Постанова № 62749880, 09.11.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.11.2016
Номер справи
809/1033/16
Номер документу
62749880
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 листопада 2016 року № 876/7416/16Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії :

головуючого судді: Гуляка В.В.

суддів: Коваля Р.Й., Судової-Хомюк Н.М.

за участі секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2016 року в адміністративній справі за позовом Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до публічного акціонерного товариства «ДТЕК Західенерго» про стягнення штрафних санкцій,

встановив:

У серпні 2016 року позивач Івано-Франківське обласне відділення ФСС з ТВП звернувся в суд із адміністративним позовом до відповідача ПАТ «ДТЕК Західенерго», в якому просив стягнути з відповідача штрафні санкції відповідно до Рішення № 2 від 26.02.2016 року про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, в сумі 909, 24 грн..

Відповідач позов визнав частково, у суді першої інстанції подав заперечення у якому просив позовні вимоги задоволити частково, а саме в сумі 102,91 грн.. В решті позовних вимог просив відмовити.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.09.2016 року позов задоволено частково. Стягнуто з Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Західенерго" на користь Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 123 грн. 48 коп. заборгованості. В задоволенні позовних вимог в іншій частині відмовлено.

З цією постановою суду першої інстанції від 06.09.2016 року не погодився позивач та оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає апелянт, що оскаржена постанова суду є незаконною та необгрунтованою, винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

В обґрунтування апеляційних вимог апелянт зазначає, що при прийнятті рішення по справі суд першої інстанції протиправно вийшов за межі позовних вимог, а саме - визнав частково неправомірним рішення № 2 від 26.02.2016 р. Вказане рішення у відповідному порядку і у встановлені терміни не оскаржувалось. Відповідно, рішення № 2 вважається таким, що набрало законної сили. Апелянт зазначає, що КАС України зобов`язує суд розглянути спір не інакше як за позовною заявою, і не виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог лише для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, що не було предметом даного позову. Також судом першої інстанції неправильно застосовано ст. 15 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування». Відповідно до вказаної статті, за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф. Даний штраф, згідно вказаного закону, має право накладати лише Фонд, натомість судом проведено власний розрахунок штрафних санкцій. Застосування фінансових санкцій судом законом не передбачено.

За результатами апеляційного розгляду апелянт просить скасувати оскаржену постанову суду від 06.09.2016 року та прийняти нову постанову, якою задоволити позовні вимоги.

Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які беруть участь у справі та з'явились в засідання суду апеляційної інстанції, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави та межі апеляційної скарги, вважає, що дану апеляційну скаргу слід задоволити.

Так, судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що відповідач ПАТ «ДТЕК Західенерго», до структури якого входить відокремлений підрозділ «Бурштинська теплова електрична станція», зареєстровано як юридичну особу, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с. 28-31).

Згідно заяви від 22.11.2001 року за №260030000028 відповідач зареєстрований як страхувальник у Фонді соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (а.с. 23).

Працівниками Виконавчої дирекції Івано-Франківського обласного відділення ФСС з ТВП проведена планова перевірка ПАТ «ДТЕК Західенерго» по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за період з 01.04.2013 року по 31.03.2014 року, про що складено акт № 121 від 13.06.2014 року (а.с. 12 - 14).

Згідно вказаного акту, перевіркою встановлено порушення ПАТ «ДТЕК Західенерго»: пункту 1 частини 1 статті 35, частини 2 статті 35, статті 37 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням», пунктів 4, 6, 20 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 року № 1266, що призвело до неправомірної витрати коштів в розмірі 14284,07 грн., в тому числі: по тимчасовій непрацездатності - 8594,33 грн., по вагітності та пологах - 2980,74 грн., по санаторно-курортному лікуванні - 2709 грн..

За наслідками проведеної перевірки, що викладені у вищевказаному акті, позивачем прийнято рішення № 98 від 03.07.2014 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, яким до відповідача застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 7142,04 грн. (50 % за порушення порядку використання страхових коштів) та визначено, що підлягає поверненню до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 21426,11 грн. заборгованості, з яких -14284,07 грн. неправомірно витрачених страхових коштів та 7142,04 грн.- нарахованих штрафних санкцій (а.с. 15).

Вказане рішення № 98 відповідачем було оскаржено до Виконавчої дирекції Івано-Франківського обласного відділення ФСС з ТВП та до Виконавчої дирекції ФСС з ТВП.

Рішенням Виконавчої дирекції Івано-Франківського обласного відділення ФСС з ТВП № 08-09/178 від 08.08.2014 року скасовано рішення № 98 від 03.07.2014 року про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, в частині повернення Фонду неправомірно витрачених коштів в сумі 563,34 грн. та застосування фінансових санкцій в розмірі штрафу 50% за порушення порядку використання страхових коштів в сумі 281,67 грн., всього на суму 845,01 грн. (а.с. 18).

Таким чином, загальна сума страхових коштів, які підлягають перерахуванню до Галицької районної виконавчої дирекції Івано-Франківського обласного відділення ФСС з ТВП складає: 13720,73 +6860,37 = 20581,10 грн..

Рішенням № 2 від 26.02.2016 року Галицької районної виконавчої дирекції Івано-Франківського обласного відділення ФСС з ТВП про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, до відповідача застосовано фінансові санкції в розмірі 2528,28 грн., з яких: 385,67 грн. пеня та 2142,61 грн. штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих страхових коштів (а.с. 22). Вказане рішення прийняте у зв`язку з невиконанням відповідачем рішення № 98 від 03.07.2014 року у встановлений строк.

Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив із того, що згідно рішення позивача № 08-09/178 від 08.08.2014 року загальна сума страхових коштів, які підлягають перерахуванню до Галицької районної виконавчої дирекції Івано-Франківського обласного відділення ФСС з ТВП складає 20581,10 грн., з якої: 13720,73 грн. неправомірно витрачені страхові кошти та 6860,37 грн. штраф у розмірі 50 відсотків суми неправомірно витрачених страхових коштів. Штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів становить 1372,07 грн. (13720,73 грн. х 10% /100). Відповідачем пропущено кінцевий термін виконання рішення № 98 від 03.07.2014 року, який припадає на 09.02.2016 року. Оскільки, сума страхових коштів і штрафних санкцій відповідачем повернута не була, то пеня в розмірі 0,1 відсотка за несвоєчасно повернуті або повернуті не в повному обсязі страхові кошти і штрафні санкції за кожний день прострочення платежу (з 09.02.2016 року по 26.02.2016 року) становить 370,45 грн. (20581,10 грн. х 0,1% /100 х 18 днів). Тому, згідно проведених судом першої інстанції розрахунків, загальна заборгованість відповідача становить 123,48 грн..

Суд апеляційної інстанції частково погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001 року за № 2240-ІІІ (чинний на час виникнення спірних правовідносин, надалі - Закон) визначає правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей.

Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів (ч.1 ст. 9 Закону).

Фінансування страхувальників-роботодавців для надання матеріального забезпечення найманим працівникам здійснюється районними, міжрайонними, міськими виконавчими дирекціями відділень Фонду в порядку, встановленому правлінням Фонду (абз. 1 ч. 1 ст. 21 Закону).

Страхувальники, інші отримувачі коштів Фонду зобов'язані у десятиденний строк після отримання рішення органу Фонду про повернення коштів перерахувати страхові кошти, використані з порушенням встановленого порядку використання, а також фінансові санкції, визначені у статті 30 цього Закону (ч. 2 ст. 22 Закону).

Страховик має право проводити перевірку правильності використання страхових коштів на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників (п. 3 ч. 1 ст. 28 Закону).

Відповідно до ч. 6 ст. 15 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 року № 1105 (надалі - Закон №1105) у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.

Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Згідно ст. 17 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку. Строк давності в разі стягнення штрафних санкцій, передбачених цим Законом, а також інших видів заборгованості перед Фондом не застосовується.

Як уже зазначалось, рішенням Галицької районної виконавчої дирекції Івано-Франківського обласного відділення ФСС з ТВП від 26.02.2016 року за №2 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийнятого згідно рішення № 98 від 03.07.2014 року, до відповідача застосовано фінансові санкції в розмірі 2528,28 грн., з яких: 385,67 грн. пеня та 2142,61 грн. штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих страхових коштів.

В матеріалах справи відсутні докази оскарження відповідачем даного рішення № 2 і на момент прийняття оскарженої постанови суду таке було чинним.

Суд першої інстанції, приймаючи оскаржену постанову, здійснив самостійно перерахунок пені та штрафу в розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих страхових коштів.

Суд апеляційної інстанції не може погодитись з такими висновками суду першої інстанції, та погоджується з твердженням апелянта про відсутність в суду підстав для перевірки законності вказаного вище рішення №2 від 26.02.2016 року, оскільки це не являється предметом даного судового спору.

Таким чином, суд апеляційної інстанції погоджується із доводами апелянта про те, що при визначенні розміру заборгованості відповідача по сплаті штрафних санкцій слід виходити із того розміру штрафних санкцій, які були визначені вказаним вище рішенням № 2 від 26.02.2016 року, що є чинним по даний час.

При цьому, суд апеляційної інстанції зазначає, що в суді першої інстанції позивач не зменшував розміру позовних вимог, згідно з правилами статті 137 КАС України.

Таким чином, підлягають до задоволення позовні вимоги про стягнення із відповідача 909,24 грн..

Одночасно, суд апеляційної інстанції звертає увагу, що допущені позивачем помилки у рішенні № 2 від 26.02.2016 року в частині щодо штрафу в розмірі 10 % несвоєчасно повернутих страхових коштів, без врахування рішення Виконавчої дирекції Івано-Франківського обласного відділення ФСС з ТВП № 08-09/178 від 08.08.2014 року, можуть бути усунені самим позивачем чи в судовому порядку в справі щодо оскарження цього рішення № 2 від 26.02.2016 року.

З врахуванням наведених вище норм законодавства та фактичних обставин справи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про необхідність скасування постанови суду від 06.09.2016 р. та прийняття нової постанови про задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд

постановив:

Апеляційну скаргу Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності - задоволити.

Постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06 вересня 2016 року в адміністративній справі за позовом Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Західенерго» про стягнення штрафних санкцій - скасувати та прийняти нову постанову.

Позовні вимоги Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності - задоволити.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства «ДТЕК Західенерго» на користь Івано-Франківського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності штрафні санкції в сумі 909,53 грн..

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.

На постанову протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: В.В. Гуляк

Судді: Р.Й. Коваль

Н.М. Судова-Хомюк

Повний текст постанови виготовлено 14.11.2016 року.