Постанова № 62725948, 15.11.2016, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.11.2016
Номер справи
239/202/16-а
Номер документу
62725948
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Пархоменко О.Ф.

Суддя-доповідач - Ханова Раїса Федорівна

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2016 року справа №239/202/16-а

зал судового засідання № 1 у приміщенні суду за адресою: м. Краматорськ, вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі:

головуючого судді: Ханової Р.Ф.

суддів: Василенко Л.А.

Гайдара А.В.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Димитрів Донецької області

на постанову Новогродівського міського суду Донецької області

від 13 червня 2016 року

по адміністративній справі № 239/202/16-а (суддя Пархоменко О. Ф.)

за позовом ОСОБА_4

до управління Пенсійного фонду України в м. Димитрів Донецької області

треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору Державне підприємство "Об'єднана компанія "Укрвуглереструктуризація" в особі відокремленого підрозділу "Донецька виконавча дирекція по ліквідації шахт", Новогродівський міський центр зайнятості

про визнання дій неправомірними та зобов'язання зарахувати до державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування сплачені страхові внески за період з грудня 2014 року по листопад 2015 року, -

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2016 року ОСОБА_4 (далі - позивач) звернулася до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Димитрів Донецької області (далі - відповідач) про визнання неправомірними дій про не зарахування до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування сплачених страхових внесків за період з грудня 2014 року по листопад 2015 року та зобов'язати відповідача зарахувати до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування сплачені страхові внески за період з грудня 2014 року по листопад 2015 рік (а. с. 1-2).

Постановою суду першої інстанції від 13 червня 2016 року адміністративний позов задоволено, зобов'язано відповідача зарахувати до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування утримані із заробітної плати ОСОБА_4 в період її роботи в Державному підприємстві Об'єднана Компанія «Укрвуглереструктуризація» ДП «ОК «Укрвуглереструктуризація» відокремлений підрозділ «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт» страхові внески за період з квітня 2015 року по листопад 2015 року включно. Стягнуто з управління Пенсійного фонду України в м. Димитрів Донецької області на користь держави судовий збір в розмірі 1378 грн. (а. с. 67-72).

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції органом пенсійного фонду подана апеляційна скарга, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог (а. с. 73-74).

Заявник апеляційної скарги наголошує на тому, що судом першої інстанції, до обов'язку якого входить встановлення належного відповідача по даній адміністративній справі, порушено вимоги ч. 1 ст. 52 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). До повноважень органів Пенсійного фонду України не належить зарахування до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування утримань із заробітної плати, це є функціонально неможливим.

Крім того, судом першої інстанції порушено вимоги ст. 94 КАС України при стягненні з відповідача на користь держави судовий збір в розмірі 1378 грн.

Сторони у судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином відповідно до вимог статей 33-38 Кодексу адміністративного судочинства України.

За приписами п.1 та п.2 ч.1 ст.197 КАС України розгляд справи колегією суддів здійснюється в письмовому провадженні.

Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.

Згідно даних трудової книжки позивач з 01 жовтня 2014 року по 16 грудня 2015 року працювала мотористом вентиляційної установки 1 розряду дільниці «Енергомеханічна служба» шахти №2 «Новогродівська» ВП «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт» ДП «ОК «Укрвуглереструктуризація» та 06.12.2015 року звільнена у зв'язку з скороченням штату, на підставі п.1 ст.40 КЗпП України (а. с. 11).

Після звільнення позивач стала на облік в Новогродівський міський центр зайнятості, де їй призначена допомога по безробіттю у мінімальному розмірі (544 грн.) (а. с. 15-17).

Відповідно до Індивідуальних відомостей про застраховану особу, зокрема ОСОБА_4, страхувальником (ДП "Об'єднана компанія "Укрвуглереструктуризація" в особі ВП "Донецька виконавча дирекція по ліквідації шахт") за період з грудня 2014 року по березень 2015 року сплачені страхові внески, за період з квітня 2015 року по грудень 2015 року страхові внески не сплачені (а. с. 20). Колегія суддів приймає персоніфіковані дані з Державного реєстру як належний доказ факту відображення відповідачем відомостей про сплату страхувальником єдиного внеску відповідно до частини 1 статті 70 КАС України.

Згідно довідки про середню заробітну плату для розрахунку виплат на випадок безробіття № 04/115 від 19.02.2016 року, яка видана ВП «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт» ДП «ОК «Укрвуглереструктуризація» за період з жовтня 2014 року по листопад 2015 року із заробітної плати позивача відраховані страхові внески, сплачені застрахованою особою до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття в загальному розмірі 1096,87 грн., тобто за останні 12 місяців (а. с. 23).

У листі ДП «Об'єднана компанія «Укрвуглереструктуризація» від 04.03.2016 року № 04/141 зазначено, що впродовж роботи позивача підприємство утримувало, нараховувало та перераховувало єдиний соціальний внесок, згідно чинного законодавства. Станом на 01.03.2016 рік підприємство має заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску в сумі понад 6 млн. грн. Заборгованість виникла внаслідок того, що до ВП «Донецька ВДЛШ» було передано усі майнові права та обов'язки ВП «Луганська ВДЛШ» в грудні 2014 року, в тому числі заборгованість зі сплати єдиного соціального внеску. Відповідно до Постанови КМУ №595 від 07.11.2014 року ВП «Донецька ВДЛШ» нарахувало, але не виплачує заробітну плату та єдиний соціальний внесок працівникам, що знаходилися в зоні АТО. Також, відповідно до законодавства ВП «Донецька ВДЛШ» подавало звіт до Красноармійської ОДПІ, а також перераховує єдиний соціальний внесок до Красноармійської ОДПІ, але через заборгованість по заробітний платі перед працівниками Луганської області, що знаходяться в зоні АТО, сплачений єдиний внесок зараховується пропорційно на всіх працівників підприємства, тому страховий стаж зараховано по березень 2015 року (а. с. 18-19).

ВП «Донецька ВДЛШ» звертався до відповідача із проханням зарахувати страховий стаж, на що листом від 10.11.2015 року № 11776/07 отримано відмову Пенсійного фонду (а. с. 50).

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 № 1533-III (далі - Закон № 1533-III).

Частиною 1 статті 22 цього Закону встановлено, що право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу мають застраховані особи, визнані в установленому порядку безробітними, страховий стаж яких протягом 12 місяців, що передували реєстрації особи як безробітної, становить не менше ніж шість місяців за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

В межах даних правовідносин встановлено, що єдиний внесок підприємством (страхувальником), на якому працювала позивач, за останні 12 місяців, що передувати реєстрації особи як безробітної, сплачений лише за 4 місяці (грудень 2014 року, січень - березень 2015 року), що відображено в персоніфікованому обліку відомостей про застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, а тому центром зайнятості позивачу призначена допомога у мінімальному розмірі відповідно до частини 2 статті 22 Закону № 1533-III з огляду на те, що позивач має страховий стаж менше шести місяців.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI).

Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 1 Закону № 2464-VI, Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести реєстр застрахованих осіб Державного реєстру та виконувати інші функції, передбачені законом.

Саме Пенсійний фонд та його територіальні органи зобов'язані забезпечувати своєчасне внесення відомостей до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру та здійснювати контроль за достовірністю відомостей, поданих до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру, що закріплено в пунктах 1, 2 частини 1 статті 14-1 Закону № 2464-VI.

Дані обов'язки Пенсійного фонду кореспондуються з нормами Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 18.06.2014 року № 10-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (далі - Положення № 10-1).

Вищенаведені норми спростовують доводи заявника апеляційної скарги щодо неналежності відповідача у справі, оскільки предметом позову є зобов'язання внести до Державного реєстру відомостей про сплату страхових внесків, що є функціональним обов'язком Пенсійного фонду.

Відповідно до абзацу першого частини 2 статті 20 Закону № 2464-VI, персоніфіковані відомості про заробітну плату (дохід, грошове забезпечення, допомогу, компенсацію) застрахованих осіб, на яку нараховано і з якої сплачено страхові внески, та інші відомості подаються до Пенсійного фонду роботодавцями, підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують грошове забезпечення, допомогу та компенсацію відповідно до законодавства.

Пунктом 3 Розділу ІІ Положення № 10-1 визначено, що дані до реєстру застрахованих осіб, зміни та уточнення до них вносяться на підставі звітності, що подається страхувальниками до органів доходів і зборів та передається до Пенсійного фонду України в порядку міжвідомчого обміну інформацією; відомостей, що надходять з інших джерел, визначених статтею 18 Закону.

Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування затверджено Наказом Міністерства фінансів України № 435 від 14.04.2015 року, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 23 квітня 2015 р. за N 460/26905. Цей порядок встановлює загальні правила формування та подання Звіту, форми та строки його подання, формування Звіту, виправлення помилок тощо.

Аналіз норм Закону № 2464-VI, Положення № 10-1, Порядку № 435 дає підстави дійти висновку, що для зарахування до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування страхового стажу позивача за період з квітня по грудень 2015 року роботодавцю позивача необхідно сплатити єдиний внесок та звернутись з сформованим звітом до органу доходів і зборів, на обліку якого знаходиться страхувальник, для зарахування сум єдиного внеску, данні про сплату якого в подальшому будуть передані до територіального органу Пенсійного фонду України в порядку міжвідомчого обміну інформацією.

В межах спірних правовідносин позивачем та його страхувальником не доведений факт сплати єдиного внеску в період з квітня по грудень 2015 року.

Відповідно до статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування постанови та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального права, що має місце у даному випадку.

Керуючись ст. 24, ст. 41, ст. 167, ст. 184, ч.1 ст. 195, ст. 197, п.3 ч.1 ст. 198, п.1, п.4 ч.1 ст. 202, ч.2 ст. 205, ст. 207, ст. 211, ст. 212, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в м. Димитрів Донецької області на постанову Новогродівського міського суду Донецької області від 13 червня 2016 року по справі № 239/202/16-а - задовольнити.

Постанову Новогродівського міського суду Донецької області від 13 червня 2016 року по справі № 239/202/16-а - скасувати.

Прийняти нову постанову.

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 до управління Пенсійного фонду України в м. Димитрів Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання зарахувати до Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування сплачені страхові внески за період з грудня 2014 року по листопад 2015 року - відмовити.

Постанова ухвалена та підписана 15 листопада 2016 року.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.

Головуючий суддя : Р.Ф. Ханова

Судді: Л.А. Василенко

А.В. Гайдар