Справа № 457/8/16-ц
провадження №2/457/142/16
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 листопада 2016 року м. Трускавець
Трускавецький міський суд Львівської області
в складі: головуючого судді - Грицьківа В.Т.
за участі судового секретаря - Ринди О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Трускавці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 (від імені та в інтересах якого за довіреністю діє ОСОБА_2) до Трускавецької міської ради Львівської області, ОСОБА_4, ОСОБА_5, третя особа ТзОВ «Трускавецький водоканал» про визнання незаконним та скасування рішення органу місцевого самоврядування, скасування свідоцтва про право власності на нерухоме майно, скасування державної реєстрації права власності,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (від імені та в інтересах якого за довіреністю діє ОСОБА_2) звернувся в суд з позовом до Трускавецької міської ради, ОСОБА_4, ОСОБА_5 про визнання незаконним та скасування рішення органу місцевого самоврядування, скасування свідоцтва про право власності на нерухоме майно, скасування державної реєстрації права власності. За заявою представника позивача до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача залучено ТзОВ "Трускавецький водоканал".
Позовні вимоги позивач мотивує тим, що 25 квітня 2013 року Трускавецька міська рада ухвалила рішення № 514 «Про затвердження проектів землеустрою, вилучення, надання та зміна цільового призначення земельних ділянок», пунктами 18, 18.1 якого затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер - НОМЕР_1) по АДРЕСА_1 гр. ОСОБА_4 та гр. ОСОБА_5, надано у спільну сумісну власність гр. ОСОБА_4 та гр. ОСОБА_5 земельну ділянку (кадастровий номер - НОМЕР_1) площею 0,0158 га. по АДРЕСА_1 для ведення садівництва за рахунок земель міської ради, не наданих у власність та користування (категорія земель - землі сільськогосподарського призначення). Дане рішення позивач вважає незаконним та таким, що порушує його права та інтереси, з тих причин, що він є власником частини житлового будинку АДРЕСА_1, а на суміжній (спірній) з ним земельній ділянці розташований каналізаційний колектор по збору дощових та талих вод. Колектор донедавна знаходився у напівзруйнованому аварійному стані. Власники сусідніх землеволодінь по вул. Заньковецької, у тому числі громадяни ОСОБА_5, ОСОБА_4, власники будинку АДРЕСА_2 котрі не мають доступу до міської каналізаційної системи, стоки дощової та фекальної каналізації скеровували у грунт. Звідти води потрапляли у невеличкий струмок, отруюючи все навкруги. Позивач власними силами та за власні кошти, за погодженням з ТзОВ "Трускавецький водоканал" здійснив ремонтні роботи на каналізаційному колекторі збору дощової води. ТзОВ «Трускавецький водоканал» звертався до міського голови Трускавця з проханням залишити у власності Трускавецької міської ради земельну ділянку, по території якої проходить каналізаційний колектор, що забезпечує каналізуванням частину АДРЕСА_1 у зв'язку з необхідністю вільного доступу, проїзду, ремонту та експлуатації даного колектора. Але Трускавецька міська рада прийняла рішення, яким безоплатно передала у власність громадянам земельну ділянку для ведення садівництва, на якій розміщений міський каналізаційний колектор.
Представник позивача в судове засідання з"явилася, позов підтримала, суду пояснила, що Трускавецьким міським судом Львівської області було задоволено аналогічний позов по справі 457/1243/13-а в адміністративному провадженні, однак Верховним Судом України скасовано рішення по справі з підстав неправильного застосування норм процесуального законодавства.
Представник Трускавецької міської ради у судове засідання не з"явився, однак позову не визнав з підстав, викладених у письмовому запереченні проти цивільного позову, зокрема вважає, що оспорювані пункти рішення сесії Трускавецької міської ради від 25.04.2013 року № 514 «Про затвердження проектів землеустрою, вилучення, надання та зміна цільового призначення земельних ділянок» були прийняті міською радою з дотриманням чинного на той час законодавства України, у відповідності до вимог ст.ст. 122, 123 ЗК України та п. 34, ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Відповідачка ОСОБА_4 в судові засідання 27.10.2016 року та 10.11.2016 року не з"явилася та не повідомила суду причин неявки, хоча була належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи.
Представник ТзОВ "Трускавецький водоканал" в судове засідання 10.11.2016 року з"явився, по справі пояснив, що він особисто затвердив технічні умови по переукладенню каналізаційного колектора по АДРЕСА_1 які подав позивач та згідно яких останній за власні кошти та під наглядом ТзОВ "Трускавецький водоканал" здійснив переукладення згаданого каналізаційного колектора. Каналізаційний колектор не знаходиться на балансі в ТзОВ "Трускавецький водоканал", оскільки позивач не передав його, однак при потребі Товариство обслуговує його.
Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення із наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла відповідачка ОСОБА_5, що стверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2.
На адресу суду від приватного нотаріуса Трускавецького міського нотаріального округу Львівської області Єдин Л.В. надійшла копія заяви ОСОБА_4 про прийняття нею спадщини після смерті ОСОБА_5 від 14.06.2016 року, згідно якої заведена спадкова справа № 8/2016.
Згідно ч. ч. 1, 2, ст. 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Згідно ст. 37 ЦПК України, у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов'язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії цивільного процесу. Усі дії, вчинені в цивільному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього так само, як вони були обов'язкові для особи, яку він замінив.
На підставі вищевикладеного, судом залучено до участі у справі як правонаступника ОСОБА_5 - ОСОБА_4
В судовому засіданні також встановлено, що 25 квітня 2013 року Трускавецька міська рада ухвалила рішення № 514 «Про затвердження проектів землеустрою, вилучення, надання та зміна цільового призначення земельних ділянок», пунктами 18, 18.1 якого затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки (кадастровий номер - НОМЕР_1) по АДРЕСА_1 гр. ОСОБА_4 та гр. ОСОБА_5, надано у спільну сумісну власність гр. ОСОБА_4 та гр. ОСОБА_5 земельну ділянку (кадастровий номер - НОМЕР_1) площею 0,0158 га. по АДРЕСА_1 для ведення садівництва за рахунок земель міської ради, не наданих у власність та користування (категорія земель - землі сільськогосподарського призначення). Відповідно до інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 70639332 від 17.10.2016 року, земельна ділянка площею 0,0158 га, кадастровий номер - НОМЕР_1, яка знаходиться за адресою: м. Трускавець, АДРЕСА_1, на підставі свідоцтва про право власності НОМЕР_3 від 30.07.2013 року належить на праві спільної сумісної власності ОСОБА_4 та ОСОБА_5.
Як вбачається з матеріалів справи на земельній ділянці, яка належить ОСОБА_4 та ОСОБА_5, кадастровий номер - НОМЕР_1, розташований каналізаційний колектор по забору дощових та талих вод. Даний факт стверджується актом про проведення перевірки від 27.02.2014 року, схемою прокладання каналізаційного колектора (а.с.110-112 адміністративної справи № 457/1243/13-а). Позивач за власні кошти та при технічній допомозі ТзОВ «Трускавецький водоканал», згідно затверджених технічних умов, здійснив ремонтні роботи на каналізаційному колекторі збору дощової води, підтвердженням чого в матеріалах справи є копія схеми прокладання ділянки каналізаційної мережі та листи ТзОВ «Трускавецький водоканал»№ 806 від 20.06.2012 року та № 1727 від 25.11.2013 року.
ТзОВ "Трускавецький водоканал" зверталося до міського голови Трускавця з зверненням № 892, від 06.07.2012 року про неможливість передання у власність або користування земельної ділянки по вул. Заньковецької, оскільки на її території знаходиться каналізаційний колектор, який переукладений за кошти позивача.
Відповідно до ст. 18 Земельного кодексу України, усі землі в межах території України за основним цільовим призначенням поділяються на категорії. Категорії земель мають основний правовий режим.
Відповідно до ст. 19 Земельного кодексу України, класифікації видів цільового призначення земель, затверджених Наказом Державного комітету України із земельних ресурсів 23.07.2010 за № 548, землі під індивідуальне садівництво належать до категорії землі секції А «землі сільськогосподарського призначення», а не до категорії В «землі житлової та громадської забудови». Дана категорія передбачає будівництво та обслуговування будівель та споруд різної категорії та призначення.
Відповідно до ч.3 ст. 35 Земельного кодексу земельні ділянки, призначені для садівництва, можуть використовуватись для закладання багаторічних плодових насаджень, вирощування сільськогосподарських культур, а також для зведення необхідних будинків, господарських споруд тощо.
Тобто, набувши дану земельну ділянку у власність, відповідачка ОСОБА_4 на власний розсуд володіє та розпоряджається нею згідно цільового призначення.
Статтею 198 Земельного кодексу України передбачено порядок визначення та відновлення меж земельної ділянки шляхом проведення кадастрової зйомки, яка включає: а) геодезичне встановлення меж земельної ділянки; б) погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами. В матеріалах справи відсутній акт узгодження меж земельної ділянки ОСОБА_1, як суміжним землекористувачем.
Відповідно до розділу 15 «Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України», затверджених Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №190 від 27.06.2008 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 7 жовтня 2008 р. за N 936/15627, санітарна охорона у сфері централізованого питного водопостачання та водовідведення, об'єкти, зони санітарної охорони, встановлення їх меж та поясів особливого режиму, вплив потенційних джерел, забруднювачів, обмеження господарської та іншої діяльності на цих територіях здійснюються відповідно до Закону України "Про питну воду та питне водопостачання". Виробники та споживачі зобов'язані забезпечити охорону і цілісність систем централізованого питного водопостачання та водовідведення, які перебувають у них на балансі (трубопроводи, споруди, засоби обліку, люки, колодязі, гідранти тощо), не допускати їх пошкодження, затоплення й розморожування, очищати від льоду та снігу ляди колодязів, стежити за цілісністю встановлених пломб, забезпечувати відведення поверхневих вод від колодязів. Не дозволяється складання матеріалів і предметів, накопичування сміття ближче ніж за 5 м від осі водопровідних і каналізаційних мереж і пристроїв та в межах охоронних санітарних зон; самовільне спорудження над водопровідними і каналізаційними мережами та пристроями будь-яких будівель та предметів благоустрою; здійснювати роботи на мережах централізованого питного водопостачання та водовідведення, відкривати ляди колодязів, спускатися в них, регулювати засувки без присутності представників виробника.
Відповідно до ч.10 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку. Підставами для визнання недійсним акта суб'єкта владних повноважень є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав цей акт. Обов'язковою умовою визнання акта недійсним є також порушення у зв'язку з прийняттям відповідного акта прав та охоронюваних законом інтересів громадян - позивача у справі.
Оцінюючи зібрані по справі докази, враховуючи вищенаведене, те що Трускавецькою міською радою при прийнятті оскаржуваного рішення не враховано вимог «Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України», затверджених Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України №190 від 27.06.2008 року, не звернуто уваги на лист ТзОВ Трускавецький водоканал" про неможливість передання у власність або користування земельної ділянки по вул. Заньковецької, оскільки на її території знаходиться каналізаційний колектор, який переукладений за кошти позивача, не встановлено жодних обмежень (заборон) на користування земельною ділянкою, сервітутів, охоронних зон для обслуговування колектора, суд приходить до висновку, що пред'явлений позов підлягає до задоволення, а саме слід визнати незаконним та скасувати п.п.18, 18.1 рішення Трускавецької міської ради № 514 «Про затвердження проектів землеустрою, вилучення, надання та зміни цільового призначення земельних ділянок» від 25 квітня 2013 року.
З інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, щодо об'єкта нерухомого майна вбачається, що ОСОБА_4 та ОСОБА_5 оформили право власності на земельну ділянку (кадастровий номер - НОМЕР_1) за адресою АДРЕСА_1.
Враховуючи те, що суд дійшов висновку про скасування п.18, п.18.1 рішення Трускавецької міської ради № 514 «Про затвердження проектів землеустрою, вилучення, надання та зміни цільового призначення земельних ділянок» від 25 квітня 2013 року, на підставі якого видано свідоцтво про право власності, то суд вважає, що слід визнати незаконним та скасувати свідоцтво про право власності на земельну ділянку площею 0,0158 га по АДРЕСА_1 кадастровий номер - НОМЕР_1, видане на ім'я ОСОБА_4 та ОСОБА_5 та скасувати державну реєстрацію права власності ОСОБА_4 та ОСОБА_5 на земельну ділянку (кадастровий номер - НОМЕР_1) площею 0,0158 га. по АДРЕСА_1 у м. Трускавці Львівської області.
Керуючись ст. 21 ЦК України, ст. ст. 35, 123 ЗК України, ст. ст. 10, 60, 209, 212, 218 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати п.п. 18, 18.1 рішення Трускавецької міської ради № 514 «Про затвердження проектів землеустрою, вилучення, надання та зміна цільового призначення земельних ділянок» від 25.04.2013 року.
Визнати незаконним та скасувати свідоцтво про право власності на земельну ділянку площею 0,0158 га. (кадастровий номер НОМЕР_1) по АДРЕСА_1, видане на ім'я ОСОБА_4 та ОСОБА_5.
Скасувати державну реєстрацію права власності ОСОБА_4 та ОСОБА_5 на земельну ділянку площею 0,0158 га. (кадастровий номер НОМЕР_1) по АДРЕСА_1.
Стягнути з Трускавецької міської ради Львівської області в користь держави судовий збір в розмірі 275,60 грн. (двісті сімдесять п'ять грн. 60 коп.).
Стягнути з ОСОБА_4 в користь держави судовий збір в розмірі 275,60 грн. (двісті сімдесять п'ять грн. 60 коп.).
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Львівської області протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя: В. Т. Грицьків