Постанова № 62742209, 10.11.2016, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.11.2016
Номер справи
822/2000/16
Номер документу
62742209
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 822/2000/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 листопада 2016 року м. Хмельницький

ОСОБА_1 окружний адміністративний суд

в складі :головуючого-судді суддівОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4 при секретарі за участі:ОСОБА_5 позивача представників сторін представника третьої особирозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_6 до Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Управління державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області , третя особа на стороні відповідача ОСОБА_1 професійний ліцей про визнання протиправним та скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до ОСОБА_1 окружного адміністративного суду із позовом до Державної архітектурно-будівельної інспекції України в особі Управління державного архітектурно-будівельного контролю у Хмельницькій області в якому, з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог, просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Управління державної архітектурно-будівельної інспекції України в Хмельницькій області від 12.09.2016 року № 76-д про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт на об'єкті "Реконструкція частини житлових приміщень гуртожитку ОСОБА_1 професійного ліцею під житлові квартири з влаштуванням окремих входів для працівників ліцею; Хмельницька обл., м. Хмельницький, вул. Озерна 8" від 20.07.2016 року № ХМ 082162020505;

- визнати протиправним та скасувати наказ Управління державної архітектурно-будівельної інспекції України в Хмельницькій області № 76-д від 12.09.2016 року про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт на об'єкті "Реконструкція частини житлових приміщень гуртожитку ОСОБА_1 професійного ліцею під житлові квартири з влаштуванням окремих входів для працівників ліцею; Хмельницька обл., м. Хмельницький, вул. Озерна 8" від 20.07.2016 року № ХМ 082162020505.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ОСОБА_1 професійний ліцей відноситься до державної власності та підпорядкований Міністерству освіти і науки України, на балансі ліцею перебуває майно, що належить йому на праві оперативного управління, в т.ч. учнівський гуртожиток. Вказує, що ОСОБА_1 професійний ліцей отримав дозвіл від Міністерства освіти і науки на зміну статусу першого поверху на житловий будинок.

Позивач, представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив суд відмовити в задоволенні позову.

Представник третьої особи поклався на думку суду.

Заслухавши пояснення позивача, представників сторін, представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що у 2011 році за клопотанням адміністрації ОСОБА_1 професійного ліцею Управління освіти і науки України ОСОБА_1 обласної державної адміністрації звернулося до Міністерства освіти і науки України з клопотанням про надання дозволу на зміну статусу першого поверху гуртожитку ОСОБА_1 професійного ліцею на житловий будинок.

Рішенням Комісії з майнових питань підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства освіти і науки, молоді та спорту надано дозвіл на зміну статусу першого поверху гуртожитку ОСОБА_1 професійного ліцею за адресою м. Хмельницький, вул. Озерна, 8, на житловий будинок відповідно до законодавства за умови розмежування мереж електропостачання та комунікацій водопостачання між гуртожитком, де проживають учні ліцею та першим поверхом гуртожитку, де проживають працівники ліцею.

ОСОБА_1 професійний ліцей подав до відповідача декларацію про початок виконання будівельних робіт, яка прийнята та зареєстрована 20.07.2016 року за № ХМ 082162020505.

Відповідач рішенням Про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт від 12.09.2016 року № 79-д вирішив скасувати реєстрацію декларацію про початок виконання будівельних робіт на об'єкті "Реконструкція частини житлових приміщень гуртожитку ОСОБА_1 професійного ліцею під житлові квартири з влаштуванням окремих входів для працівників ліцею; Хмельницька обл., м. Хмельницький, вул. Озерна, 8" від 20.07.2016 року за № ХМ 082162020505.

Наказом відповідач від 12.09.2016 року № 76-д скасував декларацію про початок виконання будівельних робіт на об'єкті "Реконструкція частини житлових приміщень гуртожитку ОСОБА_1 професійного ліцею під житлові квартири з влаштуванням окремих входів для працівників ліцею; Хмельницька обл., м. Хмельницький, вул. Озерна, 8" від 20.07.2016 року за № ХМ 082162020505.

Відповідач зазначив, що у листі Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів ОСОБА_1 міської ради від 07.09.2016 року № 12-392х-0210, відсутня інформація щодо надання позивачу дозволу на реконструкцію приміщень розташованих по вул. Озерна, 8, м. Хмельницький, а тому, зазначені недостовірні дані є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом.

Позивач, не погоджуючись із твердженнями відповідача, звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом.

Вирішуючи спір по суті позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст.10 Закону України "Про архітектурну діяльність" від 20.05.1999 року № 687-XІV (далі Закону № 687-XІV) для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Згідно ст.41 Закону України від 17.02.2011 р. № 3038-VІ "Про регулювання містобудівної діяльності" (далі - Закон № 3038-VІ), державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.

Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 6 ст.7 Закону № 3038-VІ передбачено, що управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється шляхом контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, вимог будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування (далі - вихідні дані), проектної документації.

Відповідно до п.3 ст.34 Закону № 3038-VІ, замовник має право виконувати будівельні роботи після реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I - III категорій складності.

Згідно ч.ч. 2,3 Закону № 3038-VІ, за наявності зареєстрованої декларації про початок виконання будівельних робіт отримання замовником та генеральним підрядником чи підрядником (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) інших документів дозвільного характеру для виконання будівельних робіт та видалення зелених насаджень у межах будівельного майданчика не вимагається.

Форма декларації про початок виконання будівельних робіт, порядок її подання та реєстрації, форма повідомлення про зміну даних у зареєстрованій декларації визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.15 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України "Про деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт" від 13.04.2011 року № 466 (далі Порядок № 466), у разі виявлення органом державного архітектурно-будівельного контролю недостовірних даних (встановлення факту, що на дату подання повідомлення інформація, яка зазначалася в ньому, не відповідала дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у повідомленні), наведених у повідомленні, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення підлягає скасуванню органом державного архітектурно-будівельного контролю.

Згідно ст.18 Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" від 04.09.2008 року № 500-VI, Органи місцевого самоврядування у житловій сфері щодо приватизації громадянами житла у гуртожитках, зокрема, приймають рішення про надання дозволу на приватизацію жилих і нежилих приміщень таких гуртожитків відповідно до цього Закону та приймають про реконструкцію, капітальний ремонт чи перепрофілювання або про знесення гуртожитку (цілісного майнового комплексу) після його прийняття у власність територіальною громадою та відселення мешканців відповідно до чинного законодавства.

Листом № 1/11 6981 від 09.05.2015 року Міністерство освіти і науки України підтвердило, що ОСОБА_1 професійний ліцей є юридичною особою, майно, що знаходиться на балансі навчального закладу, в тому числі гуртожиток, який має статус учнівського площею 7363,3 кв.м., є державною власністю, перебуває у сфері управління Міністерства освіти і науки та закріплено за ОСОБА_1 професійним ліцеєм на праві оперативного управління.

Рішенням Комісії з майнових питань підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління Міністерства освіти і науки, молоді та спорту надано дозвіл на зміну статусу першого поверху гуртожитку ОСОБА_1 професійного ліцею за адресою м. Хмельницький, вул. Озерна, 8, на житловий будинок.

Суд критично ставиться до твердження відповідача про те, що замовником ОСОБА_1 професійним ліцеєм наведено недостовірні дані в декларації про початок виконання будівельних робіт від 20.07.2016 року № ХМ 082162020505, а саме не зазначено дозволу органу місцевого самоврядування на реконструкцію гуртожитку, оскільки, вищезазначений гуртожиток не є комунальною власністю, а тому немає необхідності на отримання відповідного дозволу.

Крім цього, суд додатково звертає увагу на ту обставину, що відповідач актом перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 15.08.2016 року не виявив порушень містобудівного законодавства.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст.71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Так як, відповідач не надав суду доказів того, що позивач зазначив недостовірні дані у декларації про початок виконання будівельних робіт, тому, суд приходить до висновку, що останній протиправно скасував реєстрацію декларації від 20.07.2016 року № ХМ 082162020505, в зв'язку з чим, вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 158-163 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління державної архітектурно-будівельної інспекції України в Хмельницькій області від 12.09.2016 року № 76-д про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт на об'єкті "Реконструкція частини житлових приміщень гуртожитку ОСОБА_1 професійного ліцею під житлові квартири з влаштуванням окремих входів для працівників ліцею; Хмельницька обл., м. Хмельницький, вул. Озерна 8" від 20.07.2016 року № ХМ 082162020505.

Визнати протиправним та скасувати наказ Управління державної архітектурно-будівельної інспекції України в Хмельницькій області № 76-д від 12.09.2016 року про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт на об'єкті "Реконструкція частини житлових приміщень гуртожитку ОСОБА_1 професійного ліцею під житлові квартири з влаштуванням окремих входів для працівників ліцею; Хмельницька обл., м. Хмельницький, вул. Озерна 8" від 20.07.2016 року № ХМ 082162020505.

Присудити на користь ОСОБА_6 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 1102,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Державної архітектурно-будівельної інспекції України.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через ОСОБА_1 окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови складено 15 листопада 2016 року

Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/ОСОБА_2 ОСОБА_3 ОСОБА_4 "Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_2