Постанова № 62697348, 11.11.2016, Іванківський районний суд Київської області

Дата ухвалення
11.11.2016
Номер справи
366/3169/16-а
Номер документу
62697348
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа 366/3169/16-а

Провадження № 2-а/97/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 листопада 2016 року смт. Іванків

Суддя Іванківського районного суду Київської області Тетервак Н.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області про визнання неправомірними дій суб»єкта владних повноважень та про зобов»язання здійснити перерахунок пенсії,

В С Т А Н О В И Л А:

Позивачі ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 звернулися до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі щодо перерахунку пенсії у відповідності до ст.37 Закону України «Про державну службу», а саме: в розмірі 80 відсотків заробітної плати, включаючи посадовий оклад, надбавку за вислугу років, надбавку за ранг державного службовця, надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, щомісячну премію та премію до державних професійних свят і ювілейних дат, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати, доплату особам, які працюють у зоні відчуження і зоні обов»язкового (безумовного) відселення та грошову винагороду за роботу на державній службі, починаючи : ОСОБА_1 - з 10.04.2016р., ОСОБА_2 - з 19.04.2016р., ОСОБА_3 - з 24.04.2016р., стягнувши з відповідача різницю між виплаченими і нарахованими сумами за цей період.

Обгрунтовуючи свої вимоги, позивачі посилаються на те, що вони перебувають на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області (далі по тексту - відповідач) як пенсіонери. ОСОБА_2 є пенсіонером за віком, а ОСОБА_1 та ОСОБА_3 - пенсіонери за інвалідністю, яка була отримана під час перебування на державній службі.

При призначенні пенсії та проведенні її перерахунків відповідачем до суми їх заробітної плати, з якої було сплачено страховий внесок на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування було включено посадовий оклад, надбавку за вислугу років, надбавку за ранг державного службовця, надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, щомісячну премію та премію до державних професійних свят і ювілейних дат. Пенсія була призначена у розмірі 80% від суми заробітної плати. При призначенні пенсій відповідач, керуючись Постановою Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000, до суми заробітних плат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування не включив суми інших виплат, а саме: матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань; матеріальна допомога на оздоровлення; індексація заробітної плати; доплата особам, які працюють у зоні відчуження і зоні обов»язкового (безумовного) відселення; грошова винагорода за роботу на державній службі.

Станом на жовтень 2016 року Постанова Кабінету Міністрів України №865 від 31.05.2000 втратила чинність. У цьому ж місяці позивачі звернулись до відповідача із заявами про здійснення перерахунку їх пенсій із включенням до суми заробітних плат, з яких сплачено страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, перелічених вище доплат, винагород і надбавок. На свої звернення вони отримали відповіді, з яких вбачається , що відповідач не вбачає підстав для їх задоволення. При цьому відповідач не обґрунтовує свою позицію жодним чинним нормативним актом.

Таку відмову позивачі вважають незаконною.

Відповідачем по справі на адресу Іванківського районного суду Київської області було подано заперечення, в якому просять відмовити у задоволенні позову, з тих підстав, що позовні вимоги є необґрунтованими та безпідставними, оскільки у зв»язку з набуттям чинності Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року №889-V111, положення Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року № 3723-X11 втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців. Отже, враховуючи приписи ст.90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року та Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, з 01.05.2016 року відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям , у зв»язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.

Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності зі ст.183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Суддя за результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, оцінивши обставини справи, вважає їх достатніми для прийняття рішення.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 перебувають на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області та отримують пенсію державного службовця згідно з Законом України «Про державну службу» .

10.10.2016 року позивач ОСОБА_1, 19.10.2016р. позивач ОСОБА_2, 24.10.2016р. позивач ОСОБА_3 звернулися із заявами до Управління ПФУ в Іванківському районі Київської області про перерахунок пенсії .

Однак, Управлінням ПФУ в Іванківському районі Київської області позивачам було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на те, що відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (який набрав чинності з 01.04.2015 року) з 01.06.2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, пенсії яким призначалися, зокрема , відповідно до Закону України «Про державну службу», тобто пенсії державним службовцям призначаються згідно Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування». Проведення перерахунків пенсій державним службовцям передбачалось постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яка втратила чинність.

Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» ( в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії.

У ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівнику за виконану ним роботу. Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Відповідно до ч.2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить : основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов»язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітнку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року №865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

У разі зміни структури заробітної плати з одночасним підвищенням посадових окладів працівникам апарату виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів, виплати, одержані особою до зміни структури заробітної плати, включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до абзацу першого цього пункту без коригування згідно з пунктом 2 цієї постанови.

Відповідно до п.5 Постанови КМУ від 31.05.2000р. № 865 (із змінами 09.12.2015), форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Крім того, ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовувались види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсії. Відповідно до ч.1 цієї норми до заробітку для обчислення пенсії включались всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов»язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов»язкове пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу, з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплати, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати, що враховуються в заробітну плату застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особо після набрання чинності цим законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховуються внески на державне соціальне страхування або збір на обов»язкове державне пенсійне страхування. Після набуття чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов»язкове державне соціальне страхування» ті ж самі положення закріплені і ним.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов»язкове державне пенсійне страхування (єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування), враховуються у заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

При нарахуванні і виплаті позивачам матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, доплати особам, які працюють у зоні відчуження і зоні обов»язкового (безумовного) відселення та грошової винагороди за роботу на державній службі з цих виплат був сплачений збір на обов»язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачами до Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області були надані довідки , які містили відомості щодо заробітної плати для призначення пенсії, визначеної форми : довідки, які видані Державною фінансовою інспекцією в Київській області від 06.10.2016р. №11-20/87 ОСОБА_1; від 17.10.2016р. №11-20/92 - ОСОБА_3; 06.10.2016р. №11-20/88 - ОСОБА_2.

Таким чином рішення відповідача про те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, доплата за виконання роботи на вище оплачуваній посаді, індексація заробітної плати, доплата особам, які працюють у зоні відчуження і зоні обов»язкового (безумовного) відселення та грошова винагорода за роботу на державній службі не включаються до суми заробітної плати, з якої сплачено страхові внески на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов»язкове державне соціальне страхування є протиправним, а тому позовні вимоги в цій частині та частині зобов»язання Управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області перерахувати ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 пенсію, з врахуванням положень ст.37 Закону України «Про державну службу» та здійснити виплату недоотриманої суми пенсії є обґрунтованими і підлягають задоволенню.

Однак, позивачі просять суд зобов»язати відповідача провести перерахунок та виплату пенсії в розмірі 80 відсотків заробітної плати, включаючи посадовий оклад, надбавку за вислугу років, надбавку за ранг державного службовця, надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, щомісячну премію та премію до державних професійних свят і ювілейних дат, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати, доплату особам, які працюють у зоні відчуження і зоні обов»язкового (безумовного) відселення та грошову винагороду за роботу на державній службі починаючи: з 10 квітня 2016 року - ОСОБА_1, з 19 квітня 2016 року - ОСОБА_2; з 24 квітня 2016 року - ОСОБА_3 - дати призначення пенсії. Проте, із заявами про проведення перерахунку вони звернулися до відповідача лише 10.10.2016р. - ОСОБА_1, 19.10.2016р. - ОСОБА_2, 24.10.2016р. - ОСОБА_3, а позов пред»явили в суд - 01.11.2016р.

Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підставний та підлягає частковому задоволенню,з часу звернення до відповідача із заявою та надання довідки про заробітну плату.

Позивачі ОСОБА_1 потерпіла 1 категорії(Посвідчення Серії НОМЕР_1),ОСОБА_2-посвідчення Категорія 2,ОСОБА_3-посвідчення категорія 1,-від сплати судового збору звільнені відповідно до ст. 5 Закону України «Про судовий збір», а отже, оскільки позов задоволено частково, з відповідача УПФв Іванківському районі слід стягнути на користь держави судовий збір в сумі 1653 грн.60 коп.,відповідно до п.3 ч.1 ст. 4 та п.3 ст. 6 ЗУ»Про судовий збір».(Розрахунок: 551,20грн.х 3(три вимоги)=1653,60грн.)

На підставі викладеного, керуючись ст.41 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування», ст.33.37 Закону України «Про державну службу», ст.ст.1,2 Закону України «Про оплату праці», ст.ст.104-106, 183-2 КАС України ч.1 п.10 ст.5 ,ст.4, ст. 6 Закону України «Про судовий збір», суд -

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 - задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсій ОСОБА_1, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 у відповідності до положень ст.37 Закону України «Про державну службу» неправомірними.

Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області здійснити починаючи з 10 жовтня 2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 у відповідності до ст.37 Закону України «Про державну службу», а саме: в розмірі 80 відсотків заробітної плати, включаючи посадовий оклад, надбавку за вислугу років, надбавку за ранг державного службовця, надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, щомісячну премію та премію до державних професійних свят і ювілейних дат, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати, доплату особам, які працюють у зоні відчуження і зоні обов»язкового (безумовного) відселення та грошову винагороду за роботу на державній службі та виплатити різницю між перерахованою та виплаченими сумами, стягнувши ці суми.

Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області здійснити починаючи з 19 жовтня 2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_2 у відповідності до ст.37 Закону України «Про державну службу», а саме: в розмірі 80 відсотків заробітної плати, включаючи посадовий оклад, надбавку за вислугу років, надбавку за ранг державного службовця, надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, щомісячну премію та премію до державних професійних свят і ювілейних дат, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати, доплату особам, які працюють у зоні відчуження і зоні обов»язкового (безумовного) відселення та виплатити різницю між перерахованою та виплаченими сумами, стягнувши ці суми.

Зобов»язати Управління Пенсійного фонду України у Іванківському районі Київської області здійснити починаючи з 24 жовтня 2016 року перерахунок пенсії ОСОБА_3 у відповідності до ст.37 Закону України «Про державну службу», а саме: в розмірі 80 відсотків заробітної плати, включаючи посадовий оклад, надбавку за вислугу років, надбавку за ранг державного службовця, надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, щомісячну премію та премію до державних професійних свят і ювілейних дат, матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати, доплату особам, які працюють у зоні відчуження і зоні обов»язкового (безумовного) відселення та виплатити різницю між перерахованою та виплаченими сумами, стягнувши ці суми.

В решті позовних вимог - відмовити.

Стягнути з УПФ України в Іванківському районі Київській області за рахунок державних асигнувань на користь держави судовий збір в сумі 1 653,60 грн.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Іванківський районний суд Київської області шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили у порядку, встановленому ст.254 КАС України.

Суддя: