Красноокнянський районний суд Одеської області
Справа № 506/659/16-а
Провадження № 2-а/506/8/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15.11.2016 смт.Окни
Суддя Красноокнянського районного суду Одеської області Криворучко П.В., розглянувши, у порядку скороченого провадження, адміністративний позов ОСОБА_1 до Котовського обєднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
27.10.2016р. позивачка звернулась до суду із зазначеним позовом до відповідача, посилаючись на те, що з 03.01.2009р. вона отримує пенсію державного службовця, у звязку з достроковим виходом на пенсію по інвалідності, у розмірі 90% від суми доходу з якого нарахована пенсія, але при призначенні їй пенсії не були враховані всі складові заробітної плати матеріальна допомога на оздоровлення, грошова винагорода за сумлінну безперервну роботу та індексація, із-за чого вона зверталась до Управління Пенсійного фонду України в Красноокнянському районі Одеської області з відповідною заявою.
Однак, як вказала позивачка, рішенням технічної наради з питань призначення пенсій в УПФУ в Красноокнянському районі від 20.01.2016р. (протокол №1) їй було відмовлено в перерахунку пенсії, що спонукало її на звернення до суду із відповідним позовом, який 16.02.2016р. Красноокнянським районним судом (справа №506/77/16-а) було задоволено.
За твердженням позивачки, після вступу вказаного судового рішення в законну силу, заміни сторони виконавчого провадження та звернення його до виконання, 03.10.2016р. вона отримала від відповідача листа, яким їй повідомлялось про нарахування пенсії у розмірі 60 відсотків від суми заробітної плати, виходячи із змін в Законі України «Про державну службу», що і змусило її на повторне звернення до суду із даним позовом, оскільки, на її переконання, вказані законодавчі зміни не можуть застосовуватись до раніше призначеної пенсії. /ар.сп. 2-5 /
Відповідач заперечень на вказаний позов не надав, надіславши лише листа, в якому виклав прохання про винесення законного рішення. /ар.сп. 26 /
Дана категорія справ, відповідно до ст.183-2 КАС України, віднесена до категорії скороченого провадження, а тому розглянута суддею одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, як передбаченого ч.4 ст.183-2 КАС України.
Всебічно та повно зясувавши всі фактичні обставини справи, дослідивши та оцінивши надані сторонами докази, якими вони обґрунтовують свої вимоги чи заперечення, та проаналізувавши нормативно-правові акти, якими регулюються вказані правовідносини, приходжу до висновку про задоволення позову, виходячи із наступного:
згідно записів у трудовій книжці серії БТ-І № 0331930 від 27.09.1977р., загальний трудовий стаж ОСОБА_2 на державній службі складає понад 30 років, і 30.01.2009р., наказом №15-к від 29.01.2009р. її було звільнено з посади начальника управління Державного управління казначейства у Красноокнянському районі ГУДКУ в Одеській області, за власним бажанням, згідно ст.38 КЗпП України, у звязку з достроковим виходом на пенсію державного службовця (інвалід.II групи); /ар.сп. 6-11 /
із довідки №03-53/30 від 14.01.2016р. про складові заробітної плати, виданою Управлінням Державної казначейської служби України у Красноокнянському районі Одеської області, та її розшифровки вбачається, що до заробітної плати позивачки, з якої була обчислена пенсія, включено суми інших виплат, на які було нараховано страхові внески, як то матеріальна допомога на оздоровлення, індексація грошових доходів населення та грошова винагорода за сумлінну безперервну роботу в органах державної влади; /ар.сп. 12-13 /
постановою Красноокнянського районного суду Одеської області від 16.02.2016р., по справі №506/77/16-а (провадження 2-а/506/2/16), яка набрала законної сили 05.05.2016р., адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Красноокнянському районі Одеської області, про визнання дій вказаного управління щодо відмови у перерахуванні пенсії протиправними та зобов'язання зробити перерахунок пенсії, врахувавши матеріальну допомогу на оздоровлення, грошову винагороду та індексацію на заробітну плату, задоволено; /ар.сп. 15-17 /
листом №748/12 від 27.05.2016р. Котовське обєднане управління Пенсійного фонду України Одеської області повідомило ОСОБА_1, про неможливість виконання рішення суду від 16.02.2016р. №506/77/16-а, у звязку реорганізацією УПФУ у Красноокнянському районі та УПФУ у м.Котовську та Котовському районі Одеської області на Котовське обєднане управління Пенсійного фонду України Одеської області, запропонувавши звернутись до Красноокнянського районного суду Одеської області із заявою про внесення відповідних змін до рішення суду; /ар.сп. 14 /
листом №448 від 27.09.2016р. Котовське обєднане управління Пенсійного фонду України Одеської області сповістило ОСОБА_1, про одержання ухвали Красноокнянського районного суду Одеської області про заміну боржника у виконавчому провадженні та про проведення перерахунку та коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії згідно Закону України «Про державну службу»; /ар.сп. 18 /
листом №2584/12 від 03.10.2016р. Котовське обєднане управління Пенсійного фонду України Одеської області повідомило ОСОБА_1, про недоцільність перерахунку пенсії, виходячи з того, що відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, а тому отримувана пенсія в розмірі 3815,91грн. є більшої від перерахованої в сумі 2564,35грн.; /ар.сп. 19 /
ч.1 ст.6 «Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод» проголошено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обовязків цивільного характеру;
ст.ст.22, 58, 64 Конституції України гарантовапно, що право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлено законами України, є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню, а тому прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається. Закони та інші нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони помякшують або скасовують відповідальність особи;
згідно ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії, провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування;
відповідно до п.1 ч.1 ст.7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», нарахування єдиного внеску здійснюється на суму нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України "Про оплату праці", та суму винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами;
ст.2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми;
згідно ч.5 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час призначення позивачці пенсії), за кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати;
відповідно до п.5 розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213-VIII, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизі», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Системний аналіз вказаних правових норм та принцип незворотності дії законів у часі дозволяє зробити висновок про те, що зазначене положення п.5 розділу III Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» стосується порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення, а тому скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 01 червня 2015 року та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про державну службу».
Враховуючи, що позивачка звернулася 16.01.2016р. до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, а не із заявою про призначення пенсії, Котовське обєднане управління Пенсійного фонду України Одеської області повинно було керуватися ч.2 ст.37 та ст.37-1 Закону України «Про державну службу», в редакції чинній на момент призначення пенсії, а тому відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії є неправомірною.
Крім того, відповідно до ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», перерахунок призначеної пенсії, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії, провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Таким чином, приймаючи до уваги дату звернення позивачки до пенсійного органу, а саме 16.01.2016р., та враховуючи положення статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд доходить висновку, що перерахунок пенсії позивачки повинен бути здійснений з врахуванням дати подачі відповідної заяви - з 01.02.2016р.
Також, відповідно до ч.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, а отже відповідачем не доведені обставини правомірності дій щодо проведення перерахунку пенсії позивачки відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», в редакції 2015 року, згідно якої пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати.
Отже, на переконання суду, позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими, законними та такими що підлягають задоволенню, і саме таке рішення буде відповідати ч.1 ст.6 «Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод» та прецедентній практиці Європейського суду з прав людини, щодо справедливого розгляду справи та належного захисту прав громадянина-пенсіонера.
Згідно до п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», за подання до суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою, судовий збір складає 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 5 розмірів мінімальної заробітної плати, тобто у даному випадку складає 551,20 гривень, однак позивачка з 12 жовтня 2006 року є інвалідом 2 групи безстроково, що підтверджується довідкою до акту огляду МСЕК серії 2-18 ОВ № 019326 (ар.сп.1), а тому на підставі п.9 ч.1 ст.5 Закону України "Про судовий збір" ухвалою суду від 31.10.2016р. вона звільнена від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст. 9-11, 69 -71, 94, 158-163 КАС України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Котовського обєднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області задовольнити.
Визнати протиправними дії Котовського обєднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області щодо проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1, відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» в редакції 2015 року, згідно якої пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування .
Зобов'язати Котовське обєднане управління Пенсійного фонду України Одеської області здійснити нарахування, ОСОБА_1, пенсії, з урахуванням графи «інші виплати» (матеріальна допомога на оздоровлення, грошова винагорода за високі досягнення у праці та індексація на заробітну плату), відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» виходячи із розміру 90 відсотків суми заробітку, з урахуванням коефіцієнтів коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії, зазначеної у довідці, виданою Управлінням Державної казначейської служби України у Красноокнянському районі Одеської області від 14 січня 2016 року за № 03-53/30, починаючи з 01 лютого 2016 року.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Красноокнянський районний суд Одеської області протягом десяти днів з дня отримання копія постанови.
Суддя ОСОБА_3