Справа № 750/9072/16-а
Провадження № 2-а/750/860/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 листопада 2016 року м. Чернігів
Деснянський районний суд м. Чернігова у складі:
головуючого - судді Супруна О.П.
за участю секретаря - Носенко М.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Чернігівської обласної ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
в с т а н о в и в :
27 вересня 2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до відповідачів, в якому, уточнивши позовні вимоги, просить:
- визнати неправомірними дії Чернігівської обласної ради у ненаданні ОСОБА_1 у повному обсязі (з зазначенням премії та надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи та інших виплат) довідки про заробітну працю працюючого працівника органу місцевого самоврядування відповідної посади за останнім місце роботи;
-стягнути з Чернігівської обласної ради на користь ОСОБА_1 551 грн. 20 коп. В порядку компенсації сплаченого ним судового збору;
-зобов'язати Чернігівську обласну раду надати ОСОБА_3 довідку довільної форми про заробітну плату працюючого працівника відповідної посади органу місцевого самоврядування з зазначенням посадового окладу, надбавки за ранг, надбавки за вислугу років, премії та надбавки за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи та інших виплат за останнім місцем роботи;
- визнати неправомірним рішення № 713/02/м-7 від 19.09.2016 Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про відмову ОСОБА_1 провести перерахунок пенсії державного службовця;
-стягнути з Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_1 551 грн. 20 коп. в порядку компенсації сплаченого судового збору.
Ухвалою суду від 17.11.2016 адміністративний позов ОСОБА_1 до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України про визнання дій неправомірними залишено без розгляду.
У судове засідання позивач та представники відповідачів не з'явилися, просили справу розглядати за їх відсутності.
Згідно частини 1 статті 41 КАС України справа розглянута без застосування технічної фіксації.
З'ясувавши обставини справи та перевіривши їх письмовими доказами, суд дійшов наступного висновку.
Позивач перебуває на обліку та отримує пенсію за віком в управлінні відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» з 17.02.2011 в розмірі 90 % суми заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
До виходу на пенсію позивач працював в Чернігівській обласній раді на посаді заступника начальника організаційного відділу виконавчого апарату обласної ради, керівника методичного кабінету місцевого самоврядування.
16 серпня 2016 року позивач звернувся до Чернігівської обласної ради із заявою про видачу довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії в зв'язку з підвищенням посадових окладів згідно Постанови КМУ від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».
Листом Чернігівської обласної ради від 26.08.2016 № М-127-09/1-02 позивачу надано довідку за № М-127-09/1-02 від 26.08.2016 про складові заробітної плати за посадою заступника начальника організаційного відділу виконавчого апарату обласної ради, керівника методичного кабінету місцевого самоврядування. Вказана довідка містила лише відомості про посадовий оклад, надбавку за ранг та надбавку за вислугу років. Разом з тим, у довідці не зазначено інші складові заробітної плати, на які нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Як убачається з матеріалів справи, 31.08.2016 року позивач звернувся до Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України із заявою про проведення перерахунку пенсії у зв'язку із підвищенням заробітної плати відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про впорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». До заяви позивач додав довідку про заробітну плату від 26.08.2016 року № М-127-09/1-02, яка видана Чернігівською обласною радою.
Проте, листом Чернігівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України за № 713/02/М-7 від 19.09.2016 року позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки з 01 червня 2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону 3723-ХІІ, пенсії в порядку та на умовах, визначених раніше діючим законодавством, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Крім того, управління зазначило, що форма довідки про заробітну плату, яку надав позивач для перерахунку пенсії є довільною та не відповідає вимогам п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яка затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Вважаючи дії Чернігівської обласної ради протиправними, позивач звернувся до суду з позовом за захистом охоронюваних законом прав та інтересів.
Так, у відповідності до частини 2 статті 37 Закону України від 16.12.1993 № 3723-XII «Про державну службу» (далі - Закон № 3723-XII) (у редакції станом на час призначення пенсії позивачці) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії.
Згідно зі статтею 37-1 Закону № 3723-XII у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
У свою чергу, частиною 2 статті 37-1 Закону № 3723-XII встановлено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
З аналізу вищевикладеного вбачається, що призначення державним службовцям пенсій та їх перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Частиною 1 статті 1 Закону України від 24.03.1995 № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі - Закон № 108/95-ВР) передбачено, що заробітна плата - це винагорода обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
До структури заробітної плати входять: основна та додаткова заробітні плата, а також заохочувальні і компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та грошові і матеріальні виплати, які передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми (частина 2 статті 2 Закону № 108/95-ВР).
У свою чергу, згідно частини 2 статті 33 Закону № 3723-XII заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Крім того, статтею 66 Закону України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Так, у відповідності до частини 1 статті 66 Закону № 1788-XII до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачені виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно із зазначеним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналізуючи вищевказані норми чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються у заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що на всі складові заробітної плати нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове пенсійне страхування і вони є складовою заробітної плати та зобов'язані враховуватися при обчисленні (перерахунку) пенсії.
Аналогічна правова позиція була висловлені і Верховним Судом України у постановах від 14.05.2013 (справа №21-125а13) та від 28.05.2013 (справа №21-97а13).
У свою чергу, згідно пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Так, постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 №15- 1 «Про виконання рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справах № 2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670» затверджено та введено в дію форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
Вказана форма довідки містить у собі наступні складові: посадовий оклад; надбавка за ранг, або кваліфікаційний клас, або класний чин, або спеціальні звання, або дипломатичний ранг; надбавка за вислугу років; надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови; надбавка за почесне звання «заслужений»; надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук; надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи; премія; інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань).
Разом з тим, у виданій ОСОБА_1 довідці від 26.08.2016 № М-127-09/1-02 про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію зазначено лише посадовий оклад, надбавку за ранг, надбавку за вислугу років, при цьому, не враховано інші складові заробітної плати, зокрема, й премію.
За таких обставин та з урахуванням того, що обласною радою не надано ОСОБА_1 довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, зі всіма складовими заробітної плати, з якої сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, для її перерахунку, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог ОСОБА_1 шляхом визнання дій Чернігівської обласної ради щодо невидачі вищевказаної довідки протиправними та зобов'язання останньої видати позивачу відповідну довідку.
Судом не приймаються до уваги посилання представника Чернігівської обласної ради на те, що оскільки постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» було виключено пункт 4 та внесено зміни до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», то з 01.12.2015 відсутні підстави та механізм проведення перерахунку пенсій непрацюючим пенсіонерам, призначених у відповідності до Закону № 3723-XII, з огляду на наступне.
Так, у відповідності до підпункту 7 пункту 4 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також про об'єднані управління, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 22.12.2014 № 28-2 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за № 41/26486 одним із основних завдань управління Фонду є призначення (здійснення перерахунку) і виплата пенсій.
Тобто, питання щодо призначення (перерахунку) пенсій відносяться до виключної компетенції органів Пенсійного фонду України.
У свою чергу, Чернігівська обласна рада не наділена правом визначати наявність чи відсутність у особи права на перерахунок розміру раніше призначеної пенсії, визначати розмір такого перерахунку, або складових частин заробітної плати, що враховуються при такому перерахунку.
Разом з тим, зазначаючи про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсій, призначених у відповідності до Закону № 3723-XII, Чернігівська обласна рада фактично перебрала на себе повноваження органів Пенсійного фонду України, що, у відповідності до чинного законодавства України, є недопустимим.
При цьому, суд зазначає, що постанова Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою було виключено пункт 4 та внесено зміни до пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» є підзаконним нормативно-правовим актом.
У свою чергу, порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців були визначені Законом № 3723-XII (у редакції станом на 01.12.2015).
Виходячи із загальних засад права, у випадку суперечності норм підзаконного акта нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки останній має вищу юридичну силу.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Такий підхід узгоджується з практикою Європейського Суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23 липня 2002 року у справі «Компанія «Вестберґа таксі Актіеболаґ» та Вуліч проти Швеції» суд визначив, що «... адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі і поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління».
Враховуючи викладене, керуючись статтями 158 -163, 186 КАС України, суд
п о с т а н о в и в :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Чернігівської обласної ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Чернігівської обласної ради в Чернігівській області щодо відмови у видачі ОСОБА_1 довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям із всіма складовими заробітної плати з якої призначено пенсію для її перерахунку.
Зобов'язати Чернігівську обласну раду видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, із зазначенням всіх складових заробітної плати працюючого державного службовця за відповідною посадою, на які нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, у зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 посадових окладів.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Чернігівської обласної ради на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) грн. 20 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, встановленому статтею 186 КАС України.
Суддя О.П. Супрун