Постанова № 62742006, 25.04.2016, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.04.2016
Номер справи
804/1376/16
Номер документу
62742006
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 квітня 2016 р. Справа № 804/1376/16 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Барановського Р.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов керівника Дніпропетровської місцевої прокуратури № 4 в інтересах держави в особі: Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до Публічного акціонерного товариства "Дніпрометробуд" про стягнення заборгованості ,

ВСТАНОВИВ:

Керівник Дніпропетровської місцевої прокуратури № 4 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі: Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області із адміністративним позовомдо Публічного акціонерного товариства "Дніпрометробуд", в якому просить стягнути кошти у банках, які обслуговують Публічне акціонерне товариство "Дніпрометробуд" (код ЄДРПОУ 04880239) на користь державного бюджету в рахунок погашення суми податкового боргу з податку на землю в розмірі 101 155, 85 грн. за кодом бюджетної класифікації 18010500 рахунок № 33211811700009 в ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, отримувач платежу УДКСУ у Ленінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області з рахунків Публічного акціонерного товариства "Дніпрометробуд" (код ЄДРПОУ 04880239) в обслуговуючих банках.

Позовні вимоги мотивовані наявністю непогашеної заборгованості відповідачаз податку на землю за період з 30.08.2015 року по 31.12.2015 рік в розмірі 101 155, 85 грн.

Заперечень на позовну заяву відповідачем до суду не надано.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Згідно з п. 2 ст.121 Конституції України на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадян чи держави в суді у випадках визначених законом.

Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший субєкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Згідно ч. 2 ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України, з метою представництва інтересів громадянина або держави в адміністративному суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з адміністративним позовом (поданням), бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження в якій відкрито за адміністративним позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення Верховним Судом України, про перегляд судового рішення за нововиявленими обставинами для представництва інтересів громадянина або держави.

Прокурор, який звертається до адміністративного суду в інтересах держави, в позовній заяві (поданні) самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до адміністративного суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

Згідно витягу з Єдиного держаного реєстру юридичних та фізичних осіб - підприємців Публічне акціонерне товариство "Дніпрометробуд"(далі ПАТ "Дніпрометробуд", підприємство, відповідач) (код ЄДРПОУ 04880239) зареєстровано як юридичну особу 26.06.1998 року.

Згідно із ст. 67 Конституції України встановлено - кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Стаття 68 Конституції України ж передбачає, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України, законів України.

Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст.16 Податкового кодексу України (далі-ПК України), встановлено обов'язок платника податків сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до абзацу першого п.95.3 ст.95 ПК України,стягненнякоштів з рахунківплатникаподатків у банках, обслуговуючих такого платникаподатків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконанняконтролюючим органам, у розмірісумиподаткового боргу абойогочастини.

Підприємство має відкриті банківські розрахункові рахунки:№26042050207557, №26051060338957, №26007118120005 у ПАТ КБ "Приватбанк", МФО 305299; №26009189354 у АБ «Укргазбанк», МФО 320478; №26003201366445 у АТ «ОТП Банк», МФО 300528; №26004619940898 у ПАТ «Промінвестбанк», МФО 300012; №26043300000006, №26008300000182 у ПАТ «АБ «ОСОБА_1 банк», МФО 306500; №26009010076110, №26008000076110 у ПУАТ «Фідобанк», МФО 300175; №2600110108458 у ЗАТ «Інвесткредит банк» м. Кривий Ріг, МФО 306801; №2600500100621 у ПАТ «КБ «Земельний Капітал», МФО 305880; №2600730230973 у філії ПАТ ПІБ м. Дніпропетровськ, МФО 305437.

Згідно ст. 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.

За приписами п. 46.1 ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Відповідно до ст. 285 ПК Українибазовимподатковим (звітним) періодом для плати за землю є календарнийрік.

Базовийподатковий (звітний) рікпочинається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворенихпідприємств та організацій, а також у зв'язкуізнабуттям права власності та/абокористування на новіземельніділянкиможе бути меншим 12 місяців).

За правилами п. 286.2 ст. 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову деклараціюна поточнийрік за формою, встановленою у порядку, передбаченомустаттею 46 цього Кодексу, з розбивкоюрічноїсумирівнимичастками за місяцями. Поданнятакоїдеклараціїзвільняєвідобов'язкуподаннящомісячнихдекларацій. При поданніпершоїдекларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подаєтьсядовідка (витяг) про розмірнормативноїгрошовоїоцінкиземельноїділянки, а надалітакадовідкаподається у разізатвердженняновоїнормативноїгрошовоїоцінкиземлі.

Платник плати за землю має право подаватищомісяцязвітнуподатковудекларацію, щозвільняєйоговідобов'язкуподанняподатковоїдекларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарнихднівмісяця, щонастає за звітним (п. 286.3 ст.286 ПК України).

На виконання вимог ст. 36, 54 ПК, підприємство 10.02.2015 року подало до податкового органу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2015 рік №1500006842 на загальну суму 202 651,02 грн. з визначенням суми щомісячної сплати - 168 87,58 грн.

Заборгованість відповідача по платі за землю утворилась внаслідок порушення термінів сплати узгоджених податкових зобов'язань , зокрема:

- за липень 2015 року терміном сплати 30.08.2015р. в сумі 168 87,58 грн.;

- за серпень 2015 року терміном сплати 30.09.2015р. в сумі 168 87,58 грн.;

- за вересень 2015 року терміном сплати 30.10.2015р. в сумі 168 87,58 грн.;

- за жовтень 2015 року терміном сплати 30.11.2015р. в сумі 168 87,58 грн.;

- за листопад 2015 року терміном сплати 30.12.2015р. в сумі 168 87,58 грн.;

- за грудень 2015 року терміном сплати 30.01.2015р. в сумі 168 87,58 грн.

Станом на 31.07.2015 року у відповідача наявна переплата на суму 169,69 грн.

Згідно пункту 287.1 статті 287 Податкового кодексу України власникиземлі та землекористувачісплачують плату за землю з дня виникнення права власностіабо права користування земельною ділянкою.

Пунктом 287.3 ст. 287 ПК Українипередбачено, щоподатковезобов'язаннящодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Відповідно до п.287.4 ст. 287 ПК України, податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Згідно п. 57.1 ст. 57 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з п. 14.1.175 ст.14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафнихсанкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Проте, у встановлений ст. 57 ПК України строк відповідачем не було сплачено в добровільному порядку суму податкового зобов'язання з податку за землю, а тому з урахуванням переплати в розмірі 169, 69 грн. сума податкового боргу становить 101 155, 85 грн.

Відповідно до п. 59.1 ст. 59 ПК України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Податкова вимога не надсилається (не вручається), якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків.

На виконання вимог зазначеної норми, податковим органом було сформовано та направлено на адресу ПАТ «Дніпрометробуд» податкову вимогу №603-23 від 08.09.2015 року, яка була отримана відповідачем 08.10.2015 року.

Відповідно до п. 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

Таким чином, станом на 22.02.2016 року податковий борг з земельного податку становить 101 155, 85 грн. та є не сплаченим.

Згідно з п. 95.1, 95.2 ст. 95 Податкового кодексу України - контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платникуподаткової вимоги.

Відповідно до п. 41.1 ст. 41 ПК України, контролюючими органами є органи доходів і зборів - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування єдиної державної податкової, державної митної політики в частині адміністрування податків і зборів, митних платежів та реалізує державну податкову, державну митну політику, забезпечує формування та реалізацію державної політики з адміністрування єдиного внеску, забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері боротьби з правопорушеннями при застосуванні податкового та митного законодавства, а також законодавства з питань сплати єдиного внеску (далі - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику), його територіальні органи.

Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (п. 95.3 ст. 95 ПК України).

На підставі викладеного, з урахуванням відсутності заперечень та відсутністю доказів остаточної сплати узгоджених зобов'язань, суд доходить висновку, що позов керівника Дніпропетровської місцевої прокуратури № 4 в інтересах держави в особі: Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області до Публічного акціонерного товариства "Дніпрометробуд" про стягнення заборгованості - підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути кошти з рахунків Публічного акціонерного товариства "Дніпрометробуд" у банках, які його обслуговують (код ЄДРПОУ 04880239, р/р: №26042050207557, №26051060338957, №26007118120005 у ПАТ КБ "Приватбанк", МФО 305299; №26009189354 у АБ «Укргазбанк», МФО 320478; №26003201366445 у АТ «ОТП Банк», МФО 300528; №26004619940898 у ПАТ «Промінвестбанк», МФО 300012; №26043300000006, №26008300000182 у ПАТ «АБ «ОСОБА_1 банк», МФО 306500; №26009010076110, №26008000076110 у ПУАТ «Фідобанк», МФО 300175; №2600110108458 у ЗАТ «Інвесткредит банк» м. Кривий Ріг, МФО 306801; №2600500100621 у ПАТ «КБ «Земельний Капітал», МФО 305880; №2600730230973 у філії ПАТ ПІБ м. Дніпропетровськ, МФО 305437) на користь державного бюджету (за кодом бюджетної класифікації 18010500 рахунок № 33211811700009 в ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, отримувач платежу УДКСУ у Ленінському районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області) в рахунок погашення суми податкового боргу з податку на землю в розмірі 101 155, 85 грн. (сто одна тисяча сто пятдесят пять гривень вісімдесят п'ять копійок).

Копію постанови направити сторонам по справі.

Постанова підлягає негайному виконанню відповідно до ч.6 ст.183-2 та ч.1 ст. 256 КАС України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.

Суддя ОСОБА_1