова, 15-А
Банк, здійснюючий розрахунково-касове обслуговування боржника Управління державного казначейства в АРК, м. Сімферополь
про банкрутство
ліквідатор арбітражний керуючий ОСОБА_1
Суддя Кричмаржевський В.А.
Установив:
До господарського суду Запорізької області 14.11.2016р. надійшла заява Управління Пенсійного фонду України в Комунарському районі м.Запоріжжя № 10699/12 від 14.11.2016р. про визнання кредиторських вимог до боржника в розмірі 29.408,68 грн. Одночасно із заявою з вимогами до боржника УПФУ в Комунарському районі м.Запоріжжя подано клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання заяви з грошовими вимогами до боржника.
Розглянувши матеріали заяви УПФУ в Комунарському районі м.Запоріжжя з грошовими вимогами до боржника та клопотання про звільнення від сплати судового збору за подання вказаної заяви, суд відмовляє у задоволенні клопотання щодо звільнення від сплати судового збору з огляду на наступне.
Клопотання про звільнення від сплати судового збору УПФУ в Комунарському районі м. Запоріжжя обґрунтовує тим, що фонд є неприбутковою організацією, внесеною до Реєстру неприбуткових установ і організацій; кошторисом на 2016 рік фінансування судового збору не передбачено; на рахунках фонду за КЕКВ 2800 відсутні кошти для сплати судового збору.
Суд зазначає, що правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору встановлені Законом України Про судовий збір.
Відповідно до статті 4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Зокрема, відповідно до п. 10 ч. 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір» ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до господарського суду заяви кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після оголошення про порушення справи про банкрутство - 2 розміри мінімальної заробітної плати.
Згідно з ч.1 статті 8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до приписів ч. 2 статті 8 наведеного вище Закону суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
За приписами наведеної норми Закону підставою для вчинення судом зазначених у цій нормі дій є врахування ним майнового стану сторони. При цьому обґрунтування пов'язаних з цим обставин, які свідчать про неможливість або утруднення в здійсненні оплати судового збору у встановлених законом розмірах і в строки, покладається на заінтересовану сторону. Отже, у розумінні приписів зазначеної норми закону звільнення від сплати судового збору може мати місце за наявності виключних обставин, тобто лише у разі скрутного фінансового становища скаржника, що необхідно довести останньому.
Виходячи з положень вищевказаного Закону, суд може відстрочити, розстрочити або звільнити від сплати судового збору, враховуючи майновий стан заявника, який останній повинен довести суду, надавши відповідні докази згідно з приписами статтею 36 ГПК України.
Тобто, сторона повинна навести доводи і надати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджає сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
Статтею 129 Конституції України, як одну із засад судочинства, визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з державного бюджету України та не передбачення у бюджеті коштів, призначених саме для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати (п.п 3.1 п. 3 Постанови №7 від 21.02.2013 р. Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування розділу VІ процесуального кодексу України»).
Наведені заявником обставини, за переконанням суду, не мають характеру виключних, а тому не підпадають під дію статті 8 Закону України «Про судовий збір».
Враховуючи те, що відстрочення або розстрочення позивачу (заявнику) сплату судового збору, а також звільнення від його сплати є правом, а не обовязком суду, з огляду на те, що подані заявником докази в обґрунтування свого клопотання не підтверджують виключність обставин для звільнення позивача від сплати судового збору, суд відмовляє в задоволенні клопотання про звільнення його від сплати судового збору.
За приписами статті 23 Закону України Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом копії кредиторських заяв та доданих до них документів кредитори надсилають боржнику та розпоряднику майна.Заява кредитора має містити: - найменування господарського суду, до якого подається заява; - імя або найменування боржника, його місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційний код юридичної особи та реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності); - імя або найменування кредитора, його місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційний код юридичної особи і реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності); - розмір вимог кредитора до боржника з окремим зазначенням суми неустойки (штрафу, пені); - виклад обставин, які підтверджують вимоги до боржника, та їх обґрунтування; - відомості про наявність заставного майна боржника, яке є забезпеченням вимог; - перелік документів, які додаються до заяви. До заяви в обовязковому порядку додаються докази сплати судового збору, докази надсилання копії заяви боржнику і розпоряднику майна, а також документи, які підтверджують грошові вимоги до боржника.
Згідно зі статтею 4 Законом України Про судовий збір за подання до господарського суду заяви з грошовими вимогами до боржника сплачуються 2 розміри мінімальної заробітної плати судового збору.
Органи Пенсійного фонду при зверненні до господарського суду із заявами з кредиторськими вимогами до боржника сплачують судовий збір на загальних підставах.
Всупереч зазначеному заявник не сплатив судовий збір за подану до суду заяву про визнання кредиторських вимог до боржника.
Відповідно до ч. 1 статті 24 Закону про банкрутство господарський суд не пізніше пяти днів з дня надходження заяви конкурсного кредитора здійснює перевірку її відповідності вимогам цього Закону. У разі якщо заяву конкурсного кредитора подано без дотримання вимог частини третьої статті 23 цього Закону, господарський суд письмово повідомляє заявника про недоліки заяви та строк, протягом якого він зобовязаний їх усунути.
Якщо конкурсний кредитор усунув недоліки заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до суду. В іншому випадку суд виносить ухвалу про повернення заяви (ч. 2 статті 24 Закону про банкрутство).
З урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне даною ухвалою повідомити заявника УПФУ в Комунарському районі м. Запоріжжя про недоліки заяви, які полягають у відсутності доказів сплати судового збору.
Керуючись статтями 2, 23, 24 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", статтею 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Ухвалив:
У задоволенні клопотання УПФУ в Комунарському районі м. Запоріжжя про звільнення від сплати судового збору відмовити.
Зобовязати УПФУ в Комунарському районі м. Запоріжжя у строк до 25 листопада 2016р. усунути недоліки в заяві про визнання кредиторських вимог №10699/12 від 14.11.2016р. та представити суду належні докази сплати судового збору у визначених законом порядку та розмірі.
Копію ухвали надіслати УПФУ в Комунарському районі м.Запоріжжя, ліквідатору.
Суддя В.А. Кричмаржевський