Постанова № 62711980, 10.11.2016, Соснівський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
10.11.2016
Номер справи
712/10930/16-а
Номер документу
62711980
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 712/10930/16-а

Провадження № 2а/712/615/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

10 листопад 2016 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого судді - ТОКОВОЇ С.Є.

при секретарі - ТКАЧ А.В.

розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ :

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, до відповідачів про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії. В обґрунтування позову вказував, що він перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області, як пенсіонер по інвалідності відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та отримує пенсію по інвалідності в розмірі 90% від суми заробітної плати. Перед призначенням пенсії працював в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Черкаській області на посаді начальника управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій осіб Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області. Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» було збільшено посадові оклади працівників бюджетної сфери з 1 грудня 2015 року. На підставі вказаної постанови, він 08.07.2016 звернувся до ГУ ПФУ в Черкаській області із заявою про надання довідки про розмір заробітної плати для проведення перерахунку пенсії, як непрацюючому держслужбовцю. Разом з тим, листом від 08.08.2016 № 7258/05-02 головним управлінням відмовлено йому у видачі вищезгаданої довідки, оскільки, на думку відповідача, підстави для проведення перерахунку пенсії державним службовцям, у відповідності до законодавства відсутні, а тому і відсутні підстави для видачі довідки про розмір заробітної плати. 23.08.2016 він звернувся до УПФУ в м. Черкасах із заявою про проведення перерахунку пенсії як непрацюючому державному службовцю, у зв'язку з підвищенням заробітної плати (посадових окладів) працюючих державних службовців, а також у відповідності до п. 4.2. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який затверджений постановою ПФУ від 25.11.2005 № 21-1 просив витребувати у Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області довідку про розмір заробітної плати, необхідну для проведення згаданого перерахунку пенсі. Проте, листом від 02.09.2016 №465/П-11 УПФУ в м. Черкасах йому відмовлено у проведенні перерахунку пенсії. Своє рішення відповідач обґрунтовує тим, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 з 1 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу». У зв'язку з цим на думку відповідача з 1 червня 2015 пенсії в порядку та на умовах Закону України «Про державну службу» не призначаються та не перераховуються. Крім того, на думку відповідача підстави для перерахунку пенсії також відсутні оскільки постановою КМУ від 09.12.2015 № 1013 були внесені зміни до постанови КМУ від 31.05.200 № 865, а саме виключено п. 4, та викладено п. 5 в новій редакції. Однак позивач вважає, що відмова ГУ ПФУ в Черкаській області у видачі довідки про розмір заробітної плати для проведення перерахунку пенсії, а також відмова УПФУ в м. Черкасах у проведенні самого перерахунку пенсії ОСОБА_1 є незаконною та необґрунтованою, тому звернувся з даним позовом до суду.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав повністю та просив суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови видати йому довідку про заробітну плату для проведення перерахунку пенсії; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області видати йому довідку про заробітну плату встановленого зразка, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1, включивши до її складових середні суми всіх виплат, що виплачувалися в грудні 2015 року особі за аналогічною посадою, з якої він вийшов на пенсію, для проведення перерахунку пенсії; визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах що відмови йому у проведенні перерахунку пенсії, як непрацюючому державному службовцю у зв'язку з підвищенням заробітної плати (посадових окладів) працюючим державним службовцям з 01.12.2015; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області перерахувати йому пенсію державного службовця, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 на підставі довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, виходячи із 90% заробітної плати, починаючи з 01.12.2015 та здійснити відповідні виплати з урахуванням виплачених сум пенсії.

Представник відповідача УПФ України в м. Черкасах Черкаської області в судове засідання не з'явилася, просила справу розглядати в її відсутність. позовні вимоги не визнала та просила у задоволенні відмовити.

Представник відповідача Головного Управління Пенсійного фонду України в Черкаській області в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, надала письмові заперечення в яких просила у задоволенні позову відмовити, мотивуючи тим, що постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів» внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», зокрема: вилучено пункт 4 постанови щодо порядку визначення заробітної плати для перерахунку пенсії у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, пункт 5 викладено в новій редакції, згідно з якою форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики (тобто, з пункту 5 виключено те, що у зв'язку із підвищенням розміру заробітної плати працюючою державного службовця проводиться перерахунок пенсії). Тому підстави для видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії відповідно до діючих норм законодавства відсутні.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлено такі факти і відповідні їм правовідносини.

Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області як пенсіонер по інвалідності відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та отримує пенсію по інвалідності в розмірі 90% від суми заробітної плати державного службовця, з якої сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що підтверджується також відповідним пенсійним посвідченням № НОМЕР_1.

08.07.2016 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Черкаській області із заявою про надання довідки про розмір заробітної плати для проведення перерахунку пенсії, як непрацюючому державному службовцю.

Листом № 7258/05-02 від 08.08.2016 головним управлінням відмовлено позивачу у видачі вищезгаданої довідки, оскільки, на думку відповідача, підстави для проведення перерахунку пенсії державним службовцям, у відповідності до законодавства відсутні, а тому і відсутні підстави для видачі довідки про розмір заробітної плати.

Позивач 23.08.2016 року звернувся до відповідача УПФУ в м. Черкасах в Черкаській області із заявою про перерахунок розміру його пенсії в зв'язку з підвищенням з 01.12.2015 року заробітної плати працюючим державним службовцям.

Листом № 465/П-11 від 02.09.2016 року відповідач інформував позивача про відмову в задоволенні його вимог з тих підстав, що з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу».

Так, статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (далі Закон № 3723-ХІІ) в редакції, що діяла на час призначення позивачеві пенсії, було встановлено, що в разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Отже, позивач є таким, що набув за Законом № 3723-ХІІ право на перерахунок пенсії в разі підвищення розміру заробітної плати державним службовцям.

Законом України від 28.12.2014 № 76-VIII статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено в іншій редакції, при цьому встановлено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця на той час визначався постановою Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 № 865 (далі Постанова № 865).

Зокрема, згідно з пунктом 4 Постанови № 865 (у редакції від 25.03.2014), у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, заробітна плата для перерахунку пенсії визначалась виходячи із заробітної плати працюючих державних службовців за тими ж посадами.

Пунктом 5 Постанови № 865 було встановлено, що перерахунок пенсій провадився з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» від 09.12.2015 №1013 (далі Постанова № 1013) до Постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме: виключено пункт 4, а пункт 5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

Таким чином, Постановою № 865, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, не було визначено порядку перерахунку пенсії державного службовця.

На теперішній час, Кабінетом Міністрів України, всупереч положень статті 37-1 Закону №3723-XII, не визначено порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям.

Згідно із статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Частиною першою статті 58 Конституції України гарантовано, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», з 01.12.2015 року встановлені нові розміри посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери.

Відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», пенсія перераховується зі строків, передбачених ч.4 ст. 45 Закону, а саме з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма потрібними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з такими документами подано після 15 числа.

Суд вважає, що право на перерахунок пенсії надано позивачу з моменту призначення пенсії і на підставі діючого на той час законодавства, а тому не може бути обмежене через не визначення порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям, оскільки це б суперечило ст.22 Конституції України, яка є нормою прямої дії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення.

За правовою позицією Європейського суду з прав людини, викладеною в рішенні по справі «Суханов та Ільченко проти України» (2014рік), за певних обставин «законне сподівання» на отримання «активу» також може захищатися статтею 1 Першого протоколу. Так, якщо суть вимоги особи пов'язана з майновим правом, особа, якій воно надане, може вважатися такою, що має «законне сподівання», якщо для такого права у національному законодавстві існує достатнє підґрунтя наприклад, коли є усталена практика національних судів, якою підтверджується його існування.

Тому, бездіяльність держави в особі Кабінету Міністрів України щодо прийняття нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших законодавчих актах і тримання громадян у правовій невизначеності, слід кваліфікувати як невиправданим втручанням у права, передбачені статтею 1 Першого протоколу.

У зв'язку з цим суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії, в зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а відтак дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії згідно статті 37-1 Закону №3723-XII, у зв'язку з підвищенням посадових окладів Постановою № 1013, є протиправними.

Крім того, ГУ ПФУ в Черкаській області є одним із органів в структурі Пенсійного фонду України, більш того, органом якому підпорядковуються районні управління, в тому числі і УПФУ в м. Черкасах. Разом з тим, у даному випадку, ГУ ПФУ в Черкаській області у відносинах зі мною виступало не як орган, що наділений повноваженнями на проведення перерахунку чи призначення пенсії, а як орган державної влади в якому я проходив публічну службу. Тобто до компетенції відповідача не входять питання визначення наявності законодавчих підстав для проведення перерахунку пенсії чи їх відсутності. ГУ ПФУ в Черкаській області лише видає довідку про розмір заробітної плати для проведення перерахунку пенсії.

Таким чином, проводячи системний аналіз спірних правовідносин, порушене право позивача підлягає захисту шляхом визнання протиправними дій відповідачів із одночасним відновленням такого права шляхом зобов'язання ГУ ПФУ в Черкаській області вчинити певні дії, а саме, видати довідку про заробітну плату встановленого зразка, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1, включивши до її складових середні суми всіх виплат, що виплачувалися в грудні 2015 року особі за аналогічною посадою, з якої Позивач вийшов на пенсію, а також шляхом зобов'язання УПФУ в м. Черкасах перерахувати ОСОБА_1 згідно цієї довідки пенсію, яка призначена згідно Закону України «Про державну службу», виходячи із 90% від заробітної плати, вказаної у зазначеній довідці

За таких обставин, заявлений позов підлягає до задоволення.

Що стосується судового збору, то суд приходить до висновку, що судовий збір необхідно віднести за рахунок держави, оскільки ОСОБА_1 являється інвалідом 2 групи та відповідно до Закону України «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору.

Керуючись ч.1 ст. 8, 19, ч.3 ст. 22, ч.1 ст. 58 Конституції України, ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», ст. 42,45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 2, 71, 94, ч.4 ст.122 ,158 - 163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату для проведення перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату встановленого зразка, затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 04 вересня 2013 року № 15-1, включивши до її складових середні суми всіх виплат, що виплачувались в грудні 2015 року за аналогічною посадою, з якої ОСОБА_1 вийшов на пенсію, для проведення перерахунку пенсії.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в місті Черкаси Черкаській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії, як непрацюючому державному службовцю у зв'язку із підвищенням заробітної плати (посадових окладів) працюючим державним службовцям з 01.12.2015 року.

Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області перерахувати ОСОБА_1 пенсію державного службовця, призначену відповідно Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року, у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року № 1013 на підставі довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області виходячи з 90% заробітної плати, починаючи з 01.12.2015 року та здійснити відповідні виплати з урахуванням виплачених сум пенсії.

Постанова може бути оскаржена через суд першої інстанції до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

ГОЛОВУЮЧИЙ: